Споделена история от Семейство

Живея на квартира вече трета година и този факт ужасно ме потиска
Може би на някои от Вас ще му прозвучи доста глупаво, но проблемът ми е, че живея на квартира, вече трета година и този факт ужасно ме потиска. Не съм програмирана по този начин и животът в чужда къща ме потиска ужасно. За съжаление изплащам заем и нямам възможност да закупя жилище с нов кредит. Явно децата ми, които са големи и живеят отделно от мен също изпитват неприятно чувство от този факт. Как да изляза от тази ситуация?

Коментари

1.   Най-добре е да имаш място, където да ти е приятно. Създай си твое кътче! Не всеки има свой дом, но дори и под наем - това си е твоето кътче!

2.   Започни да учиш гръцки.
Заминавай за Гърция. Гледай възрастни хора.
Преглъщай несгодите 3-4 години и междувременно тегли кредит.
Ипотекирай жилището. Дай го под наем и изплащай кредита от чужбина.
Това е единият начин.

Другият - както си решиш....

3.   Ти чуваш ли се? Ами ако при тебе е така аз да ида да се хвърля от терасата!!! Живеем със съпруга ми на квартира от 6 години. Имаме заем - за наште доходи сравнително голям и не можем да си позволим собствено жилище, а поради тези причини не можем да си позволим и дете. Ако спра работа оставаме на улицата! Та мойто как е?

4.   Изплати си заема и по-натам! Просто потърпи още.

5.   Разбирам те, и аз живея под наем от близо 7 години, междувременно се омъжих и родих дете, което е вече почти на шест години. И мен ме подтиска квартирата понякога, дразня се от много неща, но засега изгледи за собствено жилище няма, така че си стоим тук и гледаме да си прекарваме добре. Общо взето се получава!

6.   Защо децата ти да са недоволни от факта, че си на квартира? И аз съм на квартира, а за разлика от тебе дори нямам никаква надежда за свое жилище. Поне се радвам, че имам работа. И на мене ми тежи факта, че живея на квартира, но не мога и кредит да тегля, защото съм "на годинки" - имам по-малко от 15 години до пенсия, а кредити на такива банките не дават. :-( Децата ми също живеят на квартира, защото баща им с любовницата живее в апартамента - семейното ни жилище, което доизплатихме заедно с него, но нотариално се води на майка му и на него... Важното е да сме живи и здрави! Ще видим какво ни готви съдбата по-нататък. :-) Така, че не унивай, скъпа! Бъди жива и здрава и нека сърцето ти да не таи безпокойство, а само доброта! :-)

7.   Изобщо не се притеснявайте от живеенето под наем. България вече се опитва да се променя, трява обаче да се промени и мисленето. Тук то е ужасно ретроградно - да си собственик на кутийка, неремонтирана от години, но да е твоя! Та това е абсурд. Заслужава си да си собственик, ако разполагаш с много пари и си купиш истинско жилище. Ако си от Средната класа /по-горни или по-долни слоеве/ съвсем нормално е да си живееш под наем и да имаш готовност да си мобилен - живеещ в квартал, после в центъра, ако искаш да почувстваш по-добра атмосфера, отколокот в кварталите, примерно... Така че, няма място за притеснение, по-скоро подобни решения са похвални!

8.   Авторке не пишеш нито на колко си години нито защо от три години си на квартира казваш децата ти големи значи досега някъде си била в свое жилище. Ако си го продала и похарчила парите никък не е честно да те сравняваме с младежите, който сега мечтаят за собствено гнездо. Пък и заем си теглила, за какво, изглежда не е за жилище, ако е за здраве, влезам ти в положение, ако е за нещо друго каквото и да било искала си го сега трябва да го платиш.

Живях след сватбата 9 години по квартири, теглихме заем, сега живеем в свой дом, трудно е да изплащаме заема но сме млади, все още и имаме надежди.

Затова не го разбирам да имаш големи деца дългогодишен брак, дългогодишен стаж и като българин да не си помислил за жилище до момента. Идва един момент в който ни говорят, че всички чужденци живеели под наем, ок, но можем ли да се сравняваме с тях, не разбира се.

Докато чужденците могат на преклонна възраст да си позволят с пенсийте си да живеят на квартира и да се издържат или да си платят за старчески дом, то ние с нашите пенсий нищо подобно не можем да си позволим, най-евтиния старчески дом е 450лв а и други разходи имаш, дори да получаваш 450лв пенсия един бонбон не можеш си купи, значи трябва и да ти остават.

В същият момент това е най-ниската сума за старчески дом за хора който могат да се самообслужват сами, ами не дай си боже да остареем и да се разболеем какво правим, а да ще сме "мобилни" от къщата на сина към къщата на зетя, а те с какво са ни длъжни.

На младите ще кажа въобще не се залъгвайте, че мобилност в младоста е равно на мобилност на старини, а всички остаряват.

9.   Лелеееееееееее, колко сте назад в мисленето всичките. Браво на господина или госпожата от 7. - наистина, жевеете в дупки, а не излезете под наем, където ще имате само текущите разходи и естествено плащането на наема, СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! Българите затова са такива изостанали - защото само мислят "на старини" кой щял да ги гледа и къде да живеят. Затова се блъскайте 10 души в един апартамент, ама да е ваш! Ужас и драма! Като гледам как мислят млади хора също - поне за такива се представят - настръхвам. Станете малко по-отговарящи на времето, не живейте повече в 18 -ти или в 19-ти век! Чао!!!!

10.   №9/7 виждаме с просто око, че си един и същ, няма смисъл да хвалиш сам себе си. Дай идея на авторкота която изглежда е над 45, защото има големи деца. След 10 години като вземе пенсия от средно 250 лв, ако вземе и толкова, как да плаща разходите и квартирата която й предлагаш и да живее независима от децата си. В Бг няма квартира под 200 лв да те информирам ако си в чужбина.

Тези който според теб живеем в 18 век просто имаме пример как родителите ни и бабите ни в 21 век живеят с Бг пенсия, и учудващо все още са живи. Ако си в Бг пробвай един месец да си покриеш разходите и квартирата с 200лв да видим дали ще мислиш по същия начин. Ако успееш да уживееш кажи рецептата. Ще сме благодарни.
Затова Българите си взимаме собствено жилище за да не сме накуп 10 човека при мама и като минат 20 годинки да не сме на гърба на децата си с тези пенсийчици.

Пробвай тази рецепта: Скоро гледах TV как българин се хранел само с слънчева светлина. Че какво му е, излизаш на терасата на "квартирата", наяждаш се и не ти трябва хранителен магазин, дори аптека не ти е нужна то слънцето лекува.

Човек докато е млад трябва да мисли за старините си, не да похарчва целия си доход и като стане на 60 да мизерства защото не си е купил/построил жилище. Всяка животно на света докато е младо си прави собствено жилище/гнездо/хралупа вие като по умни живейте по квартири, а в момент когато не можете да изкарвате достатъчно за квартира пак ще си говорим.

11.   Авторке, има възможност да си купиш жилище в някое село, близо да град. В много села хубави, масивни къщи се продават за смешни пари. Но естествено ще трябва да живееш на село с всичките преимущества и недостатъци, произтичащи от това. В нашия край се продават хубави къщи по 6-7 хил. лв, по-малките се намират и за 2-3 хил. лв. Така ще имаш и дворче и можеш да си помогнеш с прехраната като излезеш в пенсия.

Моят съвет е да закупиш такава къщичка сега, докато все още работиш, постепенно да я отремонтираш - тази година едно, следващата друго, като посъбереш някой лев. Така като се пенсионираш ще имаш готово жилище, в което да се нанесеш и де си караш старините на спокойствие.

12.   А аз се чудя изобщо как е възможно това в страна дето доходите са по-ниски от африканските.