Споделена история от Семейство

Как се поднася такава новина?
Здравейте! На Вуйчо ми, за жалост след много лутане по болници и лекари, му поставиха диагнозата “рак на панкреаса” и лекарите съобщиха, че този рак е много коварен и лечението ще е трудно, продължително…. и…. съмнително. Да сме готови за най-лошото. На 45 години е. Той има някаква надежда, че ще оздравее, но нещата са наистина сериозни. Ще започва терапии. Проблемът обаче е друг, вуйчо каза да не казваме на дядо (тоест баща му), че е тежко болен, защото можело да се притесни и да се случи нещо с него. Дядо е на 78г. Той отиде да си живее в родното си село, след като баба почина през 2019 г. Тогава се бе доста притеснил и каза, че не иска да е вече в София, защото всичко му напомня за нея и така само плаче. Идва няколко пъти в месеца да ни вижда или пък ние му гостуваме и така. Та се разбраха да не му казват, за да не стане нещо лошо. Не се знаело как ще го понесе. Аз обаче смятам, че дядо трябва да знае за състоянието на вуйчо, все пак му е син, ама не знам как да му съобщя, малко и ме е страх, защото не знам честно, ако му стане нещо лошо, той дядо е малко по-неустойчив психически, приема ги нещата много навътре. Не знам дали е редно да му кажа? Ами, ако с вуйчо се случи най-лошото и тогава разбере, няма ли да е по-добре да е подготвен от по-рано?

Коментари

1.   По-добре му кажи. Трябва да бъде подготвен за най-лошото. Пък да става след това каквото ще.

2.   Не му казвай. Възрастен е - може да получи инсулт, инфаркт от шока и да почине внезапно. Може и сам да сложи край на живота си, щом е нестабилен психически.
Искаш и дядо си ли да загубиш?

Когато ракът започне да напредва, болните започват да слабеят и си личи, че с тях се случва нещо. Тогава дядо ти сам ще започне да се досеща, че здравето на сина му е разклатено.
Оставете го да си изживее старините поне малко на спокойствие.
Баща ми почина от рак. Няколко месеца преди това бил започнал да слабее. Бях в чужбина през това време. Личната лекарка му изписвала чай за болките в стомаха и дори не го изпратила на ехография. Нито майка ми, нито брат ми са обърнали внимание, нито някой ми беше казал. Когато го видях, веднага усетих, че нещо не е наред. Тръгнах по лекари, тогава разбрахме диагнозата, но беше късно. 2 месеца след поставяне на диагнозата - почина. Стопи се пред очите ни.
Остави дядо си, не му причинявай това, а и това е волята на чичо ти.

3.   Кажи му, така поне ще е коректно, трябва да знае, син му е това.

4.   Нямаш право да разполагам с чужда тайна и решението на вуйчо ти за нея! Ако почине от стрес дядо ти, по- добре ли ще се чувстваш? !

5.   Не е твоя работа да му съобщаваш. Роднините ти са прави като изчакват. Вуйчо ти тепърва започва терапия и даже и да е малък шанса, има такъв - иначе щяха да му спестят мъчителните процедури. Недейте още да го отписвате и да се държите с него като че ли е пътник - това се усеща и обезкуражава. А и как очакваш да се подготви дядо ти - за такова нещо никога не си подготвен. Най-много да се разболее и той от мисли и притеснения и да му вгорчиш времето, което му остава.

6.   Авторе, по принцип възрастните хора са много по-издържливи и "корави" от младите!

Така, че не се притеснявай толкова!

Аз примерно така се притеснявах, как ще кажа на родителите ми, когато фалирах в бизнеса(имах малък частен бизнес, мо загубих всичко при кризата с долара през 1996-1997г. ) Но те реагираха много добре, понесоха го "мъжки", и дори ме окуражиха и ободриха!

Майка ми се разболя от рак, но не знаеше диагнозата си(лекарите я казаха само на мен, защото тя имаше деменция). Но аз й казах, за да може да знае истината и да се подготви за вечния живот.

Защото ние, православните християни, знаем, че този(земния) живот е временен и човек е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот.

Но е много важно как ще изживеем този живот, защото от това ще зависи, къде ще бъдем във вечния живот: дали ще бъдем с Бога в небесното царство, или в ада - с демоните!

Затова е нужно православния християнин да се подготви преди смъртта си, чрез следните три Тайнства: Изповед, Причастие и Маслосвет.
(Говори с православен свещеник - и той ще ти обясни по-подробно)

Затова най-важното в твоя случай е да се опиташ да подготвиш вуйчо си за смъртта. Прочети му това, което съм написал тук и вървете и говорете с православен свещеник!

Защото този вид рак е нелечим!

Стив Джобс(мултимилиардерът) почина от такъв тип рак - прецени сам, човек с толкова пари и възможности...

Мой близък имаше такъв тип рак - и за година си замина, въпреки най-скъпите болници, най-добрите лекари и операция...

Така, че първо помисли за вуйчо си!

Относно дядо ти - според мен, щом останалите членове на семейството са преценили да не му казват, по-добре е да не го правиш без тяхното съгласие!

За такива неща трябва да има консенсус от цялото семейство!

А и без друго, с течение на времето той сам ще разбере, защото състоянието на вуйчо ти ще започне да се влошава...

Това е от мен. Надявам се, че съм ти бил полезен!

7.   Мисля, че не е добре да му казвате за да не му стане нещо лошо. Но пък от друга страна си прав ако с вуйчо ти стане нещо лошо и дядо ти няма никаква представа защо е починал внезапно дядо ти ще изжинее много по огромен шок.

Може би макар и минимална има надежда, че вуйчо ти ще се оправи или поне подобри състоянието си.

Затова май най-добре е да му кажете когато съвсем няма никаква надежда да се оправи когато се влоши сериозно.

8.   Според мен не е редно да се мешаш в решенията на възрастните и да взимаш свои на своя глава, особено като не те касае лично теб. Остави ги те да решат, а ти просто бъди подкрепа и за чичо си и за дядо си.

9.   Напълно съм съгласна с номер 5.

10.   Да. така е. Това е решение на цялото семейство не само на един човек.

11.   Мисля, че е добре да уважиш решението на вуйчо си и да не се месиш в техните отношения. Какво мислим ние не е важно, той така е решил и не е твоя работа да казваш на дядо си.
А ако стане по-зле, дядо ти и сам ще се сети, че има проблем и ще пита.

12.   Абе ти мислиш за дядо ти, ама помисли ли за вуйчо си, който ще разбере че е предаден?
Ще дойде момент, ще кажете на дядото. Но нека вуйчо ти да реши кога.

13.   " Аз обаче смятам, че дядо трябва да знае за състоянието на вуйчо, все пак му е син, ама не знам как да му съобщя, малко и ме е страх, защото не знам честно, ако му стане нещо лошо, той дядо е малко по-неустойчив психически, приема ги нещата много навътре. " - Защо дядото трябва да знае? Ако не му кажете, това не е лъжа, просто не знае истината. Ако не ви пита за диагнози, просто си трайте, а ако искате да го уморите(за наследство), тогава действайте директно, -дядо, синът ти умира, много е болен!? А и никой не знае кой кого ще надживее, може авторът да ги изпревари!? Доказано е, че ако болният не знае диагнозата си на подобна болест, може да преживее по дълго от това да го лекуват мъчително с разни химиотерапии. Каквото и писано, това ще стане, един път ще се мре неизбежно.

14.   И като му кажеш какво ще направиш? Дядо ти е на 78години дали ще е способен според теб да бъде подкрепа на сина си. Силни били възрастните хора, има и хора обаче които при подобна диагноза гаснат преди болния. Човек който не минал по този път няма как да знае. Наясно ли си, че с подобна диагноза, всичко приключва окончателно да е такова, каквото е било. Всеки ден ставаш и мислиш, и се терзаеш че не може да направиш повече. Лягаш и се молиш утре да е по-добре, чакаш резулатати, страхуваш се. Решението не е твое, нито на семейството ти, защото не ти си болен или родителите ти. Болен е вуйчото ти, това е негова диагноза и той сам за себе си ще реши дали да каже на баща си или не. Не се приема болестта на дете, ако ще и на 100години да е, но и никак лесно не се преминава през този ад.