Споделена история от Семейство

Преиначават имената на децата ми едната го приема тежко
Здравейте! Надявам се модеаторите да позволят споменаването на имена, защото проблемът ми е свързан с това Историята ми е малко по-особена. Имам две дъщери близначки казват се Ива и Петя. Напоследък някакво злобно момиче в училище започнало да ги нарича Иванка и Петранка. Ива не я интересува особено, но Петя го приема тежко. Това момиче нарочно и викало пред всички:
- Петранкеее. - и после се смеело подигравателно. Същото правело и с другата ми дъщеря, но както споменах нея не я интересува особено. Но дъщеря ми просто прекалено много се влияе от мнението на това момиче. Набила си е, че името и било остаряло, щяла да го смени, не можела да го каже силно. Няколко пъти и двете ми дъщери казали спокойно на онова момиче, че не им е приятно да ги нарича така, но тя само ум се изсмяла. Наистина детето ми направо си намрази името. А преди се гордееше с него. Наумила си е, че трябвало веднага да си смени името не можела да чака до 18 години. В дневника си била писала, че за себе си тя вече била с друго име, че мрази сегашното и други такива неща. Но освен това с имената въпросното момиче се заяждало с тях и ги обиждало и за други неща. Но това с имената е основно. Кажете ми как да и обясня, че името и си е нормално и българско. Разбирам я наистина е унизително да ти преиначават името, но не искам да отделя толкова нерви за някакво злобно момиче. Ще кажете, че завършват училище, лятото идва Но това момиче ни е съседче и няма как да не се виждат.

Коментари

1.   Отивате и говорите с родителите й! (на момичето което ги подиграва)
И решавате проблема с тях!

А ти обясняваш на детето си, че името й е много хубаво - носи име на велик светец: на Свети Апостол Петър! Прочитате заедно житието му (за 29 юни) на сайта Православен храм.
И на 29 юни - тържествено отпразнувате именния й ден!

И така тя ще се научи да си цени името и няма да се влияе от такива провокации!

2.   Проблема си ти с твоите разсъждения. Живеем в жесток свят и децата ти трябва да се научат да не "подскачат" за всяко нещо и това което не е в тяхното поведение а именно другите не могат да го променят. Ти вменяваш ако не се усещаш. Днес ще е името, утре косата и така до безкрайност. Няма как да не го вижда, това момиче. Проблемът е реакцията на децата ти, а не чуждото поведение. Инициирай разговор с директора акцента не е претоварването на имената, а заяждането и обилното поведение на това дете. Дпис ще е едно, утре друго. И възпитание на децата си, как мнението на околните е тяхно, а реакцията на родителите не трябва да е ау, ужас как може. А реакция с ясно обяснение какво е провокация, заяждане, че един коментар не си ти, а е отражение на човека, който го казва.

3.   Защо не говорите с майката. Децата си имат имена. Явно на това дете никой не му обръща внимание. Нека и те и измислят прякор.

4.   Трябва да се научи да се защитава. Застава пред другата и и казва, че е разбрала, че другата е осиновена и техните са казали на Петя да не се закача с другото момиче защото е специално дете. Такива трябва здраво с бутонките в устата. Иначе твоята Петя ще я тъпчат цял живот и ще става все по-зле. Не искаш да е на 40 години и колегите и я правят на луда калинка.

5.   Кажи на дъщеря ти, че злобни и нещастни хора винаги ще има.
Не трябва да се влияе от приказките на такива хора.
Като се ядосва по този начин онази постига целта си. Дъщеря ти да се ядосва. И да си намрази името.

Името й е много хубаво и изобщо не е остаряло.
Остарял е единствено мозъкът на онази.
И аз се казвам Петя.
Името ни е хубаво.
Като Петя Буюклиева.
Като Петя Дубарова, която е поетеса и децата изучават в училище.

Нека бъде като сестра си. Да не й пука.
Като види, че не й пука онази ще мирася.
А като се ядосва онази се радва.
Щом учениците изучават Петя Дубарова значи името не е остаряло.
Даже ако не се лъжа матурата на зрелостниците беше върху произведение на Петя Дубарова. Кажи и така на онази.
Добре хубаво тя ще си смени името но ако на някой друг пак името не му харесва всеки път ли ще си сменя името. Всеки
път ли ще прави компромиси с другите. Всеки път ли ще отстъпва.
Онази е злобна.

Нека бъде като сестра си да не й пука.

А и как се казва онази многознайка. Да измислят дъщерите ти един прякор и да скъсат онази от подигравки.

В краен случай щом сте съседи говорете с родителите на онази да не тормози дъщерите ви. Някои родители трябва да възпитат децата си..

6.   Няма как да накарате децата да злобеят, ако не е името, ще измисли нещо друго, на което да се подиграва. Единственият начин е да не й обръща внимание. Ся има и друг вариант, да й скръцне със зъби, че двете със сестра й ще я набият (не казвам да го правят, а просто да я заплашат). Може да се стресне и да я остави на мира.

7.   Говорете с родителите на това момиче. Нека те ѝ въздействат. Или вашите деца да ѝ отговарят по същия начин. Нали знаете - каквото повикало, такова се обадило. Да видим дали ще ѝ хареса

8.   Че са стари имена - стари са, но не са грозни, нито пък твърде архаично звучащи.
Тука проблема си е във Вашето дете.
Трябва да му обясните, че цял живот ще се сблъсква с хора, които ще му се подиграват /все ще се намери за какво/, ще го унижават, ще омаловажат постиженията му, винаги ще се намери някой, който да му каже, че не се справя достатъчно добре. Ако то все така се влияе от чуждото мнение - означава да се остави да го смачкат, и то хора, които може би са по-малко достойни от него. Обидата достига до човека - ако той я приеме. Ако си изгради защитна стена - обидите ще се връщат при този, който ги е изрекъл. Не можете да възпитате света, но можете да възпитате детето си и да му обясните, че трябва да е една идея повече непукист, защото светът е жесток, а с приемането на чуждите обиди - наранява само себе си.

9.   А защо не говорите с родителите, защо го прави това дете. Има причина.

10.   Да де ама тя се казва не Петя, а Петрана.

12.   Петя не е българско име, а руско. Даже там е мъжко име- от Пьотр.

13.   Е, авторке, защо не напишеш и името на словесната нападателка? Готови сме да ти дадем оригинални предложения как твоите щерки да отвръщат на огъня - примерно ако нападателката е с ново, модерно име като Алина, то дъщерите ти могат да почнат да подмятат "Алина-Вазелина", или ако оная се казва "Никол" - "Никол-Сопол".

14.   А дъщеря ви защо не й е отвърнала с преиначаване на нейното име, защо се свива и реве. Обяснете й че най лошото което може да стори е да си смени името, така ще покаже че може да бъде манипулирана за всичко и е достатъчно да й се подиграят за да направи каквото искат.

15.   Незнам дали е остаряло но името Петя е много хубаво. Суперско е.
На светец. Св. Петър и Павел. Петър Дънов. Стоян Стоянов.

16.   Имах подобен проблем с дъщеря ми преди 3-4 години/сега на почти 16/. Беше уж приятелка с една своя съученичка, също и съседка. Та това момиче така манипулираше моята, арогантно, нахално, командваше я като диктатор, а моята свита... Даже веднъж мъжа ми се вбесил и я изгонил, а оная се репчила "няма да си ходя пък"... Родителите образовани и добри хора.
По едно време двете ходеха като бухали... с черни дрехи и суичъри...
За щастие момичето се премести в друго училище. И дъщеря ми се промени с времето. Носи нормални дрехи, рисува, слуша нормална за поколението си музика. Разумно се гримира. И изобщо е друг човек Без нея наоколо.

17.   Проблема не е във вашето дете, то просто е по-чувствително, което е прекрасно качество, макар и понякога да създава трудности. Проблема у в другото дете, което е невъзпитано и агресивно. Говорете с родителите му, с учители, ако трябва и с директор. Та това си е чист тормоз.
Не слушайте коментиращите тук, които разправят как вашето дете не е право. Нека се опитаме да поправим агресията и униженията, а не чувствителността. В крайна сметка, ако не се покаже на това момиче, че трябва да уважава останалите още сега, като порасне, кой знае колко по-нагла ще бъде.

18.   Основният "проблем" е в характера, който носи вашата Петя. И не го казвам с лошо. Човек не си избира колко чувствителен и раним да бъде.
За мен коментари от рода "говори с майката" са замазване на ситуацията. Защото дори и майката да вземе отношение, следващия път ще е друго дете, с нова глупост и какво? Детето, а и вие ще свикнете, че ще му решавате всеки проблем така. Не е редно.
Говорете с дъщеря си, обяснете ѝ, че децата могат да са толкова жестоки, че колкото повече дразнят някого, а той се ядосва и разстройва, те толкова повече се наслаждават и продължават с още по-голяма сила. Работете над самочувствието ѝ, над това да игнорира подобни простотии или да им отвърне един-два пъти със същото, за да усетят какво е. Но нека тя да се научи да се справя с неприятните ситуации. В ученическите години те са една своеобразна подготовка за "по-големия" живот. Ако расте с идеята, че за да не ѝ се подиграват може да си смени името, а утре някой ѝ каже, че има малки гърди, че не е красива, или достатъчно слаба? Нали знаете подобни комплекси до какво могат да доведат?
Децата са ни свидни и мили, сигурна съм, че никой родител не се радва да гледа детето си тъжно, но това не са цветя в саксия. Не ги жалете толкова, а ги направете по-силни и знаещи цената си. За света, в който живеем си е задължително.

19.   Защо просто не и отговори, че си харесва името, щом тя не го харесва е неин проблема. Трябва да се научи да отговаря, на по- простите или да не обръща внимание. У всеки може да се намери нещо, но защо трябва да се нараняват децата, а и за хората като цяло. Всеки може да бълва змии колко хора ще ти кажат нещо хубаво и стимулиращо?

20.   На мен, ако някой така ми каже, даже би ми станало смешно. Защо не опиташ да й кажеш моето мнение? Защо нещата трябва да се приемат с тъга, когато могат да се приемат със смях? Надявам се да съм била полезна

21.   4 Що за коментар, вече се променят стереотипи 3 за осиновяване, що за разсъждения имате повечето тук, на агресията не се отговаря с агресия и с "бутонките", затова енергията да човечеството е толкова негативна. Да се държиш така едноэдете, значи и то има проблем. Естествено, че на такава възраст родителя трябва да се намеси и защити детето си, въпросът е, че българския родител възпитава в дух на агресия, крясъци, жестоки изводи и заключения и "натрива" детето още по-навътре в ситуацията, а решението е лекото минава през многото такива, безпцупене, тръшване, избиване на комплекси и абсурдни изводи, тръшване, самонавиване и т. н.

22.   За съжаление точно заради такива хора си намразих името. Наричаха ме по-грозен начин, и до ден днешен си мразя името. Наричаха ме "Крисо" "Кристино'. Но НАЙ мразех КРИСО, а това бяха учителки... не бяха ученици, та простаци колкото щеш... Те, много добре знаеха, че мразя, но продължаха с удоволствие. Кажи на дъщерите си, да я убедят... че вече не им пука, и ще видиш това нагло момиче, как ще спре. Аз ударих съученик точно заради подобни обиди. До ден днешен ме поздравява!

23.   Силно казано е че не мисля, че момичето е право.
Да то може да е по-чувствително да лошо няма но проблема е че не само момичето ще се нареве и ще му мине. То се влияе от мнението на заядливата. Тръгнала е да сменя името си или ще го смени защото някой друг е казал нещо. А така не може.
Утре някой ще й каже нещо друго жизненоважно да речем пак ли ще се откаже примерно от нещо в което вярва.
Добронамерените съвети са хубаво нещо но има и хора, които очакват другите да се отказват от нещо в което вярват заради техните убеждения.
Не е добре човек да се влияе толкова от другите.
Не може всеки път да се отказва от това в което вярва. Трябва да бъде силна. Това е точка. Гадове винаги ще има.
Не трябва да си мрази името заради мнението на някой си. Още повече, че това е дете, което още не разбира нещата на възрастните. Едва ли осъзнава онази какво говори.

Не бива момичето да се отказва от това, което обича и харесва.
Така е.
Трябва да защитава това, което харесва. Точка е.
Не може някой да й срива самочувствието. Та този някой е просто объркано дете, което не може да мисли още зряло. И най-вероятно е нещастно. Може и то самото да има някакви проблеми.
Да се чувства объркано или неразбрано, самотно, необичайно.

24.   Почти съм съгласна с номер 18.
Аз препоръчвам разговор с майката като много крайно решение. Когато вече е наложително. Те са деца все пак ще се разберат. Понякога днес се карат утре се сдобряват. Защо онова момиче се държи така. Да не би да са се скарали за нещо. Може би просто един разговор между двете ще помогне.
Те са все още деца. Може би просто момичето ще се промени ако разбере, че с поведението си наранява някого. Може да разбере грешката си.
Но ако е прекалено нагло разговор с родителите задължително.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

Може би и момичето е искало просто да се пошегува. Ама едва ли..
Не се знае. Така че.

Може момичето да стане по-смирено.
Не е изключено да се промени.
Или ако нещата стигнат до бой или по-сериозно тормоз..

Аз също мисля, че е лошо да се отговаря на злото със зло но ако нищо друго не помогне е вариант е да се измисли прякор на многознайката, момичето, което знае много така че тя да разбере какво причинява на другите.
Не трябва възпитанието момиче да пада на новото на невъзпитаното но може би понякога трябва да се даде урок. Човечето да изпита т6, което причинява на другите. Да види колко боли и може би да осъзнае грешката си. Да спре да причинява болка на другите и да се извини..
И да бъде кротко добро.
Да види какво други изпитват.

Да й се обяснят някои неща.

Щом са съседи може майката да поговори с детето. Съвсем човешки да обясни, че не е хубаво това, което причинява на другите. Може пък да се вразуми. Може би с добри думи повече ще се постигне. Може детето да разбере.

25.   Как може да обижда имената ни бе.
Тя за коя се мисли.
Петя е много хубаво име. Като Петя Дубарова. Как може да казва такива неща за името.

Ако някой ми го каже ще го поставя на място. Дете да е пак трябва да разбере, че не може да се подиграва с никой.
Има и тактични начини нещо да се каже.
Човек няма да се откаже от това в което вярва заради някой друг..
Исках да кажа аз от това, което харесва и обича. Така е.
Човек не трябва да позволява да го мачкат и да му сриват самочувствието. Това е.
Гадното отношение не е позволено.

26.   Ако днес се откаже от нещо утре ще се откаже от друго.
Дъщеря ти трябва да има самочувствие и да защитава това в което вярва.
Това е.

27.   До 21, агресията е нормално човешко чуство. Имат го всички животни на планетата. Отричането му е грешка, да бъдем добрички, да се наведем. Не! Чрез агресията човек казва, стига толкова, прекрачил си граница и ако продължиш ще има последствия.

28.   Дори и да не е за името, каква гаранция има, че няма да я тормозят за друго - я за коса или нещо друго по външността ѝ. Имах и аз такава съученичка на времето, на която все ѝ беше крива косата и прическата ми и светлият ми тен, но не тръгнах по солариуми и фризьори и не започнах да се пържат на плажа само заради нея. Просто ѝ отговарях подобаващо, че когато имам настроение, тогава ще си направя по-различна прическа. А за белия ми тен просто отговарях, че не съм африканка и такъв ми е бил късметът -да се родя в семейство, в което генът ни е такъв, а не съм имала щастието да съм с естествен съвсем леко тъмен тен, като нея. С времето ѝ омръзнаха тези заяждания и малко поспря. Така че, такива хора в живота има много, но проблемът си е по-скоро в тях самите. Затова, или трябва да им се отговаря подобаващо, или да не им се обръща внимание.

29.   21 затова аз препоръчвам като краен вариант. Защото ако й отвърне по-лош начин така й пада на нивото. На невъзпитаното момиче. А е съвсем възможно момичето да се промени ако просто се разговаря с него.
То е дете все пак. Все пак повечето деца са така днес се карат утре се сдобряват.
Но разбира се ако е много нагла трябва да й се отвърне. Така е.
Незнам каква е по характер.
Може и да са се скарали за нещо. Не се знае защо го прави.
Може самото момиче да си има проблеми вкъщи. И затова агресията му да избива. Да.
Може да се оправят нещата.

30.   Точно това не е трябвало да става номер 22. Заради чуждите хора ти да си намразиш името. Заради чуждото мнение.
Преди мразеше ли си името.

Не бива да допускаме чуждите мнения да ни влияят толкова.

31.   до 21. всичко би бил толкова хубаво в това, което казвахте, стига поне да знаехте правописа на думата "чуВство", тогава щях да съм сигурен, че имате достатъчно багаж да обсъждате границата между човека и животното....

32.   до 22. Съжалявам но "Кристино" е нормална звателна форма, и всъщност така е правилно някой да се обърне към Вас, не може да е обидно. За "Крисо" - това вече си е въпрос на лично възприятие, та, това че българите къде сме си намразили езика, къде народността, къде и двете не ги разбираме просто - е проблем единствено на приспадащите към някоя от тези групи.

Все едно някой си Иван да се обиди на "Иване, ела тук, моля те! ", та то "Иван, моля те, ела тук" звучи сякаш говори чужденец, или като да е било изказано от някой чалгаро - новобългарин.... Не звучи на български просто....

Все пак не сме деца вече и обръщението в звателна форма не значи, че ще ни бият или ще ни се карат след малко....

33.   Въобще не те разбрах 31.

34.   Разбира се номер 28. Как ще се пържиш по плажовете или ще си сменяш цвета на косата заради чуждото мнение.

35.   До 31. Пише се чуВство, грешката е моя. Имате ли някакви релни доводи срещу моето мнение или само заядливи напдки, които не допринасят с нищо за проблема на авторката?

36.   Пак не разбрах 31.

37.   Аз писах коментар 21, чувство като дума никъде не видях. Когато агресията не се катализира води до страшни последствия, първичите реакции не водят до нищо добро, колко хора умряха от безобидни засичане на пътя, защото не могат да си овладеят агресията и възпитаниета, не сме в джунглата да доказваме силата си. Детето на тази жена ще се среща цял живот с всякакви хора и ако родителя не му обясни, че мнението на сульо, пульо няма значение болестите 3 с сипаната психика с отражение върху живота си гарантирани. Агресията, чувствата които дете преживява заради вяко си, защото казал нещо си то разболяват. Наскоро слушах един подкаст за вътрешното ни състояние и емоциите, можеш да се храни с био храна, да спортуваш но най-много разболяват негативните емоции, доказано е как се променя химическия състав на кръвта при гняв. Сещам се за бащата на Кристиян, които почина от инфаркт, след като в дома му идва с дия изпълнител, защото не си плащал ипотеката. Нездравите емоции и неосвектното поведение и възприемане на събитията го убиха.

40.   До 37 Хубаво написано, но в реалния живот е друго. Какво да прави Петя? Да си трайка? Родителите на другото дете най-вероятно са същите гамени. Това което обяснявате работи в общества където повечето хора са културни и са възпитани, в общество като нашето трябва да се бориш за да оцелееш иначе те тъпчат цял живот. Какво лошо има човек да се защитава?

41.   Какво пък чак толкова е станало. Това днешните деца много нежни и чувствителни. При първата щега депресии и драми. Преди 13 16 години всеки в моя клас си имаше прякор. Никой не го взимаше толкова сериозно. И на мен са ми променяли името. И? Какви хора ще пораснат? Който ще живеят на антидепресанти. Разбирам да е физическо насилие да търсите родителите. Вашето дете от шега на разбира ли? Като тръгне на работа за ръчичка ли пак ще го водите? Не се намесвайте. Наитина ще обере подигравките събере ако мама дойде да се кара на другите деца.

42.   И на мен много са ми се подигравали за името, въпреки че е красиво (или заради това, кой знае), римували са го с доста обидни неща и т. н. Децата са много невъзпитани и жестоки, продукт на възпитанието на родителите си. Дъщеря ти единствено трябва да не показва, че е наранена. Дори може да си сложи бадж, на който да пише Петранка. Да отиде и да прегърне другото момиче, че й е дало идея как да се прекръсти. Да се радва, да й праща въздушни целувки, когато я нарича така. За няколко дни цялата тази история ще приключи. Детинско е, но така ще се справите, без да се месят родители, директори и пр. Трябва да научиш детето да се справя само в такива конфликти, защото цял живот все ще се намира някой, който да се опитва да я изкарва извън нерви, но тогава няма да може да се оплаче на родители, учители, директор. Справянето с тази ситуация би било хубав житейски урок за нея.

43.   Пратете баща им да й хвърли един хубав, як бой. Само тогава дрислата ще спре и ще се замисли, дали да го прави пак. Модератори, моля публикувайте коментара ми, това не е призив за насилие над жени, малката дрисла си го заслужава.

44.   Същата работа с моята дъщеря, викали и, че е много дребна и малка, а тя:"Хубавите парфюми са в малка опаковка!!! ", и това беше, и тя така, горе главата и по отворена.

45.   До 32, не знам дали четеш все още но....
НЕ Е НОРМАЛНО, да те наричат по-начин по-който не искаш. Казваш им, обясняваш им, и пак да продължават. И ТО УЧИТЕЛИ, не деца! И тона им бе грозен, много е важен тона! Но явно не ви, се е случвало..

46.   И аз съм дребна и малка. Да.