Споделена история от Семейство

Как да променя чувствата си?
Здравейте, казвам се Християна и съм на 26 години. Имам 2 деца. Две момиченца-на 5 и на 2 години. И двете са от различен баща. Проблема е, че бащата на първото ми дете ме тормозеше. Не го обичах, детето не беше желано особенно от него. Бащата на второто ми дете е прекрасен. Усещам че е мъжа на живота ми и съм страшно влюбена в него. Отношенията са ни прекрасни, заедно сме от 3 години и детето беше много желано.

Въпроса е че обечам по-малката си дъщеря повече отколкото по-голямата. Много хора ще си помислят, че съм лоша майка и т.н. Старая се да се грижа еднакво и за двете, но просто чувствата ми към двете са различни. Винаги, когато погледна Миа-голямата ми дъщеря, виждам в нея злобата, която виждах в очите на баща й, винаги когато я погледна си спомням преживяното с нейния баща. Виждам в очите й, дори да не го казва че тя разбира, че е по-малко обичана, макар да се старая да й показвам че я обичам, но просто не изпитвам обич към нея и не се получава колкото и да се старая.

Тъжно ми е, че тя се чувства нежелана. Отбягва сестра си, отбягва мъжа ми, дори понякога и мен. Виждала съм я вечер да плаче в леглото си, но просто... наистина се опитвам да я обикна, но не се получава...
КАК ДА СПРА ТОВА???

Коментари

1.   Това което пишеш е ужасяващо, направо тръпки ме побиха. В такъв случай, щом не я обичаш по-добре тя да живее с баща си, или баба си. Не знам, но не карай детето да страда, тя няма вина. Направи нещо!!!

2.   Аз съм изпитала това което и троята по голяма дъщеря . Каквото и да правиш тя винаги ще усеща че я обичаш по малко в сравнение с другата. Стараи се да и даваш това от което има нужда , по често и казваи че я обичаш ( но не бъди лицемерна гледаи да е истина ) прегръщая , ображдаи я с любов . Така поне може да се почувства малко по желана и обичана но дълбоко в себе си винаги ще знае че не е била желана

3.   Здравей Християна!Случват се и тези неща,колкото и да са нежелани.Помисли-в живота всичко се случва:най-добрите стават лоши и обратното.Гаранция няма.Ако вторишя ти съпруг се промени с времето,или ти се влюбиш в трети и втората си дъщеря ли няма да обичаш,защото вишдаш в нея баща й?!

Децата се обичат не заради бащите и майките си,а защото те са наши деца.Ние сме ги създали без тяхното мнение и позволение.Тъжно ли тие?Не вярвам!Ти си пълна и съвършена егойстка-обичаш детето на човека в който си влюбена,а другото ти ли го роди а?Първото дете пречи на съвършеното ти щастие в момента-човек когото обичаш и неговото дете.За какво искаш помощ?От кого?Светът е пълен с майки които имат по-вече от едно дете.Но много рядко ще намериш майка която да обича само едното си дете. Можеш ли да си представиш-това е едно 5 годишно момиченце?!Какво му причиняваш ти?Какво?Стараеш се-как може човек да се старае да обича?Той обича или не,но любов от старание няма!

А помисли и за следното/дано бъда лоша орисница/възможно ли е по-голямата ти дъщеря да стане по-умна,по-красива,по-отговорна от малката/нека да ти е жива и здрава мъничката/,не предизвиквай съдбата-тя може да е много много лоша и знай едно-безплатен обяд няма и всеки рано или късно си сърба това което си е надробил!!!

4.   Скъпа, разбирам те, постарай се да покажеш на Мия че е значима за теб.Ако трябва умишлено пренебрегни малкото з да се почуства по-голямата специална.детето няма никаква вина, че се е родила от мъжа когото ти не си обичала.И аз съм в положението на Мия и аз съм по-голямата сестра родена от първия брак на майка ми когото не е обичала. Цял живот съм била пренибрегвана заради сестра ми, винаги се говорише само и единствено за нея, аз стоях в сянка.Наистина е много гадно чуството да се чустваш отхвърлена.

Направи нещо, покажи и че я обичаш, ако трябва вземи я при теб да спи няколко нощи, гушкай я кажи че я обичаш и винаги ще е така.Ти си тази която трябва да сплоти децата едно към друго.Направи всичко възможно за да се почуства детето по-добре.Това после ще му въздейства и на самочуствието и в живота.Успех, дано се справиш.

5.   Що за човек си ти?Тя ти е дъщеря и не е виновна че има такъв баща... Чудовище такова...надали на теб ще ти е приятно ако примерно имаш сестра и повече обичат нея от колкото теб ...

6.   Аз съм по-голямата сестра, нали се сещаш защо ти пиша..........защото никога не чух "обичам те" от родителите си, разбирах , че не съм обичано дете. Чувствах се втора категовия човек, и много боли. Боли още, /а вече съм над 40 год./ това е нещо което не се забравя. Не осакатявай детето си за цял живот. Това не е нещо което се изживява и което се забравя с годините, помни се ..... бъди сигурна.

7.   Извинявайте много,ама не всички сте прави.
И аз съм била в такова положение,но аз съм "по-обичаната" дъщеря.Жената може би се е опитвала да я обикне,както разбирам по нейните думи-надявам се да не греша,тя се е опитвала да й покаже че я обича.
Може би се нуждае от съвет,а не от упреци.

Аз мисля,че трябва да забравиш предишния си мъж.Да забравиш за всичко,което ти е причинил.Прати по-малката си дъщеричка за няколко дни при баба й и дядо й и останете само с голямата.Заведете я на разходка,на кино,играйте си с нея.Говори й.Виж в нея това,което е тя,а не това,което е баща й.
Направи това,което ти казвам и ще видиш,че нещата ще се променят.
Успех!

8.   Свекърва ми така си дели децата. Все за малката/дъщерята/ й е мъчно,все нея жали. Мъжът ми винаги е бил лошото дете. И днес вече на почти 50 години живее с мисълта, че не е добър - син,баща, съпруг, съдружник във фирмата... Подозрителен е към чувствата ми. Търси друга, която да го "обича", без да му търси кусури.
Изобщо труден е животът на човек, който е бил пренебрегван като дете. Винаги ще остане раним и свит. Трудно общуват и близките с него. Вземи си в ръце и си спасявай детето, докато е време. Консултирай се със специалисти, чети литература. Ти си й МАЙКА!

9.   Не съм майка и все още не мога да си представя какво е да обичаш децата си, а камо ли да ги обичаш различно. Опитвам се да си спомня какво беше отношението към мен и брат ми...но там беше друга история. Деляха ни другите членове на семейството, майка ни - никога, или поне не ни го е показвала по никакъв начин. Наскоро четох някъде статия по темата. Пишеше, че е нормално да се изпитват различни чувства към всяко от децата, но тук говориш за степента им...Допускам, че ти самата не осъзнаваш колко всъщност обичаш голямата си дъщеря, просто любовта ти към нея е по-различна...Към всяко от децата ти обичта ти е уникална, така както те самите са уникални и така както ти си уникална. Мисля, че майката обича детето си по природен закон, това не е променлива и не зависи от разочарования, гняв, неуспешни връзки. А и май че проектираш по-скоро страховете си върху нея - да речем тя усеща разликата със сестричката си и оттам умишлино се държи по-различно, а ти пък, от своя страна се плашиш като е по-опърничава, да не би пък да я обичаш по-малко. Просто си объркана, ще дойде и по- добър период за двете ви. Не вярвам като малко бебнце да не си и се радвала, да не е имало моменти, в които да я гледаш с умиление. Историята ти ме впечатли и ме накара да се замисля...Много се надявам нещата да се променят при теб към добро, защото виждам, че и ти самата не си спокойна и се терзаеш. Не дълбай излишно, просто се радвай , че имаш здрави и чудесни деца. Късмет в живота!
Бианка

10.   7, ти си по-обичано дете, нали?

Хора като теб не познават болката на нежеланите деца!

11.   Авторке, съвсем откровено смятам, че имаш нужда от психолог, който да те консултира по отношение на твоите собствени чувства и по отношение на дъщеря ти и държанието ти към нея. Не може да виждаш злоба в очите на едно дете - по-скоро виждаш собственото си отношение към нея в очите й. За мен проблема е в теб - не в детето. Трябва да осъзнаеш, че тя не ти е провалила или проваля живота и е част от теб - твое дете. Обичай я и й обръщай нужното внимание, тогава детето ще се успокои и няма да плаче. Ако не можеш то виж дали баща й не иска да се грижи за нея или някоя баба - няма смисъл да я караш да страда без вина.

12.   Толкова ми стана мъчно за това дете че ми се прииска да я гушна вместо теб. Не може да има злоба към майката в очите на едно дете освен ако майката не го е наранила много жестоко. Ти наистина си лоша майка. Дано това дете един ден да бъде много щастливо далече от теб със свое истинско семейство.

13.   Миличка знам какво е да ревнува 1вото дете от другото
аз още не съм станал баща защото съм едва на 19 но имам приятелка и много си говорим за сватби и деца макар и в училищно време тя е на 17 аз планирах заради мама да имам момиченца но каквото се роди такова

Успех и на горе обичай и по голямото си дете защото тя и сестричката й сте й най-скъпото което може да има една майка

15.   Лошото е,че тези преживявания ще оставят трайна следа до ккрая на живота му.А ,ти това не го мислиш,че така осакатяваш невинното дете.Опомни се!!!

16.   Защо не се замислиш, че това ще остави травма за цял живот в нейната душа. Ще бъде един непълноценен човек. На децата трябва да се дава любов и обич. За да могат един ден и те по примера на майка си да правят същото. А ти просто си лош пример за майка.