Споделена история от Семейство

Аз сам самотна майка и всячески се опитвам да науча сина си, че трябва да устоява правата си.
Когато бях малка нямаше кой да ме защитава, това ме накара да се боря с неправдата.

Аз сам самотна майка и всячески се опитвам да науча сина си, че трябва да устоява правата си. Но скъпи мои читатели кажете ми как да го науча, че в живота ще се среща с хора които гледат интересите си и няма да ги е грижа че той е дете и има някакви права. Сина ми сега ще направи 11 год. Поиска да отиде на басейн, платил си еднократна такса за ползване 60мин. До тук добре но в този момент идва и
група която е обучавана от тренера, който му е взел парите преди това, следователно детето започва да пречи на провеждането на тренировката и тренера го праща в ъгъла да не пречи на часа им. Но детето когато започва да плува тои го кара да напусне. Детето се прибира разтроено.

След като разбирам какво се е случило отивам да поискам обяснение. Абсурдно е. Но аз се почувствах виновна за това, че поисках да знам кога моето дете може да посещава басейна без да бъде гонено и да си използва 60 мин. за които си е платил. Парите ни се върнаха, обяснението бе, че имало дни в които не трябвало да се ходи свободно, защото има тренировки изложено било на табло. Питам се защо тогава се вземат парите на децата и колко от тях биват изгонени.

Коментари

1.   Ми лично моят савет е да го запишеш първо на някакъв боен спорт и да го оставив сам да се оправя:)

2.   Според мен е важно да се учи сам от тук нататък, естествено с помощ, но не да му казваш постоянно какво да прави а да го убедиш защо точно така трябва да направи. И не се обвинявай за всичко което направи не както трябва или направо сгафи, и не обръщай внимание на всички дреболии. Еми това е което зависи от теб!?

И ВСЕ ПАК ПОМНИ ЧЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ТИ КАЗВА КОЕ Е ДОБРЕ ЗА НЕГО ПО ДОБРЕ ОТ ТЕБ! (това горе е просто съвет на момче)

3.   Детето рано или късно ще се научи да отстоява правата си, не се притеснявай за това, все пак е на 11 години и живота е пред него. Едва ли ти можеш да го научиш на това, което искаш. Единствено той сам ще се научи, а ако не го направи, живота ще го научи на това. Знай, че никога не можеш да го подготивиш за това, което му предстои. Аз ако бях на твоя място нямаше да го пусна сам на басейна, по-добре да е с някакви приятели и по възможност да са повече. А за това, че са ти взели парите напразно- не си първата, няма да бъдеш и последната. Все пак това е "България". Винаги има и такива хора. Не е нужно винаги за всяка неправда да защитаваш сина си. Остави го да се научи как да се справя сам, ти единствено го напътствай, но не му решавай проблемите. Ако досега си му решавала постоянно проблемите, може и това да е причина. Пак ти казвам НЕ ГО ЗАЩИТАВАЙ ТИ, остави го а разбере, че не винаги ще има кой да го защитава. А пък и ти сигурно от опит знаеш, че теб никой не те е защитавал, и все пак си станала "човек".

4.   Съгласна съм с 3, и аз сама отгледах дъщеря си. Да, вярно е, че рано или късно ще му се наложи сам да се оправя. Но трябва да му се даде пример как да се защитава, а не да го напътстваш със съвети.Според мен трябваше да хванеш детето за ръка и да отидеш при началника на този тренер. Да му кажеш по-остро, че ти си клиент и си плащаш, а този тренер за какво е там и му се плаща??! Не че ще има ефект, но детето ще се почувства защитено, така ще му дадеш пример... Ако ние не си защитим правата, няма кой да го направи

5.   Здравейте годпожо, не разбрах на колко години е синът ви, но ако е в пуберитета - го посъветвайте да не се дава, ако направи тази грешка такъв и ще си остане като голям, аз също съм отгледан от самотна майка-баща ми почина като бях дете, в началото като се скарах с някой, майка все казваше-отстъпи той има баща, не я послушах:), винаги си отстоявам правата-но има и разлика-когато си без баща от дете се налага от малък да пораснеш, нямаш нормално детство, понякога още ми дотежава като слушам колеги, че помогнал на баща си, или баща му е помогнал-мисля че бащиното общуване не може да се замени с нищо, но понякога се налага да се справяме сами-такъв е живота-посъветвай го да не се дава

6.   С времето ще се научи. Все пак е само на 11 години, още е дете и сега му предстои да премине от детска в зряла възраст.

7.   Разбирам те напълно, авторке. Но, внимавай да не преиграеш в усилията си. Има една много тънка граница между отстояването на правата и безпарданното, нахално отношение. А той на 11 години е малък, за да разбере тази граница.