Споделена история от Семейство

Болен брат
Здравейте, имам пълнолетен брат, който е с аутизъм. Майка ми е начертала живота ми аз да се грижа за него, но той има нужда от 24 часа грижи, нищо не може сам, аз си имам семейство и ще имаме първото си дете, какво да правя?

Коментари

1-50 от 102

1.   За деца като теб има термин в психологията: "засенчени", тъй като вниманието винаги е било върху болното дете. Майка ти няма правото да изисква от теб да си посветиш живота на брат ти. Да помагаш - да, разбира се, но не и да се лишиш от личен живот и семейство, за да го обгрижваш 24 часа.
Предполагам, че докато майка ти е жива, ще се грижи за него. Потърсете да му се назначи личен асистент от общината, за да й помага. Когато тя почине, предполагам, че вариантът е да отиде в дом. Тук ще скочат в коментарите, но не вярвам някой от тях да си остави живота и семейството, за да се грижи 24 часа за някого.

2.   Сега ли научи че имаш такъв брат? Толкова ли не го чувстваш този болен, като част от твоето семейство? Жена ти би трябвало да ти влезе в положение, защото тя е знаела, че имаш болен брат преди да се омъжи за теб. И факта че ще имате деца не ви пречи да си се грижите и за другата част от вашето семейство.
Имаш няколко варианта за действие.
Първо винаги можеш да наемеш някой да го гледа.
Второ съвсем не си длъжен да се грижиш, можеш оставиш на институциите да се оправят, има социални домове за такива хора.
Обаче ако майка ти има имоти които се надяваш да наследиш се налага пред нея докато е жива да играеш театър че ще се грижиш, защото може да даде имотите на някой който ще й обещае че ще се грижи за болния след нейната смърт.

3.   Не ти е проблема сега, майка ти го гледа нали. Един ден даваш имота на ма ка ти под наем и с наема го пращаш в хоспитализиран, да се грижат за него и плащаш.
Защо се тормозиш за нещо, което не е на дневен ред.
Брат ти е безпомощен, няма как да си 24 с него, а и не знаеш какво ще стане. Проблема не е на дневен ред, гледай си живота.

4.   Ето двете възможни мнения, на 1 и 2, аз съм по-скоро привърженик на 1. Не може и не бива ти да жертваш собственият си живот заради брат си, помагай колкото можеш и искаш, предполагам обичаш брат си и няма да го забравиш напълно, но и не бива той да измести центъра на живота ти. Има институции, които би следвало да се погрижат, а ти контролирай работата им, защото ако няма контрол нищо няма да се получи. Успех!

5.   Първо имам съпруг и второ какво съм виновна аз че те не са взели на времето мерки

6.   Съжалявам. Разбира се. че ще се грижиш и за семейството си. Не си длъжен/длъжна да си зарежеш семейството заради брат ти.
Има домове за такива хора както и лични асистенти. Някаква помощ от държавата.
Съгласна съм с номер 1.

7.   Имотите и парите не ме интересуват, искам ако има вариант да намеря лекари и ако има още шанс да го спася поне малко

8.   Абсурд. Не си длъжен да се грижиш за брат си и майка ти, извинявай, действа изключително нагло, натрапвайки ти намеренията си. Това значи ти да останеш без никакъв личен живот, да жертваш всичко, да се откажеш от жена си, детето си, работата си. В никакъв случай не прави тази грешка и не се поддавай на манипулации, вменяване на вина и прочее.
В моето семейство имаше нещо леко сходно - очакваше се майка ми да се грижи за всеобщия любимец - брат ѝ, който беше алкохолик, побойник, безработен и т. н. Отвратително за нея, както и за мен, тъй като го прибра вкъщи, защото беше останал на улицата. При тебе ще е още по-зле положението и, вярвай ми, жена ти няма да го изтърпи, а детето ви ще страда. Не е твоя работа, той е за личен асистент.

9.   няма кой друг да се грижи за твоя брат, освен ти и майка ти. Време ти е да се примириш с реалността и да започнеш да правиш планове как да помагаш на майка си, а когато вече тя не може - и на нея, и на брат ти.
Съвета ми е да не го отлагаш.

10.   Авторке / 5, не знам какви мерки смяташ, че е трябвало да вземат навремето, но вече няма значение. Както описваш състоянието му, няма лекар на света, който да му помогне, това не се лекува.
номер 1

11.   Номер 9 не е добре. Авторката си има личен живот. Няма как да се откаже от него за да гледа брат си. Знае ли колко е трудно да се грижиш за такива хора.
Била съм на стаж в една болница и знам.
Ужасно е.
И защо майката не си гледа детето.
То е нейна отговорност.
Тя е длъжна да си гледа детето.
Авторката ще си гледа нейните деца. Това е.

12.   Авторката:Благодаря ви за съветите, знам че трябва да гледам семейството си, но всеки ми казва че съм длъжна да го гледам, не било човешко да го оставя, била съм му сестра и трябва да поема грижите за него..

13.   Н 9, какви глупост дрънкаш ти? ! Длъжна била.... заради един живот, да се съсипят още няколко--нейният и на семейството и? !
В никакъв случай!

Авторке, ако можеш да помагаш със средства за асистент-ок.
Ако понякога имаш време и желание да прекараш 1-2 часа с брат си, а майка ти да може да излезе малко да подпиша свободно--супер.
Да им занесеш някой път примерно някаква домашна храна, която наеш, че харесва, такива неща.
Но НЕ, в никакъв случай да съсипе воя живот и емейство. Майка ти ако има имот примерно, д а търси човек, на който да го завещаят срещу гледане или да мисли за други варианти, но е крайно егоистипно от нейна страна да иска да съсипе твоят живот и семейство!
Имаш ангажименти към твоите деца, до там!

14.   Авторке, не знам как пишеш, че брат ти има нещо, а не си се образовала какво е то. Знаеш ли изобщо какво значи? Какви мерки? Какви лекари? То, ако ставаше с лекари, нямаше да има такива заболявания вече по света.
Трябва му асистент. Звучиш донякъде нагло. Ясно е, че да се гледа болен и безпомощен човек няма да е лесно, но това не е чужд човек все пак. Може поне да отменяш майка си малко, а не да се оправдаваш с мъж и дете. Никой няма да ти ги открадне, пак си и ще си ги имаш. Но човек трябва и малко да е загрижен и за други хора. Тая майка това ли е заслужила? Едно болно дете и друго, което да го търсят за веселби само?

15.   Не позволявай да те манипулират авторке. Искат да ти вменят чувство на вина. Не им го позволявай.
Няма нужда да ми обясняваш, че ще помагаш на брат си това е ясно.
Я ги за. Би тези, които се опитват да ти вменяват чувство на вината.
Ай сиктир.. Да си гледат своя живот.
Лесно е да дават акъл когато нямат такъв човек за гледане.
Да го гледа майка ти това е нейна отговорност.
Не искам да съм груба но най вероятно тя е знаела, че ще има такова дете.

А ако те нямаше теб какво щеше да прави. Ако беше останала само с едно дете.
Не си длъжна да го гледаш нонстоп.
Ти право на личен живот нямаш ли?

16.   От авторката :Номер 14, много добре знам какво му е състоянието, предвид това, че майка ми настоява аз да го гледам е нормално да търся начини да се оправи дори минимално, не е нужно да ме нападате номер 14. За асистент майка ми е кандидатствала вече.
Ако не бях загрижена, нямаше да търся начини да им помагам нали? Не съм казала, че това заслужава.. но защо всеки държи мен отговорна.. знаете ли колко е трудно да го гледам така, благодаря на всички които ме подкрепят!

17.   16, авторке, уж знаеш, ама не знаеш, че това не се лекува.
Имам такава колежка като теб. Орева света, че трябва да се грижи за човек на легло, родната си майка. Пък малки деца имала, мъж имала, млада била, пък как щяла да се справи. Как щяла да я гледа с години и такива. Хем я съжаляваш, хем се чудиш на егоизма. Ами, след много кратък срок, майка и почина.
Вместо да прекарваш време с тоя брат, докато го има, ти мислиш само за себе си.

18.   Здравей!
Знаеш ли ресурсен учител съм и доста често майките с дечица с проблеми, раждат още 1 дете, за да може да гледа един вид другото един ден. Винаги съм смятала, че не е редно така да се товари другото дете. То каква вина има.. Поговори с нея, че също имаш живот и няма как постоянно да си ангажирана. Успех.

19.   Аз съм номер 9.
Понеже няколко човека се обърнаха към мен - ще отговоря.
1. Да, знам какво е да се грижиш за такъв човек.
2. Не съм казал, че е "длъжна". Казах да започне да прави планове от сега, защото няма кой друг да ги направи, а ще дойде време, когато трябва да се вземат решения.

Накрая - номерата 11 и 13, които ме обвиниха, че не съм бил добре - благодаря ви за загрижеността. Добре съм.

Всеки постъпва според морала си. Според моя - не е морално да оставиш брат си и майка си на произвола на съдбата.

20.   Ами да не мислиш, че е лесно да се грижиш за такъв човек. Понякога си трябва професионална болногледачка. Човек който има специални познания. Има си неща, които не всеки ги знае. Затова е най-добре да се правят от професионалист.

21.   Може да прави планове парично. Да отделя някаква сума да помогне на брат си. Малко ли е финансовата помощ.

Ще плаща където трябва за да гледат брат й. А тя ще си гледа детето.

22.   Хайде отговорете ми какво щеше да стане с брат й ако майка й беше останала само с едно дете. А примерно ако авторката замине за чужбина да си гледа живота.
Майка й е тази, която е знаела че ще има такова дете.
Да си е правела сметката щом е решила да ражда такова дете. Не може едното дете да е болногледачка. Майка й имаше избор и да направи аборт. Най-вероятно. Може би ако е знаела какво дете ще има.
Да си прави сметката как ще гледа такова дете. И като грохне.

23.   Номер 18. Съгласна съм само че май тя е каката. Не е родена с тази цел но най-вероятно майката е решила да роди такова дете защото е разчитала на по-голямото дете да го гледа.
А това не е честно.
Не е честно авторката да се нагърбва изцяло с това.
Другото дете също има право на личен живот.

24.   Авторката:Майка ми категорично отказва да се прави каквото и да е с брат ми, в този случай какво да направя, тя не иска да говорим по тази тема вече

28.   Аутизма е разстройство на развитието. Хората с аутизъм са здрави физически.
Няма никакъв начин да се предскаже дали някой ще развие аутизъм преди раждането. Обикновено се проявява на 1. 5-2 години.

Не си измисляйте глупости. Майката на авторката не е имала никакъв избор.

29.   Добре тогава защо иска да нагърби дъщеря си с грижата за болния й син.
Знаела и не знаела то е пак нейна отговорност.
Авторката трябва да си гледа живота и нейните деца.
ЯСНО.

30.   Какво означава "Майка ми категорично отказва да се прави каквото и да е с брат ми"? Не споменаваш нищо за баща, явно няма такъв в картинката. Естествено, че докато има възможност, майка ти ще се грижи за него, а ти можеш да помагаш с каквото можеш (да им пазаруваш, да я отменяш като стоиш при него когато тя излиза или друго).
Но й обясни ясно, че няма как да посветиш живота си на брат си, имаш си семейство и то ти е приоритет.

31.   29, май сама се съгласяваш със себе си. Търсиш одобрението на околните с тия последователни коментари.
Просто да се откаже от майка си и брат си и така. Да си гледа мъжо. Нищо че мъжо може да кръшне и да я зареже до година-две. Явно за нея е новост, че има болен роднина. Как е било като са били деца? Тогава с гаджетата ли се оправдава?

32.   Авторката:Да не споменавам баща, защото той е 2 инсулта, 1 торба лекарства, ходи на работа.. а когато си е вкъщи само спи и не се занимава с брат ми, не помага на мама, гледа си телевизия и толкова.
Искам да благодаря на хората, които ме подкрепят, номер 30 поговорихме с нея сериозно и тя каза "всеки си живее неговия живот, да не им се бъркам "еее какво се очаква от мен според вас, вижте аз съм бременна с така чакано бебе, съпруга ми иска аз да съм спокойна, да не се напрягам, за да може всичко да е наред с мен и детето и не съм егоист, егоистите не мислят за близките си, но след като майка ми и баща ми не ги интересува, аз какво мога да направя?

33.   32, отречи се от тях. Сщъпоценният мъжо я е с теб след година, я не. Да не би тоя брат от седмица да е така? !

34.   Авторката:31 айде да не говорите за мъжа ми.. защото не знаете през какво сме минали, и точно мъжа ми е човека който гледа болна майка и баба, и той каза да вземем след време брат ми при нас, мисля че прекалявате с акъла който давате на хората, аз ви поисках съвет за брат ми, вие намесвате мъжа ми, няма да стане!

35.   34, мъжо явно е повече човек. Тогава за какво е тая драма? Готов е да гледа твой роднина, а ти се дърпаш и хленчиш. Не е ли срамно на другият, чуждият, повече да му пука? Страшна жена хванал.

36.   Първо честито за бебчето ви. Да ви е живо и здраво и много много много да ви радва. Толкова.

Айде да не намесвате мъжа й.. не е толкова сигурно, че ще се разделят.
Откъде пък знаете.
Може да са заедно до дълбока старост.
А и да разделят те ще имат дете или децата, които ще ги свързват доживот.
Разберете го най-накрая.
Детето винаги ще ги свързва.
Няма няма по-силна връзка от това.
Проумейте го бе.
Дете по-важно. Айде стига.
Детето трябва да се гледа.
То е важно. Да

37.   Авторката:35, каква жена съм той много добре знае, не ти дължа обяснение и ще спра да коментирам защото явно някои хора само това чакат, да нагрубяват другите. С мъжа ми сме минали през много и то само за 8 години, живеем заедно от 2рия месец, имали сме много и сме нямали, много проблеми, но с всичко успяхме да се справим, за млади хора това си е постижение
Благодаря на всички, които ме подкрепяте, номер 36 блвгодаря Ви!

38.   37, драмата е, че ти не щеш да гледаш ТВОЯТ брат. Мъжът ти, на който този брат е никакъв, не го е познавал цял живот, нямат една кръв, не е живял в една къща с него с него, не е ял еднаква храна с него- иска да го гледа и не му пречи. А на теб ти е трън в очите. Чуждият човек иска и не е егоист, а ти си. На мен това би ми било обидно, явно затова майка ти мрънка.
Много ще пати горкият мъж.

40.   Авторката:38, слушай какво мисли си каквото искаш, не съм длъжна да го гледам точка, няма да се обяснявам повече, самата ми майка не иска да се занимава с това, аз ли да го правя? Айде стига вече прекалявате, както майка ми каза "всеки си има живот да си го живее", това не ме прави егоист.. писна ми от "големите разбирачи" гледайте си вашия живот

41.   40, ми не го гледай. Личи си, че си егоист от най-тежкият вид. Чак да го хване гнус човек. Чуждият човек няма проблем, кифлата има.
Горкият мъж, не подозира в какво се е забъркал. Само на добрите се падат зли хора.

42.   За нищо миличка.

44.   41 госпожо ли си /господин ли си не знам, но аз виждам колко злоба има във Вас, оставете момичето да си гледа бебето и семейството, не е длъжна да се занимава с пробелмния й брат, майка й да го беше дала в дом, нима момичето е виновно? Тя ли трябва да плаща за греховете на родителите си? Скъпо момиче, честито за бебенцето Ви, нека бъдете щастливи, а майка ти да се оправя с брат ти, моят съвет като жена на 40 г е да не го мислиш повече, живей си живота, обичайте се, пък брат ти то е ясно, накрая ще приключи в някой дом където му е мястото според мен!
Успех!

45.   Номер 41, звучиш точно като злобен питбул, скрий се моля те, дано има късмет жената и всичко се нареди!

46.   Момичее, случва ти се най-хубавото нещо-БЕБЕ! Да ви е живо и здраво! Аз като мъж, който имам болен брат аутист, съм наясно какво ти е, брат ми е много зле, майка и татко ми го оставиха и заминаха в чужбина, но аз казах че няма да го гледам, вече 15 години е в дом, първите 5 години плащах, после ми писна и го оставих да се оправят с него, благодарение на тази крачка имам три деца и жена която ми отвори очите и каза, че не съм длъжен да го гледам! Не се тревожи за тези неща, гледай си бременността, живота и семейството! Успех и не обръщай внимание на злобните коментари на някакви груби хора!

47.   Абе незнам дали е злобен но номер 41 се мисли по-скоро за голям голям проповедник. Ангел ли е.
Ще раздава морални заповеди
Айде няма нужда от моралните ти заповеди номер 41. Ти нали си имаш чиста съвест. Остави хората да си живеят те с тяхната съвест. А.
Запази моралните ценности за себе си.

48.   44, не знам кой е злобен. Много лоши хора има, които зарязват близки по домове, пример 46, а иначе оревават света за кученца, котенца и прочие. Грозно е да постъпваш така и да изоставяш така. Да захвърляш някой като боклук. Мъжът на авторката да не си е захвърлил роднитните? Явно е по-нормален от нея.
Просто е грозно да оставиш някой да си умре сам. В цивилизованите страни хората не мислят така.

49.   45, въпросният брат ще е вуйчо на бъдещето дете. Сещаш ли се? Няма да е комшията, нито колегата. Ще имат една кръв.
Как спокойно ще си ляга тая жена, как ще си цъка из фейса, качва селфита, при положение, че роднината и няма кой да му помогне? Ама за нашите географски ширини е нормален подобен егоизъм. Имаше наскоро репортаж за жена, която се влачеше по стълбите от асансьора. Оставена гладна и на произвола на съдбата, уж на грижите на бивша свекърва и брат на мъжа си. Щерка и си вее байряка в чужбина с други мъже и само звъни по телефона. Та същата работа ще е тука. Съжалявам брата и мъжа и, егати семейството, в което са попаднали.

50.   Авторката:49.. брат ми нищо не разбира, няма да разбере, че е вуйчо, няма да разбере, че това е бебе, нищо няма да разбере, престанете да ме нападате.. всеки сам си решава, а и като му дойде времето ще му мислим.. явно ти нямаш такъв роднина и ти е лесно да съдиш.. ама какво се занимавам с злобни хора, кво ти пука какво ще стане с него.. гледай си твоя живот.. не мога да разбера защо се впрягате толкова.. сега мисля едно.. след 20 години ще мисля друго.. не искам да се натоварвам с такива хора като теб и всички които много им знае устата.. като не е на твоята глава е лесно да говориш.. и пак казвам спрете да говорите за мъжа ми.. и на двамата не ни е лесно!

51.   48. Айде пак мъжа, в ве хора, момичето сигурно е младо нормално е да мисли за нейния живот, ще минат години и ще предприеме най-доброто за брат си, но според мен не е нейна работа да се грижи за лудия си брат, извинявам се ама аз не бих го направил, пък това че мъжа й се грижи за роднините си, не означава че не му е писнало и на него, спрете се? момичето е бременно трябва да е спокойна, моята жена като се напрягаше от някакви думи и изрази ставаше зле, недейте така! Хора сме, нека мине време..

52.   Здравейте, аз се занимавам от 20 години с деца с аутизъм. Тяхното състояние може да се оправи докато са малки и е хванато навреме, от това което разказва жената, брат й няма шансове да се оправи, може дори да стане по-зле, големите аутисти в повечето случаи са агресивни, хапят, пищят, удрят, стават неконтролируеми. Майката търпи това защото й е дете разбира се, но бащата защо не помага на тази жена? Все пак детето е негово, защо дъщерята да съсипва своя живот заради проблемите на родителите си?
Скъпо момиче решението е изцяло твое, сигурна съм, че няма да оставиш брат си, вярвам го, просто сега си в еуфория заради бебето, но от това което прочетох не мисля, че ти си егоист, за да пишеш тук и да търсиш помощ определено не си това което не описват. Хората са такива, ще те нападат ще те мислят за лош, но самите те не разбират какво се случва в твоята глава, защото за тях аутистите са луди. Не ми обяснявайте, че момичето е лошо, вик с вашите коментари сте много ама много по-зле! Не мислете само за брат й, а и за нея!

56.   50, ами не го гледай тоя брат, никой не те задължава. Просто е човешко да те вълнува поне малко...
Стига рева за неща, които не искаш да правиш. Искаш другите да оправдаят твоят егоизъм и да обвиняват родителите. Ти какво направи като сестра за тоя брат? ! Нищичко.
И след 20, и след 30 години пак ще мислиш същото и пак няма да искаш. Тогава пък ще се оправдаваш с внуци. Отказвай се от тия хора, в съзнанието и сърцето си вече си го направила.

57.   51, просто е доста показателно колко морално пропаднало е обществото ни. Пригласят на авторката някакви студени душици, които не вдяват истинския проблем. Знаят си, че на никого не са длъжни и не щат да си развалят рахатлъка с подобни неудобни неща. Грозно е спрямо тоя брат, на колкото и да е години. На никой не му пука за него. По-презрян е от куче.
То е ясно, че и родителите си няма да погледне на старини. Ще се оправдава с деца, мъж, внуци. Всичко само и само да не поеме отговорност.

58.   Това си е нейната съвест. Вие си гледайте вашата. Нали тя е чиста.

1-50 от 102