Споделена история от Семейство

Изпаднала съм в дълбока душевна депресия и не виждам смисъл в абсолютно нищо
Здравейте! Момиче съм на 19 почти 20 години и мисля, че имам сериозен проблем. Всичко започна преди 5 години, когато бях нормално и щастливо дете. Майка ми загуби работата си последваха депресии, посегна към алкохола, баща ми още преди това вдигаше чашката, но по-умерено.

С течение на времето нещата ставаха все по-зле. Стигаше се до скандали побоища, нямаше ден в който майка ми да не беше брутално пияна, почваше от сутринта да се налива и до ден днешен. Положението наистина стана трагично, когато се намеси и 3ти човек, водещ се любовник на майка ми, който беше от същия дол дренки - алкохолик перманентно пребиващ човека до него- съответно майка ми.

Както и да е, дойде момента, в който трябваше да кандидатствам 12 клас, а бях възпрепятствана от постоянни скандали до 5-6 сутринта, побоища - изобщо стресови ситуации, в които не се живее нормално. Със сестра ми решихме да се преместим при баба ми и дядо ми, които буквално бяха поели цялата грижа за нас - даваха ни пари и храна.

Дойде момента, в който заживяхме при тях, но сестра и замина за бригада в америка и остана да учи там. Сега след 1 година, на Коледа се чувствам адски самотно и изоствено същество. Баба ми и дядо ми адски много се грижат за мен, но си остават баба и дядо. Те си имат различно мислене, коренно различно с моето. А аз съм почти на 20 години. Имам чувство, че целия ми живот е един провал - записах специалност, която не искам да уча, макар, че беше с най- висок бал.

Откриха ми сколиоза преди 1 година и имам адски болки в гърба, които са вече непоносими. Работя, защото никой не ми дава пари и трудно съчетавам ученето и работата. Ходих с едно момче и мисля, че нямам чувства към него... Всичко ми е адски объркано имам чувството, че взимам само грешни решения. Изпаднала съм в дълбока душевна депресия и не виждам смисъл в абсолютно нищо. Ако някой е имал подобен проблем моля да сподели, всяко мнения по въпроса ще ми се отрази добре!

Коментари

1.   Миличка, не се депресирай, само си вредиш така. Предполагам, че ти е много трудно и не виждаш изход. Имаш чувството, че всичко е от зле по-зле и няма светлина в тунела. Да, но грешиш. Колкото и изтъркано да звучи "След всяка буря изгрява слънце. " Казваш, че хем учиш, хем работиш което е похвално! Продължавай така, колкото и трудно да ти се вижда в момента - струва си. След като завършиш образованието си ще имаш шанса да си намериш нова, по-добра работа и съответно да се изнесеш поне на квартира. Така няма да се чувстваш в тежест на баба ти и дядо ти. Отделно след като завършиш ще имаш шанса да започнеш начисто както се казва. Нов дом, нова работа, нови колеги и съответно нещата лека по лека ще започнат да се подреждат.

НЕ ЗАБРАВЯЙ обаче баба си и дядо си! Това са хората, които са ти подали ръка в труден за теб момент. Навестявай ги от време на време (колкото по-често, толкова по-добре). Покажи им, че си им благодарна. За хора на тяхната възраст тези малки на пръв поглед жестове, значат много!
Успех ти желая и не спирай да вярваш, че най-хубавото тепърва ти предстои!

2.   Единственият съвет, който можем да ти дадем е да стискаш зъби! Наистина това е много гадно, но, ако го преодолееш и се оправиш сама, само ще станеш по-силна. Мисля, че като си намериш момчето мечта, то ще оправи до някъде нещата и ще ти дава сили за тази борба.

Обичай баба си и дядо си, помагай им!

Желая ти успех и всичко най-хубаво!

3.   Аз съм горе-долу като теб. Баща ми винаги е бил алкохолик, откакто се помня. Като малка ме биеше често, под влиянието на алкохола, но и от самия му характер-лош е. Вече съм почти на 19 и не ми е посягал отдавна. Но въпреки това мисля, че това до някаква степен е оставило следа в живота ми, променило е светогледа ми и до ден днешен очаквам най-лошото от всички хора. Често съм в депресия, дори когато се опитвам да не бъда. Незнайно защо в живота ми отдавна не съм била истинска щастлива.

4.   от авторката до №3 - Предполагам тази година ще кандидатстваш, внимавай много какво ще си избереш, защото аз направих огромна грешка. Записах икономика, която не ме влече изобщо. и сега много съжалявам, но нямам куража да започна всичко от начало, понеже исках медицина.

5.   Знаеш ли, ти си минала най-трудната част и си наистина силен човек. Това че си успяла да преминеш през всичко това е доказателството и според мен в доста отношения си взела наистина правилните решения. Но си в един особен момент - сега си объркана и виждаш хилядите неща, които не са наред и нямаш повече сили за нищо. Понякога човек като мине през по-трудните си периоди от живота, след тях му е трудно да се събере и да подреди приоритетите си. Вижда само неизживяните емоции, неизвървяните пътища и попада в този омагьосан кръг. Ти си едва на 20 и последното нещо, което би ми дошло на ум след като прочетох историята ти е провал. Мога само да те поздравя съвсем искрено, че си започнала да градиш нещо, след всички тези драми и е напълно нормално да си объркана. Смисълът е в борбата, а ти със сигурност не си от губещите хора : ) Точно защото си минала най-трудното и не е сега времето да се отказваш. Това, че нещата не са на точните места не трябва да те отказва от това да мечтаеш и да си щастлива. Все пак и няма как да се променят за ден, два, но въпросът е нещо да те бута напред - нещо истинско и вдъхновяващо. Със сигурност го има, във всеки го има, но въпроса е да търсиш. И не ти говоря за "мечтаната професия", "идеалната връзка" или "перфектното семейство"... Няма смисъл да се вглъбяваш в тези идеи и да смяташ, че това е единственият път към щастието. Не ме разбираш погрешно - един ден със сигурност ще ги имаш, защото ти си силен човек, но ти трябва търпение и волята да търсиш и преди всичко първо да градиш малките неща. Малко по малко ти ще излезеш от трудният си период. Със сигурност има нещо, което те кара да се чувстваш жива и някога те е правило щастлива, може да е дори случка, нечий поглед, парче сладкиш или моментите, в които мечтаеш. Търси първо тези неща, малките радости, тези неща които те крепят, може и да не ги осъзнаваш, но е хубаво да помислиш за това. Виждам, че си объркана и преди всичко на твое място бих започнала със здравето. Първо за сколиозата има някои упражнения, дори и по няколко минути на ден (предполагам нямаш много време) ще ти помогнат да има някакъв напредък. Има и едни специални колани за гърба (има за към 20тина лв), които не знам доколко помагат, не съм лекар но е хубаво да вземеш някакви мерки. Със сигуност лекар би ти казал по-точно какво да правиш в твоя случай, но пази си здравето на първо място. Любовта идва когато най-малко очакваш, професията си я градиш цял живот и минаваш през какво ли не, но е важно здравето и аз бих започнала оттам ; ) Продължавай да работиш и да учиш, наистина те поздравявам че се бориш и не се отказвай. Ако ми кажеш с какво искаш да се занимаваш и какво учиш мога да те насоча и за това. Винаги има вариант да се преместиш или после да запишеш магистратура или да караш курсове за това, което искаш най- много. Но знай, че няма лош опит и всичко ще ти е от полза. Млада си и животът е пред теб, успех и ти стискам палци. На първо място бъди благодарна за всичко, което изживяваш, дори и лошите неща, защото те ще ти помогнат да оцениш още повече всяко щастие, което ще срещнеш в своя живот : ) А ти вярвай в него и знай, че го заслужаваш!
sunflower

6.   Ако можеш догодина кандидатствай пак и запиши медицина. Млада си не се отказвай от мечтата си.

7.   От номер 3 до авторката: аз вече съм студентка и уча наистина това, което желая- социални дейности, и не съжалявам за избора, който направих. Радвам се, че когато завърша ще се занимавам с това да помагам на хората в нужда.