Споделена история от Семейство

Как бихте постъпили в следната ситуация?
Направо към проблема.
Значи имаме приятелско семейство, мъжът развива бизнес, разполагат с пари, но имат семейни проблеми мъжът пие и посяга на бой на жена си. Наложи ни се да поискаме заем от 400лв от тях, върнах го след 20-тина дена на съпругата му, но тя вече пет месеца не е съобщила за това на мъжа си. Той вече се дели, не иска да излиза с нас мисли ни за лоши хора, не се обажда по телефона, на кафето поздравява смръщено. Казах й над 20 пъти кажи му, че сме ти ги върнали, а тя "аз изхарчих парите за голяма телефонна сметка за която той не знаеше, сега ако му кажа трябва да призная и за сметката и той ще ме бие изчакай докато събера парите да мога да му ги представя", а ние чакаме вече 5 месеца.

Въпросът как бихте постъпили в следната ситуация? Хем не искам да я бие хем не искам да ме мисли за човек, който не си връща заема. Не искам заради техните отношения да си развалям приятелството.
ж26

Коментари

1.   Ако тя ми е много по-близка и много държа на нея, бих я покрила.
Ако са ми еднакво близки двамата, бих и поставила срок да му каже и ако не го спази, лично ще кажа на мъжа и, а тя да си сърба попарата и да и е за урок втори път да не се ебава с нас.
баба Пенка

2.   Според мен и в двата варианта ще бъдете прецакани... Ако му кажеш, ще я набие ( с право, каква е тази скрита сметка 400 лв), най-вероятно тя ще ти се разсърди и няма да иска да се срещате.... А ако не му кажеш, този човек ще Ви гледа как харчите и с колко разполагате, и накрая ще се изнерви и ще разказва на хората как имате да му давате пари ПЪК...
Ако съм на твое място бих му казала...

3.   Олелеее, нищо не мога да кажа, нищо.... Май ще се наложи да върнете втори път 400-те лева, за да ви "паднат от съвестта" и да престанете да сте наглеци и престъпници в очите му.. Тогава жената ще ви е длъжница. Но е ясно като бял ден, че никога няма да ги върне. Да кажете истината май е по-доброто решение. Обясни й, че ако иска да отърве кожата ще трябва да намери тези пари, защото ти отказваш да те смятат за крадла.

4.   Благодаря за бързото реагиране. Бабо Пенке тя ми е най-близката приятелка, а с мъжът й често /три пъти в седмицата/ излизахме семейно на бира и с моят приятел се разбираха доста добре. Липсват ми излизанията с тях, но тя ме кара да се правя, че уж нямаме пари, на него обяснява да не ни викат, за да не ни е срам, че нямаме. И сега се виждаме веднъж на десетина дни с тях семейно, с нея разбира се по женски по-често и по телефона с часове. №2 От една страна не е моя работа, но тя си крие телефонните сметки, защото той й се кара ако са по големи от 20лв, защото има общо 2000 безплатни минути с всички роднини и с мен.

5.   Ами дай й пари на заем този път ти.

6.   Заради голямата й уста, вие страдате. Разбира се, че трябва да му кажеш, пък той вече да и затвори/запълни устата ;)

7.   Не ти, а твоят приятел да каже на мъжа как стоят нещата!!!

8.   Според мен най-добре е да кажеш на мъжа й..!! ;))

9.   Мисля, че моите приятели НИКОГА не биха направили подобно нещо... Помисли...

10.   Твоята проятелка е изключително некоректен човек - да ви поставя в такова деликатно положение заради собствени дългове. Проблемът е изцяло при нея, вие сте си коректни. Никак не е приятелско да кара хората да смятат, че се правите на ударени и не си връщате дълговете. Като са й трябвали пари, да е поискала на свой ред назаем, не да взема чужди. Аз бих му казала, но пред нея, за да няма този път развален телефон. Изчакала си достатъчно дълго време, тя явно няма намерение да ги върне.

Модератор: Започвайте си изреченията с главни букви.Този път ви поправих аз.

11.   Трябва да му кажеш - тяхното са си семейни проблеми, в които външни хора не трябва да се месят. Вие сте имали задължение към семейството им - върнали сте си парите. От там нататък те трябва да се оправят - ако мислиш, че ще спре да я бие, заради тези 400лв жестоко се лъжеш - има ли желание, винаги ще си намери причина. И разрешението на техния проблем не е ти да лъжеш, а тя да се вземе в ръце и да се махне. Ана

12.   Ако ти беше добра приятелка, нямаше да те злепостави пред мъжа си, при това за толкова дребна сума. В такива случаи право куме в очите, пък после те съветвам да си намериш нови приятели, такива с които да се разстоварваш, а не да си в напрежение какво ще се случи.
Успех.

13.   От авторката макар приятелката ми в 99% от случаите да си е виновна за боя, тя ми е приятелка и не мога с лесна ръка да я кажа на мъжа й. Знам, също че не е коректно от нейна страна да прави така, но не знаех, че ще го направи. С нея си споделям всичко от 10години сме приятелки, още от момичета.
№11 той в повечето случай с право й посяга, не съм разбрала до сега за случай да я бие без да е виновна. От както е с него си позволява доста неща и той в яда си я удря. Например след като мъжа й е споделил в къщи, че има проблем с некоректен клиент, тя си позволила да се обади на клиента да му се накара, че е закъснял плащането, без знанието на мъжа си. Прави и доста други неща и му ги сервира в последствие, решила един ден и поръчала дизайнер за в къщи, връща се мъжа й в къщи, майстори редят нови мебели според Фън шуй, само дизайнерът струваше 2000лв, а те не са милионери. Но това са техни работи.
Моят проблем е че й приятелят ми не може да каже на мъжа й нали всъщност те се познават заради мен и нея, а и моят приятел го познават от миналото лято. Ако проблемът бе толкова лесно решим нямаше да ви пиша, за пет месеца доста идеи са минали през главата ми, надявах се да кажете нещо, за което не съм се сетила.

14.   Авторке, разбирам те че ти е трудно да я предадеш един вид, но тя вече те е предала ако се замислиш. В смисъл това за мен така да те излага, си е жива подигравка. Аз не бих могла да имам за приятели такива хора. Тя се държи доста нагло и налудничаво. Кажи на мъжа и, защото в противен случай, това ще продължава и ще ви се качи на главите на всички. Предупреди я, че ще го направиш, не го прави зад гърба и. Направо може в неино присъствие да го направиш, би било най-добре. Аз също имам най-добра приятелка и приятелството ни е близо 10годишно. Ако утре убие човек, бих заровила трупа с нея, дори бих и поела вината. Знам, че и тя би го направила за мен. Но тя никога не би се държала като твоята приятелка, защото е много честен човек и с принципи. Никога не би позволила да я ударят, но и никога няма да предизвика мъжа си да го направи. Не би се бъркала в живота му и не би искала 1 стотинка от него, защото и е под достойнството. Не би ме поставила в тази ситуация, в която си ти в момента! Немога да си представя да имам хора като твоята приятелка в обкръжението си, какво остава да ги покривам и да се излагам мен и мъжът ми, заради тях. Мъжът ти какво мисли по въпроса? Баба Пена

15.   Много време си чакала и сега е още по-трудно да реагираш. Трябвало е да ги върнеш на него, предполагам, че той ти ги е дал.

Дай й два-три дни срок да му каже и я предупреди, че след изтичане на този срок, ще кажеш на мъжа й. Много те манипулира приятелката. Не оправдавам побоя над нея, но щом виждаш как стоят нещата, значи си наясно. Тя утре може да го излъже, че ти е дала още пари, за да скрие някой свой разход. Може тези 400 лв да не ги е дала за телефон, макар че това не е чак толкова важно.

Не искам да звуча грубо, но това, че си споделяш с някого, не го прави твой приятел. Приятеля не би те злепоставил, не би си измивал ръцете с теб.

Питаш как бихме постъпили в тази ситуация- казвам ти- ще й дам срок и ако не му каже тя, ще кажа аз.

16.   Добре съгласих се, че трябва да кажа но как. Не мога нито аз нито приятеля ми да идем да го извикаме на кафе и да му кажем, без той да пита за парите си, "Ние ви върнахме парите но жена ти не ти е казала" това звучи ни в клин ни в ръкав. Без той да ни пита как да тръгнем да му се обясняваме. А приятелката ми се грижи редовно за това той да не ни пита, да не ни притеснява. Плюс това тя ме държи с едно споделено на нея нещо, зимата направих аборт от приятеля ми а той не знае.
От авторката.

17.   Авторке, сега вече стана сложно. Мен ако питаш, ще ти кажа. Аз не обичам да съм зависима от отношенията ми с някой. Следващият път си пази тайните и не ги споделяй. Те са си твои.

Обаче съгласи се с мен, че замълчиш ли сега затова, ще мълчиш и цял живот ще си зависима от това дали тя ще си отвори устенцата. Това значи, че ще трябва да играеш по нейната свирка цял живот-не го допускай.

Аз какво бих направила? С лъжи не се живее. Сядаш първо да говориш с приятелят си и да си изясните отношенията, рано или късно тайната ти така или иначе ще излезе наяве. Колкото по-бързо излезе, толкова по-добре. Сама му кажи, ти си знаеш как стоят точно нещата.

Надявам се признанието ти да не разруши връзката ви. Но тук въпросът не е за 400лв, а принципен. Ти докога смяташ да живееш в тази лъжа с приятелят си?
Вече като се оправите, ще се съберете четиримата и право куме в очи, каквото трябва да се знае. Няма нищо по-хубаво от откритостта в отношенията с околните. Няма да дигате панаири, а съвсем човешки и нормално като хората. Ако се чудиш с какво да започнеш разговора-просто кажи, че искаш да поговорите малко по сериозно, за да си върнете старите отношения и защото искаш да няма повече лъжи между вас...
Пиши какво си решила.
баба Пенка

18.   Подкрепям номер 1.