Споделена история от Семейство

Заплахи от баща ми
Баща ми, който е на 71 г. има къща и апартамент. Покойната ми майка няма дял от тези имоти, защото къщата му е наследствена от баба и дядо, а апартамента го купи след като мама почина. Аз съм на 46 г., не съм семейна, живеем в къщата, а апартамента го дава под наем. Няма да описвам какво мрънкане, какво пилене е как не съм могла да си намеря мъж, а моите връстници вече имали големи деца... Свикнала съм му и престанах да обръщам внимание. От известно време говори, и то сериозно, че искал да завещава къщата на училището, в което някога е учил, а на мен да остави само апартамента, "защото на стара мома много не и трябвало". Консултирах се адвокат и се оказа, че собственика разполага с т. нар. "разполагаема част" от имуществото, (в нашия случай 1/2), и ако наистина завещае къщата на училището, а на мен остави апартамента, аз не мога да оспоря завещанието. Въобще няма да коментирам възмутителното му намерение да поставя някакво си училище пред собствената дъщеря, но предпочитам къщата пред апартамента, защото в нея съм родена, израстнала и живяла само там. Той знае това и сякаш да ме нерви, казва, че ще завещае именно къщата. Какво мога да направя, ако не да го възпра от безотговорното му намерение да ме остави само с едно жилище, поне да бъде къщата?

Коментари

1.   Психиатър, диагноза за неспособност да взема решения.
Така никакво завещание не може да бъде законно, а всяко може да бъде оспорено.

2.   Той е собственик и той решава. Безотговорната си ти, защото нямаш собствен дом.

3.   Че това са имоти на баща ти, може да прави с тях каквото си пожелае.

4.   Нищо безотговорно не прави човека. Купил си е имоти и прави каквото пожелае с тях. Купи си и ти и прави каквото искаш с тях. На 46 си, на на 12.

5.   Имотите са си негови. Може и нищо да не ви остави. Не го казвам със злоба, но решението си е негово. Абсурдно ще бъде действието му, но никой на никого не е длъжен

6.   Пояснение от авторката. До 1 - баща ми е психически напълно здрав. Дори още работи, въпреки, че е пенсионер. Строителен инженер, проектант във ВиК сектора. До 4 - купил си е само апартамента, къщата му е наследствена от баба и дядо. Коментар 2 за "моята безотговорност", въобще не смятам за нужно да коментирам.

7.   След консултация с адвокат, питаш в сподели?
А знаеш ли значението на думата "заплаха"? Човекът не те "заплашва", казал ти е завещанието си. Като те слушам как разсъждаваш, нищо чудно че си останала мома, и да - за къща няма как да се грижиш...

8.   Аз пък мисля, че го прави за да ви принуди по някакъв начин да се омъжите. Може да е абсурдно, но това е моето мнение.
Това е неговият начин да ви го каже. Шантаж, неразбиране - да, това стои зад всичко, но целта му е да ви види омъжена (обвързана).
Нали виждате как сам се издава - '' на сама жена много не й трябва''.
Това е последният му отчаян опит.
Вероятно му е тежко отвътре, не е лесно да виждаш как ще оставиш детето си само и след време далечни и близки роднини ще си разпределят имотите, които си имал. Поставете се на негово място- знам, че е трудно, но поне за 5 минути си представете, че сте в неговата позиция.
Познавам жени, които са били сами и на късна възраст осиновиха дете (бепе преди години, тогава беше по-лесно с осиновяванията). Разбира се, това са мои лични разсъждения- вие имате думата как ще се развие по-нататък животът ви!
Уверявам ви, че на баща ви идеята за дарение на училище ще му се изпари от главата, от момента, в който види, че след вас ще остане следа!!!

9.   Прав е човека.

10.   Ами в такъв случай и ти нямаш задължението да го гледаш. Спокойно можеш да го хвърлиш в някой старчески дом.

11.   Нямаш ли някой много добър приятел, който да се навие да сте гаджета за пред баща ти? Малко ала-бала с президента и ще ти препише всичко.

12.   Прав е човека. На стара мома много не и трябва. Ти пак се радвай, че човека ще ти остави апартамент. Той не год длъжен да ти оставя нищо. Няма договор с теб.

13.   Повече полза ще има училището отколкото ти. Прав е за всичко. Ако иска и на някой бездомник може да завещае всичко. Нямаш думата за нищо, защото стотинка не си вложила. Като нямаш семейство поне на кариера да се беше отдала, да си купиш сама дом и да не изпадаш в подобни ситуации. Ама ти нито едното, нито другото

14.   Какво значи безотговорно? Всеки може да прави с имота си каквото реши. Да, не е обичайно, но не е незаконно и не виждам какво можеш да направиш.
По-скоро се радвай, че ти оставя апартамента, в който да живееш, защото не пишеш да имаш собствено жилище, а чакаш наследство от него.

16.   До 7 - след консултацията с адвокат питам в "сподели" как мога да му въздействам да ми остави къщата, а да завещае апартамента щом предпочита училището пред дъщеря си. Което няма връзка с правото а с психологията на един старовремски човек, който не може да проумее, че днес не всички хора искат да създават семейство. До 10 - това едва ли ще го уплаши. Той лично ми е заявявал, че като остарее съвсем, ще постъпи в някой частен старчески дом. Взима много висока пенсия и отделно има пари настрана. До 12 - длъжен ми е да ми оставя, имам право на 1/2 запазена част. Просто това да е къщата, нищо повече не искам от него.

17.   Аз мисля, че адвокатът ви е подвел. В България завещанията не играят голяма роля. По закон вие като единствен пряк наследник имате запазена част. И аз имам познати, осиновили дете. И не един случай. Помислете по въпроса и го обсъдете с баща си. Тогава може да спре да ви манипулира. Но вие самата трябва наистина да го желаете. Помислете.

18.   До коментар 17. Откъде решихте, че завещанията в България не играят голяма роля и адвоката я е подвел? Ако бяхте прочели внимателно щяхте да разберете, че той е потвърдил нейната запазена част, която в случая (явно едно дете) е 1/2. Баща и притежава два имота и в пълното си право да дарява единия, и дъщеря не може да оспори завещанието. Авторката просто иска конкретен имот (къщата, а не апартамента). Тук има един момент, че ако стойността на къщата надвхърля значително тази на апартамента, може да има някакви претенции, че е получила по-малко от 1/2 от общата маса на наследствените имоти. Но трябва да се води дело, вещи лица и ако стойността не е значителна, не си струва да се занимава. Авторката не може да иска конкретно кой имот, това е право на собственика. Но повече от сигурен съм, че това е последен опит на бащата да види дъщеря си омъжена.

20.   Не можеш да му въздействаш и въобще не е добре да ти минават подобни мисли. Човекът си е напълно адекватен и не ти остава друго, освен да приемеш изборът му, задължително с "благодаря, тате", защото няма да останеш на улицата. По- малко претенции и егоизъм.
А ти какво правиш за него? А за себе си?

21.   До авторката от номер 8: коментирахте коментарите, но не и коментар 8. Мисля, че не познавате достатъчно баща си и ще бъдете неприятено изненадана и с повече от това, с което е заплашил.

22.   До 21 - познавам го много добре баща ми, няма да ме остави на улицата. Той например плаща всички разходи, моята заплата си е само за мен. Искам да се грижа за него, но той в момента няма нужда от грижи, както казах още работи, рибар, ходи с групи по екскурзии. Но е доста опак характер, каза ми, че един ден ще постъпи в старчески дом. Единственото, което искам от него да ми остави къщата, а да дари апартамента, щом толкова желае да дарява. С ироничните му подмятания и мрънкания, че съм стара мома, съм му свикнала.

24.   От 21_ ами разберете го този баща най-после и потърсете вашия човек. Не че съм против някой да няма семейство, но просто животът е по-интересен когато са двама. Тръгвате на екскурзия- двама сте, излизате на ресторант-двама сте. Коледа, Великден, двама сте... Сега ви е лесно- той е жив и здрав, двама сте по празници, а после? През уикенда можеш да поканиш приятелка навън, но как става по празници? Всеки си е у дома с близките, колкото и да са на брой.
Не е натякване, не е ирония- човекът е загрижен като ви остави един ден сама какъв ще е животът ви. Загрижен, не натякващ!!
Хич и не иска да дарява имоти, надява се тайно да ви склони да си намерите някого! Сърце му да трепне!
Който търси-намира! А кой знае -може зад ъгъла и в утрешния ден да дойде един мъж, когото без да знаете, сте чакала!
С най-добри чувства.
От една омъжена

25.   С внуци или без внуци, моето дете си е мое и като родител нося отговорност фо края на дните си, че то се е появило на този свят зарафи егоизма на родителите си и оротив своята собствена воля и всичко, което изработвам и притвжавам дължс на детето си, безависимо дали ще реши да няма наскедници или така ще му е птредила съдбата, независимо как се справя в живота, моите средства - пари, наследство, имоти оставят само и единствено за него.
Накрая да не се окаже, че дъртият има любовница в училището.

26.   Абсолютно нищо не можеш да направиш, но надали ще го направи и то само така си говори. Имам дъщеря и ще й завещая всичко, което се равнява на къща и два апартамента и само и единствено, ако стане наркоманка, алкохоличка или хазарт, в което силно се надявам да не стане, не бих завещала нещо. В тези скъпи времена, с или без деца, утре може да ти потрябва за лечение и единствения вариант в живота ти е да продадеш единия имот, така че смятам, че ние като родители е наш дълг да оставим всичко на децата си и да оставим филантропията на богатите, които някак си не оставят и една къща на училищата (защото са стиснати). Има как да го направи бащата, но мисля, че само си мрънка и не би го направил.

27.   Яд го е човекът, че няма внучета, че не си мислила навремето и т. н. И най-вече, че не може да го промени. С това ви "мислене", сте направо не знам как да ви нарека. И как няма да го е яд, бъхтал да има семейство, жилище, накрая да се радва на внуци, а ще угасне сам по старчески домове. Дори на опак човек би му било тъжно. Ама нали вие живеете само за себе си, "Вашия живот", та за такива тъпотии като кое как се отразява на близките, не мислите. Това е масово, при теб не знам как е, много фактори може да са. Мъж да те е лъгал, да нямаш как деца да имаш и т. н.. неща, но при повечето не е това, а чист егоизъм и тъпотия.
За къщата - убеди го, че ти е важна, говори с него и се разберете.

28.   Напълно разбирам авторката и влизам в нейното положение, защото аз съм почти на нейните години, не съм омъжена и родителите само гледат да ме клъвнат на тази тема ки. Не може да разбере тяхното поколение, че днешния европеец има и други приоритети от това да създава семейство и ражда деца. Още живеят с комунизъм в главите си, неспасяеми случаи. Поне съм пощадена от заплахи за дарения, защото брат ми е семеен с три деца (да са живи и здрави), и вече правят планове как да им разпределят имотите си. Аз имам собствено, вече изплатено, жилище, живея отделно и един като умра, ще го вземе брат ми, който е с 8 години по-малък от мен.