Споделена история от Семейство

Да лъжа ли за семейството си, или да продължавам да съм втора ръка човек?
Когато при запознанство с някой, започнат да ме разпитват за родителите ми се чудя какво да кажа. Особено, ако е бизнес запознанство. Какво да им кажа? Бях в дом няколко години. Баща ми за мен умрял, заради нещата, които ми е причинил. Нашите се разведоха. Брат ми за мен не съществува. Нито аз за него. Дори на улицата като се видиме се подминаваме. Единствено майка си имам. Тя единствена и пука за мен и ме е гледала през годините. Обаче се пропи и се промени много, вече алкохола беше на 1 място и нямаше кой да се грижи за мен-затова влезнах в дом и бях там с години.

Сега, ако кажа на някой при запознанство, или в процес на опознаване, че съм била в дом, или че нямам баща, че за мен е умрял, гледат на мен не като втора, ами направо като трета ръка човек.

Успелите хора придават голямо значение на семейното положение, на професията на родителите, на това дали са разведени.
Ами какво трябва да лъжа в каква "идилия" семейна живея?

Защо това има толкова голямо значение за хората и постоянно разпитват. Ако откажеш да им разкажеш, те упрекват че криеш нещо. Ако разкажеш вече не си човек. А не искам да лъжа и да се оплитам в лъжи.

Едно е например да разберете, че Т. е била в дом. Че няма никой зад гърба си. А родителите на А. например не са разведени, живеят заедно. Работят престижни професий. За кой ще си изкарате по-добро мнение, ама честно?

Коментари

1.   Човек може да е много по-различен от родителите си. Не е правилно да съди за човек по семейството му. Това го правят когато няма за какво друго да се хванат. Хич да не ти пука за мнението на някакви си комплексари. Ако е за интервю за работа лъжи, за да вземат. Иначе им кажи да вървят по дяволите.
~~~Приказната кралица~~~

2.   При запознанство се обръща внимание най-вече на това какво впечатление създава човек у околните- външен вид, обноски, поведение, интелект, характер.

3.   Винаги при запознаство хората обръщат внимание на това кои и какви са родителите ти, затова й те питат. Ако не беше толкова важно нямаше да те питат. Човек може да е много по-различен от родителите си но много рядко психиката начина на мислене на един човек се изгражда от родителя/настойника. Ако родителя е наркоман и тази дейност се приема за нормална в даденото семейство как детето след 18-20 години слушане, че така се живее, да учи и да стане ядрен физик много рядко децата успяват да се откъснат от средата си.
Затова и при комунизма в молбата за работа се описваше подробно кои са родителите ти с какво се занимават колко деца сте...
Човек не е длъжен да говори неща който не са му приятни, може да премълчи не е длъжен да споделя, можеш да избягваш въпросите особено, ако е бизнес среща. Ако кажеш на бизнес партньор това което си писала тук, той ще се обърка, ще се чуди трябва ли да я съжалявам, как да се отнасям с нея от тук нататък и най-лесното е да избяга да прекрати ако може отношенията си не, че те смята за втора ръка просто не знае как трябва да се държи при това положение като знае толкова съкровенни неща за теб.

4.   Не прави грешката, да се разкриваш пред хората на 100 %. Дори и да казват, че е без значение от какво семейство си, повярвай ми не е така. Винаги ще си имат едно на ум за теб и ще те гледат със съжаление. Биха те разбрали хора, които са в подобно на теб положение, но не е гаранция, че и те ще те приемат за равна. Затова съвета ми е да не разказваш всичко за себе си. Човек има право да пази личните си неща в тайна. Би могла да се довериш само на най-близките си хора, и то не още от самото начало. Знам колко е неприятно, човек да попадне в такава неудобна ситуация, но с времето ще се научиш да се справяш и с това. Само най-добрите ти приятели ще те приемат такава каквато си и няма да избягат, когато имаш нужда от тях.

5.   Аз не бих правила бизнес с човек, който на БИЗНЕС-среща проявява нездраво, да не кажа махленско любопитство, относно личния ми живот. Бизнес-партньорите не са ни близки приятели за да споделям с тях лични неща, с тях се говори по работа, делово и по същество. Относно другите неангажиращи познанства - също не смятам, че е нужно да се изповядвам на хора, които не са ми особено близки. Подробности от личния си живот споделям само с най-близки приятели, а те щом са ми такива, значи ме приемат такъв, какъвто съм, без предразсъдъци.
Съветвам и теб да се ръководиш от горните правила.

6.   Ти си луда, чесно. Никога никой не е отдавал значение на семейсният статус на моите родители. Явно ти просто избиваш комплекси.
Моите са разведени от както се помня, не са в България и нямат престижни професии. Аз съм магистър пък в трета държава и това по никакъв начин не ми е създавало проблеми.

7.   Омъжи се, предполагам имаш приятел, и като те питат за семейството отговаряш омъжена.

8.   Ами или си направи свое семейство, или кажи истината, но не в детайли. Просто кажи, че вашите са разведени и темата е болезнена за теб, не лъжиш, но и не се разголваш пред хората.
Иначе - въобразяваш си, че те гледат като човек втора класа, по-скоро те съжаляват. но и това не е добре. Довери се в последствие само на най-близките си приятели, разделяй бизнес от приятелство! Хората искат да водят просто някакъв разговор в началото, не да слушат трагедии. Смени темата.

9.   Как така при бизнес запознанство някой ще те пита толкова лично нещо? Ти си там, за да говорите по бизнес, а не чия щерка си и такива неща. Че на мен приятелите ми сигурно не знаят кои са родителите ми...
Колкото до въпроса ти, информацията която ми даваш не е достатъчна за да преценя какъв е човека. Съжелявам...
Лола

10.   Здравейте на всички!
Ами най вече говоря при интервю за работа. Та майка ми какво работи, нейна ли е фирмата. Баща ми на колко години е и какво работи.
Аз при кой живея. Имам ли си приятел. Той с какво се занимава.

А иначе много ми се ровят в личното пространство всички, незнам защо така. Та в телефона ми ровят, в компютъра и като им кажа, че не ми е приятно какво толкова съм криела и още повече разпитват. Аз много държа да имам лично пространство, незнам защо така хората обичат да навлизат в него.

авторката

11.   Значи, не е нормално на интервю за работа да те разпитват с такива подробности за личния ти живот. Ако фирмата, в която кандидатстваш е сериозна фирма, управлявана от професионалисти, не биха задавали такива въпроси. На интервютата за работа се интересуват от персоналните качества на човека, от образованието му, от предишни кариери, от допълнителни квалификации, от мотивацията му за работа и се коментира евентуалното възнаграждение. Всички други лични въпроси са признак за ниска култура на интервюиращия, за непрофесионализъм или за опит за дискриминация /много фирми се опитват по завоалиран начин да разберат когато наемат млада жена на работа дали не е бременна, дали има намерение да забременява и дали има малки деца - ако отговорите поне на 1 въпрос са "да" не я наемат защото се предполага, че ще отсъства често по семейни причини, ще ползва много болнични, полагаеми по закон отпуски и прочее, неугодни на работодателя неща/
Съветвам те, ако изпаднеш в подобно интервю, да отговориш лаконично на въпроса за семейното си положение - неомъжена и точка. След навършване на 18 години, човек престава да бъде част от семейството с родителите си и става самостоятелно семейна единица - законът го е казал.

12.   Жена ми е избягала от алкохолици в къщи на 13. Живяла е в интернати, работила е много. Никога на крие, че е живяла тежък живот. Това обаче не й е попречило да се изучи, да пробива, да работи на неособенно квалифицирана, но много добра и платена работа. Всичко е упоритост и оптимизъм. Вярвай в себе си, бъди упорита и ще успееш.

13.   До автора:еми просто им кажи "нямате право да се ровите в личният ми живот. Какво ви бърка какво работи майка или татко имам ли си брат"

14.   Тия бизнесмени които те питат за семейството ти са селяни ---не ги интересуват твоите качества а гледат да спечелят от келепира... нормално биха те питали какво образование имаш какво владееш езици компютър контактност с хо рата-биха ти направили тест за интелигентост.. но те са с ниско такова явно -така е в БГ моето момиче.. измислени бизвесмени са повечето и то от село