Споделена история от Семейство

Издръжка за детето ?
здравейте,
една приятелка има детенце - вече на почти година
няма склучен брак с мъжа от който е детето - нито са подписвали нито нищо
от тогава него никакъв го няма
въпроса е: може ли да търси от него някаква издръжка за детето?

Ако е възможно - каква е процедурата
тромава ли е?

Ако е възможно - ще намерим адвокат с който да се консултира?

Благодаря предварително.

Коментари

1.   Приятелката ти няма право на издръжка, ако детето не е признато официално. Много хора искат да се водят самотни майки (с акт за раждане „баща-неизвестен“), за да получават социални помощи. Ако е така - може да забрави за издръжка от бащата или трябва да го съди за бащинство - с ДНК тестове и т. н., което ще е скъпа и тромава процедура.

Потърсете добър адвокат по семейно право (тези, които се занимават с разводи например).

И баналното - да е гледала, когато е забременявала!

Тук жените трябва да сме страшно рестриктивни и да дескриминираме наред - да избираме най-добрия човешки материал с две думи и най-вече да се съобразим с желанието и на мъжа - ако не иска дете, да не забременяваме!

2.   Най-добре е този въпрос да го отправиш към форума на lex. bg, там ще получиш най-пълни и точни отговори.

3.   Приятелката ти има право на социални помощи в размер на 191лв ако бащата е неизвестен. Ако въобще докаже бащинство което се доказва с ДНК тест който струва 400лв и трябва да има материал от бащата тези помощи ще се намалят с размера на дължимата от него издръжка на детето.
Ако детето е признато може да подаде направо иск за издръжка, защото в този вариант социални помощи не и се полагат, поради невъзможност да докаже доходи.
Напълно съгласна с №1

4.   Искам да издържи едно невинно бебче . :)

5.   Дори и да го осъди за издръжка ,тя е толкова малка ,че е подигравка за майката и детето. За съжаление в България е така. Аз получавам за 16 годишното си дете 100 лв. след хиляди молби и обяснения ,че 50 лв. /които взимах до преди 3 години/ не стигат за детето. Какво да ти кажа ,просто приятелката ти дано да е избрала съвестен баща на детенцето! Успех и желая!

6.   А като бащата иска детето, а после отговорността му дойде в повече и духне, кво праим? ! Отговорността е и на двамата, създали детето.
На лекса не разчитайте-пълно е с женомразци, от опит пиша.
Номер 1, не ти пожелавам да имаш връзка, която да се обърне наобратно. Никой не е застрахован от нищо. Да си гледал, да не си гледал-има съдба в тоя свят... пък и спермодарители, благодарение на тях сами си отглеждаме нашите деца. Те дори не заслужават думичките баща и родител...