Споделена история от Семейство

Родителите ми ме плюят зад гърба ми
Здравейте!
Преди години се омъжих и от тогава не живея с родителите си. От този момент сякаш започнах да опознавам майка си и баща си наистина. Започнах да виждам какви са всъщност. Живота им е толкова скучен, че постоянно ме обсъждат зад гърба ми, обсъждат съпруга ми и дори неговата майка. Говорят на въпреки и се сърдят като малки деца. Майка ми вече не се интересува особено от мен, а ме занимава предимно със себе си. Имам сестра, тя живее с приятеля си, по - голяма е от мен. Нея също я коментират зад гърба и. Правят го пред мен. Сигурно пред мея плюят мен. И това са родители. Вечно сърдити, вечно недоволни. Само мислят как да се изперчат, да излъжат хората или да се надуят и похвалят. Не искат да имаме бебе, защото така е редно и защото обичам съпруга си, а защото ще може да натрие носа на съседката, че аз ще имам бебе, а дъщеря и не. И разни други подобни!
Напоследък ми е болно, че виждам, че са толкова ограничени и не мога да спра да се ядосвам. Това някак го преодолявам, но не мога да преглътна факта, че се говори против мъжа ми постоянно. Толкова им е скучно, че по цял ден плюят някой и започвам да ги намразвам. Като им се прави подарък за рожден ден винаги казват, че не искат нищо - важно било да сме заедно, обаче после никога не са доволни от подаръците или пък ако са казали, че не искат такива и не им се подари се цупят като малки деца. Във всеки разговор ще се включат. Например, говорим съседката колко стисната била и майкам и прекъсва: "Аз никога не правя така, аз съм много щедра, обичам да си дам всичко за всеки. " и пр. На 47г. са, но като ме видят говорят само за тъжни неща, как още малко им оставало да живеят, как били развалини и скоро щяли да умрат. Редовната фраза е "Аз съм психолог, общувам с много хора. ", която като чуя ме напушва на смях!
На вас случва ли ви се същото - да говорят зад гърба ви, а и на мъжа ви зад гърба? Как се справяте?

Коментари

1.   Ами простотията ходи по хората. Аз съм стигнала до извода, че приятелите си можем да избираме, но роднините НЕ. Имам точно същия проблем, но със сестра си - разбрах, че тя ме е обсъждала и омаскарила пред всичките ни познати от чиста проба завист. Просто събрах познатите си на весело парти и хората сами си направиха изводите за моето семейство. Това беше достатачно да затворя устите на „доброжелателите“. Колкото до сестра ми - поговорих с нея и ? казах какво точно мисля, а после се дистанцирах от нея и нито аз я обсъждам повече, нито тя го прави. Чуваме се по телефона по празниците и до тук. Ако нещо стане - знаем, можем да разчитаме една на друга, но иначе сме на голяма и здравословна дистанция. Съветвам те и ти да постъпиш така - първо си кажи болките на родителите ти и после поеми курс към дистанция. Намери си дори поводи да не празнуваш повечето празници с тях.
Не забравяй обаче, че все пак са ти родители и кръвта вода не става. Уважавай ги и им помагай при нужда, но нито споделяй, нито ти самата обсъждай хора пред тях, нито обсъждай плановете си с тях, нито мечтите, нито ценностите си и идеите. Колото по-малко знаят за теб, толкова по-добре.
Колкото до подаръците - ами подарявай им ваучери да си избират сами подаръци.
Колкото по-дистанцирана ставаш, колкото по-малко време отделяш за тези хора, толкова по-спкойна ще ставаш и накрая няма да ти дреме дори да са говорили отново селяниищини. Да, селско е това поведение - и ние сме от малък и селски град и човек не може да промени произхода си за съжаление - семейството на мъжа ми са от поколения столичани и там такива селении няма.

2.   Да, напълно позната история. Не им омбръщай внимание и си гледай семейството. Явно са по-ограничени наистина и сега избиват комплекси. Наистина не ги разбирам такива родители, които само се фукат пред хората и обществото вместо да си гледат семейното щастие наистина, а вечно има едно съревнование с съседите и познатите им.

3.   Точно така, както казват горе. Въобще не им обръщай внимание, така или иначе те са сиизпълнили родителските ангажименти към тебе. И настина гледай само семейството си!

4.   Знаеш ли какво съм си мислила много често? Раждаме се в такива семейства, за да научим някакви уроци, защото тези хора ако не ни бяха роднини, никога нямаше дори да ги погледнем, пък камо ли да бъдем близки с тях. Именно затова сме свързани родствено, за да няма къде да бягаме. И аз имам много такива случки с роднини, дето са ми по-скоро врагове, освен да си извадиш поуките, не знам какво друго да те посъветвам. Истината е че това са едни много нещастни хора, които не са могли да изживеят живота си щастливо и достойно и затова се са озлобили дори към собствените си деца. Може само да ги съжаляваш. Радвай се че имаш собствен живот, живей го както ти харесва и не позволявай на никой друг пък било то и роднини да развалят щастието ти. И много важно - не постъпвай по същия начин с твоите деца.

5.   Със сигурност ще станем точно като тях- родителите. Не със сигурност не ни мразят, със сигурност не са изживели своя живот щастливо- дащото са ни подсигурявали бъдещет Макар сега да не го оценяваме... Тези хора са ни родителите и ще дойде момента в който ще искаме да ги видим, но наистина няма да ги има- та макар сега да са на 47г- както казва авторката. Аз искам да видя баща си, за който съм мислила точно както Авторката- но вече го няма... остана само майка ми и тя е ужасно самотна- имала е приятели и то от детството, има ги и сега- но винати ние сме били на първо място и сега не желае да излиза с никой- ходи на работа, прибира се, седи в къщи- да няма желание за нищо. Така, че погледнете и от този ъгал. Живота си е ваш, мой, на всеки от нас, но майката е една! Аз смятам, че трябва да им покажем че са значими, а не излишни. Ще се опитам да отидем заедно на почивка лятото и да се забавляваме заедно- така поне ше опитам. Да моя живот си е мой, но ми е даден от нея- майка ми и баща ми. Аз мога и се забавлявам и пътувам и излизам и съпруг имам- не живеем заедно, но това което съм постигнала е благодарение на тях и смятам, че трябва по някакъв начин да я правя щастлива майка ми- дори ще поискам прошка от нея в неделя и смятам да отидем отново заедно на ресторант или... ще го измисля. Тя е била най- добрата ми приятелка- смятам и така да остане и занапред. Благодаря ти, Мамо! Мир на праха ти, Тате! Момичета променете и вие нещо в държанието си към тях- и ние ще станем родителе, а не се знае тогава какво ще ни поднесе живота и дали няма да сме дори по- лоши от тях. Няко и някъде беше казал или съм чела- когато едно момче се запознава с момиче- трябва да види майката, защото това момиче ще се превърне с годините като нея. А дали е вярно- ще видим след години.

6.   Мила госпожо това е твоето виждане, говорила ли си открито с майка си или си подхванала темата, докато ти е интересна, а за продължението обвиняващ майка си.
Отговора на номер 5 е най-правдив и най-точен, а относно твърдението, на номер 3 - те са изпълнили дълга си, но ти изпълни ли дъщерния си дълг, а на номер 4-те са нещастни хора, съгласна съм на такива оценки, ако другата страна също е изказала мнението си, а не зад гърба оценки.
А именно тези "нещастни хора", са те отгледали, възпитали и изучили по всяка вероятност. Едно знам-ако си в беда и имаш нужда от помощ, родителите ти първи ще се притекат и ще бъдат с теб за каквото и да ги помолиш, а не ние които ти даваме съвети, защото са половинчати, не сме чули и другата страна, а и нас едва ли ще ни заболи за Вас колкото родителите Ви..
А някой наши близки просто не ги оценяваме, защото ги мислим за даденост, когато ги загубим едва тогава оценяваме какво са били за нас, колко са ни дали, но тогава е прекалено късно.
Понякога хората правят и неволни грешки, поне аз не познавам един който е безгрешен във всяко отношение. Затова дарявайте с уважение и обич близките си и уверявам Ви няма да сбъркате и Вие ще сте по щастливи.

7.   Мила за съжаление май при всички е така. Родители са ти... все още се чувстват длъжни да се държат с теб като с дете и да ти казват кое е правилно и кое не е. За жалост, не могат да видят грешките които допускат, като се месят в отношенията на другите и ги коментират, за това единствения начин е да спре да ти пука и да ограничиш контактите си с тях. По добрият начин няма да стане, за това действай с лошия.

8.   Правилно №7 и предни коментари, правилно- ограничавайте родителите си, те Не са ви нужни сега, но знайте и няма да са дълго тук с вас- така че, майната им- нали така? Майната им това да ни гледат е само техен дълг- така ще кажат и на нас Нашите деца. Ще мине време ще искама да ги видим и чуем, но до тогава ще сме ги вкарали там, долу и ще има да плачете като мен за баща ми. Не съм била добро дете, не съм, но съм била отговорна към тях майка ми и баща ми- е него го няма и от както го няма, чувствам страшна вина, липса и нужда да го видя. Вина... затова защото много го обичах и сега го обичам- но няма как да му го кажа- въпреки, че бях все гушната в него и му седях на коленете- но не му го казах с думи. Сега използвам всеки миг да го го казвам на майка си! Това не значи, че няма личен живот- имам го, самостоятелна съм, но минавам ако не през ден при нея, то поне веднъж в седмицата, а се чуваме поне 2-а пъти на ден. Приятелите са приятели, с тях имаме едни отношения, любимия си е любим с него други. Тези любови са различни и не трябва да ги месим, а да отдаваме на всеки дълживото и да накараме всеки от тях да се чувства значим. Вие си знаете- майната им на родителите- нали така? Но ние също ще станем родители!