Споделена история от Семейство

Психично болен ли е баща ми
Здравейте. С годините баща ми се влошава. Става заядлив, озлобен, дразни нарочно, храни се отвратително (пак нарочно), има нещо като ОКР. Например ако откажеш от нещо той казва я ми го дай това. Обижда всички от нивото. Майка ми е на ръба, казва че преди е имало такива наченки, но сега е не търпимо. Когато се съберем някъде, той започва да ни се подиграва пред хората за лични неща, а те спряха да ни канят. Сестра ми не излиза от стаята си, за да не говори с него. Последния случай е от вчера. Купих си нова кола преди няколко месеца и той ме помоли да го закарам до болницата. Още на първия стоп той започна " защо не му засечем пътя на тоя? Колко ще седим тука? Спряла си много далеч от тротоара". Помолих го да млъкне. На следващия завой той започна да крещи " не си се пресроила правилно, даде ли мигач? ". Главата ми ме заболя и не виждах нищо, а той продължаваше да крещи, че не ставам за нищо, че ще блъсна детето си, че и космически кораб да си купя пак съм боклук. Отвратително, обидни неща. Просто сееше и крещеше и аз паркиран на безопасно място и излязох. Оставих му ключовете и колата и се прибрах с такси, а преди това той крещеше пред хората " Ей така оставяш баща си, правиш циркове, а всички те знаят каква си" при положение, че мъжа ми е в болница в чужбина, помислих, че ще получа инсулт. Когато ми върна колата каза, че се е опитвал да ме научи, а аз не приемам критика и завърши с това, че не е трябвало да си купувам кола. Благодаря, че ме изчетохте, ще се радвам и на съвети. На психолог той няма да отиде. Какви други начини има да се направи нещо? Само тай казва, че не мога да карам никой друг не ми го е казвал, но дори и да съм допуснала грешка не е това начина. Иах чувството че нарочно искаше да си ударя колата.

Коментари

1.   Не е луд, а просто грубиян. Не на всеки кисел и груб човек му хлопа дъската. Майка ти си го е харесала такъв.
По-малко общувай с него.

2.   Психолог тук няма да свърши никаква работа, ако няма етика само ще ви вземе парите.
Баща Ви е за психиатър!
Щом смятате че оброволно няма да се съгласи на една консултация поне, варианта е да говорите предварително с психиатър, който да дойде в домът Ви като случаен гост, наблюдава и проведе разговор с него.
Без в никакъв момент баща Ви да се усъмни кой е госта.
А после психиатъра ще Ви каже дали може и трябва да бъде лекуван принудително, дали е възможно да му се дава медицина без негово знание, въобще възможните законни варианти да му/Ви се помогне.

3.   Ами психично болен човек. Не мисля, просто той има отвратително лош характер. Човек.

Но може би затова с колата е искал да ти даде градивна критика. Така да го кажа.
Може би наистина правиш грешки и той иска да ти ги покаже.
Макар и по-неправилен начин.
Нека не забравяме, че той все пак е родител и не иска да пострадаш. А имам и въпрос Той шофьор ли е?
Ако е шофьор може би има право да критикува. Ако не е.
Може би ти си знаеш най-добре.
Но защо търпиш казваш му, че знаеш какво правиш и нямаш нужда от неговите съвети..
Покажи малко повече характер, момиче. Така е.
А и доколкото знам въпреки че не съм шофьор аз съм чувала, че просто е редно да се даде мигач.
А и наистина има шофьори, които си гледат в телефоните докато шофирате карат едва едва много е дразнещо е как може така. Как няма да заминеш такъв човек.
Но все пак може ли така незнам.

Да наистина си мисля, че просто е искал да те научи да ти даде градивна критика, да ти даде градивна критика, да ти даде няколко съвета но ти просто не приемаш критика.
Не забравяй, че все пак той е баща кой баща ще иска детето му нарочно да пострада. Колкото и да е лош човек. Лош характер.
Ясно иска да ти даде практични съвети но ти не можеш ли да кажеш, че няма нужда да ти дава. Характер момиче.
Или казваш, че няма да го возиш.
Аз не мога да ти реша проблема. Сама трябва. Характер момиче, характер..
А и щом си му оставила колата значи може да шофира и просто е редно да ти даде няколко съвета.

От колко време си шофьор. А.
Колко много хора катастрофират защото просто са взели книжка но въпреки това се объркват на пътя и погубват невинни жертви и себе си естествено.
Затова е хубаво на неопитни аматьори някой да им дава акъл тоест добри съвети от хора, които са добри хора тоест могат да шофират.
Аз мисля, че е добре да има някой до неопитни шофьори. А.

А и как така го оставяш той как така ще се прибере. А.

4.   Седни и поговори с него. Кажи му, че това поведение не е нормално. Все пак ти е баща. Но, ако от разговора няма ефект, ограничи контактите с него.

5.   НЕ, друго е. С годините е подтискал някакви комплекси. Кофти ситуация на човек, който е много кофти характер. И с годините тези неща се задълбочават. Чакайки той да се порави ще си съсипете живота.

6.   Това което описваш е чиста проба простак с нарцистични наклонности и поведение. Моята майка е абсолютно същата и това оправяне няма и единственият изход е бягай.

7.   Разбирам те, уви и моят е такъв. Тормози ни, а като малки ни и биеше.

8.   Може би просто иска да ти даде няколко съвета относно шофирането.
Аз дотук не виждам нищо лошо. Може би наистина правиш грешки. Замисли се дали просто ти не приемаш градивна критика.

9.   Глупости. Изобщо не е луд. Скапан му е характерът и с годините се изостря

10.   Не е психично болен, просто с годините падат задръжките и показва истинското си аз. Аз самият не съм млад и съдя по себе си. Не, не се държа така, но вече не търпя това, което бих изтърпял като млад. Ако някой започне да ми досажда или да се държи не както трябва с мен, отрязвам го на момента. Може би защото самият аз вярвам че съм успял в някаква степен, нямам някакви сериозни комплекси и не държа да се доказвам пред децата си, както и пред други хора. Така че в повечето случаи се държа добре. Но пък нещо ако не ми изнася, отстоявам си своето. Ако бях лузър и с провален живот, най-вероятно щях да съм пълен с комплекси на тия години и щях да мразя всики, които са повече от мен в нещо и в някаква област. Воден от тази омраза и от комплекси, може би щях да се държа като баща ти. Не искам да те плаша, но няма оправия.

11.   Не мисля, че е луд, а е грубиян и простак с някакви комплекси и личностно разстройство. Щом се държи така и няма начин да се разбереш с него, просто прекрати контакти. В крайна сметка твоето здраве и психическо състояние също са ценни и не можеш да ги пропиляваш заради проблемите на друг.
А номер 3 да отиде да се прегледа :-) Повече свободни съчинения на 1 място не бях срещала :-)

12.   По-правилно е да се каже, че е прекалено критичен.