Споделена история от Семейство

Баща ми е алкохолик.
Здравейте, момиче на 16 години
не знаех къде да потърся съвет и реших, че това е едно удачно място да излея мъката си и да помоля за съвет.

Баща ми, който всички мислят за много добър и разбран човек преди няколко месеца показа лошата си страна. Във всяко семейство е нормално да има по някоя караница, но в моето нещата започнаха да стават все по сериозни. Той започна да се кара с майка ми, започна да чупи каквото му попадне в ръка когато обърне 2-3 чашки. Започна да обижда майка ми и мен. Когато се ядоса хвърля неща по нея, а аз съм длъжна да стоя в другата стая да ги слушам и да успокоявам 9 годишното ми братче. Започна да пътува често и сега ни е по-спокойно когато го няма, но преди месец удари майка ми. След това, когато пак се караха отново й посягаше.

Нещата стават още по-зле. Счупи един шкаф, замери ме с дистанционното на телевизора. Казах на майка ми да се разведат, но тя не иска брат ми да е дете на разведени родители, а в това няма нищо лошо. Той пак би могъл да се вижда с баща ни. Не искам да съм безучастна и просто да ни тормози постоянно! Ще дойде и по-тежкия период когато ще почне да я бие и ще посегне и на нас. Дори не знам как бих могла да помогна. Не ме е страх да му се опълча, нито ме е страх, че ще ме удари, но нямам представа какво да правя! :(

Коментари

2.   Здравей мило дете, моят съвет е следния:

Поговори с майка си, обясни и какви психически щети нанася баща ти на теб и братчето ти. Помоли я да погледне през твоите очи. Питай я как тя би се чувствала ако между нейните родители постоянно избухват скандали. Най накрая кажи и, че да си дете на разведени родители не е чак толкова страшно. Аз самата съм такава, а ми е добре. Виждам се с баща ми, когато пожелая, живея при майка си и те са в добри отношения.

Ако майка ти не отреагира се обади на съответната служба за закрила на децата, защото в противен случай ще сте обречени да понесете много обиди (и шамари сигурно)! Побързай, такива неща не се оставят без реакция, а ти си човека, който трябва да реагира!

* Държавна агенция за закрила на детето Тел. 359 2 933 90 50 *

П. п - Съжалявам ако има пунктуационни грешки! :)

3.   Като стане нещо се обаждаш в полицията! Това може да направиш! Ако това не помогне винаги може да извикаш няколко приятелчета и да го счупят от бой и да го предупредят, че следващия път ще е по-зле за него!

4.   Говори с майка си, а него не закачай. Следващия етап е да я обвини, че те настройва срещу него и че се наговаряте двете. И тогава ще стане още по-лошо. От опит ти го казвам. От много, много горчив опит. Послушай ме. Не го дразни, не скачай срещу него, защото майка ти ще си изпати, и то, лошо. Каквото ще правиш, с нея говори, когато го няма.

5.   От авторката.

До №4.. Случвало се е и това.. Обвинява я, че ме настройва срещу него ако му повиша тон и/или му противореча. Започва да вика и на мен и на нея. А в същото време тя няма вина за нищо. Последният път се разкрещях и му казах да престане да вика, а той ме изгони от стаята.

До №2 Благодаря Ви за съвета. Ще опитам да поговоря с нея.. отново. Не искам да се стига до закрила на детето, но ако това е единственият изход.

До №3 Мислела съм да извикам полиция, но съседи това онова. Не желая излагащи сцени, които ще опетнят репутацията на майка ми. За приятелчетата и боят.. да, мога да го направя имам приятели на по 19-21 години, но не мисля, че съм толкова жестока да стигна до там. Въпреки, че той го заслужава!

6.   настоявай пред майка ти да се раздели с баща ти няма смисъл само психически травми ще получавате освен физическите

7.   Хвани го докато е трезвен и го разпитай сериозно защо го прави и не мисли ли, че така наранява хората около него... ако не проявява разум, говори с майка си за развод.