Споделена история от Семейство

Анкета относно отношението към децата
Здравейте, десети клас съм и за задача имаме на направим анкета на тема "Кои от тези неща не бих казал на детето си"
1. Много си надебелял/а, трябва да отсалбнеш!
2. Виж Гоерги (примерно) как се справя и учи, и има само шестици, а ти какви са тези петици
3. Ти ще се провалиш в живота
4. Този спорт (примерно футбол, гимнастика и т. н) само ти разваля успеха, ти няма да се занимаваш професионално с него!
5. Не си купих на мен нещо (примерно някакъв грим или дреха), за да ти го купя на теб/ Не отидох на фризьор, за да идеш ти
6. Аз вече не съм ти майка, ходи си търси друга
7. Ти какъв си мързел и какви пари харчиш, трябва да си намериш богат мъж
___________________________________________
И ще помоля ако имате да добавите още някоя реплика, която не бихте казали на детето си да я напишете в коментарите!

Коментари

1.   6.

2.   Никое със сигурност НЕ бих казала на детето си

3.   1, 2 и 4 не мисля, че са толкова невъзможни. Ако има нужда може да са уместни.

4.   Като гледам нищо, не бих обвинявала детето, ако има слабо оценки понякога. Децата ми са слабички. Трудно е иначе и ако детето е по- голямо, може да се появят лишения за родителя, може би бих го казала, ако детето харчи неразумно например и да знае някои неща. Или ако са ми последните пари.
Всеки се развива индивидуално и харесва различни неща, ако нещо му доставя удоволствие, дори да няма бъдеще, не бих го спирала.

5.   Простотия на квадрат от токсични родители са всичките написани варианти. Кажи на този който прави тази анкета, че думите на родителите програмират и затова много трябва да си мерят приказките.

6.   Поредната тъпа провокация!

7.   Нито едно не бих казал, за едно не бих позволил детето ми да има лоши навици за да се стигне до напълняване.

8.   От тези реплики какви травми имам.... заради тях в момента посещавам психолог.

9.   Нито едно не бих казала на детето си. Може би 4 не е лишено от основание в някои случаи, както и 1, но деликатно казано. Ако най-близките не ти кажат, че имаш проблем, кой?

10.   Българските родители са такива.

11.   4 бих казала. Бъдещето на детето е важно. Гимнастиката наистина може да е само хоби. Или занимание само за свободното време. Добре е да се учи свободна специалност.
Едното не пречи на другото.

12.   Нито едно от изброените!
Единствено относно въпрос номер 1се наложи да говоря с детето ли, но по друг начин, намалихме сладкото, правихме изследвания и се оказа, че пълнее от определени непоносими храни. Като ги изключихме от менюто отслабна за 2 месеца, със спорт и без да гладува.
Никога не бих тормозила детето си за оценки.
Когато мързелува и не прави нищо по цял ден, разбира се, че мърморя, но за конкретни неща, които има да върши.
Никога няма да мърморя, че спортът разваля успеха, защото съм на
точно обратното мнение - спортът какява тялото и духа, а при това заседяване на чиновете в училище е крайно необходим.
Да сравнявам детето си с мен или с друг, че той бил добър е крайно неуместно.

13.   Българските родители са такива. Трябва да въведат задължителни психотестове на всеки 3 месеца. Издънка- взимат детето.

15.   Почти всичко ми е казано от тук, ама се живее. Някак.

16.   Нищо от казаното не е нормално за родител, но съм ги чувала всичките. Темата може и да е провокация, но това сме го преживели много от нас и последиците за цял живот са жестоки.

Разбира се, това не означава, че детето трябва да бъде оставено да мързелива по цял ден, или пълнее от нездравословен живот, или харчи пари, за които не се интересува как са изкарани! Това също е лошо родителство. Но има подход към решаването на такива проблеми - по-горе е посочено как - с изследвания, с грижа, с подадена ръка, с разговори и съвети.

Не с "Аз така казвам", "Дебел/грозен си", "Аз на твоите години.. ", "Виж съседското дете къде е, а ти.. "

И такива токсични родители на стари години пак тормозят същото дете - вече да ги обгрижва като немощни и болни, без да изпитват срам и вина.

17.   Че какво му е лошото на съвета разбира се казан по тактичен начин детето да се ориентира към сигурна професия. Бъдещето на детето е важно за родителя все пак.
Дай сега да оставим детето да си избере какво ще следва без да го насочим към професия, която ще му носи сигурни доходи.
Детето трябва да следва ❤️ сърцето си НО ЕДИН СЪВЕТ КАЗАН ОТ РОДИТЕЛИТЕ по подходящ начин никога не е излишен.
Разбира се против съм да се угажда на родителите прекалено както и да налагат желанията си на всяка цена.

18.   Познати са ми споменатите фрази. Не знам такъв ни е манталитетът ли, но децата тук се отглеждат предимно с критики, сравнения и вменяване на вина. И после защо има толкова млади хора с ниско самочувствие, депресии и кофти съдби.

19.   3, 5, 6. Другите при нужда може да се каже понеже съм срещала деца които играят футбол и заради футбола зарязват всичко и накрая нито имат образование нито са станали футболисти