Споделена история от Семейство

Страх ме е да не приберат мен и сестра ми в дом
Ние сме три деца - брат ми е на почти 20 години, работи. Аз съм на 17 години, момиче - работя. Имаме и сестра на почти 15 години, тя не работи.

Проблемът при нас е следният. Баща ни умря при катастрофа преди 7 месеца (лека му пръст). Майка ни прие много трудно раздялата с него и се разпадна буквално. Повярвайте ми, опитахме много неща, за да издигнем духа й, но явно не се справихме. Преди 3 дена тя си замина. Стегна си багажа, даде ни 100 лева и ни пожела късмет. Чиста работа! Обясни, че си е намерила мъж, който я обича и уважава, но не ни искал, а и ние сме били достатъчно големи да се справяме сами... Абе тръгна си. Ако не се осъзнае, може и да не я видим повече, но в момента и ние не знаем дали искаме да я видим, честно казано.

Живеем в наше жилище. То принадлежеше на баща ми (наследство от неговия дядо), а ние (децата му) сме негови наследници. Така че жилището си е наше, няма да се разправяме с наеми и такива неща.
Изкарваме с брат ми някакви пари, мисля че ще се оправим. Малко трудно, нали, но ще се справим с финансовата страна на проблема.

Най-напред искам да ви попитам, ако някой знае, има ли възможност да ни направят проблем за това, че живеем сами (две непълнолетни лица има в жилището все пак..)? Кой може да направи проблем от това и как да се измъкнем? Изобщо... Страхуваме се, като цяло, да не приберат мен и сестра ми в дом. При какво положение това може да се случи? Аз работя, брат ми също - за сестра ми ще се грижим добре. И без това в последните 4 месеца майка ни не е внесла и едно левче вкъщи, така че няма проблем, може да се каже, че сме свикнали.
Какво да правим, за да се предпазим от евентуални бъдещи проблеми?
Цвети

Коментари

1.   Това е ужасно но все пак мисля че брат ви ви е нещо като настойник така че не би трябвало но от тая държава вече вси
чко може да се очаква дано се оправите Деси на 13

2.   Не казвайте на никого че живеете сами. Ако случайно някой ви издаде, на закрила на детето брат ти може да ви стане настойник. Успех и горе главата ще се справите...

3.   Аз предлагам брат ви да ви стане настойник. Тъй като той е пълнолетен би трябвало да стане. Казвам би трябвало, защото съм на 13 и нямам понятие как стоят нещата с осиновяването.

4.   Ако брат ви мине за настойник няма. Нали все пак има пълнолетно лице в къщата, скоро и ти ще навършиш 18, сестра ти ще живее с 2-ма възрастни (по формалности) лица и тя самата след 3-4 години ще си стане пълнолетна. Жилището е ваше, имате някакви доходи. Финансово сте стабилни, майка ви не е полагала особени грижи за вас, така че си е все същото. Нека другите кажат също, но мисля, че просто брат ви трябва да се прояви като ваш настойник. И все пак не тръгвайте да разгласяте, че майка ви си е тръгнала.

5.   Няма да ви вземат. Ако евентуално някой опита след обаждане от съседи, брат ви като пълнолетен може да поеме отговорност за вас.

6.   В такъв случай в момента да не предприемаме нищо... Ако нещо се случи, тогава отговорността за нас двете може да поеме брат ми. Така ли да разбирам нещата?

Имам приятелка, чиито родители са в чужбина и тя живееше три месеца сама преди да навърши 18. Мислим, ако някой ни попита къде е майка ни, да кажем, че е заминала да работи някъде. Тъй като тя май е извън града или поне така разбрахме ние от малкото, което спомена, това оправдание ни се струва подходящо.
Цвети

7.   Трябва да сте много силни, и по-точно ти, трябва да си много борбена. Аз знам, че нищо не постига човек, освен онова, което може да носи - Библията! Бъдете силни, вярвайте в Бог, в Исус Христос, молете се, ходете на църква (с по възможност не такава, в която се дават само традиции, ритуали и религия, а където се проповядва живото слово на Бога), живейте такак както Той би желал, като четете Свловото Му - Библията.

Според мен не зная как биха разбрали околните и по-специално службите, че да ви изпратят в дом. Криите се по някакъв начин, гледайте това да не излезе наяве, въпреки, че е .. Опитйте, нищо не губите.

8.   Абе, Номер 7, това отговор към авторката ли беше, или просто ти се дописа?
Авторке, бъдете силни, ще се справите! Никой не може да ви направи нищо, щом има пълнолетно лице, което живее с вас!

9.   Ти след една година си пълнолетна, така че не смятам, че ще има кой знае какъв проблем.... И много съжалявам за баща ти, мила, прегръщам те! А за майка ти нямам думи... не знам защо е постъпила така :(, била е съкрушена, а изведнъж бяга с друг мъж? Дано да е щастлива и дано като преодолее болката се върне при вас, или поне да държите някакви връзки, да не ви забравя...

10.   Здравей мило момиче. Историята ти ме трогна и бих искал да ти дам кураж и сила да продължиш да се бориш. Първо искам да те уверя, че няма как да ви разделят, тъй като брат ти е пълнолетен. Сигурен съм, че се справяте отлично тримата и се обичате силно. Вярвайте в себе си и стискайте зъби.
На мен съдбата ми е отредила по-добро детство и сравнително спокоен живот засега. Иска ми се да го споделя поне малко с вас. Аз съм на 28 и имам доста голям гардероб с дрехи, които вече не ми стават (а са новички) и се чудя на кого да предостъпя. Може би ще станат на брат ти?

11.   Номер 7, може да е разочароващо за вас, но аз не съм никак вярваща, нито някой от нас тримата е. Не знам дали има някъде Бог и какви са му заниманията, не знам дали ако съществува ни помага или ни тормози, но знам че можем да разчитаме само на себе си. Нямам намерение да се опирам на вярата в нещо невидимо за мен. Но благодаря за коментара. :)
Номер 9, майка ми е добър човек по принцип. Не знам защо постъпи така, но ако ще бъде щастлива с непознатия за нас човек - нека бъде. По-добре да не ни води при някой, който не ни иска и само ще ни утежни живота. Предполагам, че и тук важи "Всяко зло за добро".
Номер 10, много благодаря за коментара и предложението ти, но ми се струва, че ние ще се справим и сами с живота. Трима сме, не би трябвало да бъде толкова трудно, нали? Нямаме нужда от подаяния, за сега удържаме фронта. :)
Впрочем, благодаря на всички за успокоението, че няма да ни разделят. Нас това ни тревожеше най-вече, тъй като не сме кой знае колко запознати със законодателството. ( да не кажа изобщо... ) С останалите трудности ще се справим, никой от нас не е седнал да се тръшка, важното е да не ни отнемат правото да бъдем заедно.
Цвети

12.   Здравей цвети,
обнадеждава ме начина по който ми отговори и съм сигурен, че гордостта и борбеността ти ще ти Помогнат занапред много. от друга страна ми е и малко мъчно, че го приемаш като подаяние. ти в никакъв случай не си молила за нещо, аз просто реших, че когато съдбата ви е обърнала гръб е добре поне хората да не го правят. извинявай ако съм те обидил. дрехите толкова се зарадваха, че някой пак ще ги носи ... но уви, радостта им беше мНОго кратка вярно :)

Модератор - Хитър си, поздравления. Но ако веднъж опиташ да изпишеш двете си имена (фейсбук профил - проверено!) ползвайки главни букви и под формата на акростих скрит из текста, няма да имаш възможността да коментираш отново. Още повече, че правиш това в такава тема.

13.   Според мен не може да ви затворят щом брат ви е на 20 и живее при вас той е пълнолетен и ще останете с него..

14.   Браво на вас! Никой няма да ви пипне, а и няма право! Все пак бъдете внимателни и не разгласявайте ситуацията! Не пускайте непознати хора в къщи, пазете си документите на апартамента на скришно място! Не ви плаша, но нали гледате новини и знаете, че България бъка от мошеници и хитреци, които само измислят схеми за измами! Хубаво е, че се справяте и сте си супер така - ще станете оправни в живота! Само един съвет от патил - не взимайте заеми и кредитни карти от банки, не купувайте на изплащане! Голямо заробване е и излиза доста по-скъпо! Успех в живота Ви желая!
Вълчо