Споделена история от Семейство

Защо се меси във възпитанието на МОЕТО ДЕТЕ
Здравейте, мами, може би много от Вас няма да ме разберат и дори ще ме упрекнат, но вярвам, че Бог е създал света, че хората сме Негово творение, а не сме произлезли от маймуните и се опитвам да обясня на моето дете. А баща ми пред мен му казва, че говоря глупости и детето ми започна да ми се подиграва, че нищо не разбирам. Момче е и вярва на дядо си, а не на майка си, нали е жена и то жена, която говори глупости.

Коментари

1.   Ами, не пълни главата му с глупости и няма да ти се подиграват.

2.   Опитва се да го спаси от подигравките на другите, от абсолютно откаченото отричане на науката, доказала, че сме еволюирали точно от маймуните. Надявам се темата да е шега, защото не мога да повярвам, че сред нас живеят такива фанатици.

3.   Прасето вярва, че е прасе. Маймуната вярва, че е маймуна. Това е положението, не можеш да им промениш мисленето. Просто се постарай да възпиташ момчето си като мислещ ЧОВЕК, а не като поредното прасе или маймуна и нещата ще си дойдат на мястото с времето.

4.   Това не е добре!

Щом си вярващ човек е добре да възпиташ детето си по християнски и то да бъде вярващо!

Трябва и да го въцърковиш, ако сте православни християни, да го водиш в неделя сутрин в храма на Богослужение, да му четеш детската библия, житията на Светиите, да го учиш да се моли на Бога...!

Не казваш и мъжът ти какво мисли по въпроса?

На твое място аз щях да говоря с баща си и твърдо да му кажа, че той няма право да говори пред детето така! И щях да му забраня да прави това! - Иначе няма изобщо да му водя детето да го вижда!

5.   Без да звуча грубо, въпреки че и аз съм на мнението на дядото, но като изключим самата ситуация нима сте склонна да налагате мнението си и то за религия, която всеки сам избира? . Вие можете да кажете възгледите си на детето си, ако то мисли така добре, а ако не оставете го като самостоятелен човек да има лично мнение. Това, че дядото също като Вас е казал какво мисли и детето е преценило, че и то е на това мнение да не би да е краят на света или на връзката Ви с него като родител? Всеки сам си избира как да живее и в какво да вярва-нищо сложно.

6.   Защото това да му кажеш вярванията си не е възпитание! И детето вярва на дядо си не защото е момче а защото ти нямаш аргументи да си защитиш думите, а можеше веднага да кажеш че Бог е създал маймуната, за да заблуди Човека относно произхода на глупаците. Или че някой родата им са маймуни други имат божествен произход всеки сам избира какъв да е.

7.   Обясни на детето ти че има различни теории и вярвания, но всъщност никой не знае истината точно. Не се налага, а давай гледна точка и детето ти да мисли.

8.   Игнорирай такива хора.

9.   Ами права си авторке. Аз вярвам в Бог така че разбирам къде е Драмата.
Какво от това, че си казала на детето си че Бог е създал света.
Голяма работа.
Дядото защо преувеличава.
Нищо лошо не си казала.
Аз нещо не разбрах.

10.   Ако трябва да сме точни, еволюционната теория не твърди, че сме "произлезли от маймуните", а че човекът и маймуната имат общ предшественик. И все пак, като биолог, няма как да не застана на страната на дядото, който макар и не съвсем точно, се опитва да възпитава детето в научно мислене, което за мен е страхотно.

Това, което според мен е най-разумно да направиш е да оставиш детето само да прецени какво смята по темата. Ако това, към което клони са нещата, на които го учи дядото - поздравления, можеш само да се гордееш! Имаш умно и даровито дете, което е способно да разсъждава и анализира като учен. Ако това му харесва, насърчавай го, а не го обезкуражавай.

12.   Отдавна едното не изключва другото, това че има еволюция не значи, че няма Бог.

13.   Не натрапвай мнение за неща, които са недоказуеми. За това се казва "вяра", не е необходимо да има доказатества. Но като не се искат доказателства, не го абсолютизирайте. Тоя господ невежите хора са го измислили преди 100 века. Научете детето да има любопитство към света, да го изучава, да има желание да напредва, да добива умения, да бъде морален човек, да общува спокойно с околните. И за него ще бъде достатъчно. А, ако вземе че се яви някой Бог, добре е дошъл. Ама, за сега -не е.

14.   Стига де. Какво толкова е станало. Защо преувеличавате незнам.
Нищо не е станало.

15.   до 13

Божият Син Господ Иисус Христос се е явил преди повече от 2000г. и е приел кръстна смърт, за да изкупи греховете ни и след това е възкръснал!

А ти кое не разбра, че чакаш друг Бог! Бог е Един!
Макар и да в Три лица: Света Троица: Бог Отец. Бог Син-Господ Иисус Христос и Светия Дух.

16.   Ами да. номер 15.

17.   Ако маймуните евулюираха, защо и сега не го правят?
Всеки има собствени вярвания. Но Бог е създал човека.

19.   До 17: Пише се "еволюира". Маймуните еволюират и сега. Ти просто не си наясно какво представлява еволюцията. А относно другото - не Бог е създал човека, а човекът е създал Бог по свой образ и подобие.

20.   Лесно е да вярваш на някого, трудно е да мислиш и да разбираш. Днес се върви по течението, то те носи, но на къде? Защо не плуваш срещу него? Защото е трудно. Трудното и в ученето се избягва, защото не се разбира.
Но да попитам, , майката, , в какво вярвате? Бог? И той е толкова труден, като да разберете теорията на Дарвин. Отхвърляте едното, но не обяснявате, как Бог е създал света.
Извода е ясен за вас и като вярваща, и като, , майка, , възпитаваща детето си?

21.   Лесно е да вярваш на някого, трудно е да мислиш и да разбираш. Днес се върви по течението, то те носи, но на къде? Защо не плуваш срещу него? Защото е трудно. Трудното и в ученето се избягва, защото не се разбира.
Но да попитам, , майката, , в какво вярвате? Бог? И той е толкова труден, като да разберете теорията на Дарвин. Отхвърляте едното, но не обяснявате, как Бог е създал света.
Извода е ясен за вас и като вярваща, и като, , майка, , възпитаваща детето си?

22.   Тоест да разбирам, че ти отричаш Еволюцията като факт и пълниш главата на детето с някакви глупости за измислен човек? Дааа, разбирам защо баща ти се меси и ти казва, че говориш глупости.

Разбира се, че детето ще почне да ти се подиграва. Не зная колко е годишно, но явно разбира, че майка му дрънка глупости на килограм.

23.   До 22 а ти от къде знаеш че теорията за еволюцията била факт?

Кога всички ще осъзнаете значението на думата "теория" (предположение), кога ще разберете че никой не може да извади 100% доказуеми факти, и всичко което сте чели или учили са само теории? Има много теории за произхода, в България е най-известна тази на Дарвин, защото я преподават в училище, но теорията на религията, за божествен произход също е толкова вярна колкото тази на Дарвин. В америка бяха измислили и теория за произход от "спагетеното чудовище" само с цел да обяснят на неосъзнаващите, че теориите са предположеня а не факти!!!
Само когато осъзнаете това ще оставите другите всеки да си вярва в която теория си избере!
Аз знам че всички теории са предположения, затова подкрепям всеки да си вярва в която теория си избере, по простата причина че за сега всяка една от теориите може да бъде оборена с факти, тоест няма доказателства за истинност!

24.   Детето ти е твърде малко за да прави разграничение между религия и наука и ако не искаш тякой ден да си има сериозни проблеми в училище и да стане за смях на целия клас, моля те не го занимавай с неща, които не са за неговата възраст. Да, някой ден ще можеш да му купиш хубава детска библия, да го заведеш на църква, но в момента е твърде рано, така че не обърквай детето. Не става въпрос дали си му майка, а какво е най-добре за него. Ти можеш да вярваш, но детето ти има право да проучи и двете гледни точки и само да реши дали да вярва или не, но това става на една по-осъзната възраст, за това в момента остави детето си да се радва на детството си без да го объркваш. Иначе някой ден всичко ще се обърне срещу теб.
Като майка трябва да знаеш, че нуждите на детето ти са на първо място и едва след това идват твоите желания.

25.   Номер 24. Ти го казваш по един доста интелигентен начин.
Без да се караш без да нагрубиш човек.
Само ще добавя че това се отнася и за дядото.
Не може пред майката да се кара.
Когато са насаме може да й каже със спокоен тон, съвсем приятелски да й каже, че не е добре да ги говори тези неща пред детето. Тоест просто да й даде съвет.
Дядото според мен е много по-виновен от майката. От мухата прави слон.

26.   Силно вярвам, че една голяма част от хората са произлязли от маймуните. Щом човек сам се определя като наследник на маймуни и така се чувства, можеш ли да го убедиш, че е сътворен от Бог?
А теб лично, като майка те съветвам да възпитаваш детето си самостоятелно, без да ти се мешат родителите ти. Голяма грешка е, че сте се разделили на мъже и жени и жените нямат авторитет. Аз имам двама сина и имам тяхното пълно уважение.

27.   23, еволюцията е факт, а не теория.

28.   До номер 23 - твоят измислен "бог" е теория, ето това е теория.

29.   До 27 Думата "еволюция" е термин, но "биологичната еволюция" е теория!!!

30.   Мъка, мъка, мъка и невежество. Не съществува нещо като ТЕория на/за Еволюцията. Еволюцията е ПРОЦЕС!

Оригиналното заглавие на Чарлз Дарвин е : On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life
Или на Български език: За прозихода на Видовете чрез естествен отбор / подбор, или запазване на облагодетелстваните раси в борбата за живот.

Ключовото поняите е ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР. Има също сексуален подбор, а именно и мъжете и жените упражняват поведение чрез което селектират желани/привлекателни черти в противоположния пол (сила/бързина. цици/задници/устни. Тези два порцеса (а и други разбира се) влияят върху процеса на ЕВОЛЮЦИЯ.

Другата малоумщина - човек произлиза от маймуната. Никой ли вече не чете книги? Дарвин никога не е споменавал подобна глупост. От древни времена се знае, че когато два различни ВИДА се смесят, може да не се получи ОПЛОЖДАНЕ и съответно да се роди каквото и да било. Когато куче опъне котка, няма да се роди куче-котка, а НИЩО. Има биолоигични причини за което, и те са в самата яйцеклетки/гени/зиготи, отново биология 1. 01. Да, близки ВИДОВЕ могат да доведат дори до раждане, но последствието винаги е БЕЗПЛОДНОСТ за родения ВИД. Кон магарица = катър; Кобила магаре = МУЛЕ. И мулетата и катърите са СТЕРИЛНИ. Муле муле = НУЛА, както и катър катърица = нищо.

Да се каже че човек произлиза от маймуната е все едно да кажем че Айфона произлиза от Нокия-та. Да, те имат общ пра-родител (родителИ) - първия телефон, но след това има дестекти и десетки видове/подвидове/класове или с други думи ТАКСОНОМИЯ, също както в Биологичните видове. Тънкия момент е КОГА ЕДИН ВИД СЕ ПРЕВРЪЩА в друг?
Кога точно възниква Разликата между Айфон 4 и айфон 6? За телефоните е ясно - обявява се, но кога реално става обособен ВИД? Когато нито една част от стария модел (например Айфон 1) вече не пасва/става/ е различна в следващия модел. Когато количествените характеристики/черти се натрупат и се преврнат в качествено ново нещо/вид/еди какво си.
И тук е проблема - когато бъдещите поколения намерят Нокиа 3310 и Галакси 12С и ще кажат - хей, това са телефон, единия принадлежи към смартфоните, другия е по-примитивен/стар, Нокията НЕ Е РОДИЛА галакси-то. Просто спадат към ВИД телефони, най-старият им общ прародител е първата моторола/гсм, но колко точно ВИДА/Поколения има между тях - ПРИРОДАТА не пази такива записини. Документите - да.

Просто четете повече КНИГИ. Не вестници, не социални медии. Книги, след това ако вие заинтерсува нещо - имам библиография, рефернции и задълбаваш и начуаваш, Нещата са трудни, мисленето също.

Заложи на сигурното! Избери млдаите девойки!

31.   30 Сега за най-лесно, да не те карам да четеш тежки книги, прочети само статията в укипедия, за Чарлз Дарвин, достатъчно е да прочетеш първия абзац, дано разбереш, че Еволюцията е теория, а Естествения подбор е процес!!!!
От там нататък няма какво да говорим кой бил невеж, кой бил с блестящ гений!

32.   До 23: В науката "теория" не означава "хипотеза", в смисъл на "докадка" или "индивидуален възглед или схващане". Теорията е схема или система от идеи или твърдения, дадени като обяснение или описание на група факти или феномени; изложение на нещо, смятано за основен закон, принцип или причина за познато или наблюдавано явление.

Гравитацията е факт, а теорията за гравитацията е научното обяснение за този факт. Еволюцията е факт, а теорията за еволюцията чрез естествен отбор е обяснението на този факт.

До 30: Вярно е, че човек не произлиза от съвременните маймуни. Вярно е, че човекът и съвременните маймуни имат общ прародител. Обаче все пак може да се каже, че човек произлиза от маймуна, защото този общ прародител на маймуните и човека е приличал много повече на това, което днес наричаме маймуна, отколкото на това, което днес наричаме човек. Сигурен съм, че ако покажеш снимка на общият прародител на човека и, да кажем, капуцина на група хора и ги попиташ какво е това, повечето ще отговорят "маймуна".

За да станат по-интересни нещата ще добавя и следното. Човекът и мишката имат общ прародител и този прародител е приличал много на мишка. Следователно може да се каже, че човек произлиза от мишките. Също така е факт, че човекът има общ прародител с пъстървата. Значи човекът също произлиза от рибите. Обаче човекът има общ прародител и с кучето, но не може да се каже, че той произлиза от кучетата, защото общият прародител на човека и кучето е приличал повече на мишка отколкото на човек или на куче.

И да, за любознателните, човек има общ прародител и със змиите, и с голите охлюви, с бълхите, с манатарката, дори с мушкатото в саксията ви и с мухъла по хляба. Всички сме брат'чеди.

33.   до 32

Грешиш тотално!

Човек е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот!
И няма нищо общо с маймуни или с други животни, освен това, че плътта ни(тялото) е съставено от сходни елементи.

Прочети Библията и ще разбереш как е създаден човекът!

35.   Браво 32, НАЙ-ПОСЛЕ някой да им обясни какво е научна теория. Пак ще те цитирам, дано им влезне в главата!

"В науката "теория" не означава "хипотеза", в смисъл на "докадка" или "индивидуален възглед или схващане". Теорията е схема или система от идеи или твърдения, дадени като обяснение или описание на група факти или феномени; изложение на нещо, смятано за основен закон, принцип или причина за познато или наблюдавано явление. "

36.   По-скоро мога да се съглася с теб номер 33.

38.   До 33: Не си прав. Бог е измислен герой, който не същестува. Той е Дядо Коледа за възрастни. Душата също не съществува. Това, което наричаш "душа" е съзнанието, а съзнанието е нещо, което възниква от работата на мозъка. Когато мозъкът умре, умира и "душата", така че не мога да се съглася за безсмъртието и.

Аз съм прочел Библията (Стария и Новия завет), съвсем старателно и веднага проумях, че това са измишльотини на неграмотни овчари от Близкия изток, които хал хабер са си нямали от това как е устроен света, които са сложили своите думи, своите разбирания за живота и за света в устата на измисления герой Бог, за да оправдаят своите дейтствия и да контролират лековерните хора от обкръжението си.

Много е смешно, че си се вързал на приказките им, предвид че притчите им вече са морално остарели, доста от историите им са очевидно неверни, нелогични, противоречиви и реално погледнато са легенди и митове.

40.   33, глупости на търкалета.

Кой бог? Исус? Аллах? Кришна? Кой от всички богове? Защо пълните главата на децата най - вече с подобни измислици и небивалици?

38 е абсолютно прав. Боговете са създадени от хората, когато не са успели да обяснят природните явления. Да продължаваш да вярваш в разни небивалици, през 2023г., е симвал на ниска култура и малоумие.

41.   до 38

Жалко, че така разсъждаваш, но това си е за твоя сметка, защото така ще погубиш душата си!

Това съвременен човек да е атеист е безумно!

Защото, само безумен човек може да смята, че този свят - с всички строги физични закони и закономерности, и чудесни взаимодествия, екосистеми, красоти, и всички прекрасни неща може да възникне случайно - без Създател!

Това е все едно да изоставиш една градина и да не я обработваш, и да очакваш, че всичко ще бъде подредено, оплевено, чисто и ще даде плодове! Да - но трябва някой първо да я засади и после, и да се грижи за нея - само тогава ще стане!

Аз пък, за разлика от теб повярвах като прочетох Новия завет и най-вече глави 5, 6 и 7 от Евангелието от Матей, където са цитирани думите на Божия Син Господ Иисус Христос - като ги прочетох почувствах от цялата си душа и сърце, че това е безспорна, абсолютна и неоспорима истина...!

Това не го пиша, за да споря с теб - спорил съм с безбожници, и с еретици, и със сектанти, с протестанти и с всякакви други заблудени хора, и съм им изтъквал много и "железни" аргументи, но такива хора са със закоравяло сърце и не възприемат. Но както казах - то си е за тяхна сметка - ще горят вечно в ада!

А пиша това за хората, които се колебаят и не са съвсем наясно със себе си - към тях са адресирани думите ми!

Бог да вразуми и просвети всички заблудени хора! И да ги приведе в лоното на Православната църква! Амин!

42.   30 до 32

Напълно съгласен съм с нещата които пишеш, не съм твърдял противното. Това е и идеята на тази теория че рано или късно стигаме до първата форма на живот, дали ще е бактерия, вирус, молекула, аминокиселина, химично съединение и че всичко е започнало от нещо физическо (отново да не навлизаме ниво атом, фотон, кварк)

Благодаря за обясненеието на "теория" - самия факт че е толкова трудно да се формулира нещо толкова уж просто е показателен. Детайлите са хиляди, нюансите също, а думите не могат да обхванат ЦЯЛАТА идея.

Просто твърденията на авторката че ВЯРВА в еди какво си, или на четящите уикипедия описват съвременния човек - незнание, нежелание да се учат и разбират определена тема. Но ни го представят като една огромна ДОБРОДЕТЕЛ. После защо училищата, образователната система не става. Ами не става защото родителите не стават и съответно децата им. Няма кой да ги научи тези деца КАК да мислят, а не КАКВО да мислят. Да са любопитни, да опитват, да падат, да стават, да се научат да бъдат независими. За това децата имат нужда БАЩИ, уви - мъжът на авторката не присъства в картинката (добре че е дядото).

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

43.   41, аз също съм спорил с религиозни фанатици като тебе. Все едно говоря на дърво в гората. Вие не искате да разберете, че тези щуротии, които ги пише във вашата свещена книжка, са плод на човешката фантазия.