Споделена история от Семейство

Как да поправя отношенията си с родителите си?
Здравейте! Обръщам се към вас, защото нямам идея как да променя живота си и отношенията с родителите ми.
Те много ме обичат. Факт. Но се тревожат твърде много. Основно майка ми, баща ми по-рядко, но думата на майка ми е закон в неговия свят, защото пък той се тревожи за нейното щастие.. и става порочен кръг.
Живеем в едно селце, на 20тина км от София, а аз уча там от 2ри клас - до сега - вече четвърти курс медицина. Нашите ме издържат, не им е проблем - факт, но и не виждам големи алтернативи - ученето ми изяжда времето, а и двамата са медици и знаят много добре как стоят нещата. Това ми пречи да се изнеса и да имам самостоятелност.
А много искам да беше така. Да можех да излизам, когато преценя, да правя нещата по своя преценка (нито съм малка, нито избраното от мен поприще предполага да съм такава). Не съм някоя луда, дива купонджийка - не ме влече този начин на живот, но ми се иска поне да знаех за какво става на въпрос.
Една огромна част от колегите ми ме игнорират, защото не ходя никъде с тях - все трябва да се прибирам, все не мога да ида с тях където и да било. Трудно е да обясня, че не ме пускат. Факт е, че автобусите са до 10-10 и нещо, като преди това трябва да си стигнал до тях, т. е. до периферията на града. А да спя у приятелка? Абсурд. Майка ми я е страх и не може да спи по цели нощи. Разбирате ли... не, че не ми вярва, а се тревожи. И не знам какво да направя, за да го променя. Чувствам се социално изолирана през целия си живот. Винаги е било така. Още от ученическите години, когато децата играеха на двора след училище, а нашите идваха да ме взимат, защото можеха само в точно определени часове.
Мъчно ми е. Не знам къде съм сбъркала. Не е като да не се разбираме по повечето други въпроси, знам, че ме обичат и това ми е още по-голямо бреме.
Как да променя нещо?

Коментари

1.   здравей,
има само едно решение на проблема - така го карай докато завършиш - учи много за да може да се реализираш на хубаво място.
Вече като си вземеш дипломата - може да си намериш работа и да се изнесеш на квартира :)
Аз лично не виждам друго решение... остава ти 1-2 години - загубила си толкова много - няма смисъл сега заради тях да тревожиш майка си.
Като завършиш се местиш на квартира - тя тогава ще разбере :)

2.   Спри да им се подчиняваш, и да ги слушаш., аз съм момича на 14 и отдавна спрях да правя това което нашите ми казват напук, аз ги обичам, и знам че и те мен, но просто не искам да прекарам тийнеджърдките години вкъщи пред компа... един ден ще трябва да разказвам на децата и внуците си за това.. сама помисли

3.   обичта на твоите родители към теб е преминала нормалните граници и е прераснала в обсебване. не е нормално жена на 23 г. (щом си 4 курс) да не може да излезе с приятели когато реши, да спи при приятелка и изобщо да прави каквото иска, защото майка й се тревожела! че тя може да се тревожи докато се пенсионираш! може ли да стоиш все до нея?
това са манипулации и емоционално изнудване, на което ти и баща ти се поддавате, за да й е добре на нея. тя ти налага своите разбирания и те контролира под маската на загриженост.
крайно време й е да разбере че си отделна личност, имаш нужда от социален живот и контакти. всички майки се тревожат за децата си, но и всички деца заживяват отделно в един момент. в това няма нищо трагично, просто тя губи контрол над теб и ви манипулира с баща ти.

4.   Много си добричка и не искаш да причиниш страдание на майка си, но вече е време да имаш свой живот. Какво от това, че майка ти няма да спи цяла нощ? - Няма да спи един-два пъти, после ще свикне.

5.   Благодаря на писалите до сега.
Очевидно е, че трябва да спре да ме изнудва, но не знам как точно да постигна това...

6.   Постави им фактите.. Ти учиш, стабилна си, не си ги предавала и т. н. Сега на везната до това сложи и онова, което искаш.. Нека майка ти прецени кое тежи повече!! С думички, скъпа, само с тях!! Без глупости от сорта "да спреш да се подчиняваш"! Кажи на майка си кое те прави щастлива и тя ще е до теб!! Само с приказки и правилни действия се постига резултат без странични ефекти!
Алеса