Споделена история от Семейство

Опасен роднина. Сестра ми е луда
Директно започвам с историята. Сестра ми преди няколко години започна да се държи странно, но напоследък положението още повече се влоши като започна да буйства и да се държи ужасно с мен и родителите ми, да отправя всякакви заплахи и какво ли още не. Видимо е, че е психично болна и трябва да се лекува, но тя не желае да влиза в необходимото лечебно заведение. При което с родителите ми се наложи да използваме помощта на полицията и чрез съда да я вкараме в такава болница. Вече близо два месеца е там, но преди няколко дена се обадиха, че ще трябва да я изпишат, защото не била здравно осигурена и държавата не можело да осигури престой повече от 2 месеца (или нещо подобно, не съм сигурен точно). Но при нея няма никакво подобрение... Всичко си е същото... Как може да пуснат човек, който буквално е луд и въобще не е добре и да се върне в домът на родителите ми. И на всичкото отгоре да задължат родителите ми да я вземат след въпросните 2-3 седмици, когато минават тези 2 месеца. Родителите ми буквално живеят в страх от това същество. Какво можем да направим, така че да я задържат за постоянно и да я вкарат в някоя лудница. Не искам тя да се връща. Не искам родителите ми и аз да живеем в страх. Не знам и към кого да се обърна за някакъв съвет... Затова пиша тук ако някой е преживял и е преминал през нещо подобно... Какво може да се направи, за да не се връща повече този човек в живота ни? Ограничетелна заповед? Някаква дупка в закона? Нещо??? Не знам вече.
Обясниха ми, че пак трябва чрез съда да бъде вкарана там и така отново за 2 месеца. И така всеки път. Постоянно. Един кръговрат ще се получи. Но тя няма да се излекува. Самите лекари там казват, че ситуацията с нея е зле, но ще я пуснат, защото това било положението към момента и нямало какво да се направи. Всичко е ужасно... Моля за съвети.

Коментари

1.   Обърнете се за съвет към всички специализирани институции-съд, полиция, прокуратура, социални грижи, община. Заведе те я на психиатър. Не знам какъв е редът при такива лица. Явно е пълнолетна и нито учи, нито работи. Платете и здравни осигуровки, ако е необходимо и направете всичко възможно да влезе на лечение на подходящо място.

2.   Ама чакайте, нека живее сама, защо, освен ако не е под 18 трябва да се връща в дома на родителите ви? Ако живеете в страх и е опасна за околните: ми не я връщайте при себе си. Да дават някакви къси за квартира по-добре, отколкото да е наоколо, не е ли така?

3.   Като ги чете човек такива "същества" и става ясно, защо хора стигат до такива състояния. Не вие, а сестра ти трябва да се отърве от вас.

4.   Сестра ти не е луда, а ти си злобна и нямаш, и капка съчувствие! Ти не обичаш сестра си и не мислиш за нея!
Тези с психичните разстройства си личат от най-ранно детство, а сестра ти се нуждае от добър ендокринолог, който да направи пълни хормонални изследвания, трябва да се проверят нивата на витамините от B групата, кръвни изследвания на бъбреци, черен дроб и ехография ба щитовидна жлеза, бъбреци и черен дроб.

5.   С медикаменти ще я държат мирна.

6.   Ами платете й осигуровките. Толкова ли е трудно за досещане.

7.   Платете и здравните осигуровки

8.   2, ами не е така! Ти би ли взела такава наемателка? Е защо да тормози съседите си, вместо роднините? Не предлагате спасение за болното момиче, а искате семейството да се отърве от нея.
Авторе, платете и осигуровките, заведете я на лекар и намерете подходящо място за хора с нейната диагноза. Ще плащате, няма друг начин.

12.   Много добре те разбирам.
В неделя отидох на свиждане на една жена. Почувствах се като разбита.

13.   Никой не може да задължи родителите ти или ти да идете да я вземете. Ако не идете, какво ще стане, или ще си я държат там или социалните ще я настанят в дом за луди, след като никой близък не желае да поеме отговорноат за нея. Спокойно нямат права да я изхвърлят на улицата, и не могат да ви задължат да поемете отговорност за нея, дори чрез съд.
Щом не са й платени здравните осигуровки, следователно тя е пълнолетен гражданин и родителите ви и ти нямате законови задължения към нея.
Интересно защо й се търсят здравни осигурвки, ако тя е луда и има тежка диагноза, би трябвало да й се издаде Телк, от там да получи всички права на луд чоовек. Правата на лудите са, че не само получават някаква пенсия, но и осигуровките ги поема държавата, имат много други права. По закон лудите с тежка невменяемост са с най големи права в държавата, те имат повече права от дете с физически увреди и 100% инвалидност, четете ги тея закони.

14.   8, а според теб какво е спасението? Ние имахме такъв съсед, оставиха го сам, никой няма да си рискува децата около него от роднини, изтрещя тотално със заплахи за убийство към други и го настаниха в дом. Момичето една част е лечението, а другата собствената й воля, колкото и да е зле: да работи, да съществува, а не само да буйства

17.   Говориш ужасно за сестра си. Предполагам, че ти си "златното мамино детенце", по-малката сестричка - тази, която наготово получава всичко и иска да разкара сестра си.
Щом е полудяла в късен етап, значи има причина за това и ти макар и да не я обичаш, си ѝ семейство и си длъжна да се опиташ да ѝ помогнеш, а не да я наричаш "същество" и да търсиш начин да я разкараш... егати и грозната мижитурка си, честно.

18.   Абе номера 2, 3 и 17.
Има разлика в това да си обичаш сестрата и да рискуваш да ти посегне защото сестра ти е психично болна. Големи философи сте.
Вие въобще замисляте ли се какво пишете.

19.   Много ви е лесно на вас да си обичате близките защото те са психично здрави нали.
Големи емпатия се извисихте.
Вие въобще разсъждавате ли върху това, което пишете.

22.   Нужно е да й платите зсравните осигу. овки по Егн в изипей, примерно. После - комисия Телк. Получава и пенсия. Вероятно в рода на някой от родителите има такива гени. Отключват се от всичко, най- вече от погрешно тълкуване на ситуации и липса на усещане за разбиране, любов и истинска загриженост на семейството към нея.

24.   Да и аз мисля, че трябва да отиде на ТЕЛК.

25.   Тези мошеници само пари искат.