Споделена история от Семейство

Майка над 50 и сурогатно майчинство
Здравейте.
Какво мислите, редно ли е жена на над 50 с репродуктивни проблеми да прави опити за първо дете? И естествено да прибегне до сурогатно майчинство в Украйна за да има? С какво си го обяснявате това желание? Не е ли някаква болна амбиция и самоцел?
Защо за някои хора това е толкова важно, не могат ли да се фокусират някъде другаде като не им се получава тази сфера на живота?
Как си представяте тинейджър на 13 и 63 годишната му майка на родителска среща?
Знам, че сега някой ще дадът и другите крайни примери, ами ако е ако е някоя малка на 25 и не знае какво иска от живота и не е отговорна за дете по - добре ли е? Има и такива случаи, факт. Но струва ли ви се и това нормално?

Коментари

1.   Гледай си своя живот и остави хората сами да преценяват кога да станат родители. Преди 18. г. румънка роди на 63 все още е жива и здрава и успя да отгледа здрава и успешна дъщеря!

2.   Ако визираш Камелия жената най -после заслужава да се радва на щастие след като толкова време е копняла за рожба.

3.   Певицата Камелия не направи ли същото? Но в нейния случай всички са възхитени, поздравяват я и й се възхищават. Защо за едни може, а за други не? "Как си представяте тинейджър на 13 и 63 годишната му майка на родителска среща? " - не виждам нищо лошо. На теб, който станеш родител на 20 кой ти гарантива че ще си жив и здрав докато детето ти си стъпи на краката? Утре може някой дрогиран боклук да те направи инвалид. Или изведнъж да се разболеещ. По тая логика никой не тябва да става родител, защото "Как си предтсвяш болен човек да гледа тийнейджър". Мразя това задръстено Ганьовско мислене. Имам съседи, които след 10 години ходене по мъките успяха да осиновят дете. Бяха около 45, детето беше на годинка. И тогава селяците правеха подобни подмятания. Но тези хора бяха толкова щастливи, сякаш се подмладиха. Нямаш предтсава колко е трудно в тая скапана държава да осиновиш дете. А в същото време домовете са пълни. Аз не съдя никого, който е решил да има дете на по-късна възраст. В развитите държави никой не би реагирал. Тук селяците и простацитя живеят в 15 век.
ж, 26

4.   Оставете Камелия намира!

5.   А Вие авторе защо не оставите хората да правят каквото искат? Такива 50г "майки" са единици, могат спокойно да се сложат в графа изключения и съвсем не е нужно да ги обсъждаме, защото всяко обсъждане на изключения ги увеличава, всяка дума подкрепа кара някоя 50-55г която няма дете да го пожелае.

6.   Всичко е съдба и лично решение, факт е и на 50 раждат, рядко, но у факт. Глидай себе си и не мисли кой в какво да се концентрира.

8.   Ми не е нормално разбира се. Вземат се мерки на време и се действа на време. Ако толкова искаш деца, но не си сигурна кога е момента, замръзяваш яйцеклетки в краен случай и така. Дженифърн Анистън имаше много хубаво интервю по този въпрос и за какво съжалява. Колкото до Камелия, не искам да говоря лошо, но много плю по колежките си, много интриги плетеше и може и заради това така да е станало... Лично аз имах една неприятна колежка, която също не мога да каже, че е най - добрия човек и тя имаше трудности, даде хиляди левове за инвитро. Някак не искам да обобщавам, но тези жени или са злобни и за това нямат деца или със времето са се озлобили... може истината да е някъде там по средата. Но аз лично не познавам добър човек с репродуктивни проблеми.

9.   Не, сурогатното майчинство не е редно и не е Богоугодно!

Ако една жена до тези години не е създала семейство и не е родила дете - подобре е да си остане така. И повече да се замисля за духовните неща и за Бога!

И да се стреми повече към Бога!

10.   Ако има много пари и е закъсняла по някаква причина - може. Ако няма пари, но има фикс идея тогава е зле. Детето ще расте в несигурни условия и странна обстановка. А за "малката" на 25г е малко странен израза - кое е малко на 25 годишна? Съвсем навреме е, виж ако изчака 2-3г ще е по-близо до късно раждане.

11.   Първо ти засягаш една много деликатна тема по супер нетактичен начин.
Не знаеш какво коства на даден човек да се бори да може да има една малка душичка.
Не ти ли си идва на ум, че някои хора не могат да имат деца поради биологични причини поради заболяване.
Може би хората с години са се борили за да имат дете. Може би след дълги години борба това най--сетне това се е случило. Те са постигнали мечтата си.
Да, аз също не одобрявам сурогатното майчинство защото майката, която износва плода може да се привърже към бебето и после да не иска да го даде. Според сурогатно майчинство трябва да се прилага само на раждали вече жени.
Съгласна съм не е добре жената да е на много късна възраст заради здравословни проблеми заболявания.
Но не се изказвам толкова нетактично.
Ти може да бръкнеш в раната на човек.
Не мога да приема това.
Защо някои хора не се фокусират върху друга част на живота.
Ами защо тогава Ти клюкарка не се фокусираш върху нещо друго и спреш да се ровиш в живота на хората.
Ясно е, нямаш деца, любопитно ти е, тогава чети литература по въпроса но не задавай дори в анонимен форум подобни нетактични въпроси.
Защото сигурна съм, че и ти имаш слабо място и няма да ти е приятно някой приятел примерно да ти зададе въпрос от който да ти стане болно.

Не не е болна амбиция или самоцел. Мисли преди да задаваш подобни нелепи въпроси.
Относно това, че примерно дете в първи клас с майка на 63 години или тийнейджър. Ами хората не живеят за да мислят какво ще си помислят другите хора за тях.
Има други много по важни неща например едно дете да е щастливо, да е обгрижвани, да има добър пример в живота от хорското мнение.
Все пак на хората и да искаш няма как да угодиш.
Каква е тази тъпа причина да не се създава дете за да не е смешно дете на 13 години с майка на 63 години.
Авторке ти ако искаш живей цял живот за да угаждаш на чуждите хора.

Но моят съвет е да мислиш преди да задаваш такива нетактични въпроси.
Можеше просто да изкажеш мнението си за сурогатното майчинство или за по -късното родителстване.
Но начинът по който написа темата е нагъл. Много нагъл и груб.

12.   от автора до 3,
Първо нещо много ме бъркаш, нито съм от село, нито толерирам Ганьовщината. За тва има форуми за такива теми, защото е навъзпитано да зададеш на човек директно въпрос от такова естество. Както и за много други неща не се пита. Но това не значи, че хората не се интересуват.
В развитите общества, за които ти си мислиш, че знаеш, най - вероятно дори не си излиза в чужбина за по - дълго от седмица, тези и още много други теми се обсъждат широко. На Запад почти няма тема табу. Не сме в мисюлманска държава. Все още.
Второ, твоето си е пълен whataboutism по темата. Тук не говорим ако падне небето, ако ни удари земетресение или цунами. Тук говорим, какъв шанс имаш да си видиш внуците или дори дипломирането на детето ти на тия години? Малко са като Камелия, на нейните години в добро здраве и фин. възможности. Срещу биологичния си часовник малко хора могат да вървят. И то до време.

13.   Ужасно грозно е да съдиш жена, която не си е бъркала в носа досега, а е правила всякакви опити! Доколкото я схванах е с отстранена матка. Безкрайно се радвам за нея, а малкият е картинка. Дано имат дълги дни напред заедно! За всяко дете майка му е най-красивата. Каква е в чуждите очи е без значение. Само жени на нейното място знаем за каква болка иде реч. На най-големия си враг не го пожелавам!

14.   Не, не и не!!
Като дете на възрастни родители /да, някои имат шанс, не аз.. / с травми психологически не!
Колкото и да сте добри, пари, разбиране.. не мислете че ще надвиете природата...
Темата е тежка.
Моля ви... не причинявайте това, което причиниха на мен.. Огромна възрастова разлика в поколенията, травми доживот..
И децата имат модел в развитието...
Природата е определила кога е най -добре, не аз..
Родих второто си дете на 38...
Модел на семейство.

15.   Наистина не знам какво ви интересуват тези неща. Въпросът с децата, наистина си е ЛИЧЕН въпрос. Кога, колко, дали въобще искаш деца или не искаш. Единственото, което може да ни интересува като общество е дали едно дете не е малтретирано от своя родител и дали получава някакво общоприето, основно възпитание. Защото то някой ден ще стане част от обществото и всички ние ще си имаме работа с нечие дете. Не трябва да има поведение, което е опасно или извънредно недопустимо за обществото. Например кара пиян или дрогиран, чупи обществена собственост, обижда, посяга и т. н. ОТТАМ нататък НИЩО друго не е наша работа... Както иска да си го възпитава, гледа, когато и както иска да си ражда. За тяхна сметка си е. То ако детето не е щастливо от нещо, един ден то само ще осъди родителите си, ще им търси сметка защо са постъпили по еди какъв си начин.

Аз например съм на другия полюс по отношение на децата. Не са ми приоритет. Много се дразня, когато се опитват да ми налагат мнението си хора с подобни разсъждения" Децата са смисъла на живота" " Искаш ли да си останеш сама с котките" " Ако нямаш дете не си оставила нищо на този свят". И тем подобни глупости.
Предполагам по същия начин се чувстват и жените над 40, които са упреквани, че въобще правят опити за деца. Наистина не знам дали има ПО - ЛИЧЕН въпрос от този.. наистина не е наша работа. Дори религията не е толкова личен въпрос, защото все пак имаш общи религиозни разбирания с друга голяма група хора.

16.   Да съгласна съм естествено. Всеки знае, че не е добре да се ражда на късна възраст. Според мен не е добре защото има риск но не заради тъпото хорско мнение.
Няма да имам дете дори и на късна възраст защото някой си може да си помисли нещо. Как ли пък не. Животът си е мой и аз решавам пък всеки има право да си мисли каквото ще.

17.   Имам дете, но ако нямах и исках, имаше съответно как и финансово да се справи щях да пробвам. Не е болна амбиция, а майчин инстинкт. Да, доста са годините, трудно ще се гледа едно дете на тази възраст, но ако бях и аз, честно щях и аз да искам и да се боря до последния шанс

18.   Много мъдро разсъждаваш номер 15. Браво, просто съм очарована.
Много бих искала да общувам с такъв мъдър човек.

Напълно съм съгласна с теб. Една жена на 63 г. Също може да бъде любяща майка. Все пак най-важното е детето да е добре, нали винаги се гледа висшия интерес на детето а не на каква възраст е майка му.
Още повече че някой ще си помисли на каква възраст е майка му.

19.   Естествено, че е важно щастието на детето а не на каква възраст е майка му.

21.   Авторе, държа да ми обясниш защо хашовете на коментари 12 ("твой") и 15 (на някой/я дето ти свива сърмите) са еднакви!?

22.   до 21

Не съм автора, но много си наблюдателен!

Интересно, че стилът и смисълът на тези коментари е различен. Може гаджето му да е видяло темата и да се е включило! )))))

23.   А да номер 21. Как не забелязах по -рано наистина са еднакви.
А аз харесах коментара на номер 15.

24.   Освен ако авторът не е жена на около 50, която се колебае да има или да няма дете, не виждам с какво право се меси в живота на хората и определя, което е правилно и кое не е. В крайна сметка никой от нас няма да го гледа това дете, нали? То ще си е отгорност на родителите си без значение дали са на 20 или 50. Щом са преценили, че имат сила и енергия да гледат бебе на тази възраст, супер. А и предвид, колко 20 годишни раждат и после оставят бебето изцяло на грижите на 50 годишните си родители, които се справят, не виждам каква е драмата. И в двата случая тази жена не спи по цели нощи, сменя памперси и топли шишета.
Колкото до риска от заболявания, първо повечето жени на 50 раждат с доноска яйцеклетка взета от млада жена и второ това, че си на 20 изобщо не ти гарантира, че бебето ти ще е здраво. Представете си какво се случва с тялото на една 20 годишна, която прекалява с алкохола, цигарите, а понякога взима и наркотици? Дали ще е по-здрава от 50 годишна, която не пие, не пуши, спортува редовно и не яде джънк футс? Въпросът е спорен. А и пак казвам, дори и бебето да се роди с проблеми, никой от нас коментиращите, нито авторът ще го гледаме. Ще е отговорност на родителите си, а те са били наясно с риска от късното раждане и са преценили, че ще го поемат. За това, мисля, че няма смисъл да сипваме сол в раните на хората и да ги съдим, защото повечето от тези жени не са планирали да станат на 50, че да имат дете. По-вероятно е да са искали дете на доста по-ранна възраст, но по-някаква причина не е станало. И си представете тази жена, след години лечение забременява и е на 7 небе... докато някой, вместо да и честити, започва да я упреква. Звучи гадно, нали? За това не съдете, защото не се знае дали някоя наша близка няма да е в същото положение някой ден. Това, че вие сте родили на 20 или 30 и без проблеми, не гарантира, че дъщеря ви няма да страда от безплодие и 15 години да ходи по мъките.

25.   Добро решение да стане майка, добре, че е факт.

26.   Всеки си има съдба и ако има и най-малкият шанс за собствена рожба на 50 г., нека да си има дете със своите гени.
Не всички биха осиновили дете. Повечето не биха.
Както се вижда някои хора са по-зли от диви зверове, така че всяко осиновяване крие риск.
Кой/коя си ти, че да съдиш хората? Щом имат шанс за свое дете, теябва да се възползват.
Гледай си своя животец.
А от този богоугодния ми писна!!!
Ако сурогатното майчинство не е богоугодно, то всяко едно инвитро не е, то тогава не е богоугодно и оллождане на чужда яйцеклетка и износване от неможеща да има деца майка.

27.   Аз съм майка на три деца. Синът си родих на почти 16, на 17 родих дъщерята. Най- малката родих на 59 години, по нормален път. Според лекарите тук, рядко срещано явление. Ако бих могла да забременея пак, пак бих родила. За нещастие от 5 години вече нямам мензис и съм "суха", налага се да ползвам лубриканти за секс. Всичко е въпрос на желание. А това, че разликата Ви ще е голяма, не е проблем. Проблем е мозакът, как вижда и възприема нещата.

Лоредана

28.   Не, колкото и да плюете по хората, които казват истината деца се правят до макс 30 години. После почва ходенето по мъките. Ама модерните жени искат да се чепатят и да си избиват комплексите през останалите. И го казвам като жена с деца обградена от жени. Българката деградира брутално. На 50 хората гледат внуци, не търкат леглата в клиниките. Психични отклонения имат масово, че 30 е новото 20, 40 е новото 30 и т. н.

Жена 27

29.   28 така е. Но всеки си решава. Кои сме ние да одобряваме или да не одобряваме нещо. Нямаме право да съдим никого.

30.   как да кажа и да не одобрявам нещо нямам право да съдя хората. които са взели толкова лично решение за личния си живот.