Споделена история от Семейство

Вашите мнения или подобни истории за....
Имам си приятел от 2 години. Разликата ни е 16 години аз 22 той 37 - това не ме притеснява никак нито него много се обичаме и уважаваме. Живеем заедно много се разбираме и плануваме да си имаме дете :) Аз обаче съм студентка предпоследна година а той си е с сериозна работа. Та вапроса ми е после трудно ли се намира работа като имаш дете и общо взето как седят нещата с работа(почти без опит) и майчинството. Трудно ли е в България да си майка и да си търсиш работа? Благодаря предварително за мненията по темата :) Иии моля без обсъждане на разликата ни :) Благодаря!

Коментари

1.   Да, трудно ще си намериш работа, докато детето ти е малко. По-добре си го гледай у вас, обръщай му внимание, а съпругът ти ще ти носи пари и така ще си живеете добре.

2.   Споделям мнението на номер 1. И само бих вметнала, че и без дете, пак трудно, ще намериш работа, като нямаш опит. В днешно време, ако може да си на 18 с 10 г. Опит ще е най- добре, ама....

3.   Сега ти е идеалният момент за първо дете. След като детето малко порасне и започне да ходи на ясли и детска градина (т. е. 2-3 години след раждането) вече може да се замислиш за работа.

Даже на работодателите ще им хареса това, че вече си имаш дете. За тях това е плюс, защото значи, че след като започнеш работа няма да излизаш в майчинство за година или две. Тогава след като направиш няколко години опит на работа може да се замислиш за второ (и дори трето дете), за да получаваш и майчински.

Като цяло плановете са едно, какво става е друго, но все пак сега е подходящ момент за дете според мен.

4.   От Авторката :) А скъпо ли е да имаш дете защото съм чувала от познати че било "скъпо удоволствие" а аз не мисля така :)

5.   подкрепям номер 3

7.   За съжаление е трудно да си намериш работа и без дете. А пък без опит още повече. Много малко млади хора работят това, което са завършили. Но не казваш какво учиш точно? Ако е професия, която позволява не толкова фиксирани работни часове, може и да не е такъв голям проблем детето.

8.   Доста скъпо удоволствие е! Аз имам едно, а искаме и второ, но парите текат като река по детето. Да, сигурно може и със супер скромен бюджет, но за мен е важно памперсите да са най - хубавите (от другите се зачервява кожата), единствено на хип и бебевита пюретата са хубави, като цяло всичката качествена храна е скъпа, общо-взето 300лв. месечно за храна, памперси, дрехи и други консумативи. Да не говорим за играчки, легло, кошарка, столчета за кола (три на брой до определена възраст), столче за хранене, евентуално проходилка, уолкър и т. н. Без да си купувам почти нищо за мен, мъж на 28, с доста храна от село, сметката в магазина ми е 100лв. мин. на месец. Да не говорим за това, че да се внедриш в държавна ясла, че и градина е мнооогоо трудно, а частната е мин. 450лв. на месец. ДЪРЖАВАТА ПО НИКАКЪВ НАЧИН НЕ ТЕ СТИМУЛИРА ДА СИ РОДИТЕЛ!!!

М 28, роден и живеещ в София!

9.   Приготви се за голяма борба. Работодателите в България са големи гадняри. Като чуят, че си без опит се мръщят, а като им кажеш, че имаш и дете... направо ти посочват вратата! Преди няколко години бях направо скандализирана, на интервю за работа в прав текст ми заявиха, че трябва да подпиша декларация, че в следващите 5 години няма да забременявам! Естествено моментално станах и си тръгнах, но това е показателно какво е мисленето на повечето работодатели. За тях жена с дете означава само едно ПРОБЛЕМ! Ще иска много почивни дни, защото детето боледува, ще си тръгва по-рано защото няма кой да го прибере от детската градина, няма да иска да ходи в командировки защото кой ще гледа детето и т. н. Та за това съвета ми, ако още не си забременяла, първо си намери работа, че после забрави! А и още нещо, в нашата мила родина за да имаш право на майчински трябва да имаш поне 2 години трудов стаж без прекъсване. Освен това ако вече работиш и тогава забременееш поне докато си бременна работодателят ти не може да те уволни, защото имаш защита по кодекса на труда. За това само на 22 си, завърши си образованието, намери си солидна работа и тогава мисли за дете. Защото знаеш ли как се гледа дете без пари? Трудно! И не ми казвай, че приятелят ти печели добре, сигурно, но едно е да делите парите на две, друго е на три, освен това в наши дни е доста трудно и ако, недай Боже, остане без работа, какво ще правите? За това, знам, че те поливам със студена вода, ама изчакай с плановете за детето и се концентрирай върху намирането на работа!