Споделена история от Семейство

Побойник
Здравейте.
Няма да обяснявам за себе си, тъй като историята, която споделям, няма голямо касателство с мен.
Съвсем наскоро научих, че братовчед ми, с когото сме много близки и го обичам като брат, системно прилага психически и физически тормоз върху дългогодишната си приятелка.
Двамата са на по 44 години, живеят заедно от 5-6 години, нямат деца.
Историята, за това как научих е дълга, така че няма да изпадам в подробности, но източникът ми е сигурен и съм 100% сигурна, че не ме заблуждава.
Става дума за това, че братовчед ми непрекъснато мрънкал на приятелката си, постоянно бил недоволен от нея, упреквал я, а нерядко и в пристъпи на гняв и посягал.
Защо и как тази съвсем не глупава и доста симпатична жена търпи това - не се наемам да гадая.
Но, откакто аз разбрах за тази ситуация - отношението ми към братовчед ми се промени. Не мога да помисля за него, без да го съдя за поведението му. В събота предстои да излезем заедно - за пръв път след като знам, какви ги върши и изобщо не знам, дали ще мога да го погледна с обич и уважение, както досега. Не мисля. По-скоро се опасявам, че няма да издържа, ще му се разкрещя и ще му издера очите.
И от тук следва въпросът ми - имам ли право да вземам, каквото и да е отношение, към неговия личен живот?
Близки сме, говорили сме си за всичко, но това е толкова деликатна тема, че просто не знам, как да подходя, как да реагирам и изобщо - имам ли право на реакция? !
Да говоря с приятелката му не се наемам, защото с нея не сме толкова близки и просто не знам, какво да и кажа.
Дайте съвет?

Коментари

1.   нямаш права да се месиш! Тормозът е само първия път, всяка следваща случка е по нейно желание щом е останала с него, тя е поела риск да й се случи отново.

2.   Дистанцирай се.
Това са лични отношения, между големи хора. Ако присъстваш и нещо се случва, да защитиш по-слабия-да. Но да се месия, още повече защото си чула нещо, не е редно.

3.   Разбира се, че няма право да му се бъркаш в личния живот! Ти откъде си толкова сигурна кой е виновен в тяхната къща? Или по презумция това винаги е мъжът? Много сексистко виждане за нещата имаш!!!

Ако приятелката му беше читава, до свади и побоища нямаше да се стигне. Братовчед ти пие ли? Зависим ли е към дрога, хазарт? Това може да е една причина. Ако не, то със сигурност приятелката му си е заслужила виканиците.

А и това да си 44 -годишна жена и да нямаш деца е симптом за много кофти характер.

4.   Първо, смятам, че не трябва нищо да правиш, докато не си 100% сигурна, като лично си се убедила, че има такова нещо!

Ако в даден момент това се случи - и вече си 100% сигурна, тогава смятам следното:

Ако той беше женен - щях да те посъветвам да поговориш с него и тактично да му кажеш какво мислиш - но само при две положения:

1. Ако разсъдиш, че това наистина има смисъл и смяташ, че ще помогне - защото вероятността да не помогнеш, а само да си влошиш отношенията с него - е голяма!
2. При положение, че няма да дискредитираш източниците си! (Защото само на един - недей вярва! )

А сега, в този случай, щом само съжителстват - смятам, че изобщо не бива да се месиш! Те не са някакви тийнове, които да не знаят какво правят, че да се бъркаш!

5.   Първо - щеше да е добре да уточниш дали си жена. Второ - човек на 44г с "приятелка". Що за сериозна ситуация описваш, че имаш и претенции да е идеално положението. Щом 44 годишен има приятелка от 6г на неговите години, не са се оженили и нямат деца - значи нещата са нестандартни. При това положение дали я бие или тя него бие или ходят на суинг са някакви конкретни особености.

6.   Естествено, че трябва да поговориш. Разбери причините поради, които постъпва така. Не че има оправдание но поговори как да кажа приятелски.
Не го нападай прекалено защото просто няма ефект. Той ще се изнерви и ще се скарате.
А и се страхувам, че може да ти посегне. Щом е такъв.

7.   Защо да не говориш с приятелката му? Ако тя е обект на домашно насилие и ти не говориш с нея, косвено ще подкрепиш това да продължи.

8.   Ако държиш на него естествено че ще му кажеш.
Истинските приятели са тези, които ти казват когато грешиш…

9.   Ха-ха, абе ти наред ли си? ! Пишеш, че те са на 44 и сте близки, значи ти си поне на 30, а се държиш и разсъждаваш като 16-годишна...
Как така ще се бъркаш в живота на хората? ! Някой иска ли ти мнението изобщо? Кой на кого посягал и как се държал... Ми тяхна си работа! Някои го правят на шега, други си имат конкретна нужда да бъдат доминирани... Ти наясно ли си и къде си изобщо в цялата схема? Що не си гледаш твоя живот и докъде ти си я добутала (имаш ли партньор изобщо? ) ами си тръгнала да се месиш в тоя на другите?
Нещо май митутутките, феминистките и ИК-фенките съвсвм изпращяхте вече!

10.   От мълчание си отидоха доста жени.
По презумпция все жената е виновна по нашите ширини.
Народопсихология и манталитет.
Утре, ако братовчедът прати в небитието приятелката си, какво правим? !
Сълзи и вечният въпрос - Ако бях направил нещо...

11.   Абе що за хора сте? Как си представяте изобщо човек да си затвори очите пред подобно нещо? Дори и да не е вярно грях на душата на човек ако си затвори очите пред подобно нещо.
Дори да нямат деца представете си че в някоя ситуация някои деца наблюдават тормоз над родителите си. Човек с каква съвест трябва да си затвори очите пред подобно нещо.

Повечето коментиращи що за хора са. Нямат никаква съвест.
Тя това е братовчед й. Тя ако не може да разговаря с братовчед ли с непознат ли умее да разговаря.
Как така да не се меси?
Ами ако вие сте на мястото на приятелката му и се страхувате от насилника си и не смеете да направите нищо.

За мен затварянето на очите пред насилието дори и предполагаемото такова не е по-малко лошо от самото насилие.

12.   Айде запомнили нещо от Съдебен спор и го повтарят като латерна.
Аз също го чух но повтарям ли го. Не.
Да, казаха, че един път човек може да е жертва на домашно насилие и всеки следващ път е негов избор.
Но аз не мисля така.

13.   Направо съм потресена от коментарите. Тези, които са ги писали не са хора.
Съгласна съм с номер 10.
Да, много хора търпят насилие и се случиха ужасни инциденти защото никой не се меси в "уж чуждите работи"
Всеки си мисли, че не е негова работа.

Едно е да се скарате и никой да не иска да се бърка в чужди взаимоотношения и съвсем друго ЕДНА ЖЕНА ДА Е ЖЕРТВА на СИСТЕМЕН ТОРМОЗ и някой да си затвори очите. Във втория случай е същото като да видиш, че убиват даден човек и нищо да не направиш.

Ще й тежи на съвестта на авторката ако не дай си Боже стане стане инцидент с жената ли а приятелката ли на братовчед й а тя дори не се е опитала да разбере истината.

14.   Съгласна съм с номер 8.
По -добре да го разбере от него вместо да говори с приятелката му тайно и да действа зад гърба му.
Дори да е интрига по -добре стотици братовчед й да го разбере от нея отколкото другият човек да продължава да интригантства. Нали.
А и защо му е на някой да лъже, че тази жена е жертва на насилие.

А и все пак са братовчеди. С братовчед си ако не можеш да разговаряш.
Може примерно да попита дали имат някакви проблеми с приятелката си.
Нали?

16.   Номер 3, предвид твоите разсъждения стигам до извода че ти си с кофти характер.
Ако е вярно че мъжът подлага приятелката си на тормоз, хубаво е, че няма деца.
И аз съм на 44 г. нямам деца?
Нямам кофти характер.
Не всеки има щастието и късмета да създаде семейство.
Бъди здрав/а!

17.   Що за хора сте бе.
Как може да подкрепяте насилието.

18.   "Съвсем наскоро научих"

Как го научи, по новините? Ще ти го кажа достатъчно просто като за жена - можеш да коментираш с близките си поведението което се разиграва пред теб. Това че си чула нещо отнякъде и после да ходиш да му "издереш очите" е не само инфантилно поведение, ами ще те скара и други хора замесени в ситуацията...

А иначе, на каква се правиш? Полицайка? Ти като можеш да му "издереш очите", приятелката му не може ли? Малка ли е да се защити на 44 години? Огледай се наоколо, не сме 18 век, не са женени, нямат деца. Щом живее с него, значи иска да е с него. Каквото и да става помежду им си е тяхна работа. Ти нямаш ли семейство да си гледаш него? ... май не, ами не се учудвам...

19.   Съгласна номер 16.
Защо му е на някой да лъже, че тази жена е жертва на домашно насилие.
Той какво би спечелил от това нещо.

Освен това дали имат или нямат деца няма никакво значение.

20.   Поредната жена, която си мисли че мъжът трябва да е чехльо.

21.   Господи! Повечето писали тук са за психиатрия.

Авторке, алармирай в полицията. Зарежи глупостите, писани от повечето хора тук.

22.   Абе ти не си добре номер 18.
Ще й дреме за замесените в случая ама друг път.
Не е тяхна ра0ота щом става дума за насилие. Ако нещо ще развали отношенията им да съгласна съм но в случая тази жена може да изживява тормоз.

23.   Авторке въобще не обръщай внимание на коментарите в които те съветват да не се бъркаш.
А действай.

24.   Да, важно е авторке как научи.

26.   Аз съм жена и ако това бях разбрала за най-близкия ми братовчед щях да говоря 1-во с неговите родители и после с него. Пък накрая и с гаджето му. Нямаше да се стърпя. За времето, в което ти си решил да пишеш в интернет, вече няколко човека щяха да знаят. А пък ако някой посегне на мен не само ще си тръгна, но и ще отида в полицията. Мога да приема изневери, скандали и други неща, но побой Никога.

27.   Прав си номер 26. Ти си съвестен гражданин за разлика от други.

28.   Мила родна картинка. Във всяко семейство си крещят и посягат. Психопатия е, но това е. За цивилизованния свят не е нормално, но за нас е.
И да се намесиш, ще ти се озъби. Няма да претърпи душевен катарзис и да стане добър. Жената няма да ти е благодарна. На някои им харесва такъв живот. Можела е да си тръгне. Някои жени са по природа мазохистки и с робско мислене. Чалга поколението. Слуша ли чалга жената? Ако Да, ето защо седи. Вярват, че колкото повече ги унижава мъж, толкова повече ги иска. Ако беше нормална жена, веднага щеше да покаже вратата.
Жалкото е, че знаем как свършват подобни истории.