Споделена история от Семейство

Притеснявам се за брат ми
Здравейте аз съм момче на 19 години имам брат на моята възраст и по-малка сестра на 17, но проблемите са с брат ми той е... даже не знам като какво да го опиша. Няма приятели, няма гадже, не говори много много, единственото му излизане е до работата и обратно в къщи, не кандидатства в университет, а взе доста по-добра диплома от мен.

Сега за нова година със сестра ми ще се събираме със едни приятели поканихме го и него да дойде с нас, но той както винаги отказа. Всичко прави сам готви си сам, пере се сам, глади се сам, храни се сам не обича да му се пипат нещата, с никой нищо не споделя.

Например на мен нещо като ми тежи на душата споделям със сестра ми, със майка и татко, а брат ми не споделя нищо. Попитаме ли го със сестра ми дали е добре винаги отговора му е "Не ви влиза в работата" на Коледа всички се събрахме на масата само брат ми си седя в стаята.

Родителите ми са дигнали ръце от него, да го попитата и те нещо той се държи по същият начин като със мен и сестра ми, пращаха го на психолози, психиатри но и те нищо не могат да направят той дума не обелва пред тях. Не знам какво му има, но не е добре.

Коментари

1.   Нормално е да се притеснявате... Според мен вие двамата със сестра ви трябва да го вземете някой път някъде навън, колкото и да ви отказва. Така ще се разведри и ще започне да споделя повече с вас, ще имате повече общи теми за разговор. Даже най-добре само тримата да идете някъде, за да не се притеснява от чужди хора и така постепенно да свикне да излиза с вас. За друг съвет не се сещам... Успех! :)))

2.   И такива хора има. Свръхегоисти.
Знаеш ли, че е малко спорно дали това е недостатък - този твой брат доста се доближава по описание до Човекът, който се е отървал от своите слаби места в книгата "Вашите слаби места" на Уейн Дайър. Отличителната им черта е, че не притежават чувство за зависимост или вина. Напълно са си самодостатъчни и т.н.

Според мен ако това носи удовлетворение на брат ти - не трябва да ви смущава. Нали не ви пречи, не проявява насилие и не прави нищо скандално.

Даже от известно време си мисля - дали ако с времето всички хора станат такива няма да е по-лек живота. Хората няма да страдат за други хора, няма да се привързват патологично, няма да ревнуват и завиждат, а ще тънат в блажено вглъбение и това ще е тяхното щастие.
Ако знаеш колко хора са измрели преждевременно заради мъка и страхове по своите близки - а такъв човек ще бъде по-пълноценен и психически здрав.

3.   Явно е приел че животът е гаден, никой не го заслужава и че трябва да се учи сам да си живее живота. Явно е преживял някаква загуба.

4.   И аз съм момче горе-долу на неговата възраст и мога да кажа, че почти си приличаме с брат ти. Е, чак толкова зле не съм :Д Поне споделям работи с брат ми и някой път с наще.

Иначе и аз нямам приятели, не излизам с никой... нямам гадже... като съм на даскало не говоря, само ако някой ме попита нещо отговарям е това е...
Иначе попринцип имам желание да общувам, но поради някои причини....

А тва със психиатрите и психолозите изобщо няма да помогнат. Само отежнявате повече положението - така той ще си помисли че го смятате за луд и още повече няма да разговаря.
А той си е нормален. Както има много общителни хора така има и такива които изобщо не общуват. А иначе не е лошо да пробвате каквото каза номер 1 да излезете 3-мата.

5.   да. най-вероятно се чувства пренебрегнат и още- травма в девството. много е трудно да е опрявяш с такива даже да не кажа невъзможно. а и вие 3 деца, може от малък да ревнува от вас и това че със сестра ти се разбирате така добре а той е аутсайдер. и въпреки, че вината е от части негова за това и има главна причина. дали родителите ти не са се държали неподходящо с него или е бил силно разочарован от нещо, или когато има силен стрес, примерно при смърт на близък, човек губи желание за всичко. много е важно кога се е проявила тази, , защитна реакция, ,

6.   имам чувсгвото, че ви е много сърдит за нещо?

7.   Може би е болен и не си казва или си има собствен живот

8.   Колкото и невъзпитано да прозвучи, "преровете" нещата му... Знам, че това е навлизане в личното пространство, но поне така може да разберете нещо за неговата същност.

9.   Номер две, не съм съгласен само с термина "свръхегоист", но другите неща си ги описал/а правилно. Да, животът, Вселената и всичко останало биха били различни, "ако"...
Авторке, можеш само да се радваш, че брат ти е независима личност, а не някоя отрепка. Не се опитвай да го промениш, той сам трябва да поиска промяната.
XII

10.   Номер 2 прав си но за едно не си прав брат му не може да се нарече егоист по думите на номер 6 може да е сърдит за нещо

11.   Не е егоист, това са класически симптоми на шизоидно разстройство:
Индивидите с шизоидно разстройство се отличават с емоционална хладност, отчуждение. Те не получават удоволствие от нищо, не могат да изразят топли, нежни чувства, напълно апатични са към околните и дейностите, които извършват. Типичното е, че неща, които преди са им доставяли наслада, на този етап не пробуждат никакви емоции у тях.
Тези хора са безразлични към похвали или критики, те предпочитат самотата и самовгъбяването. Отбягват шумни и пренаселени места, тъй като там се чувстват още по-самотни. Обикновено нямат близки и приятели именно поради силно изразената им емоционална отчужденост и невъзможност за доверие. Имат слаб или почти никакъв интерес към сексуалните контакти. Шизоидното разстройство често се съпровожда с изграждането на един фантастен свят, който пациентът предпочита пред реалността.

Но това е част от характера и не може да се излекува, трябва да го приемате такъв, според мен си е много готин тип характер, звучи яко - "шизоид"...