Споделена история от Семейство

Моля посъветвайте ни!
ЗДРАВЕЙТЕ! Преди повече от 10 години, още ученичка, се запознах със настоящия си съпруг. Бяхме гаджета за около 6 месеца. В негово лице срещнах голяма си любов. Всичко беше прекрасно, но се разделихме. След раздялата ни се запозна с друго момиче. след 1 месец тя забременя, ожениха се и им се роди дете. Аз се примирих след около година, може би, защото не го срещах. Тръпката обаче си остана. Създадох нова връзка. Нищо не ми липсваше, срещах разбиране и уважение и щяхме да се оженим, но един ден се срещнах отново с голямата си любов. Бил разделен с жена си. Започнахме да се срещаме. Бяхме пораснали за 5 години, от както бяхме се разделили. Решихме, че ще пробваме. Той беше пуснал молба за развод, а аз приключих с последната си връзка. По време на неговия развод обаче имаше проблеми от страна на бившата му съпруга, които го отделиха от детето му, тогава 3 годишно, и той прекъсна всякакви отношения с него, въпреки моите молби да не го прави.
Преди 2 години родих дете, а преди 1 сключихме брак след 6 години съвместно съжителство. Нямаме проблеми от страна на бившата му съпруга. Преди седмица тя му се обади да се срещнат относно детето. Аз го помолих да не отказва. Отиде и се срещна с детето си след 7 години. Сега вече се срещат.
Искаме да му кажем, че има брат и баща му има друго семейство, но да бъдем деликатни. Не искаме по никакъв начин да нараним детската му психика.
Дайте съвет как да подходим.

Коментари

2.   Доколкото разбирам, детето сега е на 10 години. Вероятно е негово желанието за контакт с баща си, който изобщо не познава. Аз съм в подобна ситуация, но от другата страна. Бившият ми съпруг, баща на детето ми, вече си има друго семейство и друго дете. Нищо лошо. Неприятното в тази ситуация е, че той не търси достатъчно сина си и не отделя достатъчно време, внимание, грижи. Което сина ми забелязва и му тежи, не е малък вече, 13 годишен пубертет. Съветът ми е, след като сте решили да поддържате връзка с това дете, нека да е поне наполовина толкова силна, колкото е и с вашето общо дете. Така първото дете няма да се чувства предадено и изоставено от баща си. Тепърва ще има нужда от много внимание. Освен ако няма друг мъж в живота на майка му, съответно и в неговия. На практика вие за него сте непознати. Дали ще се запознае само с баща си, или и с жена му и вашето дете - еднакво е. Най-важното е вие да сте спокойни, усмихнати и дружелюбни. Което съм сигурна, че ще е така щом имате желание за това.
Пожелавам ви успех!
Детската психика е крехка, но децата някак си успяват по-лесно от нас да преодоляват такива моменти.

3.   Ами първо запознайте двете дечица без да им казвате, че са роднини. Вижте как ще протече срещата ще се харесат ли, ще станат ли приятелчета и т. н. и ако между тях се появи приятелство тогава нещата ще са доста по-лесни, но гледайте да изберете правилния момент и да им кажете без излишни подробностти. Децата на тази възраст обикновенно не приемат такива нещо супер драматично, виж ако изчакате и станат тийнове, тогава ще е по-трудно и като нищо ще получите куп упреци защо не сте им казали по-рано и т. н. Все пак това си е доста шокиращо и е хубаво да бъде съобщено в подходящия момент и без излишно драматизиране, а после ако питат да отговорите спокойно на всичките им въпроси.