Споделена история от Семейство

Пратих детето да учи руски
Здравейте, детето ми е 6 клас(на 12 години) и двамата с майка му решихме, че в добре да знае и втори чужд език.

Английски вече говори доста добре - на ниво B2 е, но смятаме, че това не е достатъчно защото в днешно време да знаеш английски е като да може да си кажеш името тоест всеки го разбира и може.

Самото дете не искаше да учи още един език, а да се учи да свири на музикален инструмент, но и двамата с майка му смятаме, че това е по-скоро хоби, а не сериозно умение.

Майката беше твърдо за немски втори език, но аз възразих, защото немски освен в Германия никъде не се говори.

Накрая питахме детето кой език предпочита, като обяснихме, че държим да знае поне още един чужд език и детето каза, че не иска да учи нито единия език, но по-добре руски.

Сега вече втора седмица ходи на уроци.

Смятате ли, че взех правилно решение и ще му е от полза в живота?

Благодаря

Коментари

1.   Предполагам, че темата е писана с цел да стане патаклама между русофили и русофоби.

Ако е истинска - трудно е да се каже как ще го завърти живота и какво ще му е от полза, но личното ми мнение е, че руския с нищо няма да му помогне, освен ако не работи по морето или не емигрира в Русия. Аз лично съм учил руски като втори език и с нищо не ми помогна. Един китайски дори или японски би му помогнал много повече, ако реши да се развива в областта на езиците. Ако не - да си заложи на немски, там поне има добри възможности за образование, ако искате да го пращате да учи в нормална държава. Руския е за хора с носталгия по соца, т. е. за маргиналната част на българите.

2.   Да, със сигурност ще му е от полза, ще има избор.
Но не е правилно (дори го приемам като вид малтретиране и налагане на собствени задръжки и ограничения) отнемането на право да изучава и "хобито" си.
Със сигурност детето няма лимит на капацитет, може да учи едното и другото, не налагайте вашите си лимити!
Децата ми (и двете са момчета) говорят свободно 3 чужди езика (живеем в чужбина, единият им е като роден) и двамата са тренирали по собствено желание джудо и шотокан. Освен това обаче, пак по собствено желание единият свири на пиано, а другият играе български народни танци.
Със сигурност "пианиста" няма да стане втори Моцарт, нито ще печели от това, но му е тръпка и обижава да свири, освен това и рисува, което също се съмнявам да му е професия.
Но не отглежда е децата си с единствена цел - да работят за високи заплати, да си изкарват хляба, да създават бизнеси само с цел печалба.
На първо място винаги трябва да е възможност за изява и развитие на собствената есенция, възможно най-приятен и дори щастлив престой на земята... Иначе за какво? !

3.   Не. Какво хоби? Ако има талант, защо да не го развива?
Немски се говорило само в Германия? ! Седнали двама, изобщо ненаясно с езиците, да си карат детето да учи език. Русофил ли си?

4.   Не е правилно да налагате на детето вашия избор! Запишете го на каквото то иска!

5.   Немски не се говори само в Германия

6.   Може да му е от полза ако се занимава с руски олигарси. Иначе - не. Русия е като цяло бедна страна и България и Европа се напълни покрай войната с още повече руско говорящи, които го знаят по-добре от него.

7.   Не, обременявате го.
Щом е искало да се научи да свири на инструмент, това е било подходящо за него и някак полезно. Изкуствата не са за подценяване.
Между другото немския е официален език в шест държави: Германия, Белгия, Австрия, Лихтенщайн, Швейцария, Люксембург. Посоката на миграцията е по-скоро към тях от колкото към Русия. Също се говори в част от Италия, на места в Намибия
Дали ще му е полезно в живота?
Да, ако го използва, иначе е "Too much information... ".

8.   Да, щом самото дете предпочита това - значи това е правилното решение!

А и руският е много близък с българския и няма да му е толкова трудно.

9.   Да ви имам своеволията, детето иска да учи музикален инструмент, те втори език, а защо не и двете??? Относно езиците - руския е хубав, мелодичен език, близък до нашия, но има и по перспективни езици - например китайски, испански, турски, иврит.

10.   Насила добро няма!!! Преди да си наложиш насила родителската воля, повече слушай, лесно се налагаш, още по-лесно връзката се къса. Немски не се говори само в Германия, а в Швейцария, Австрия, Лихтенщайн...

11.   Да го бяхте пратили да учи севернокорейски.
Майтапа на страна, но Руския в следващите 100 години ще е табу за цивилизования свят - ще запада все повече и повече и всички ще я отбягват.
Най-добре в наши дни освен Английски, да се знае Испански (не го говорят само в Испания), Френски или Китайски.
Немския също е полезен, защото вероятността някой ден Българин да работи за гернамска фирма е доста голяма, а там не обичат чужди езици (всички знаят английски, но не искат да го ползват)

12.   Тъпа провокация! Или тъп родител! Средно няма!

13.   До автора

Не. Да беше го пратил да учи китайски. Китайският се говори от близо 1/4 от световното население. А китайската икономика е в непрекъснат подем - играят и с американците, и с руснаците. От руснаците взимат евтини ресурси - нефт, газ, стомана и т. н., за да произвеждат продукти, които после да продават в ЕС и САЩ.

14.   Явно имате много излишни пари

15.   Като не се иска да учи езика, какво като го запишете? Да не мислите, че ще учи просто защото така сте му казали? Още повече, че вие не се съобразявате с желанията на детето си, а искате то да се съобразява с вашите и да ви слуша безропотно. Инструментът бил само хоби, а не сериозно умение. Няма да коментирам дали твърдението има основание, да допуснем, че е така. И какво, ако е? Детето няма право на хобита, така ли? Съдбата му е да изкарва пари, това е единственото нещо, което е от значение, за да е щастливо и да радва мама и тати?

И не, немски не се говори само в Германия, също Австрия, Швейцария, Белгия, Лихтенщайн и Люксембург. Все развити икономики с много възможности за кариери. В България може да си намери много добре платени позиции само с немски. Така че като така или иначе сте решили да му налагате неща, този език е икономически оптимална инвестиция. Но пак, няма гаранция, че ще го научи, при положение, че не иска. Виж ако го запишете на инструмента, който иска, И немски език или каквото друго решите, може да е малко по-отворено да ви слуша, понеже ще сте показали, че го виждате като човек със собствена воля и желания, който заслужава уважение.

16.   Емм, руски се говори само в Русия. Ако детето ти мигрира, къде е по-вероятно да иде? В Русия или Германия? Предвид, че едната страна и с тенденция да затъва... И според теб детето ти ще се конкурира ли с уменията по руски на бежанци от Украйна и Русия, които наводниха Европа? По твоята логика да учи арабски, щото се говори в много страни... последните години и в Германия даже.

Това, че проявява интерес към музика е добре. Помага за личностното развитие, а и е добре да се насърчават естествените наклонности на човек, а не да се дресира като куче.

Детето не е случило на родители. Ако след 10 години не хвърля салфетки в чалготека, ще го броя за успех.

17.   Много грешиш! Не го отказвай от музиката!
Музикалните деца трябва да свирят на музикални инструменти, а ако могат и да пеят.
Моето дете свири на музикален инструмент, прави
Моето дете е малко по-голямо от твоето владее английски на ниво С1, втори чужд език - ниво B1, защото преди това отхвърли руски и още един западен език, но се спря окончателно на този.
Има и доста други познания и умения.
Щом едно дете има желание да се занимав с нещо, трябва да го прави.
Говоря два западни езика на ниво езикова гимназия, и руски.

18.   Немски не се говори само в Германия, а и в Австрия и части от Швейцария и Франция. Това са едни от най-добре развитите икономики в Европа и много често в България има фирми осъществящи международна търговия с фирми от тези държави. Да не говорим и фирмите, от тези държави, които имат представителства и офиси в България. Руски къде се говори и колко руски фирми в България знаеш?

19.   Колкото повече езици знае, толкова по- добре. Но е хубаво да свири щом има интерес, дори и да е хоби. Не знам защо родителите толкова падценявате интересите на децата си, слагайки ги в графа "просто хоби". Няма просто хоби. Колкото по- развит е човек, толкова по- добре. Едно "просто хоби" някой ден може да спаси синът ви в труден момент. Родителите ми са бивши ресторантьори и така преди години разрешиха на техни семейни приятели да се хранят безплатно в ресторанта им в продължение на доста време, защото бяха останали без пукнат лев точно по Коледа и Нова година и това само срещу няколко картини. Мъжът беше много добър художник и това "просто хоби" гарантира да не останат гладни баш по най- светлите празници. В моментът е много добър татуист в Норвегия и изкарва много пари, но картините му още красят апартамента ни.
Същото важи и за езиците - не се знае кога руският или немският ще спасят синът ви в трудно ситуация. Мисля, че решението не е грешно, въпреки че той няма желание да учи друг език, но мисля че да го спрете да свири, е грешно. Ако имате финансовата възможност, не го спирайте.

Black Sabbath

20.   3, питаш дали е русофил, сякаш русофил е някаква обида, смешен си. Талант в музиката имат много малко хора, те разбира се ще развият таланта му, ако видят, че е талантливо, то се подразбира. На годините на детето Ви изучавах 3 чужди езика и на мен два не ми се виждат нито много, нито като претоварване, още повече, че се знае, че колкото по-рано се почне език, толкова по-добре. И аз учих руски. За мен русофил не е обида, за разни идиоти е. В смисъл: ще спрем децата от изучаване на руски, заради обстановката в световен план, делете децата и изучаване на езици, от политиката.

21.   Абе аз мисля, че е добре да учи втори чужд език. Добре сте го накарали. Но трябваше да му предоставите право на избор.
По-добре е да изучава испански лесно се научава, италиански, френски. Пък по-добре и немски въпреки че е много труден за научаване.
А и не се знае може някой ден да започне работа в чужденстранна фирма.

22.   В голяма грешка си най много да спре да учи и английски или нещо друго да отключи защото ти и майка му го карате насила да ходи вместо да свири защото видиш ли твоето виждане е че това било хоби. Всичко започва като хоби винаги защото света така се развива и се раждат идеите. Руски е почти не използваем език особено в сегашния свят и ако някой втори език би му бил полезен е китайски или испански( повече хора го използват от английски)

24.   Повечето българи са изключително ограничени в мисленето си. Коментарите са писани от хора, които не гледат по-далеч от носа си. Английски вече всеки знае, аз съм завършила паралелка с английски и втори западен език. След това на 25 сама си плащах уроци по руски, научих го преди много вече години и в работен план ми е бил от страхотна полза. Ако не знаете, всички украинци също говорят руски, това им е родният език. Руски се говори още в Беларус, Латвия, Литва, Естония, Азербайджан, много араби знаят руски, турците масово го говорят също (и то по-добре от английския), популярен е в Латинска Америка. Дори с китайци бихте могли да се разберете на руски, защото там е силно застъпено изучаването му. Младите хора силно подценяват този език, а масово се говори на много места по света.
Немският също може да бъде полезен. Родителите добре са се насочили детето да учи още един чужд език, но това трябва да бъде негово решение, а не налагано за сметка на лишаване от нещо, което му носи удоволствие.
Говоря няколко чужди езика, но това да ги науча винаги си е било моя инициатива. Ако родителите ми бяха оказвали натиск, вероятно нямаше да искам да науча нито един.

P. S. : Не работя в сферата на туризма.

25.   20, не съм 3, ама като гледам какви хора са русофили, си е направо обидна дума. Все са тип Киро Брейка, който за мен е нарицателно за човек, страдащ от Дънинг-Крюгер.

26.   Винаги съм "ЗА" детето да знае 2 езика. Но защо точно руски? Руският скоро ще стане неизползваем. Прати го да учи някакъв западен език по - добре.

Това със спирането за музикален инструмент също е безбожна глупост. Остави детето да се занимава с нещо, което му е интересно, а не с нещо, на което ходи насила.

27.   До 20

Да за нормалните хора русофил е обида равносилна на предател и маргинал. Слепите русофили подкрепящи режима на жужето сте с по 10 зъба в устата и от ниската социална прослойка. Неудачници чакащи жужето да унищожи този гаден за тях свят.

28.   Добре е, но го питаи но какъв език иска да учи, важно е неговото мнение, защото животът които му предстои е нещо което касае него.

29.   25, 20 съм, ние сме нормални хора и не се асоциираме с Киро Брейка и подобни, както може да се дадат примери лоши с русофоби, които дотолкова стигат в омразата си, че да спират дете от руски да не стане русофил случайно. Това го имаше и 90-те, когато малко от нас деца учеха руски, останалите сакън детето им да не стане случайно русофил зачеркнаха езика, като вариант, който не бива да се изучава от децата им, никога.

30.   27, какво правиш жалки опити да обиждаш, тук говорим за изучаване на език от дете, ходи се лекувай, колко зъба имат хората в устата явно гледаш в огледалото, каква политика те гонят, какви зъби в устата, на шизоидните ти опити да отправяш нападки човек може само да се смее, ти не знаеш кой е русофил и кой русофоб, ти влизаш в анонимен сайт, където има тема за дете и изучаване на език и лееш помия, за жалост голяма част от българите са така и по улицата и навсякъде: помия, клюки, жлъч и злоба.

31.   Да го беше впрегнал да свири на инструмента вместо да се занимава с тъпите езици, които самото то не иска. Ти от небето ли падаш... Не знаеш ли какви пари изкарват тези, които могат и изнасят концерти??

32.   Запиши детето си на каквото то иска, и не си проектирай твоите желания върху него.
Аз учих руски 4 години и никога за нищо не ми е притрябвал, много съжалявам, че не отидох в Немската гимназия. Немският е майчин език на най-много хора в Европа и далеч не се говори само в Германия.
Ж25

33.   Абе май си прав номер 29.
Не трябва никой да си мисли такива неща за тези които изучават езика.

34.   И аз мисля като №1, имам чувството, че темата е уловка, но даже и да е така, си заслужава да се коментира. Колкото и да се струва на някои, че Русия е вече бита карта, ще трябва да ги разочаровам, не е точно така. Щом се бистрят подобни теми, значи света се наблюдава, и всеки сериозен човек може да си направи собствени изводи за това което действително се вижда, а не да се оставя пропагандата да го води за носа. Колкото и да ви е мъчно, западната свободия, смятана погрешно за демокрация, започна да се вмирисва, виждате какво става в САЩ, какво става в западна Европа, всичко стана една джурканица, талибаните от неразвитите държави заливат масово този западен рай, а какво ще се получи от тази смесица, можем само да гадаем. Черните в САЩ набират скорост, талибаните в Европа също, нищо няма да е същото в "цивилизованият Запад". Видяхме на живо какво се случи в Южна Африка, това ще стане и в запада, т. е. от запад, ще се превърне в разпад. Но да не мислим толкова глобално, да мислим какво става около нас. Запада много години подценяваха руската мощ, но се наложи днес да я усетят. Както Путин си мислеше, че за седмица ще претупа Украйна, така и Запада се заблуди, че за седмица, две, с нариване на оръжие и пари на Украйна, ще смачкат завинаги Русия. Останаха прецакани и едните и другите, засега победител е Русия, а Запада взе да приритва, икономиката му се срина и започнаха бунтове. Най жалкото е, че нашите продажници навират България в месомелачката, а когато атовете се ритат, страдат магаретата, каквито са държавиците като България. Имам чувството, че отново ще се учи руски задължително в училище, така, че никак не е лошо, че детето иска да учи руски отрано, после ще му е лесно.

35.   Без да съм русофил, или русофоб, знанието ми на руски език, е нещото което ми е помогнало безкрайно много. Всякаква информация намирам и разбирам напълно на руски. Имат наистина много добри научни и документални филми, за всичко ставащо по света и космоса. Инструкция на руски език може да се намери за огромна част от машини, електроуреди и апарати. Прочел съм много различна специализирана литература. Ако не знаеш нещо, на руски има клипове за наистина много неща. Бедни са като нас и измислят неща, които западняците просто си купуват, а не поправят. Войната си тече, а украинците продължават да правят филми, като говорят литературен руски език. Защо ли? Защото филмите на украински се гледат само от украинци, а като са на руски, ги гледат както украинци, така и руснаци от всичките републики и хора които са научили руски по една или друга причина. Съвременните украински и руски филми, нямат нищо общо с досадните безинтересни филми от времето на социализма. Имат страхотни сценарии и може да се каже, че на ден слушам повече руска реч, отколкото българска. За добро или за зло, сме свързани с Русия и техният език. До ден днешен, на руски език са издадени повече книги от всякакви автори, отколкото в цялия останал свят. Това говори много. Тук въобще не говорим за лошите страни на руснаците и за войната. Не спираш да учиш език, само защото са започнали война, а защото имаш полза от него.

36.   Испански или поради близостта ни Италиански. И двата езика ще са му лесни, защото са сходни с английския поради латиницата. Инструментът също трябва да се поощри.

37.   абе по$добре да е някой западен език испански. немски. френски или италиански.

38.   Пълно е с бежанци и емигранти в България който говорят руски на ниво майчин - няма шанс да се конкурира с тях на пазара на труда за малкото места, които се обявяват и за които се изисква руски език.

Иначе разсъжденията ти за английския език са правилни - очаква се по презупция да се владее и не му е особен плюс, тъй като останалите кандидати също ще го говорят.

Според мен, ако ще се плаща за частни уроци по език е много по-добра инвестиция някой по-рядко срещан език, който в България владеят по-малко хора. Например супер високо стартово заплащане имат говорещите скандинавския езици като шведски, датски, холандски. От източно европейските езици високо заплатени са работни позиции с полски, словенски, словашки, унгарски итн - езици, които в България са редки и не ги говорят толкова много хора. Високо заплатени са и екзотични езици като японски, китайски, корейски - там буквално малкото владеещи ги могат да си диктуват условията на пазара на труда.

40.   По-добре го пратете да учи суахили, то и без това с тия африкански бежанци тука скоро ще ни притрябва...

42.   Абе освен китарата наистина е добре да учи чужд език. Дори и да е руски ще му развие мисленето. ще тренира мозъка си. А и по този начин ще се зоближи до тази култура.
Винаги е по-добре нещо да се учи.

43.   Съгласна с теб номер 35.
Няма смисъл да се спира да се учи език само защото е започнала война.

45.   Авторът: темата въобще не е уловка, просто исках да чуя и други мнения и гледни точки.

За немския наистина се говори и в Австрия и Швейцария, но въобще не е лесен език, а и не планираме да ходим към тези държави.

Аз съм от Варна, работил съм в сферата на туризма и освен на английски най-много ми се е налагало да говоря на руски. Според мен въобще не е излишен език, руснаци и украинци е пълно в момента по Черноморието.

Разбира се, не казвам, пее й се, свири й се, но това з мен не е практично умение - в българския шоу бизнес всички знаем как е, така че по-добре да знае втори език

Труден е руския, има много падежи, но пък научи ли го е плюс за цял живот. Доста по-добре да се занимава с това сега докато има време, отколкото да се шматка по кафетата и да излиза с момчетата.

Благодаря на всички

46.   А да съгласна съм с теб авторе.
Трябва да си научи втори чужд език..
Немският е труден език да.
По-добре отколкото да се шматка с момчетата. Много ясно.

47.   45, ами ако ще бачка по хотелите цял живот, руски е добре да знае. Аз лично силно се съмнявам да остане до живот в тая умряла Варна.

48.   Авторе, н 2 съм, пиша отново защото ми се струва, че се концентрира върху негативни коментари за избраният език, но не разбра някои относно желанието на детето.
Според мен също руският език е за предпочитане просто защото е единствената сериозна алтернатива, която ще донесе само ползи ако се използва знанието му разумно.
Това обаче не пречи по никакъв начин детето да се развива и в музиката! Дори напротив, ще мотивира още повече ако съчетава полезното с приятното.
Защо виждаш само българският шоу бизнес, като има цял свят пред себе си? Как знаеш какво би било след 10-15 г?
Дори ще е още по- заето детето и съвсем няма да има време за кафета и подобни.
Добре е, че помагаш и насочва в обучението и развитието му, но защо да не бъде и щастливо като учи и това, което иска то.
Няма никакви негативи в това, а само повече възможности.
Не му отнемай това право и възможност. Защо пък дори в Русия някой ден да не е в шоу бизнеса? Или дори като хоби само да му остане, ще е онази част от живота му, която му дава моментите на щастие и мотивация за останалите неща.
Сред приоритетите за по-добро бъдеще за децата ни, задължително трябва да е и личното удовлетворение, това е, което най-много желание ни дава за развитие и въобще да сме доволни от живота си.
Помисли си.

50.   През последните 20 години в България използвам единствено английски език, както и за четене на информация в Интернет, чета най-много на английски, по-рядко на немски и руски. Немски език - профил преводач, университетско образование, преди това езикова гимназия. Руски език - ниво B2, английски език - C1 бизнес курсове, втори език в езиковата гимназия и втори език в университета, испански език ниво B1.
В общи линии чуждите езици ми служат за това да организирам екскурзии на семейството ми без да използвам туристически агенции, да чета информация в специализирани сайтове и да членувам в чуждестранни групи.
Ако трябва да върна времето назад, бих учила единствено английски английски и бих използвала останалото време, което посветих на езиците за придобиване на далеч по-практични и полезни умения.

51.   Немския бил труден език, хора, не ставайте за смях моля ви. Немския следва правилата, а не изключенията както в английския, например. Немски се пише така, както де чува, а не като френския. Даже падежите в немския се прилагат по логика и ако я разбереш, всичко е наред. Единственото кофти на немския са родовете, но и там си има трик.

Защо не го запишете на два езика, например и музика. Така съвсем няма да му остане време на детето да се занимава с глупости. А ако добавите и спорт, съвсем. Нека следваме логиката на китайчетата и япончетата, които получават бърн аут на 30.

52.   Да, от полза ще му е. Аз лично знам английски и руски на прилично ниво, и двата езика са ми от голяма полза в общуването ми с клиенти чужденци, което е ежедневно. Забелязвам, че немско или френскоезичните клиенти са много по-малко, не си струва да зная езичците им, тъй като се разбирам и на английски с тях. И не, не работя в сферата на туризма, в доста по-сериозен и натоварен бранш, но фактите са си факти - в България ти стигат английски и руски език.