Споделена история от Семейство

Дали мъжа ми е шизофреник?
Здравейте. С мъжа ми живеем заедно от 12 години с двете ни дечица. От 2 години има нещо странно в него, мисля че е шизофреник. Преди 2 години му се случи да му се губят 3 дни, не знаеше какво е правил, а си беше вкъщи, с мен. По-нататъка се случиха още няколко неща и съм убедена, че има нещо грешно в главата си. На рождения ми ден, преди 3 месеца, ми подари златен часовник. 2 дни след рождения ми ден, се събуди и не знаеше за него. Пита ме откъде ми е, как съм събрала пари, дали не съм проституирала. Аз отричах, но той беше убеден в това. Изнесе се от нас, докато бях на работа - заедно с голяма част от дрехите си. Не си вдигаше телефона. На следващия ден се прибра вкъщи с куфара, не знаеше защо си е отишъл. Разпитах го за часовника, откъде и кога го е купил и ми каза всичко. Не му казах, че подозирам, че е шизофреник. Всичко беше наред докато преди 1 седмица. изведнъж пак "отиде" в другата си самоличност. Наби ме, защото не съм му сложила захар в кафето - та той го обича без сладко кафе! Излезе на работа и вечерта се прибра с нова тениска. Остави я на дивана в хола. Аз си мълчах, не общувах много с него, беше ме страх. На следващата сутрин, станал малко преди мен, дойде и ме прегърна и ми благодари за тениската. попитах го какво е правил предишния ден и ми ми отговори, че му се губи. Вече 4 дни не се е променял, но ме е страх, че пак ще дойде този момент. Какво да правя, как да му го кажа?
Благодаря Ви искрено.

Коментари

1.   Да, мъжът ти най-вероятно има лека форма на болестта, ако взима медикаменти, ще може да живее що-годе нормално. Отиди на лекар-психиятър и говори с него.
Имам приятелка с такъв баща - майка му така е получила медикаментите и му ги е слагала в кафето, той също ги е биел при пристъп.

2.   Не е шизофрения във всякакъв случай.
Алцхаймер, тумор.. или раздвоение на личността, ако говорим за психичен проблем. Когато дойде на мене си, поговори с него, какво става, как се чувства. Разкажи му за случките, набий му на очи, че му се губят моменти и може да има здравословен проблем. Не ми се струва шега работа, отидете на лекар, обяснете всичко, може да е нещо сериозно. Ако бяха наркотици до сега да си разбрала, а за алкохол, от който ти се губят по 3-4 дена, не знам.

3.   Когато е нормален поговори с него и отидете на лекар или повикай бърза помощ при криза. Успех!

4.   Дано не е истина и не те обидя, но май гледаш "Врагът в мен", а? :D

5.   ами личи си че е шизофреник. не може да е толкова безпаметен че да не знае откъде е взел часовника ти.

6.   Трябва да се прегледа, не може да се каже без преглед, но му има нещо. Трябва да се лекува.

7.   Вместо да го обвиняваш, го заведи на доктор,
. Другия път може да си помисли че е рамбо а вие врагъ и да ви накълца на парчета с някой нош.

8.   Това, че забравя, не значи, че е шизофреник - по-скоро има амнезия или там както се нарича. Във всеки случай има проблем с мозъка.

9.   Да ти кажа най-вероятно е алцхаймер, а тази болест не се лекува.

10.   От личен опит с вуйчо ми, който е шизофреник (макар че не е сигурно какво точно му има на твоя съпруг)
Първо: говори с личната лекарка на семейството ви, питай я с кой лекар можеш да говориш в най-близката болница.
Второ: ако решиш да говориш с него, внимавай много, защото не се знае как може да го приеме, може да изпадне в пълен шок, което да предизвика криза, а оттам всичко е непредвидимо.
Трето и най-важно: АКО МЪЖЪТ ТИ ИМА ПСИХИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ И ОТКАЖЕ ДА БЪДЕ ЛЕКУВАН, единственият начин това да се случи е да уведомиш полицията и бърза помощ по едно и също време, когато той е в криза и прави нещо, което несъмнено доказва болестното му състояние. Пример: вуйчо ми се заключи в кухнята за два дни, започна да заковава вратата и прозорците и... други доста притеснителни неща.

Аз лично на твое място, на този етап, щях да си взема неща за самозащита - като пепър спрей, колкото и ужасно да звучи, за да мога моментно да се предпазя от него, ако налети на бой и да мога да избягам.

11.   Най-добре говори с психиатър и при следващата криза се обади на компетентни лица да го прегледат, независимо дали иска. Може да е опасен и за теб и за детето ви.

12.   След като той сам си признава, че му се губят дни, какво ти пречи да обсъдите проблема? Той вече знае, че има проблем. Разкажи му какво е ставало в тези дни, които му се губят, и го пращай на лекар.

14.   Да, отидете на лекар, може и тумор някакав да е.. не е шега.

15.   Внимавай да не му избие на агресия, след като вече веднъж те е набил заради кафето и да те ви направ нещо по лошо. Тия дето си колят цялото семейство и те не са наред с главата.

16.   Как се разви историята?
Диагнозата най-вероятно е множествена личност - сериозно и тежко заболяване и не искам да те плаша, но има опасност на живота ти. Въобще, как се случват такива неща, а ти пишеш в сайт, вместо спешно да потърсиш мед. помощ?

Soul

17.   Добре де дай повече информация за него, за това как живеете такива работи, тези неща не стават тука така. Най -често хората в днешно време страдат от разстройство на личността, така нареченото когато не си спомня дадени дни. Преживявал ли е някакъв стрес, загуба починал близък, по късно проявяване на малтретиран като по малък, изпадал ли е в депресия през последните години такива работи. Кога започна да се случва всичко това, как започна. Ако разкажеш повече може и да ти помогна.

19.   Психиатър, да трябва му ел. шок.

21.   Описаните симптоми не са присъщи на шизофрениците. Не е шизофреник. Със сигурност има проблем, който задължително трябва да бъде диагностициран и лекуван от психиатър.
Консултацията със специалист е наложителна, не отлагайте!

22.   Не се притеснявай, обсъди сериозно и спокойно с него проблема. И той да знае какво се случва. И аз имам няколко самоличности така да се каже, но си знам проблема и се контролирам. За информация на останалите участници дали"компетентни мнения" не сме опасни нито агресивни. В някой отношения сме и доста повече от нормалните хора. Не мисли за мъжа си като за болен, а като за различен човек. Почетете психиатрична литература и заедно си изяснете проблема множествена личност и как може да контролирате нещата и всичко ще се оправи от само себе си. Успех!!!

24.   това поведение още не значи, че е шизофреник, човекът може да има мозъчен тумор или алцхаймер, а и не сме лекари да гадаем, да бъде заведен на лекар, а може и да е само симулант, който води двойнствен начин на живот

25.   Не прилича на шизофрения.

28.   Това не е шизофрения! По-вероятно да е раздвуение на самоличността. Много често хората с раздвуена самоличност не помнят какво са правели. Губят им се дни, месеци, дори години. Разбира се не съм лекар, но знам достатъчно за да разбера, че това не е шизофрения. Може също да страда и от частична амнезия. Най-добрият вариант е да се обърнете към психиатър специалист. Той ще определи дали е нужно лечение и какво лекарства да взима.