Споделена история от Семейство

Размисли за демогравския срив на България
Здравейте съфорумци, напоследък много се тръби за ниската раждаемост, което е много тревожно, както за старите, така и за младите хора. Децата емигрират, селата обезлюдяват, старите измират в нищета, останките от млади се чудят как да свържат двата края, защото са без работа и затова не искат да раждат. В такава ситуация, това е съвсем логично, но все пак живота трябва да бъде продължен, България трябва да пребъде. Аз имам някои идеи как да се стимулира раждаемостта, но първо искам и други да изложат мнението си и ако има събеседници, ще споделя и моето виждане. През комунизма не живяхме щастливи, но поне имаше сигурност за децата ни, спокойно играеха на улицата и растяха щастливи, а сега през тези мутренски, над 20 години и това им отнеха. Явно, ако чакаме на досегашните управляващи през тези 20 години, да се сетят за този наболял проблем, България съвсем ще се обезлюди. Напоследък като нашумя из медиите(подсказано от американски изследвания, че всяка година в България се стопява населението на един средно голям град), едва сега започнаха да се сещат и някои политици, но не защото милеят за родината, а защото идват избори, и пак започват с лъжите. Иска ми се да знам какво мислите Вие по този проблем. С форуми няма да го решим, но виждаме и какво могат форумите, света закипя и управниците взеха да се ослушват, скоро и тук ще им подгрее под нозете! Ще се радвам ако се появят събеседници!

Коментари

51-62 от 62

52.   Последно от н. 2

Мисля, че темата се изчерпа.
Ще завърша само, че нашето поколение е изправено пред огромни предизвикателства. Демогравското развитие на страната е само едно от тях. Не мисля, че ще се оплашим. Не можете да ни разберете, защото не сте израстнали в хаос и несигурност, за вас успехът е синоним на нещо лошо, вредно за обществото, „мутренско“.
Имаме голям потенциал, както и всички, които днес са деца или тепърва ще се родят, защото имахме уникалният шанс да израстнем свободно. Срамно е, че свободата ни е отново подарена, защото други хора, в други държави са намерили силите да променят статуквото, платили са с живота си за това. Но както и да е. От нас днес зависи, как ще останем в историята след 50 г., на днешните пенсионери ще кажа - вашата е ясна., оставите най-тежкото възможно наследство и сте обречени на забрава. Един пожарникар успя да построи повече (метро, магистралка) и кой знае - ще си спомнят за него хората. За мен в момента сте просто едни -18% месечно, защото съм честна и се осигурявам на действителен доход. Бог здраве да ви дава, че и здравеопазването ви го плащаме ние, и пак недоволни, и пак искате повече.
Както и да е. Проблемът ще се реши по естествен път в следващите 10-20 г. Поколението на моите родители поне има някаква заслуга (последните 20 г. ), за тях с кеф ще плащам един ден.
...огледайте се малко - за днешните млади сте просто досадни стари хора. Хората си имат други проблеми, малки деца, лични проблеми, битовизми, учат, работят, плащат заеми...вашата е била лесна, Партията ви е отгледала и охрантутила, днес ние пък ви гледаме, но не очаквайте от нас да слушаме излиянията ви за „онова време“ или да слушаме съветите ви, защото последното би било фатално. Съвети се слушат само от успелите, построилите, направилите.

53.   Добре, че господ ни е дал №2 Да изхранва нашите пенсионери, да плаща наште майчинства, да плаща нашите детски и циганите ни със социални да храни дори!!!! И всичко това само с един осигуровки, да е жива и здрава, да и дава господ по голяма заплата, че и за нас да има.
№2 Един честен арендатор не би могъл да си позволи да си купи 1 нова машина камо ли три. Как се изкарват пари и да купиш земя, и 1,5 милиона лева да купиш машини, и заплати да плащаш, и всичко това само с земеделски труд? Ти наясно ли си годишният добив от декар колко е? Този вашия арендатор дори и от 20 години да се занимава само с това пак не би могъл четвъртината от това да плаща. Селата в най плодородните зони на българия разполагат с 10 000 декара обработваема земя, да предположим че твоя арендатор обработва 10 ха. Пшеницата дава 440кг среден добив от декар. 70лв на декар рента и др разходи горива, заплати, семена, торове, да не ги изброявам. На твоя арендатор му остават около 20лв на декар чиста печалба. Сложи ги 200 000лв годишно и ако той не яде, и не храни семейство, и не кара автомобил, и не строй складове и не плаща дори на счетоводител, и не харчи за нищо друго парите, би могъл за около 8 години да си купи трите машини за които говориш. Или вашия фантазьор жъне по 15 пъти в годината, или ти си мислиш, че с земеделски труд се забогатява чак до толкова.

54.   Към №2- От толкова много мои писания, не сте разбрала, че аз съм мъж. Цитати от №2- "Иначе, сте права - дремем си на топло, защото Е ДЕМОКРАЦИЯ и сме израстнали с идеята, че сами сме ковачи на бъдещето си. Младите учим, работим, развиваме се, но не живеем в диктатура да напомня. За какво да се борим? Огледайте се - та ние живеем добре, "--- Бъдещето не се кове пред компютъра, а на площада. Дали така мислят останалите млади?
-Въпрос от автора към №2(не към всички млади)-„Нима през последните, вече над 20 години(и"уж"- демократични ), живота Ви харесва? “-отговор на №2- "Да, харесва ни, защото това си е НАШИЯТ живот". - №2, защо отговаряте от името на всички млади, ако Вие живеете добре, дали и другите млади са добре? Ако всички млади са устроени като Вас, от тази нова демокрация, защо има демогравски срив, защо няма деца, защо се топи България? Какво ли биха Ви казали онези майки, които протестираха миналата година пред министерският съвет за неизплатените детски?
Мислех, че сте започнала да мислите по логично, но явно съм се заблудил. "Това си баба знае, това и си бае"- гледате живота само от Вашата камбанария, а това е егоизъм. Не значи, че ако при Вас е всичко наред, то значи на всички е добре. Трябва на всички да им стане добре и затова умуваме тук, как да си оправим живота. Когато си подредим къщичката, тогава и деца ще се раждат и България ще живне. Знам, че младите се надявате Бойко да оправи нещата, но вижте на какво попаднах тази сутрин:Борисов: "Повече пари за майките, но за по-кратко- От догодина да се вдигне размерът на обезщетението за майчинство, но за сметка на по-къс срок, в който то се ползва, предложи премиерът Бойко Борисов. "- голям умник. Същите пари както досега, а уж ги увеличава, прави се на тарикат. Мисли си, че народа е тъп колкото него и няма да разбере шикалкавенето му.
За майките пари няма, а за вдигане на техните заплати има, ето какво смята да направи през новият си мандат:"Най-добре за България било той да управлява самостоятелно и втори мандат, заяви министър-председателят
Борисов изрази съгласие, че трябва да се вдигнат заплатите по високите етажи на властта, каквито намерения имат от финансовото министерство, но през следващия мандат. "- т. е., изберете ме и заплатата ми скача двойно, а майките да препират пелени, защото няма пари за памперси.
НЕ ЗНАМ КАК ЩЕ СЕ РЕШИ, НО ЗНАМ, ЧЕ ТАКА ДЕМОГРАВСКИЯJ СРИВ, НЯМА ДА СЕ РАЗРЕШИ!!! БЪЛГАРИЯ, ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА ЗАТЪВА!

55.   Нямаше да пиша, но няма, как да не отговоря на н. 53, 54 - арендата в моето село е към 30 лв на декар май, но най-вече се плаща в натура (в зависимост от реколтата). Човекът не сее само жито, а и слънчоглед и царевица, грозде, плодове и зеленчуци. Цените на всички тези ресурси са се качили двойно и дори тройно в последните 2 г., вижте само цените на борсата в Чикаго - фючърсите за следващата реколта са с 30% по-скъпи. В същото време инфлацията като цяло е ниска - машините не поскъпват, заплатите не растат, докато цените на продукцията има шанс да се очетворят в сравнение с тези от 2009 г.

Колкото до младите. Ами излезте малко на улиците, в „Хепи“ не можеш да си намериш място, в МОЛ-овете няма свободни парко-места. Почти няма семейство без две коли в градовете, улиците са буквално задръстени от „бедните“ българи. Тази година в зимните ни курорти не можеш да си намериш място за паркиране. Лятото беше подобно на морето. Да не говорим за почивчиците в чужбина. Говоря за средната класа - хората не се спират. Няма събота и неделя да не са някъде, ресторантите и дискотеките се пукат по шевовете. Беден бил българинът!
Нямам като цяло добро отношение към Б. Б., и той е представител на старите поколения, бил е възпитаван и обучаван през комунизма. Харесвам просто желанието му да се изгради модерна инфраструктура, което в момента е голям проблем за бизнеса и населението.
Колкото до настроенията сред младите - те ще се покажат на наближаващия референдум. Масово младите са решили да го бойкотират, за да е невалиден и да няма АЕЦ. Не винаги всичко става на площадите, другари. Днес имаме социалните мрежи и интернет като цяло на разположение. Да не мислите, че ще се оставим да определяте бъдещето ни, от което и без това не сте част.
На номер 53/54 ще кажа, че го подкрепям - много ще се радвам, когато по-голяма част от осигуровките ни ходи за насърчаване на раждаемостта, не на пенсионерите. Безсрамие е да не се плащат детските, докато пенсиите се изплащат и УВЕЛИЧАВАТ. Нека се удвоят детските, да се дават Коледни надбавки за майките, да се замръзят пенсиите. Подкрепям изцяло майките и доброволно се отказвам от майчинство, детски надбавки и всякакви подобни, за да има повече за нуждаещите се. Ако можеше, щях директно да внеса не 18%, а двойно повече във фонд „майчинство“, но за съжаление в момента основните избиратели са именно пенсионерите, не майките и политиците се грижат изключително за техните интереси. Политиците са нищо повече от народни избранници, пенсионерите просто са най-голямата група избиратели, а в момента си имаме работа с червени другари и другарки. Поколението на родителите ми например не е същото и е въпрос на време, когато ще имаме пенсионери, които мислят преди да гласуват, не гласуват под строй. Това е добро начало.
Иначе, не се притеснявайте за нас, младите, ако не живеехме добре и не бяхме доволни от живота си, действително днес площадите щяха да са пълни. Затова и не можем да ви разберем, защо не сте пълнили площадите, когато сте живяли толкова мизерно навремето. Опитайте се само за 2 часа да ни спрете не тока, а интернета и ще видите, какво се нарича народен протест. Опитайте се да ни спрете да пътуваме, да ни затворите МОЛ-овете, Супермаркетите и изобщо всичко, изградено в последните 20 г. и ще разрушим Парламента камък по камък.
На вас и тока, и водата, и хляба, и олиото, и бананите са ви сприрали редовно, но пак мед ви капе от устата по онова време. Ако това не е мазохизъм, то си е чиста проба глупост...

56.   "Иначе, не се притеснявайте за нас, младите, ако не живеехме добре и не бяхме доволни от живота си, действително днес площадите щяха да са пълни. " - №2, пак от името на всички млади говорите, отрано се вживявате като политик, но младите не искат утопия, а реален добър живот. Ако се представите коя сте, като станете политик ще гласуваме за Вас, тогава България ще стане Рай. Все пак имаше полза от тази дискусия, вече по оптимистично гледам напред и съм спокоен, че идва светло бъдеще, изграждано от млади хора, начело с №2! "Тогава ще настъпи такъв живот, че само си викам дано"-песен на Богдана Карадочева.

57.   Благодаря номер 56, но нямам политически амбиции, докато изборите се решават от вашето поколение. Имам 40 год. активен живот пред себе си, за никъде не бързам. Съвет от мен - стига чакайте някой да падне отгоре и да ви оправи животчето, ами хванете сами да работите и да си оправяте бъдещето "Тогава ще настъпи такъв живот, че само си викам дано".

58.   №2, моето животче е оправено, ти се грижи за своето, че не се знае до 40 години какво те чака, погрижи се за решаването на демогравският срив, не завиждай и не злобей, а раждай и отглеждай деца, за да има кой да ти работи за пенсията!

59.   58, благодаря за благопожеланията. Аз не гледам деца, за да ми плащат пенсията и да ме гледат на старини, това е патент на вашето поколение. Колкото до това, къде ще съм след 40 г. - дори няма да съм пенсионирана.
Няма да правя повече коментари. Ще кажа последно, че е имало причини Моисей да води евреите 40 г. през пустинята, за да умре и последният, роден в робство. Ние 23 г. сме ги минали вече, остават още 17.

60.   От 7 до 21
Точно тази година визирам. Бръщолевките на номер 2 се слушат навсякъде. Това е папагалско мнение. То тука е имало близо 9 млн. А ми дрънка, че имало ограничена раждаемост.
Трябва да си млад човек, че да се вържеш на тия глупости.

61.   Към младата дама дето твърди, че младите сега били много доволни от положението в държавата. Ти какво работиш, бе моме, да не си някоя представителка на новата олигархия къпеща се в париците на нещастния обикновен човечец? ...
Алоооо, тия протести дето сега вървят май не са защото хората са много доволни от живота си в момента май. Ами някои си мислят, че като те са добре и всички са така. Но сития на гладния не вярва.
Ситуацията по улиците днес ясно показа колко българина е доволен от сегашното си завряно положение. Защо прави простести, аааааа-сигурно защото е много доволен от условията на живот в които е поставен само да оцелява.

62.   Авторе аз му намерих цаката.

Тьрсиш си работа извьн Бьлгария. Като направиш достатьчно пари, врьщаш се в бьлгария. Намираш си подходящо момиче, правите 1 семейство. После като ти намалеят паричките - пак в чужбина. Без значение дали ще живеете тук или там. Важното е Бьлгари да има - другото да не ти пука хич.

Да се крадат, колят и бесят - местиш си го от 1-я в другия крачол.

Затриха и тази 12-та Бьлгария. Но има ли Бьлгари - гаранция ще има и 13-та.

63.   "56. "Иначе, не се притеснявайте за нас, младите, ако не живеехме добре и не бяхме доволни от живота си, действително днес площадите щяха да са пълни. " - №2, пак от името на всички млади говорите, "- № 61, благодаря Ви, задали сте въпрос към самозабравилата се дама №2. точно това щях да я попитам и аз(автора). Къде остана предоволният й живот? Защо младите са на площадите? Случайно реших да погледна по темата и останах изненадан, че още е активна. Радвам се, че има и други, които ги вълнува един сериозен проблем на България. Дори бих казал, това е най сериозният, най актуалният проблем за днешна България. Това което предлага №62 също е добро решение. Ако тук живота е труден в момента, то семейства и деца могат да се правят навсякъде, важно е в децата да се влее български дух и един ден да се върнат на тяхната земя, тук, на българската. Чужденците остават очаровани от красотата на България, а ние с лека ръка сме готови да я загърбим. Това никога не трябва да става. Дедите ни са я бранили с кръвта си, а сегашни продажници са готови да я продадат. Дано новото правителство бъде съставено от родолюбци и да стимулират бързо раждаемостта! Само това ще спаси България! Родолюбци пишете, сега е момента да давате идеи и предложения, народа се пробужда, не трябва енергията да отиде на вятъра!

51-62 от 62