Споделена история от Семейство

Колко струва твоето семейство
- Татко, колко печелиш на час? – попитало плахо и с очи, пълни с обожание, малкото момченце баща си, който току-що се бил върнал от работа.
Силно изненадан, бащата погледнал детето и леко ядосан му отвърнал:
- Виж, синко, дори и майка ти не знае това. Не ме притеснявай, уморен съм.
- Кажи ми, татко, моля те – настояло момчето. – Колко печелиш на час?
- Пет долара – предал се бащата.
- Добре, татко, ще ми дадеш ли назаем пет долара?
- За това ли ме питаше колко печеля? – разгневил се бащата – Лягай да спиш и престани с твоите глупости!
Докато лежал в леглото си обаче, човекът се почувствал виновен. Може би, мислел си той, синът ми иска да си купи нещо важно? Накрая, за да не го измъчват угризения, той почукал на вратата на детето.
- Спиш ли, синко?
- Не, татко? Защо? – отговорил момчето сънено.
- Ето парите, за които ме помоли.
- Благодаря, татко – оживило се момчето. – Вече имам пет долара! Вече имам достатъчно парички!
Бащата гледал объркано и не разбирал какво иска да каже синът му.
- Татко, ще ми продадеш ли един час от твоето време?

* * *

6 СЪВЕТА ЗА РОДИТЕЛИТЕ С ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ

1. Общувайте много. Обяснявайте им защо нещо не може да стане или защо се случва.

2. Никога не ги лъжете! По-добре трудно приета истина, отколкото бомба със закъснител.

3. Родителите винаги трябва да са на една позиция пред децата си.

4. Не бъдете много амбициозни и не прехвърляйте собствените си неудачи върху тях.

5. Извеждайте ги по-често да тичат навън. Игрите в парка са безценни.

6. Научете ги да бъдат добри хора, дайте им знания за живота.

Коментари

1.   Трогателно, но това са мисли на хора от миналото хилядолетие!
На сегашните най-големите проблеми им са как да НЕ снасят деца, как да си епилират цялото тяло и как да си избелят зъбите.
Като екстра - как да встъпят в гей/лесбо-брак и как да се изч.кат с кучето си.

2.   Проблем на днешното общество, уви! Как след дълъг, изморителен работен ден да си пълноценен, търпелив родител. Как? Вярвате или не всяка минута се питам. Имам син на 5г. , а таткото е международен шофьор. Боли, когато продаваш душата си за единия залък. Хора, ОБИЧАЙТЕ СЕ. Показвайте пред децата си само ЛЮБОВ и положителни емоции. И без друго времената са такива, че са с ограбено детство.

И нещо друго, което се сещам е да Ви попитам помните ли какво е народна топка, джамини, дама и скачане на ластик, пиян морков, стражари и апаши, криеница и сляпа баба. Роби сме на метериалните неща...

3.   Не подкрепям номер 1, статистиките за ражданаемостта са в моя подкрепа - днес много повече хора си раждат дори второ дете, което преди 10 г. беше страшна рядкост.
Аз съм дъщеря на алкохолик и той не се прибираше у дома по съвсем други причини. Така не само израстнахме в пълна нищета, но и практически без баща. Живляли сме 4 човека с учителската заплатка на майка ми, правете си сметката. Имах късмет да се родя с физическа красота и да съм много добра в училище, а после и в университета. Бях много желана и ухажвана от мъжете, но реших да не правя като майка си, а да гледам. 10 г. ходих с мъжа ми, преди да сключа брак с него. Той не пие, не пуши, но работи много. И двамата идваме от бедни семейства и решихме, че искаме повече за децата си. Събират му се средно 10-12 ч. работа на ден, изкарва петцифрена сума на месец, но няма време за абсолютно нищо, извън работата - дори да си купи дрехи и обувки. Затова сме разпределили ролите си класически в семейството - аз имам своя фирма, в която мога да си разпределя времето, а и да не работя, ако някое дете има здравословен проблем, аз работя по 4 часа на ден най-много, но се грижа за всичко в дома - бюрокрации, сметки, родителски срещи, възпитание на децата, учители, хобита, часни уроци, спорт, пазаруване... На ден навъртам към 30-60 км. с колата. Мъжът ми не е сменял памперси, не знае какво има в хладилника и колко струва кофичка кисело мляко, кога се плащат застраховки за колите, колко стурват едни детски чорапки, но 1 час да има свободен на ден, той ще е със семейството си и ще го отдели на децата ни. Събота и неделя задължително сме някъде на екскурзия или на разтоварване. Имаме материално всичко и децата ми имат сто пъти повече време с баща си от мен навремето с моя, който изкарваше 0 лв. за семейството си. Изкарвам достатачно пари за собствените си нужди, не съм зависима от никого, но имам и почти цял ден за децата си, който лукс е благодарение на мъжа ми. Децата ми обядват и вечерят домашно сготвена храна у дома, карам ги наляво-надясно, тренират каквито спортове им харесват, ходят на частни уроци, отличници са и сме доста щастливо семейство.
Колко струва семейството - то е безценно, но без парите, които изкарва мъжът ми, аз трябваше да работя поне 8 ч. на ден, а децата ми щяха да кибичат по улиците и пред някой блок, да се тревожат за сметки, наеми и цената на хляба и тока (от собстен опит говоря). Много съм благодарна на съпруга си за всичко, което прави за семейството и гледаме в свободното му време да прекарваме времето си заедно и да чукна на дърво - имаме чудесни деца и семейство, въпреки че мъжът ми работи толкова много... или по-скоро точно, защото той работи толкова много, вместо да кибичи по кръчмите и с приятели. Така всеки оценява семейното ни време и гледаме да го използваме максимално интензивно.
Да работиш по-малко не значи автоматично, че имаш повече време за семейството си.