Споделена история от Семейство

Въпрос за наследство и собственост
Здравейте на всички! Има ли някой човек, който да е наясно къде и как мога да проверя какво имам на мое име, като собственост (движимо и недвижимо имущество)?

Коментари

1.   Недвижимо: в агенцията по вписванията
Движимо: в КАТ

2.   Имотния регистър предполагам. Може и да платиш на адвокат една консултация, защото те имат по-бърз достъп до регистъра.

3.   В данъчната служба.

4.   Агенция по вписванията! Ще е добре да носиш удостоверение за наследници.

5.   В имотния регистър

6.   В съда.

7.   В Имотен регистър, но трябва да чровериш и тези, които може да си наследил/а.

8.   За да имаш нещо на твое име, трябва да имаш нотариален акт на твое име. А, това няма как да стане без да присъстваш на изповядане на сделка при нотариус. Ако имаш предвид дали си наследила нещо, трябва да напишеш точно какъв е казуса. Дори и при наследяване има законен срок, чв който да декларираш в общината, да платиш данъци, да изповядаш делба, да сменяш партиди на твое име.

9.   Питай някой адвокат или нотариус.

10.   Ясно в имотния регистър или данъчната служба. И за мен е важно да имам обща култура.

11.   Абе като цяло трудно може да имаш нещо по наследство и да не знаеш. Може да се случи ако наследниците са много и/или от второ-трето коляно... Аз имам наследени някакви земи/гори (части от тях) от братовчедка на майка ми, но можеш да си представиш каква какафония е с това наследство. Не са нещо особено, така че и не ги търся изобщо да се занимавам.
Ако се случи така че да не знаеш, има голям шанс да си изпуснал/а срока в който да подадеш съответните документи на съответното място.
Общо взето наследство се доказва с нотариален акт (на името на починалия) и удостоверение за наследници (двете заедно, не поотделно). Едното е за да се знае кой е имота и на кого е бил, второто за да се знае кой го наследява.
Помощниците на нотариусите също могат да те ориентират, само да ги хванеш в момент когато не са претрупани от работа.
В агенцията по вписванията може да провериш въпросния починал какво притежава, но това си има недостатъци. Мисля че няма електронни записи за вписвания отпреди 90та година. За тия имоти са рови в хартиите, а ако знаеш с какъв ентусиазъм посрещат такива запитвания...