Споделена история от Семейство

Въпроси, свързани с бременност и майчинство
Здравейте! Въпросите, които имам, отправям най-вече към бременните жени и тези, които скоро са раждали. Те са следните:
- При условие, че жената е здравно осигурена, поема ли здравната каса всички средства за прегледи и следене на бременната жена по време на бременността? Ако не, какво и в какъв размер не поема?
- Плаща ли се за самото раждане и ако да каква сума (пак при условие, че жената е здравно осигурена)
- Какъв е размера на майчинството и има ли условия, при които е валидно? (например жената да е работила определен брой месеци преди раждането и т.н.) Ако не е работила има ли възможност за получаване на майчинство? Ако е работила, размера на месечната сума за майчинството има ли връзка със заплатата която е получавала жената?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   1. Не, здравната каса не поема всички изследвания. Не можем да ти кажем какво не поема, защото за всяка бременна изследванията са различни, цената им също. Например ако с бащата имате различен резус фактор изследването е за това дали детето има резус фактора на баща си. Което е опасно и за майката и за детето. Изследвания от рода дали детето няма опасност от даун и тем подобни касата не ги поема. Касата поема само един видеозон за деветте месеца другите си ги плащаш от 30лв до 80лв зависи от видеозона и специалиста.
2. По принцип раждането не се плаща, но ако не платиш те оставят да раждаш с една акушерка която постоянно ти натяква "като се еб**е хубаво ти беше а сега викаш", вместо да те успокой. Ако си платиш добре, може и песничка да ти пеят, толкова нежно се отнасят. Плащането е под масата разбира се или уж за избор на екип.
3. Да ако си работила 18 месеца преди бременността ще имаш майчинство, което е две години, първата 80 % от заплатата втората 240лв на месец. Иначе ако нямаш необходимите месеци, социална помощ за отглеждане на дете до една година 100лв+35лв детски на месец само до годинката. При първо дете ти се полага еднократна помощ от 200лв от държавата.
Ако си от община Несебър, община Приморско, община Созопол, община Бяла Варненско и някой други общини, кметството ти изплаща 2 000лв еднократна помощ за всяко живородено дете.
Дано съм ти полезна!

2.   Здрасти - първо - въпросите ти имат грешен адресант - и последната циганка е раждала, но не вярвам да може да ти отговори.

Освен това всяка година НЗОК и правителството си правят бюджети - преди година е било едно, днес е друго.

Съвет - отиди в НЗОК, нека ти разпечатат т. н. здравен статус. Питай на място, какво ти покриват и освен това нека личният ти лекар ти каже точно как да ползваш услугите.

Обикновенното раждане без екстри го плащат, както и по необходимост секциото. Не очаквай единична стая и особено отношение.

При раждане се получава еднократна помощ независимо от дохода ти. Самото майчинство зависи от дохода през последните 24 м.
Получават се 90% от месечното възнаграждение в продължение на 9 м., в останалите месеци до навършване на 2 г. на детето - 240 лв.

Майчинството не се плаща от НЗОК, а от Фонда за общо заболяване и майчинство!!!
Има разлика между здравна и социална осигуровка!!!
Само работещите на пълен работен ден са напълно социално осигурени.

Ако не си работила, нямаш платени осигуровки за последните 12 м. ще получиш социално майчинство 100 лв.
И това провери.

И още - раждането и отглеждането на дете е личен избор. Не може и не трябва да има очаквания разходите да бъдат платени от други (данакоплатците), ако човек сам не е плащал данъци, не е работил и осигурявал.

Раждането и минималното проследяване на бременността 100% са осигурени, но всички екстри се заплащат.

Успех и много здраве и късмет.

П. П. Компетентен отговор по въпроса вече има в одит. бг

Eднократна парична помощ при бременност - 150 лв.

Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв.,
имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на
обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване
и живеят постоянно в страната.
Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не
получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия
осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен
пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане
до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за
социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помоща се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция
"Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката, а помоща се изплаща през
следващия месец.

Eднократна парична помощ при раждане на дете -
250 лв. за първо, 600 лв. за второ дете

Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо
от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в
специализирана институция. Размерът на помощта се определя ежегодно от МТСП и
се определя според поредността на децата, родени от майката. При раждане на
близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко
дете близнак в размера за второ дете. Ако до навършване на 2-годишна възраст
на детето се установят трайни увреждания 50 и над 50 на сто, на майката се
изплаща допълнителна еднократна помощ.
Правото за получаване на еднократна помощ възниква от датата на раждане на
детето, като помоща може да бъде поискана в срок от 3 години след тази дата.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция
"Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката.

Месечни помощи за отглеждане на дете до
навършване на една година -100 лв. месечно

Предоставя се в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката
(осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на
350 лв., при условие, че:
- майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за
бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално
осигуряване;
- детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на
пълна държавна издръжка;
- детето живее постоянно в страната.
Помоща може да се получава и на самотен баща-осиновител или приемно семейство
ако отговарят на посочените по-горе условия.
Месечните помощи за отглеждане на дете с трайни увреждания се предоставят в
пари и/или под формата на социални инвестиции до навършване на 2-годишна
възраст на детето, независимо от дохода на семейството. За всички условия за
отпускане на тази помощ виж чл. 25 от ППЗСПД
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция
"Социално подпомагане" по постоянен адрес.

3.   Аз родих преди 1г през цялата бременност не съм платила нито лев за изследвания дори тези за резус фактор ми бяха безплатни обясниха ми че съм с направление и съм здравно осигурена затова ми е безплатно, видеозон също не съм плащала всеки месец ме гледаха на видеозон. Ако си работила 18м преди бременноста ще имаш 2г майчинство като първата година аз взимах 90% от брутната ми заплата а втората 240лв. За раждането не съм платила нито лев а до мен имаше и лекар и акушерка и санитарка като лекаря ме напътстваше.

4.   Само едно уточнение да направя, н1 - не "от заплатата", а от осигурителния ти доход. Т. е. и 5 бона да ти е заплатата, ако те осигуряват на 270 лв., това ще ти е и базата за изчисляване на обезщетението.

5.   Здравей,
първо започваме от прегледите, женската консултация, ехографа и всички въпроси относно доктора който проследява бременността са напълно безплатни. Има лекари обаче които си искат на ръка по 15 лв за ехограф и отделно точат и от касата. Това е незаконно.
За раждане или спонтанен аборт, не се заплаща НИЩО. Нито легло, нито престой, освен ако не избереш екип, раждаш във вип зала или си пожелаеш вип стая-тогава цената зависи от болницата.
Относно майчинството, трябва да имаш поне година и половина трудов стаж и да те осигурява фирма, ако не работиш в момента или нямаш година и половина стаж, имаш право на 100 лв месечно до навършване на 1 година на детето от Социални грижи.
Ако работиш и те осигуряват на 4 часа, ще получаваш сума в размер на минималната заплата-т. е. 170 лв, а втората година 240 лв. Ако те осигуряват на по-висока от работната заплата, първата година парите ти са 90 % от това на което си била осигурявана.
Ако имаш други въпроси съм на среща, ако кажеш от кой град си може би ще мога да ти препоръчам лекар, който не взема пари за прегледи. Късмет и най-важното, да ти е живо и здраво бъдещото съкровище.
~Рамона~

6.   Аааа да пропуснах нещо, ако искаш да те гледат на 4-д или да си направиш скриниг ти си го плащаш, ако ти се наложи също.

7.   На уточня за номер 4 (от номер 1)

Да взимаш 5 бона и да се осигуряваш на 270 лв. е ПРОТИВОЗАКОННО и е окриване на доходи. Не предвидих незаконния варянт, защото съм съвестен данакоплатец и гражданин.

Иначе - Рамона много добре написа всичко. Мога да направя заключението - НЗОК плаща за проследяването на бременността и раждането/спонтанен аборт. Не плаща обаче за екстри и за луксове, което е справедливо и правилно.

В Англия например са платени само 2 прегледа (без какъвто и да е ехограф), ако нямаш проблеми. Ражда се в претъпкани и мръсни болници и умират към 27 родилки на 1000 раждания, докато при нас са 17.
Авторката определено има какво да вземе от системата, без да е вложила в нея. Солицарност се нарича това и предпоставка за нея, номер 4, е тези които взимат 5 бона да се осигуряват на максимума. Останалото - Дянков знае - скоро ще бъде проследено от финансовата полиция и доста хора ще изгърмят!

А и още - и самоосигуряващите се имат право на обезщетението при майчинство, ако са плащали в съответния фонд. Не е нужно някой да те е осигурявал, но повечето самоосигуряващи се избират да не плащат във фонда и съответно нямат право и на парите при майчинство/болест.

8.   № 2 Защо пишеш от мое име, всеки вижда hash: fa82c7f1fa е втори номер. Аз №1 например не съм съгласна с теб, но оставям възможност хората да имат друго мнение, ама да ми напъхваш думи в устата... да пишеш от мое име!!!
№2 Само осигуряващ се безработен не съществува, няма как да си плащаш сам в съответния фонд, трябва да имаш фирма за да се осигуряваш сам като управител, което си е работно място, тогава се водиш самоосигуряващ се. Ако си безработен имаш право да си плащаш само здравните осигуровки, нямаш право да си поемаш пенсионни и социални проучи законите преди да стреляш на сляпо. Бълваш глупости от мое име и... давай да върви.

9.   Не ме нападай, н1, щото в по-голяма част от случаите изобщо не зависи от служителя дали "законно" ще плаща данъци и осигуровки или не. И това го знаем всички. Като го гледам момичето колко е ориентирано, си представям къде е работила и как там всичко е било особено законно. Затова направих уточнението, за да е наясно и да не си пресметне погрешно обезщетението, на база твоя пост. И още нещо - различните професии си имат минимални и максимални прагове, по които се внасят осигуровки, така че и да искаш, не можеш да внасяш осигуровки на повече, но това не пречи съвсем законно заплатата ти да е по-висока.

За самоосигуряващите се е съвсем отделен въпрос - не само че не е нужно, ами и няма кой друг да ги осигурява, щото те само са си осигурители. И при тях е също толкова незаконно да не плащат в задължителните фондове, колкото и за осигурените от работодателя.

Много разбирачи, много нещо.

10.   От авторката - Рамона, от Благоевград съм. Ще съм ти благодарна ако ме ориентираш към подходящ специалист!

11.   №9 Не те нападам но не е коректно да пишеш глупости от мое име. Няма максимални прагове, по които се внасят осигуровки, може да те осигуряват като чистачка на 1 500 лв и 5 000лв на колкото си искат. тоест пак приказваш измишльотини. Праговете са само минимални! Т. е. най малко толкова... за дадената професия. Пак си дрънкала глупости за самоосигуряващите се ама нейсе. И какво грешно изчисление ще си направи, авторката на база моят пост? Какъв грешен начин на изчисление съм писала? Авторке На колко са те осигурявали можеш да провериш като отидеш в ной и си вземеш персоналния номер от там по интернет проверяваш и си правиш сметката.

12.   Хех, познавам майки от София, морето, от Габрово, аз лично раждах във В. Търново, ама точно от там нямам представа, но ще поразпитам. можеш да видиш в БГ мамма, за мами от Благоевград, такъв раздел има и в мама и бебе. И аз ще се поогледам.
~Рамона~

13.   Н11, не знам какво толкова се объркваш из постовете и номерата. Аз съм Н4 и Н9! Постът ми под Н9 се отнасяше към написаното в пост Н7, а не към теб. Никъде не виждам да съм писала "от твое име".

А относно "глупостите", които съм написала, нямам намерение да споря, щото си личи и ти колко си осведомена. Както има максимални прагове, така и това, което съм написала относно самоосигуряващите се лица си е точно така. Аз съм такова, така че ти си драскай колкото си искаш.

14.   От номер 7/ номер 2 (сори не номер 1 ОБЪРКАЛА СЪМ СЕ) до номер 1 и следващите неини номера

Съжалявам, объркала съм се, номер 2 съм, но както някои казаха - по хаша, а и по писанията си личи, кой кого е.

Вярно е, че има минимални осигурителни прагове, но има и МАКСИМАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД (не праг)- 2000 лв за 2011 беше ЗА ВСИЧКИ ДЛЪЖНОСТИ И ПРОФЕСИИ. Човек обаче не може да се осигурява НАД минималното, ако не докаже дохода си.

Например - ако за длъжността ти минималният осигурителен праг е 670 лв., а ти взимаш 1000 и се осигуряваш на тези 1000 лв., то с банкови извлечения трябва да докажеш, че си ги взимала.

Една чистачка, осигурявана на 5000 лв. няколко месеца и забременяла след 1 г. (т. е. на 2000 лв. ) става доста съмнителен субект, не мислиш ли? В НАП не спят и не лапат мухи, веднага ще направят проверчица и ако докажат източване на фонд-а, ще те осъдят и ще си съберат вземанията със съдя изпълнител, ако се налага.

Иначе, разбира се, че от работника също зависи, дали ще бъде осигуряван или не. Всеки може да провери, на каква сума го осигуряват и да пусне жалба, ако не е вярна тя. Работодателите преди бяха наложили практиката да осигуряват на минималния праг, а ти да взимаш парите отгоре върху заплатата ти, които биха влезнали иначе за осигуровки и данъци. Работниците сами натискаха за тази практика, за да не „хранят държавата“ и се завъртя един порочен кръг от лъжене - държавата лъже нас, ние лъжем държавата. Най-късно, когато обаче наш роднина се разболее, нашата сестра получи 100 лв. майчинство и мъжът ? я зареже се сещаме, че ни излиза през носа. (ако имаме късмет ние самите да не сме попаднали в затруднено положение)

Всеки може да отиде при работодателя си и да поиска да бъде осигуряван на реален доход, но не иска да е за сметка на своята си заплатка.

Тази практика е на отживяване обаче. Работодателите трябва да доказват разходите си, за да плащат по-малко данъци, а това не става с плащане на ръка. Нещата в държавата си идват на мястото, ще има и финансова полиция и конфискуване на имущество, ако докажат, че не сте декларирали дохода. Ще се почне от големите и тлъстите риби, но ще имат вече законово основание да ви изхвърлят от панелката и да ви вземат Форд-а, ако не можете да докажете доходите си.

Само, ако ВСИЧКИ плащат осигуровки и данъци, можем да имаме и солидарна здравна и социална система. В момента 1 мил. граждани плащат и се гърчат, останалите живеят на техен гръб и минават метър, а после имат и претенции към здравното обслужване и размера на майчинството.

Няма го Жан Виденов да ви напечата левчетата, следователно ние трябва да ги изкараме, за да има и за вас!

15.   Н4/9/13 съм. Да, Н14, аз съм напълно съгласна с теб, че порочната практика се завъртя... Не съм наясно дали вече отминава, аз самата се осигурявам на реалния си доход, но имам информация, че по малките градове хич не е така... Там хората договори нямат, камо ли реални осигуровки. А жалби не им се пишат, щото безработицата е голяма и никой не смее да гъкне. Тъжно е, обаче е факт :( Това имах предвид, когато написах, че в повечето случаи изобщо не зависи от служителя... Не винаги, но доста често. Благодаря за разяснението относно максималния осигурителен доход, дано на някои от спорещите им влезе в главата. И за 2012 г. е 2000 лв. Н11 като почне да осигурява някоя чистачка на 5000 лв, да ми се обади да дойда да й с посмея в НАП.

16.   Здравейте,
Имам един такъв въпрос - била съм в чужбина и съм се осигурявала там до един момент. Прибирайки се, започвам работа и се осигурявам на максимална заплата (от работодател), но забременявам и раждам преди да натрупам 18 месеца трудов стаж и осигуровки. Например, натрупвам 15 месеца трудов стаж. Какви майчински бих получила тогава? 240 на месец, независимо от това, че съм осигурена 15месеца на максимална заплата или 15*2000:18?
Много ви благодаря предварително!

17.   16 - точно така, ще получиш минималното майчинство.

Иначе - ако не си се осигурявала в чужбина здравно ще трябва да плащаш у нас здравните (към 17 лв. на месец) за целия период.

Честито!

П. П. Какво ти пука? Нали взимаш максимална заплата, просто оставаш само 9 м. в майчинство и си почваш да работиш за над 2 бона заплата, браво.

Ако си се опитала да измамиш касата с максималните си осигуровки обаче - ами Дянков не спи. Евала!

18.   Мерси!

21.   включена ли съм за коментари благодаря

22.   Здрaвейте! Искaм дa ви попитaм aко еднa годинa съм осигурявaнa нa минимaлнaтa зaплaтa нa 4 чaсa, a последните месеци нa пълен рaботен ден и по голямa осигуровкa, последните месеци влияят ли нa мaйчинството и колко?

23.   За да си сигурна в отговора, копирай и изпрати въпроса си на сайта на НОИ. Ще ти отговорят много бързо и ще знаеш точно какво пари ще взимаш.

24.   Към номер 22 аз съм със същия въпрос и не съм сигурна, но май се изчислява като съберат заплатите и ги разделят на месеците в смисъл, АКО гледат последните 2 год. - през 1та год. са те осигурявали на 240, а другата год. на 500 събират 12 по 240 12 по 500 и ги разделят на 24 и от получената сума получаваш 80 или 90% през първата година а през втората по малко....