Споделена история от Семейство

На 45 късно ли е за деца?
Имам втори брак, и двамата със съпруга ми имаме по едно дете от първия. Аз искам да имаме наше дете, защото мисля, че ще сме страхотни родители, но той казва, че ни е късно вече. Освен това мисли, че нямаме достатъчно средства, а пък и двамата работим, дъщеря му е вече семейна, сънът ми сега завършва училище, след някоя и друга година мисля, че и той ще е вече самостоятелен. Късно ли е за нас, наистина?

Коментари

1-50 от 138

1.   за вас може да не е, но помислете за детето
когато стане тийнейджър - 15 годишен - вие ще сте на 60

не му го причинявайте, знам какво е!

3.   Що за въпрос?
Колкото и да е несправедливо, за един мъж не е късно, но за една жена на 45 г. е от поне 5 г. е прекалено късно.
Първо не е сигурно, че можеш да забременееш, второ, дали ще можеш да износиш, трето - ще е здраво ли детето?
Не рискувай живота си и живота на едно дете. Просто в момента може и да не можеш да си представиш живота си без деца, но ще видиш, че е е много хубаво да имаш повече време и пари за себе си, за партньора си, да можеш да си обърнеш на теб самата внимание. Да си родител - това вече и двамата сте, но не ти ли е идвало на ума, че трябва да се научите да НЕ СТЕ родители? Да живеете за самите себе си, да намирате друг смисъл, да дадете нещо друго на обществото/семейството?
Вече си благословенна със здраво дете, което си отгледала и изучила, не дърпай Дявола за опашката. Като човек и като жена ти го казвам. И да, природата не е честна към нас - един мъж и на 60 може да прави здрави деца, но не и ние. Човек трябва да приеме границите на природата и да се научи да живее с тях и да ги приеме.
Лаура

П. П. Иначе, не знам, какво работиш, но защо не станете приемни родители?
Ще можете да дадете на много деца бъдеще и старт в живота, а и е заплатено. Помисли си за това. Ако това е твоето призвание, много по-благородно е да помагаш на изоставените деца, отколкото да раждаш болни деца/да рискуваш живота си.

4.   Най-вероятно няма да се получи, но не ви пречи да опитвате, а оттам нататък каквото сабя покаже.

5.   Късно е! И то не заради големите ви деца, а заради биологическия часовник, който неумолимо тиктака!
Пиша го като човек, отгледан от много възрастни родители, сам късно създал второто си дете-сега съм на 43 и тичам след 4-5 годишно девойче, а синът ми е на 18.
Не и не!
Когато сте на 50, ще може ли да тичате след 3-4 годишно дете?
Когато ти и съпругата ти сте на 60, ще имате тинейджър в къщи. Ще може ли да го разберете, да сте в крак със съвременните нрави? Не! Нито психологически, нито физически.
Да, отчитам факта, че има хора, който младеят и по дух, и по физика, но възрастта не прощава, умората се натрупва и не е същото, както когато сте били на 20-30...
Мога още да продължавам, болна тема ми е, но не това е целта ми. Вярвам, че сте схванали онова, което имам предвид.
Всичко добро!

6.   Как ли ще му е на детето като е на 15 вие да сте на 60 и да ви бъркат с баба му и дядо му?

7.   до6-Струва ми се по-добре, отколкото въобще да не се е родило!

8.   Oт биологична гледна точка раждане след 35 години не е препоръчително, защото шансът детето да е с генетично увреждане се увеличава експоненциално. Ако ти се рискува, може и на 60 да родиш.

9.   За съжаление ви е късно, когато жена ражда над 40 години, не се знае дали ще роди детето здраво и дали може да го износи, тогава опасността от генетични аномалии е доста висока. Така че по-добре недейте :( Пък и за теб има риск

10.   Майка ми е много възрастна също, не ви препоръчвам. Като по-малка всички ме питаха защо изглежда така, дали не ми е баба и т. н. Децата са много жестоки! Сега почти всички семейни приятели имат внуци, които са на моя възраст. Но да оставим чуждото мнение - аз сама не се чувствах добре. Непрекъснато ме беше страх да не й се случи нещо, защото е на години, и аз да остана сирак. Ставах по нощите да проверявам дали диша. Отделно да не почвам темата с огромната разлика в мисленето и манталитета. Има си време за тези неща...

11.   Не е късно.

А между другото, срещала съм пенсионери, които не могат да стъпят на малкия пръст на младите. Супер енергични и най-вече с всичкия си акъл. Ако вашите баба и дядо на 55-60 са вече изкукали, то не значи, че госпожата след 10-15 години ще е изперкала бабка.

12.   Да късно е разбирам 10 години разлика ама вие може да имате внуци, разбирам да нямате деца да искате ок. Разлика 20 г нее нормално за мене радвайте се на внуци.

13.   Извинявам се за спама, но възможно ли е жена на 38-39 да роди здраво дете? По-точно добре ли е да го прави като се има предвид, че и двамата - и тя, и съпругът и искат дете?

14.   Аз когато съм се дорил баща ми е бил на 40, а майка ми на 37. Сега аз съм на 15 и имам по-голям брат, който е с 14 години по-голям от мен. Някой път не ми е мн приятно да споделям на останалите ми фр нашите на колко са, защото сега майка ми е на 52, а баща ми на 54, по пък за разлика от това имам супет добур голям брат... :))

До номер 13. Аз съм си едно напълно нормално момче, без никакви здравословни проблеми или нещо подобно. :)

15.   Бахти, за пореден път гледам и не вярвам на ушите си, колко клишета, колко нещо.

Ще дам отново пример от собственото си обркъжение: Жена ми е родена, когато майка ? е била на 48. Първия път като го чух ми зяпна ченето и не можах да повярвам, докато не го видях на личната ? карта. Майката е набор '36, бащата '35, дъщерята '84. За протокола - единствено дете е, няма братя и сестри, нито цели, нито половинки.

Да, вярно е, че на практика е прескочено едно поколение. Вярно е, че има особености. Хорското мнение майната му, главните проблеми са донякъде във възпитанието - което обаче силно зависи от самите родители и това доколко ще се запазят психически на старини. И другото кофти е, че в сравнително ранна възраст се сблъскваш със "старчески" здравословни проблеми. В крайна сметка баща ? почина, когато тя беше на 26.

Има кофти тръпки на моменти, но това причина ли е да лишиш един човек от живот? Ако техните бяха се водили по клишета, сега нея нямаше да я има, а аз нямаше да познавам този прекрасен човек!

Така че, авторке, смело напред! При вас дори имате предимството, че имате и големи деца, които евентуално биха могли да поемат част от тежестта, когато след 20-ина години живот и здраве децата трябва да се грижат за вас. При жена ми тя трябваше всичко сама, защото няма кой друг. Същото важи и наобратно, като се родят малките може да ги оставяте от време на време вашите деца да ги гледат, за да имате време за вас с мъжа ти :-)

Стискам палци и успех!

Кубрат

16.   Авторката: благодаря на всички, важно ми беше да го чуя и от друг, а не само от съпруга ми. Ами това е, ще се радваме на внуци. Още веднъж Ви благодаря!

17.   По принцип ако го искаш - няма нищо лошо! Но какви гени ще му придадеш вече на тази възраст? И как ще се чувства ако на бала му сте починали, недай си боже... И това се мисли.... защото не се сети преди 10 - 15г?

18.   По принцип да, но по-добре от късно отколкото никога! :)

19.   Авторкаката към №17. Мисля, че стана ясно, че това ни е втори брак, чак преди година-две се намерихме. Имала съм и други връзки след парвия си развод, но от никого не съм искала да имам дете, само от него.
А иначе по баловете има много сираци, както и такива, които не знаят кои са им родителите, по- ли е хубаво тези абитуриенти да ги нямаше?
Както и да е, решено е - дете няма да има, това е по-мъдрото.
Благодаря още веднъж на всички!

20.   Не е късно за внуче когато родих свекърва ми беше на 43 год.

21.   Само не разбрах защо ти е важно да го чуеш от други, след като става дума за твоето дете, не за чуждите?

Тъжно е...

Кубрат

22.   Не, мила авторке, не е късно. Но е жалко, че за нещо толкова важно, търсиш чуждото мнение...

23.   И мен ме е яд, че така се предаваш. Защо да е късно за детенце, да рисковано е, но в днешно време можеш да се консултираш с компетентните лица, могат да проследят бременността ти и ако има проблем да се прекъсне, а може и да няма никакъв проблем. Божа работа! Моника Белучи роди в края на 45 си година.

24.   Аз съм жена на 45 и не бих се решила тепърва да раждам. Имаме 2 деца. По някой път съм питала мъжа ми като на майтап-"какво ще кажеш да си имаме още едно, а той ми вика "хайде стига толкова -ще се радваме на внуци" и като се замисля е прав. За мен единствено оправдано е да искаш дете на тая възраст ако нямаш нито едно до сега и отчаяно искаш да хванеш последния влак.... Не мисля че е и добре за децата тая голяма разлика заради разбиранията, пък и възможността да си им в помощ докато си млад, а не да си стара и болна, та да трябва да се грижат за теб вместо да се наслаждават на младостта си или пък умряла, за да не можеш да си им в подкрепа в живота.

25.   Номер 24, да и понеже не можеш да им осигуриш перфектния живот, дай да не живеят изобщо така ли? Ако е за подкрепа и разбирания при възпитанието, като имаш вече големи деца, те биха могли да поемат отчасти тая работа. И без друго новото дете може да е тяхно дете.

От тая гледна точка ако нямаш деца и се опитваш да хванеш последния влак както казваш, е много по-жестоко, защото тогава наистина те си нямат никой друг и ако се случи нещо с тебе, тава много тежко за тях. Само че тогава е оправдано, защото ТИ искаш деца, а нямаш, нали?

Кубрат

26.   Никога не е късно! Впрочем голям % от въпроса ти, зависи от това ти как се чувстваш. Закъснял или не. Не е късно. Стига да има желание, обич, то защо да не стане!

27.   Аз подкрепям Кубрат. Наистина, авторке, ти много лесно се предаде. Искаш ли го това дете от ЛЮБИМИЯ МЪЖ, или питаш една абсолютно непозната аудитория дали го иска? Разбирам те прекрасно, защото съм в твоята позиция, малко по-млада. Съветът ми е да опитвате, а ако Бог реши, ще имате дете. Едно дете никога не идва случайно. Подкрепям те, стига ти да го искаш. Относно възрастта, това само би ви стимулирало да поддържате външността и психиката си (задължително) на ниво.

28.   То пък ми покажете една майка, родила под 25 и да е добра майка - все си пият кафето и пушат цигарки докато децата им тичат измежду колите. До 25-26 никоя жена не е достатъчно зряла за майка.

29.   Искам само да попитам всички, които казват, че е прекалено късно, каква е гаранцията, че ако една жена роди в "нормалната" за това възраст, няма да й се случи нещо, когато е на 45... Аз съм на 27 и загубих майка си миналата година... Беше на 48. Да не би това да е по-малко трудно? Да не би да си казвам "Е, да вярно, че я няма вече, но поне имах млада майка... " Никога не знаеш какво може да ти се случи, без значение от възрастта.

30.   До номер 28: С гордост мога да ти кажа, че моята майка е добра майка, най-добрата за мен. Родила ме е, когато е била на 23, без никаква подкрепа от страна на баща ми. Само баба ми и тя са ме отгледали и не ми е липсвало нищо, обичам ги много. Имам всичко, от което имам нужда, образованието ми е добро, винаги майка ми и баба ми са насреща да ми помогнат, ако имам проблем. Не е възрастта, която да определя дали ставаш за родител или не, а желанието на самия човек.

31.   30, не казваш на какви години си, но преди време е било нормално да родиш на 20-22, а на 25 вече си стара мома, ако нямаш деца. И моята майка ме е родила на 22, и аз нямам оплаквания към нея. Само че тогава е било нормално и бабите да помагат в отглеждането, нормално е било бабите/дядовците, родителите и децата да живеят в една къща или най-много през две пресечки, та ако има нещо, просто се притичва. Сега никой не се наема да прави деца, ако няма отделно жилище, по възможност собствено. Нормално е било докато завършиш университет, детето ти вече да е на детска, така че не ти пречи много много на "кариерата". Сега е нормално докато учиш да си гледаш купона, в което не виждам нищо лошо (друг е въпроса, че някои видове купон се израждат в кофти посока). Апропо кариера, такава не е имало, или поне не в днешния смисъл. Сега никой не се наема да прави деца преди да си е стъпил малко от малко на краката финансово, щото жилището дето казахме, трябва да се изплаща.

И така нататък...

Кубрат

32.   Авторката
Кубрате, следя коментарите ти не само по тази тема и определено ми харесват, аз съм споделяла много неща в този сайт. За подкрепата за детето - благодаря! Смислено, обосновано, аргументирано - защо в днешно време е нормално, дори репоръчително да родиш по-късно,вместо по-рано. Кефиш ме, най-сериозно!

А на останалите исках мнението, за да чуя като каква ли жлъч и подмятания една подобна аудитория след време би изсипала в душичката на бъдещото ми дете (ако все пак взема та се реша).

Важно ми беше да ви чуя. Аз и на сина ми съм казвала: лошите хора са повече от добрите, да си лош е по-лесно, по-бързо и по-евтино; предупреден си, избери си от кои ще бъдеш! Така че не ме учудват подигравателните подмятания, аз ги очаквах.
Няма да взимам спезиални предпазни мерки, наистина нека стане каквото е решил Господ.
Ако забременея - ще ви пиша, обещавам!!!

33.   Защо питаш тогава? Щом си го решила, забременявай. Не се подигравай с хората, които просто са споделили тук искрено мнението си.
Аз мисля, че на 45 е КЪСНО. Няма да се впускам в коментари защо, те хората са си го написали. Ти питаш, хората отговарят...
Къде видя жлъч? !
А помисли ли за порасналите си деца или се надяваш заедно да извеждате братчето или сестричето им с внуците? !
На 36 съм. Родих миналата година и НЯМА ден, в който да не си мисля, че когато детето ми стане на 15, аз ще съм на 50... Здрава ли ще съм, жива ли ще съм, за да я видя абитуриентка, да я видя булка, студентка, да видя внуци? !
Не бъди егоист. По-добре отгледай вече родените ви деца, не обричай нероденото си дете на несигурност. То не заслужава това. И хората са прави, рискът от чисто биологична гледна точка е огромен и не е редно да си играете с огъня.

34.   Авторке, благодаря, но... пак нещо не и се връзва. Какъв беше смисъла на коментари 16 и 19, където казваш, че си решила да нямаш повече деца? ОК, пуснала си темата да видиш какво ще кажат хората - то повечето затова пускат - но защо трябва да "лъжеш", че си взела дадено решение, след като не е то?

Както и да е, ще се радвам, ако всичко мине наред и се радваш на още едно дете :-)

Кубрат

35.   33, като е толкова егоистично, ти що роди на 35? Да го беше родила на 25, или да не беше раждала изобщо! Сама си противоречиш...

Несигурността я има точно ако детето или децата, родени по-късно, са единствени и нямат никой друг. След като авторката има големи деца, дори с нея или мъжа ? не дай си Боже нещо да стане, те могат да се грижат за по-малките. И какво лошо има да гледаш деца и внуци едновременно? Баба ми и дядо ми имат 5 внука и 3 правнука, и 2 от внуците са набори на правнуците. Играят си заедно, излизат заедно и всичко е точно. Къде е проблема?

Тая "несигурност" на която казваш, че авторката обрича детето си, е точно собствената ти несигурност. А това всеки ден да мислиш дали след 10 години няма да си твърде дърта за дъщеря си е толкова комплексарско, че не е истина... Това неминуемо ти се отразява на начина, по който я възпитаваш и не ? правиш услуга по тоя начин. А че вероятно няма да доживееш правнуци, сигурно е така, ама то не може всичко...

Кубрат

36.   Не е късно ако можеш да забременееш и да имаш дете ще ти дам два примера-
1.Моята майка ме е родила на 24 години- сепир възрааст нали? Е почина миналата година на 43. АЗ след 1 месеца ставам на 20, на ето мама я няма.
2. Майката на най-добрата ми приятелка я е родила на 43 в момента е на 63 в досто добро здраве. Е извод си правете ..... И ви желая ако решите да имате дете да е здраво .... !!!!

37.   Доста сложен казус. По принцип съм на мнение, че ви е късно вече. Все пак си имате по едно дете. Разбирам ако поради някакви причини сте нямали и сега да можете, тогава е горе долу ок. Аз съм на 29 почти и като гледам как е тръгнало не ми се очертава близките 1-2, че и повече години да имам детенце и се притеснявам дали след 30 няма да съм старичка пък камо ли на 45...

38.   Добре де, мислете по-широко. Тази сайт с тези въпроси ни издава, че сме българи, дори и езика да не беше български. Защото в България, по българския начин на мислене, ние сме стотици години назад. Ако тази тема беше постната в немски форум, примерно, щеше до сега да е пълно с мнения на жени, които са родили инвитро, или естествено след 40, или така нататък, но все положителни мнения на жени родили след определена възраст, подкрепящи авторката. Не нападам авторката, съчувствам и и скам да е щастлива и да има още едно детенце, ако е рекъл Бог. Е немкините по друг начин ли са устоени физиологично от нас, българките? Не, не са, но мислят по-кoнструктивнo. Май има нещо вярно в това, че българката може да ти направи хубава сватба и погребение. За друго не става. Не нападам никого в този форум. Аз също съм жена и българка, но живееща в Германия, Пледирам за повече отвореност, толерантност и напредничавост. Ако ИСКА авторката да има дете, Има начини. И да са изчерпани до седа познатите начини, може да си осинови и пак да направи едно дете щастливо.

39.   Номер 38- да, българи сме и живеем в България, с тукашните порядки, култура и разбирания. Човек не може да е егоист, особено що се отнася до човешки живот. Това не е куче да си го гледаш няколко години... По-горе имаше много хубави мнения относно комплексите, които се насаждат у детето, относно чисто физическата енергия, огромната разлика в поколенията и т.н.
Престанете да се сравнявате с други страни, всяка една си има своята култура и ценности, които не я правят по-лоша или пък по-добра.

40.   Номер 39, 38 съм. Аз и куче да имам ще го гледам цял живот, докато мога или докато е живо то. По въпроса за физическата енергия- има 25 годишни, които са пушачки и вече съсипани здраволсовно, има и жени на над 40, които живеят здравословно и могат да станат майки. Проблема е, че сме затворени и не приемаме чуждо мнение. Защо да не може да мислим по-кoнструктивнo, като сме българи? Може да си супер отговорен човек и родител, и пак да мислиш не според нацията си, а според прагматичността и разума си?

41.   Номер 39, най-вече в последния абзац, е абсолютно прав. Живеем тук и сега, в България, не сме в Германия, Швеция, Австрия или друга страна. Мноого се сравняваме със запада... несъпоставимо е отвсякъде... Номер 5.

42.   И ще ходиш на родителска с бастунче

43.   40 - по принцип съм съгласна с теб, живея от много отдавна на Запад, сменяла съм 4 пъти страната, омъжена съм за западняк, но малко прекаляваш. И на Запад на ражданията след 35-38 г. не се гледа с добро око. На 40 трябва да е абсолютната граница, а жената иска на 45 г. да планира деца. След 40 вероятността от генетични малформации нараства експоненциално и не всичко може да се открие преди раждането.
Колкото и здравословно да живееш, природата си е природа. На 40 вероятността да имаш някакво хронично заболяване е много по-голяма. На 20 не си готов ментално за ролята на родител, не си завършил, нямаш пари и т. н., но средната възраст на родилките и на Запад не надвишава 33 г.
Според мен е оптимално за една жена да роди от 28-35 г. Ако забременее случайно и след / преди / това си е избор според обстоятелствата, но да ПЛАНИРАШ целенасочено деца на 45 г. е безотговорно!!!

44.   Аз за разлика от предишните няма да те осъждам и да пиша че си твърде стара, или твърде голяма егоистка, и т. н. и т. н. Ако можеш да забременееш по естествен път не е късно да имаш дете дори на 45. Но си направи всички възможни изследвания за генетични малформации, за да си сигурна че всичко с бебчо ще е наред. Познавам лично двойка в твоето положение. Тя беше на 44, мъжа към 60. И двамата с пораснали деца от предишни бракове. Дъщеричката им вече е на 6, много слънчево и умно дете. Абсолютно здрава. А родителите видимо се подмладиха покрай това дете. Имат сили и енергия на които да завидиш и тримата с много щастливи. И изобщо не разбирам това мислене - минеш ли 40 вече си стар и едва ли не нямаш право да искаш, живееш и мечтаеш. Слава богу не живея в България и тук този манталитет го няма. Така че - наслаждавайте се на секса и ако бог даде след време и на детенце и бъдете щастливи. трии1/2

45.   Случайно попаднах на този сайт и форум. И мислех само да попрочета постовете отгоре-отгоре... Но се вбесих! Вбесих се от това колко прости, тъпи, задръстени и ретроградни са българите!!! Аз лично познавам семейство адвокати(мъж и жена)от София, които имаха просперираща адвокатска практика и кантора в София, но избягаха чак в Канада и започнаха от нулата! Точно по тая причина-прословутата българска ПРОСТОТИЯ! Защото именно простотията е в основата на завистта, злобата, закостенялостта!

Какво значение има че една жена/респективно/мъж на 40-45 години биха искали да си имат детенце и семейство! Това престъпление ли е? ! Престъпление ли е да си щастлив или да искаш да си щастлив? ! Явно е престъпление но САМО в България! Кво значение има че някакви тъпи и малоумни идиоти кво щели били да си кажат и/или да си помислят? ! Че една жена като родяла на 45 след 15 години щяла да бъде на 60 а детето й тийнейджър и хайде, проблем голям-кво щели били да си помислят комшиите, учителите или съучениците на това дете! Fuck off казвам аз-МАЙНАТА ИМ! Не живеем заради хорското мнение! Пък в края на краищата има и други европейски държави, където хората не са така задръстени!

Кво значение има че една жена на 40-45 години имала 30-35 годишен любовник? ! Ми що да няма, живота си е неин! Или обратното-45-50 годишен мъж с 30-35 годишна жена! Щом се обичат и имат чувства що да не са заедно? Единствено в България това прави впечатление и започват едни клюки, коментари, одумвания...! А никъде по цивилизования свят това не прави на никого впечатление-приема се за напълно нормално! Дори в една съседна Гърция, където нравите са малко или много подобни на българските, на гърците не прави впечатление че разликата във възрастта мъж-жена е 10, 15 или 20 години! Или че някоя жена родила на 40 или 50 години!

Дразни ме и това, че някакви идиоти чули недочули и тръбят няляво-нядясно че една жена като минела 35 години и вече трудно щяла да роди или щяла да роди дете с аномалии! Кви са тия идиотизми? ! Със съвременната медицина и 50-годишна жена може да роди здраво дете! Има едно неписано правило:от здрави родители-здраво дете! Може родителите да са по на 20-25 години, ама кекави и болнави-ами много ясно че и детето им няма да е здраво!

И накрая моят съвет към всички и особено към жените на възраст 40 :хич да не ви пука кво щели били да си кажат някакви идиоти, раждайте си деца щом имате желание и възможности и да не ви пука от хорското мнение!

47.   28, майка ми е била на 23, когато ме е родила (след 3 дни ставам на 15, ако годините ми имат значение). Не, не виси по цял ден по кафетата, не, не се размотава насам-натам. Тя е страхотна майка!

48.   Малко е късно. Моите родители са ме правили горе долу на тия години, на които си ти и е малко кофти, защото винаги са ги мислили за мои баба и дядо. Аз съм още млада, а те са вече стари и пенсионери и мисля, че децата с млади родители са истински щастливци. Сега наскоро почина бащата на една приятелка. Тя е на 20, а баща й почина на 70. Това е гадно за децата, за родителите не, те си се радват на децата независимо на колко години са, но за децата е много лошо, когато родителите им починат от старост още преди да са оженили децата си.

49.   До 5 хаха няма такъв израз 4-5 годишно девойче, все едно да кажеш 4-5 годишен младеж. Между другото много ме дразни думата девойка, мисля че звучи доста остаряло, а и произлиза от девствена, а вече такива няма.

50.   Аз също не използвам думата "девойка" точно защото на мен ми изглежда остаряла. Но пък забелязвам, че сега младите много я използват... може да се е върнала отново в речника на хората и да е станала използваема. Но пък сега е изпразнена от съдържание като че ли, точно защото означава девствено младо момиче или девица-една още по-стара дума...

51.   Даа, интересни коментари и не чак толкова. Аз съм на 43 г. и забременях. Друг е въпроса, че направих спонтанен аборт. Може би не се пазих достатъчно и работих повечко. Има мнение, че щом е станал спонтанен аборт е имало аномалия на плода и природата го е изхвърлила, но не е задължително да прокървиш само поради тази причина. Много бременни прокървяват, приемат ги в болница и нещата се оправят. Щом една жена има цикъл на тези години, значи може да забременее и да роди. В крайна сметка се прави амниоцентеза и се вижда плода има ли генетични, хромозомни и други увреждания. Или раждаш или прекъсваш бремеността. Статистиката сочи, че много млади жени раждат деца със синдрома на Даун, защото не си правят тези генетични изследвания/ето, че няма гаранция за възраст/, докато тези изследвания за жените над 35 г. са задължителни и вероятността да родиш дете с увреждане е минимална. Така, че който иска дете независимо от възрастта нека ражда. Няма по-хубаво нещо от децата. Имам дъщеря на 18 години, пак ще пробвам. Дано ми се получи.

52.   н. 51 - не искам да съм рязка, но просто в твоя случай нямам думи. Радвай се, че имаш вече дете, но си изпуснала последния влак на 40-тия си рожден ден. Вярно, може една жена с цикъл да забременее и на 12 г. и на 50 г., но съвсем друго е да износи детето.
Не си мисли, че детето ти не е било нормално, щом организмът ти не го е задържал, просто организмът на една 45 годишна жена не е създаден да износи дете. Не можем да изхитрим природата и трябва да се научим да се радваме на това, което имаме. На 45 г. една жена трябва да се радва на новия период в живота си - децата са порастнали, апартаментът е изплатен, вече има време за себе си... Ако има и стабилен мъж, какво повече можем да искаме?
Скоро ще дойдат и внуците и просто започва златната половинка на живота.
Който не се научи да живее с настоящето, ще страда. Никога повече няма да станеш на 20, на 30 или на 40 и просто е редно да теглиш чертата и да приемеш, че не можеш да имаш повече деца като жена.
Да, на всекиму може да се случи да роди нездраво дете, но е глупаво да си мислиш, че на 45 шансът ти да го родиш е по-голям от при една 30-годишна жена, защото си щяла да си направиш някакви изследвания. Малформации при младите родилки са изключително рядки, вероятността за спонтанен аборт също. При жените над 35 вече започва да се повишава рискът, а при тези над 40 г. е към 15% и с това толова голям, колкото при родители първи братовчеди. Нека всеки сам си прави сметката и сам носи отговорност, но за мен лично на 38-40 е окончателен край и няма изследване и лекар, които да променят това, че сме подвластни на времето и не ставаме по-млади.

1-50 от 138