Споделена история от Семейство

Месечен разход
Здравейте spodeli. net

Пиша Ви във връзка с въпрос, който касае мен и баща ми. Казусът е следният:
Aз съм Й., на 20 години от София, работя в сферата на хранително-вкусовата промишленост, като служител в супермаркет, като имам общ стаж от 2, 5 ( две година и половина) и месечно възнаграждение от 600 лв. Живеем двамата в апартамент –гарсионера. Баща ми твърди, че тъй като съм пълнолетен и получавам редовно месечно възнаграждение, равно на неговато, трябва да заплащам половината от разходите (ток, парно, ВиК, данъци за апартамент. )
Моля, напишете ми според вас трябва ли да заплащам половината от месечните разходи за апартамнета, в който живеем двамата?
Благодаря Ви предварително за компетентния отговор!

Коментари

1.   Да, баща ти е прав. Разбира се, можеш да се изнесеш и сам да се издържаш. Баща ти няма никакви задължения към теб, защото си пълнолетен и не учиш висше образование, справедливо е и редно е да поемаш разходи в семейството си или се изнеси.

2.   Разбира се, че да. След като работиш ще е хубаво да помагаш чрез заплащане на разходите. Както е казал авторът на първия коментар, той вече няма задължения към теб. Ти какво искаш-да работиш, той да плаща ток, парно и т. н., а твоята заплата за какво отива-дискотеки, дрехи и кафета. Е, наистина е хубаво да разполагаш с повече пари и да не ти се налага да мислиш за разходите, за които досега само родителите ти са мислили.
По този начин можеш да живееш заедно с баща си докато навършиш 50 години, а докато се случи това по същия начин ли ще процедираш, той да плаща сметките. Издържал те е 18 години, сега ти работиш, а си неблагодарен и дори смяташ за излишно да плащаш някаква част. Ами, ако живееше сам, на кого щеше да разчиташ?

3.   Сметни ако се изнесеш разходите ти ще са същите и по големи, но сам ще ги плащаш. Сметни, че сам няма да имаш по малко ток, парно. Водата няма да е кой знае колко по малко. А ще имаш и наем. А баща ти не ти иска повече от 250лв.

4.   Да, напълно прав е баща ти :)

5.   Естествено, че трябва да поемаш разходи по сметки и храна, доколкото е възможно. Просто седнете и поговорете ой и колко да плаща. Ако не ти харесва, отиваш на квартира и си поемаш всичко сам.

6.   Ти сам си отговори, питайки очевидното :) Задачката няма друго решение, ПОЗНА! :)))

7.   В интерес на истината е редно да помагаш финансово на родителя си, особено като имаш възможност, но думичката ''трябва'' ми звучи все едно сте съквартиранти или там някакви познати, живеещи заедно. По тази логика данъците за апартамента трябва да ги плаща този, на когото е жилището. А това предполагам е баща ти. Да ти го препише на теб, тогава си ги плащай само ти. Едно е да подпомагаш семейния бюджет, друго е да ти кажат, щом работиш и взимаш еди каква си заплата и щом живееш тук ще плащаш половината на всички разходи. Безумно е, все пак сте семейство! Когато аз започнах работа поисках да плащам интернета и телевизията вкъщи (отделно моя си телефон, личните разходи и част от таксата за университета). Майка ми се съгласи, помагала ми е страшно много финансово и продължава, въпреки, че не е цъфнала и вързала с парите. С течение на времето при мен разходите се увеличаваха, а заплатата не растеше и майка ми ми забрани да плащам нещо в къщи. Купувах по нещо за ядене примерно, но не ми даваше да харча много за вкъщи. И никога не си представям да ми каже ''Щом живееш тук, ще плащаш половината от всички разходи''...

8.   Според мен не е напълно прав баща ти ама вие си знаете.

10.   Що за глупав въпрос? Естествено че трябва да си поделяте разходите, вече си пълнолетен, работиш, баща ти да не е длъжен да ти плаща сметките а ти да си харчиш парите за себе си. Не е честно спрямо него, прав е човека да иска да делите. Аз съм на 22 момиче и от както работя, плащам аз сметките в нас, бъди отговорен и помагай на баща си...

11.   Не само половината от разходите, ами и храната трябва да делите на две. Това е толкова просто и логично...

13.   Подкрепям номер 7. Това две на две да се дели всичко ми звучи все едно живееш със съквартирант, а не с баща си. Същото е и при семействата. Не може мъжът да дава за половината сметки и жената също. Това е идеалистично и звучи честно, ама какво правим, ако единя взима 600лв, а другия 2000лв или ако единят не може да си намери работа сега. Честно е да помагаш за домашните разходи, но това точно договаряне ми е странно. Един мой приятел в момента изцяло издържа майка си, която е с минимална пенсия и има нужда от лекарства и да отбележа, че не живее с нея. Друг мой познат живее с майка си и малката си сестра и помага не само за сметките, но и покрива част от разходите на малката си сестра, защото майка им в момента не взима висока заплата, а той е ИТ и взима добри пари. И това за мен е нормално - в едно семейство всички трябва да си помагат в нужда. Не трябва да се делят нещата като при непознати хора и да се дават колко процента трябва да даваш. Във всеки случай щом работиш е било нормално и до сега да си покривал някакви разходи и сметки, както и да помагаш в домакинството. Ако живеете само с баща ти, не е редно примерно винаги той да готви или той да чисти. Трябва да има разпределение на задълженията и на труда. Както на теб ти се ходи по заведения, така може и на него да му се излиза на кръчма и той да иска да си купи нова дреха и т. н. За данъците както горе казаха, ако ще делите като съквартиранти не е редно - дори наемателите не покриват разходи за ремонт на дома и за данъци. Ако ще живеете като семейство е редно да му погонеш в разходите, ако не можеда покрие сам задълженията за данъците.
Ана

14.   Въпросът не е да помагаш на баща си, а да се издържаш сам! Според мен е съвсем нормално сам да си купуваш храната и да си плащаш сметките. Нека обаче да не делите нещата 50/50 като съквартиранти, защото все пак сте семейство. Разберете се кой за какво да е отговорен.

15.   Разбира се, че трябва да помагаш на баща си. Що за въпрос?
Ели

16.   Ток, вода, парно, такса смет и всичко друго, което ползваш. Апартамента сигурно се води на баща ти, но данък сгради едва ли е повече от 30 лв на година, така че 15 лв. не са нищо и няма смисъл да се пазариш за тях. Все пак и ти го ползваш това жилище и го амортизираш. Незнам какви ви са сметките за парно, но според мен ще ти остават едно 450-500 лв., от които като махнеш до 200 за храна и ти остават чисто 350-300 лв. - което не е малко за сам човек, ако не си прахосник естествено. :)

17.   Да, напълно прав е баща ти. Заплтата ти не е малка. Дори ти сам трябваше да го предложиш това. Все пак живееш в неговото жилище. Другият вариант е да живееш сам и да плащаш сам всички разходи. Ако нямаш собствено жилище-около 300лв. наем 150-200лв сметки3 храна...