Споделена история от Семейство

Родителите ми се държат странно
Момче съм, на 15, нямам брат или сестра.
Нашите често ми се карат за това, че съм имал слаби оценки (завърших 8 клас с 4.75). На есен ще бъда девети клас. Започват да ми викат, бях без компютър повече от 2 месеца и без телевизия 1 месец. Баща ми дори няма диплома, бил е двойкаджия (леля ми (сестра на баща ми) ми разказва за него в училище). Баба ми е ходила да се оправа с директора за да може баща ми да се премести в някакво друго училище. Майка ми също не е била добра в училище. Виждал съм и бележника. имаше доста тройки, двойки и четворки. И въпреки всичко това ми се карат за дето съм имал "слаби" оценки.

Мислех. че лятото ще мога да си почивам, но за жалост не е така. Първо работих 1 месец при нашите и сега ме карат да преговарям материала от миналата година. От началото на ваканцията съм излязал по-малко от 10 пъти с приятели. Те често ме викат, но нашите не ме пускат.
Мога ли да променя това или трябва да чакам да стана пълнолетен за да мога да изляза една вечер с приятели :/ ?
не ми дават да си лягам по-късно от 12. И ме карат да ставам рано сутрин.

Коментари

1.   Родителите ти искат да стане нещо от тебе и това е в твоя полза. В днешно време приятели няма и колкото по-рано го осъзнаеш толкова по-добре.

2.   На мнение съм, че ако родителите са били слаби учененици, то толкова повече очакват детето им да се образова добре.
Приеми го като плюс, т.е. в началото на годината ще си добре подготвен за входните. И на една приятелка техните я карат да преговаря. Аз също бих отваряла по някой учебник, за да съм по-добре подготвена, ама бързо ги продавам.
Ако родителите ти имат време и търпение, им разказвай по някой урок, за да те пускат по-често с компанията /ако са благосклонни/.
Надявам се да ти е от полза мнението ми :)

3.   Изглежда, че родителите ти не искат да бъдеш като тях и затова правят така за да може един ден да стане нещо от теб а не да бъдеш необразован без работа.
Затова си вземай полука от тях и почни да учиш повече и искарвай хубави оценки и по добре ще бъде ако сам сядаш да учиш вместо да чакаш някой да ти каже. Когато започнеш сам да сядаш да учиш и искарваш по добри оценки... ПОВЯРВАЙ МИ няма да имаш никакав проблем със излизането винаги когато искаш да излезеш ще те пуснат, но трябва да отделяш време и за домашното и да искарваш хубави оценки.
Така като видят че си отговорен и първо си научиш, а после излезеш всичко ще бъде както трябва и ти и родителите ти ще сте доволни от цялата работа. Момиче на 16.

4.   аз завърших 8 клас с 3. 88 но мама не ме е наказала само защото съм момче вече на 19 и тая година 12 клас завърших с 4. 58 4. 75 не е никак зле е, можеше и повече ти си силна ученичка пък и не им обръщай внимание на родителите ти ако имаше сестра като моята, която е на 8 и завърши 2 клас сега ще е 3 защото тръгна 1 година напред тя има само шестици. Нашия съвет не обръщай внимание ако ти говорят с рязък тон ти си на 15 все пак бъди силна

6.   погледни и коментар номер 3 и ще видиш че сме прави

8.   Ти се държиш странно не мислиш за себе си за своето бъдеще а за "приятелите".

9.   Ами точно защото те са разбрали, че е трябвало да учат - сега не искат да направиш СЪЩАТА грешка.
И още нещо - 4. 75 не е толкова зле :)

относно това, че не ти дават да излизаш - направи следното: спри да мрънкаш, че не ти се учи - направи си график и им кажи, че ще учиш от еди колко си до еди колко си часа и след това излизащ за два часа.
Например сутрин учиш 2 часа. следобяд още 1-2 и вечерта ще искаш да излезеш за 2-3 с приятели.
И когато те карат нещо да свуршиш - недей рева.

като прочетох заглавието ан темата си помислих кой знае каквое станало, а твоя проблем е толкова лементарен и лесно решим.. прочети тук в този сайт и виж другите хора какви сложни проблеми имат ;(

Успех!

10.   Забелязала съм, че родителите, които не са постигнали успехи в ученето изискват доста повече от децата си - просто от страх да не свършат като тях или просто да не решат да изоставят ученето, че в днешно време без образование си за никъде - по тяхно време е било друго. Имаше едно момиче от моя клас, на което техните й се караха, ако няма 6 или ако не е първа по предмета.
Просто хората имат някакви комплекси, но и ти желаят доброто - поне те смятат, че това е най-доброто за теб в дългосрочен план. Иначе не вярвам да се променят. Може би трябва да разговаряш с тях, че намираш ученето и оценките за важни, но искаш и от време да на време да излизаш и да се социализираш. Един разговор може би ще даде ефект :)
Ана

11.   Защо в половината коментари съветвате момчето да забрави за приятелите си? Нямало приятелство, дрън-дрън... ТОВА, ЧЕ ВИЕ НЕ СТЕ ПОПАДНАЛИ НА ХОРА ИЛИ НЕ СТЕ СПОСОБНИ ДА БЪДЕТЕ ДОБРИ приятели, не означава, че винаги е така!! Да, трудни времена са и все по-трудно се намират истински хора, на които можеш да разчиташ, но точно в тази възраст се изграждат приятелствата, така че, авторе, не ги слушай тези! КАк може да съветвате едно дете подобни глупости? Аман от саможивци!
Иначе - прави са тези, които ти казват, че просто родителите ти искат да ги "надминеш" и затова са по-строги.

Палав Мечок

12.   По принцип сте прави - родителите знаят, какво е да си прост и искат нещо повече за детето си - проблемът е, че когато си прост не знаеш, как да го постигнеш.

На сила хубост не става. Човек има нужда и от мотивация. За дете на двойкаджии авторът не се справя зле и вместо да бъде мотивиран, награждаван и хвален, той бива наказван!
Бих разбрала, ако родителите са професори, а детето има такъв успех да са разочаровани, но да си прост човек и синът ти да има Много добър успех - Е, заслужава едно „Браво“, не мислите ли?

Аз винаги съм била отличничка, нашите не са ме карали, не са ме наказвали и не са ми се бъркали. Човек сам трябва да си знае призванието, но ваканцията си е за почивка - и най-големите отличници тогава трябва да играят, да си заредат батериите.
Авторът дори помага в семейния бизнес - пак наказание.
Не вярвам на едно море на палатки да са го отвели. Как искате такова дете после да е добро в училище?

Много добре го разбирам и той сам си знае - и цяло лято да учи, не може да промени липсата на заложби, наследена от родителите му. И вместо да го насърчат и да развиват неговите таланти, родителите му го мачкат и наказват. Така не се изкарват добри оценки!
Авторе, когато станеш на 18 - бягай от семейството си и преследвай свои си цели, ако не искаш да продължат да те мачкат. Замисли се за своите си таланти и заложби и ги развивай - от какво се интересуваш, с какво искаш да си изкараш хляба?
Подкрепям и Ана и Палав Мечок - ученето не е всичко, понякога връзките (приятелствата) могат да ти помогнат много повече в живота, особено, ако не си надарен откъм учене.

Мили родители - не тормозете децата си - ако сте били зле в училище, не очаквайте от вас да се пръкнат Айнщайнчета, но виж - много добри автомонтьори, механици, мехатроници...от тях винаги ще има нужда.

И аз, и мъжът ми сме учени хора, но ще гледам да развия личните таланти на детето си. По-добре от него да стане един добър готвач, отколкото лош лекар.

13.   Вашите искат да стане нещо от теб понеже те не са успели, но да наистина прекаляват, аз имах подобен проблем с майка ми и един де ми кипна.. казах и всичко което мисля как се чувствам и какво искам.. искрещях и го.. и макар тя да си знае нейната се пооправи защото като и казах ми се развика и аз останах виновна.. но накрая спрях да я слушам.. бягах от вкъщи и от училище когато искаше да ме бие или да ми вика.. просто и показах че няма да стане така. от тогава не е толкова взискателна и се държи много по добре!!

14.   Родителите ти са осъзнали тяхната всъщтнос и очевидно те не биха искали и ти да се провалиш като тях.