Споделена история от Семейство

Мъжът ми не е добре психически..какво да правя?
Мъжът ми става психически нестабилен и вече почва да ме плаши. Откакто се оженихме, той почна да пие много минимум по 500 мл. твърд алкохол всяка вечер. Почна да се депресира, да ме обвинява за всичко. Не му се живеело вече. Не помнел нищо от годината, всичко му се сливало. Вкъщи е все сърдит и не се говори с него. Като му кажа да спре алкохола и да потърси помощ казва, че това нямало да му подобри живота. Не знам какво да правя вече?

Коментари

1.   Предлагаш му развод по взаимно съгласие, ако смята че ти втежняваш живота му, щом те обвинява. Разкриваш му истината че неговите състояния ти влияят зле, но му го казваш когато не е пил иначе може и на бой да скочи. Постави го той да решава ще бъде ли съпруг или разведен

2.   Нищо му няма, оправдава си за действията си. Преди сватбата е смятал, че трябва да те задържа някак, бил е грижовен, мил, внимателен. След сватбата вече си му длъжна за всичко. Виновна си за това че пие, за това че е мързел, за това че не му се прави нищо.
Не си схванала индикациите на време, той си е бил лабилен по-принцип, но го е прикривал, а пък ти вместо да гледаш какъв е, си се радвала на вниманието му и на отношението, а често точно лабилните мъже с проблеми подаряват често цветя, подаръци, угаждат и гледат да не спорят с половинките преди да се почувстват, че са им в кърпа вързани, после ей така сеир.

3.   Няма оправия такъв човек. Не си съсипвай живота заради него. Предложи му развод.

4.   Първо - на всяка цена трябва да спре алкохола!

Ако смяташ, че ситуацията при него е свързана с депресия - тук, в раздела Здраве има две теми, в които сме разсъждавали над това:

Депресия, има ли изход?
http://spodeli. net/5/story-175507. html

Депресия
http://spodeli. net/5/story-175421. html

Има мъдри и добри коментари - прочети ги!

(Махни интервалите от връзките, защото иначе няма да се отворят! - сайтът автоматично създава два интервала във всяка връзка)

Надявам се, че съм бил полезен!

5.   Не слушай номер 1 - за какво сте семейство ако не сте заедно в добро и зло. Само добро има само по дисни филмчетата. Ти си му съпруга, човекът е изпаднал в лош момент в живота си. Трябва да намериш начин да му помогнеш, а не да го зарязваш отма. Най-често мъж изпада в тези състояния когат се чувства безпомищен или преебан от нещо. Доста често това е от работата. Най-вероятно мъжът ти не е щастлив с работа, която работи или не изкарва достатъчно пари, които да ги задоволяват. Работи в тези направления, покажи разбирателство и се опитай найстина да разбереш от какво не е доволен и вземи някакви мерки да го изкараш от там от където е попаднал. Ако не се държи агресивно към теб (физически или вербално) не мисля, че има от какво да се притесняваш и развода би влошило положението.

6.   Номер 1 е с точен коментар, мъжът ти не желае ли сам да е добре, нищо няма да го накара да е окей, затова няма смисъл да се опитваш за му казваш, каквото и да е, гледаи си твоя живот, остави го да прави каквото е решил.

7.   Номер 5, съпруга й отказва помощ. Не иска да спре алкохола и не иска да потърси адекватна професионална помощ. Е, какво повече може да направи за него жената? Човек, който сам не желае да си помогне няма как да се оправи. Може десетилетия да я кара така и да затъва все повече. Такива хора са безотговорни и съсипват живота на своите близки: родители, братя, сестри, жени и деца.

8.   Ех момиче. Как може да си съсипваш живота така.
Не видя ли навреме, че той има проблеми с алкохола. Защо не си гледала внимателно преди да се омъжиш за него.

Незнам дали ще се оправи положението но ако нещата се задълбочат трябва да се разделиш с него без да губиш много време.

9.   Не ти трябва такъв, не слушай номер пет. Не си майка на въпросния

10.   Много ми е интересно, ако темата беше "Жена ми се влошава психически", дали всички тия убавици из коментарите така бързичко и в хор щяха да посъветват мъжа да изостави жена си. Съмнявам се. Щяха да го анатемосат, че не подкрепя жена си.

Оставяме настрана факта, че масово жените след като родят, рязко свалят нивото си, както във физически аспект, така и във психически такъв. След-родилната депресия е толкова срещано явление и на всички ни се натрива в носа, че трябва да ги търпим. Изненада, мили дами - от тук насетне абсолютен феминизъм - равенство за всички, не както вие си го разбирате с двойните стандарти.

11.   Номер 5 по принцип е прав. Хората са семейство защото трябва да се подкрепят но тук не става въпрос просто за някакъв проблем а за зависимост. И никой не може да му помогне на мъжа ако той см не поиска.
Зависимият сам трябва да поиска да се отърве от зависимостта си.
И какво ако той отказва това младо момиче трябва да си съсипва живота ли.
Не съм съгласна.
Може единствено да го подкрепи в желанието му да се излекува но ако не го направи ИЗХОДЪТ е един -развод.
Животът на този момиче е пред него.

12.   Номер 5 по принцип е прав. Хората са семейство защото трябва да се подкрепят но тук не става въпрос просто за някакъв проблем а за зависимост. И никой не може да му помогне на мъжа ако той см не поиска.
Зависимият сам трябва да поиска да се отърве от зависимостта си.
И какво ако той отказва това младо момиче трябва да си съсипва живота ли.
Не съм съгласна.
Може единствено да го подкрепи в желанието му да се излекува но ако не го направи ИЗХОДЪТ е един -развод.
Животът на този момиче е пред него.

15.   Говори с родителите му, роднините, приятелите, преди показвал ли е такова поведение?

Ако всички тези прояви са нещо ново, може да има някакво мозъчно увреждане, което се проявява по този начин. За това вече трябва да се говори с лекар.

16.   Говори с родителите му, роднините, приятелите, преди показвал ли е такова поведение?

Ако всички тези прояви са нещо ново, може да има някакво мозъчно увреждане, което се проявява по този начин. За това вече трябва да се говори с лекар.

17.   Замисли се - дали това са нормални отношения, отношения които би искала? Имаш ли на кого да разчиташ - родители, близки, приятели? Пази се, пожелавам ти успех и да намериш най-доброто решение за теб.

18.   Попитай го защо пие.
Не знам дали ще ти каже, но все ще има някакъв отговор или неясен такъв.
Кажи му, че искаш да направите нещо заедно, за да се промени.
Кажи му, че тези приказки как не му се живее много те нараняват.
Може би имате деца, кажи му как си представя, че се чувстват те или как биха се чувствали, ако нещо лошо се случи с него.
Да се замисли!
Това, че всичко му е замъглено, вероятно идва от постоянното наливане с алкохол. Много ясно, че ще му е замъглено като пие много!
Опитай да поговориш с него на трезва глава и да го накараш да предприемете нещо заедно, за да излезе от дупката.
Терапия, пътуване, почивка, психолог...
Далеч съм от такива проблеми около мен, но от наблюдения съм останала с впечатление, че една категория мъже, често (но не само) живеещи на село, в определен момент от живота си, на около средна възраст, като че ли оскотяват и затъват в алкохол. Дори и такива със семейства и деца. Нямам обяснение, може би слаба психика, която при първия по-сериозен проблем (болест, загуба на близък... ), не се справя със ситуацията и това е един първичен начин, неосъзнат дори от тях, да компенсират. Имали ли сте скоро негативни събития около вас с деца или близки? Замисли се.
Общо взето, ако той не прояви желание да се промени, нямаш избор освен да търпиш (което би било ужасно) или да си тръгнеш като ясно му кажеш ЗАЩО. Всеки наоколо би те разбрал.
Успех!!!

19.   Ако продължава така ще трябва да си тръгнеш.