Споделена история от Семейство

Загубих мама, а с нея загубих и себе си
Днес 17ти се навършват година и три месеца, откакто майка ми почина. С нея сякаш умрях и аз. Сутрин ставам насила, работя насила, грижа се за съпруга и детето си насила. Чувствам се куха, няма нищо, което да ме зарадва, да ме накара да се усмихна, да бъда отново щастлива. Не намирам утеха в нищо и най-вече имам чувството, че всички ме смятат за "луда". Когато се опитам просто да споделя с мъжа ми или с така наречените приятели как се чувствам и какво мисля те просто не ме чуват, не разбират това, което искам да кажа, не ги "интересува". Свикнах вече с думите: Живота продължава! - да, но как, не намирам сили? Реших, че ако си сменя работата, всекидневната обстановка това ще помогне, но за съжаление не успявам. Като че ли съм обречена на неуспех. Винаги съм била срамежлива, но сега вече е направо нетърпимо, не мога да говоря с непознати, притеснявам се, цялата се изервявам и изпотявам, започвам да пелтеча. Чувствам се неспособна, смотана и неуспяла.

Иска ми се просто да умра, да изчезна. Не мога обаче да го причиня на дъщеря си, тя само на 8 и има нужда от мен, а аз се страхувам, че не мога повече.

Коментари

1.   Отиди на почивка сама, смени тапета.
Иначе, просто хората са прави. Нормално е да надживеем родителите си, всички това ни чака - обратното би било жестоко. Помисли за това - би ли искала майка ти да те закопае теб, да ? причиниш това?
Понякога просто трябва да приемем, че родителите си отиват.

2.   Не губете надежда... Аз съм в същото положение бях на 15 когато загубих майка си сега вече съм на 21г. Майка Ви винаги ще е до Вас, да няма да е тялом, но духът й винаги ще е в сърцето Ви. Не се депресирайте, гледайте напред, тя винаги ще ви помага в добро и лошо там отгоре :)

3.   Минала съм по твоя път. Когато майка почина, се срина целия ми свят. Не намирах смисъл в нищо. Трябва да знаеш, че след смъртта на толкова близък човек всеки има нужда от различен период от време за възстановяване. Не говоря за мъката и липсата. Те ще са ти вечни спътници. Имам предвид процеса, в които преодоляваш най-болезненото, най тежкото чувство на загуба. Този процес за всеки човек е различен. Не се насилвай и знай, че това, което изпитваш е нормално. Милси обаче и за това, как би искала майка ти да те види- съсипана и неспособна да съхрани себе си и семейството си, или борбена и съхраняваща себе си. Колкото и примитивно да звучи, ние, останалите на земята дъщери, трябва да съхраним себе си. Няма друг смисъл. А ти имаш и семейство, и детенце, което има нужда от теб. Ще излезеш от черната дупка на отчаянието, мила, дай си време!

4.   Когато майката умре, тогава дъщерите стават истински майки, защото опитват да бъдат за детето си това, което е била майката за тях.
Щеше да е нормално да станеш два пъти по-любяща и напълно потопена в майчинството ти, защото само то можеше да ти донесе утеха. Но незнам по каква причина си останала куха.
Не може ли да опиташ да "съживиш" майка си като показваш ден след ден на детето си каква е била тя?

Не мога да те разбера - като режеш магданоз на дъската и усетиш уханието на майчината си гозба - не ти ли се струва че всичко е точно както преди, благодарение на това, че и ти си МАЙКА?

5.   аз преживях същото но с баба си която беше и е повече от майка за мен... ето защо заминах за щатите за няколко месеца (студентска бригада) и да ти кажа там се 4увствах малко по добре въпреки че пак имаше моменти в които ми се иска6е да умра... мойта баба умря в ръцете ми в неистовите ми усилия да й правя адреналин сърдечен масаж урбазон фурантрил и какво ли не след 15 безсънни нощи в болницата без да съм мигнала и доста нитроглицерин в моментите в които изтръпвах и получавах исхемични сърдечни пристъпи... картинката ми е пред очите.... снимката на баба ми е в рамка до леглото... всички ми казват : продължава животът гледай напред... ама как? това е част от миналото ми и да ти кажа в момента когато си мисля за нея си казвам спри да мислиш защото ще се самоунищожиш и някак си се научих да спирам.... да ходя на гроба й да се нарева да й оставя картичка в която съм и написала колко я обичам и да я питам защо ме е оставила да почистя да кажа на глас - ОБИЧАМ ТЕ СЛЪНЧИЦЕ.. и да ти кажа така намирам сили занапред.... мечтата й беше да ме види като завършил лекар пък 1 годинка не й стигна да ме види с престилка и да умре спокойна... времето наистина ако не лекува поне помага

6.   Съжалявам, че си загубила майка си! Но се радвай, тя ТАМ е по-добре, тялото е една дреха за душата на ТОЗи свят, и когато дрехата овехтее душата я сменя... каквото и да кажа едва ли ще е утеха за теб, опитай се да приемеш нещата по философски.... аз също се страхувам, че един ден ще загубя близките си.... родителите ми са още млади (но то ТАМ ред няма), но имам възрастен дядо, който в детството ми беше за мен и майка и баща и приятел и всичко.... не че сега нее , но разстоянието малко или много охлади отношенията ни. Чуваме се често и се виждаме веднъж месечно и искам да Ви кажа, че го обожавам, това е човека, който най -много обичам на този свят и всеки ден се моля на Всевишния да го запази и днес... знам че един ден за него вече няма да има днес... и тази мисъл ме побърква и само като си помисля, че може да му се случи нещо и започвам да ридая, но пък това е живота... пострайте се да давате всичко от себе си на хората, който обичате, казвайте им го всеки ден и им показвайте колко държите на тях, само обичта Ви може да ги задържи по дълго на този свят...