Споделена история от Семейство

Искам да да помогна на най-добрата си приятелка!
Здравейте! Аз съм момче и най-добрата ми приятелка завърши училище тази година /аз съм на 17, тя е на 19/. Ще я наричам А.. С нея се познаваме от малки, но от 6 години сме най-добри приятели и сме преминали през много неща заедно, знаем почти всичко един за друг. Винаги сме се подкрепяли. Нейната история е.. нелепа! Нелепа за нашето съвремие! Много думи могат да се използват, за да опишат това, което се случва с нея. Проблемът винаги е съществувал в семейството им и той е, че животът и е под контрол. Винаги става това, което майка и и дядо и кажат, но не говоря за по-глобални неща, разбира се, всеки родител трябва да съветва детето си за тях, но те не я съветват, те и заповядват без две мнения по въпроса, тя е безгласна буква! Така е за всичко, за най-малките и дребни неща дори! Тези хора са с много остарели разбирания за света. Сякаш са ги извадили от 70-те на миналия век и са ги пуснали в 2013! За тях не е нормално човек да излиза в 12 вечерта. Дядо и казвал така: "Човек трябва да си ляга в 10 вечерта и да става в 6 сутринта винаги! ". Не могат да приемат разюздаността на младите, не могат да приемат и това, че сега не се учи, че само купоните са важни за учениците.. когато тя им го казва, те не и вярват! Сякаш мозъците им автоматично го отхвърлят! Нямат и доверие и за най-малките неща! Въобще за нищо не и се доверяват и не и вярват! Много се страхуват за нея и поради този страх са я превърнали в заложница, сякаш е под домашен арест. Не може да прави най-обикновени неща. Ако получи нещо, било нещо материално или разрешение да излезе някъде, то е овикано, т. е. много са и се карали и викали, преди да и позволят! Не може да излезе на кафе вечер, към 8 им се струва късно.. излизали сме в 7 и е трябвало да се върне в 9 и 30, нищо, че ние и без това сме мислели да стоим до 10, стане ли 9 и 30 се започват телефонните обаждания с "Прибирай се веднага! , "До една минута да си се прибрала", "Не се излагай" и т. н... тях не ги интересува какво тя им казва, не може да останем още половин час там, тя трябва да си е у тях.. сякаш в 10-11 вечерта ще учи /не, че не го е правила/. Те и заповядват да учи и не я оставят, мислят си, че сама няма да го направи, а тя винаги е учила в истинския смисъл на думата! Навикът и е изграден още от първи клас! Но те не и вярваха, докато беше ученичка и са я будили в 6 - 6:30 сутрин, когато е втора смяна, само за да почне да учи и това непременно трябва да продължи до 12, когато трябва да обядва и да се приготвя за тръгване! Всеки един час и беше контролиран, сега малко поотпуснаха юздите, но.. в крайна сметка такова отношение не е нормално! Те продължават да и забраняват, да я лъжат, да не и вярват.. както казах - хора с отстарели разбирания, нелепи за днешно време. Ще се учудя, ако има хора като нея, сигурно е една от малкото с подобен живот.. то не е живот, то е АД! Освен това хората около нея също страдаме и сме потърпевши - тя не може да излиза всеки ден /това е най-малкото/, измисляли са си нещо за човекът, с когото ще излезе и не я пускат! Тя и без това излиза само с мен и приятеля си.. преди той да се появи, излизаше само с мен и с няколко "извънредни" срещи на по кафе с познати от училище. Може и през деня да е излизала, но щом излезе в 10, в 11:30 трябва да е у тях! Дори и до магазина да излезе, пак я карат да бърза, нищо, че магазинът е близо! Преди две години майка и си беше втълпила, че ще е много възможно или да пребия А., или да я изнасиля, или и двете заедно! Ей така, от нищото са и дошли тия мисли и страхове. И не сме излизали няколко седмици, нищо, че съм се връщал всеки уикенд /не уча в нашия град, а в по-голям близък/. Толкова са странни техните приумици и действия, че чак звучат невероятно нелепи! Смешни не са, те са трагични! А за самата А. са пагубни! Тези хора са и създали психическа и емоционална травма за цял живот, но те не го осъзнават. Когато тя им го каже, те я наричат "луда", "психично болна" и си мислят, че някой я настройва против тях. Освен това се оправдават винаги с финансовата страна, че се стараят да не я лишават и са и купували дрехи... те не отговарят относно травмите в душата, които са и причинили, те просто си повтарят едно и също, сякаш то е компенсация, но то не е! То не може да бъде, и с милиони да я зариват! Никой не може да търпи такова отношение, такъв контрол цял живот! А откакто тя се помни, животът и винаги е бил такъв. Определено има железни нерви! Ако бях на нейно място, със сигурност вече щеше да ми се е случило нещо много сериозно относно здравето. Те вредят и на здравето и - боли я глава, сърдечни болки е получавала.. когато по време на скандал тя започне да се привива от болки, дядо и и казвал колко голяма актриса е! А майка и се смеела. Тя се смее и винаги, когато той и се кара, де.. а самият той често се карал на майка и като на дете. Тази седмица беше бум, отново скандал. Преди е имало по-големи, но.. идва един момент, в който на човек му кипва! ;-) Те не е кукла на конци! Нито е от стомана! Тя не иска много, иска само да живее нормално. Без всички тези странности и целият този контрол! Та А. искаше да отиде някъде за няколко дни, като в тях бяха предупредени седмици преди това и не са казвали нищо.. обаче идва тази последна седмица и "Ама ти няма да ходиш никъде! ".. а деня преди заминаването беше ужасен! Тогава са вдигнали скандал, тя ми се обади по телефона и плачеше! Щом ми каза и "какво да направя вече, да умра ли.. ", значи е стигнала дъното.. никога не е говорила така! А аз много добре знам как трябва да се чувстваш, за да си мислиш за смъртта като изход и решение на проблемите! Тя не замина, естествено. Как така ще ходи някъде, тя не заслужава!!! Понеже е лоша, понеже винаги е изкарвала ниски оценки.. разбира се, че е най-незаслужилата! Хора, пикли и пикльовци на по 12-13 имат свободата, която тя няма! Такива забрани за излизания подхождат на такива малки л*йна, които ходят да се чукат с батковци и чичковци, пушат, пият и се дрогират! Не е реално това да се случва на А.! Не е заслужила с нищо такова отношение, винаги се старае за тях, винаги ги изпълнява заповедите като един роб.. в замяна на какво? На още по-лошо държание от тяхна страна. Не знам от кога не е гледала филм, максималното, което и разрешават, е да седне 2 пъти в седмицата на компютъра за по час, час и половина.. и ако успее да послуша малко музика - успее, ако не - не.. друго е, че тя задължително трябва да яде това, което и кажат, а не това, което иска! Може да не и се яде повече, но трябва всичко да бъде изядено, че даже я задължават да яде и хляб. Това са примери за дребните неща. Относно главните неща в живота - тя има приятел, ако прави секс с него и те разберат, това означава сватба! За тях това е закон! Ще я омъжат като нищо.. освен това им е неприемливо А. да отиде в някое момче, дори и за малко, защото хората щели да я видят, щяло да и излезе име на леко момиче, никой нямало да иска да я вземе после..
Сега се чуди кой възрастен да извика, за да говори с тези хора. Преди време исках аз да го направя, но тя не искаше. Обаждала ми се е и сме си говори с часове за поредната забрана за нещо съвсем дребно, нещо, което е нормално за всеки, но за тях не е! Сега аз не искам да се намесвам, защото знам какви ще са последствията - ще и забранят да се вижда с мен, ще ме намразят и.. не можем да си позволим да рискуваме приятелството си! А не мога да се примиря с това да бездействам, толкова искам да говоря с тях, но тези неща ме спират, страх ме е! Може да съм всякакъв, но не съм п*тка, имам си мъжкото достойнство и мъжките качества! Нещо толкова ценно като нашето приятелство се гради с години, а се руши за миг! Никой не може да ни разбере приятелството, а за нас двамата то е като нещо, от което се храним! Много я обичам и искам всичко това да свърши, защото никой не го заслужава! Сега търсим решение и за мен да напиша историята в сайта е единственото, което виждам засега. Затова и заглавието започва с "ПОМОЩ", то си е направо вик за помощ.. ние не можем да търпим това повече, тези хора имат твърди убеждения и никой не може да им повлияе, само А. може да промени нещата и да обърне хода в свои ръце, но по какъв начин? Всякакви предложения са ни само в полза, затова пишете всичко, за което се сещате! Моля ви и ви благодаря предварително!

Коментари

1.   Че е прекалено, прекалено е, да. Но се замисли дали ако не бяха такива, А. нямаше да е точно от тия " пикли и пикльовци на по 12-13 имат свободата, която тя няма! Такива забрани за излизания подхождат на такива малки л*йна, които ходят да се чукат с батковци и чичковци, пушат, пият и се дрогират! ". Тях не можеш да ги промениш, те се притесняват от днешния начин на живот, донякъде и с право. Можеш само да и бъдеш опора на психологична основа. А ако тя е завършила тази година, няма ли да учи или да работи? Само така може да се измъкне от тях. Успех!

2.   Не мисля, че е толкова до притеснението им, колкото до вкоренените убеждения и разбирания в мозъците им! Тя определено щеше да бъде същият човек, ако те не упражняваха тия зверства. То е до човек, до вътрешно усещане, до интелигентност и ценности. Тя има всички тези неща, освен това отличен успех във всички учебни години и по-важното - ЗНАНИЯТА! Ще бъде студентка, но няма да се измъкне от тях. Няма да живее с тях, но тя е зависима от тях, така че.. единственият изход, който виждам, е след като започне да си устройва сама живота, да прекрати всякакви контакти с тях. Това ще бъде тяхното наказание, но дали и тогава ще се усетят, че грешката винаги е била в тях..

Авторът

3.   Според мен е по-добре да избяга. А и тя е на 19 никой няма право да я спре.

4.   Щом е завършила, единственото (ама наистина единственото) решение е да се отдели от техните. Точка. Много добре знам за какво говориш, за нейното положение. Няма друг изход. Наложените комунистически консервативни разбирания в семействата не се изкореняват - технтие ще си умрат такива, каквито са. Важното е ДА НЕ ПОЗВОЛЯВАТЕ И ТЯ ДА СТАНЕ КАТО ТЯХ!!!

Да започне свой живот ако ще на квартира с приятели, просто това нещо ако продължава и след като вече е пълнолетна нещата ще стават ВСЕ ПО-ЗЛЕ!

5.   авторе, че дядото и майката на приятелката ти прекаляват, спор няма. но всъщност тя вече е пълнолетна и може сама да се грижи за себе си, щом вкъщи не й харесва.
между другото това: ""Не могат да приемат разюздаността на младите, не могат да приемат и това, че сега не се учи, че само купоните са важни за учениците.. " - ме уби! мислиш ли, че правото е на страната на мнозинството и че е нормално да не се учи? не защитавам крайностите в ограниченията, но поколението ви масово не е свикнало да полага усилия, да носи отговорност, което води до рязко разминаване между реалност и очаквания на пазара на труда. приятелката ти може да благодари поне в този аспект, че ако не друго, са я научили на труд.
ако питаш кого да покани, за да говори с тях - никого. тя е пълнолетна, да гояори с тях сама, ако иска да я третират като такава и самостоятелна.

6.   Нека да започне работа и да печели пари. Парите означават свобода. Парите дават смисъл на живота. С пари се постига независимост. Ще си плаща наема, ще си живее отделно, в друг град най-добре, ще прави каквото си иска.

Моите родители по същия начин ми провалиха социалния живот. Станах асоциален, мълчалив, самотен. Сега не искам нито да ги чувам, нито да ги виждам. Работя, излизам, ходя по екскурзии, лягам в 6 сутринта, ставам в 17. Къде съм, какво правя, обличам ли се, храня ли се добре - не е тяхна работа. Животът си е мой!

В парите е истината. Не ми се иска да е така, ама си е точно така в този наш човешки живот.

7.   5, съжалявам, че се изразих грешно - не могат да осъзнаят, че положението в момента е такова, не и вярват. Не, че е нормално, просто сега всичко е наопаки - ненормално е нормално, както и нормалните хора сме смятани за смотани и "злетаци", с други думи - ненормални.
А относно предложенията за работа - няма да получава повече от минималната заплата, а с нея е за никъде, няма да може да си плаща обучението, няма да и стигат пари за нищо.