Споделена история от Семейство

След развода
След развода моята бивша половинка е в депресия свързана с кошмари, нервност, сърцебиене, кръвно. Обвинява мен за случилото се. Аз също не съм в цветущо настроение и здраве, но не искам да продължаваме да се тормозим след като сме стигнали съвместно до това решение. Лошото е, че не можем да освободим мозъците си един от друг и да продължим напред. Има ли хора минали през развода и как се оцелява след това? Да добавя, че имаме и дете, което където и да са родителите му трябва да са психически и физически в ред, че да могат да се грижат пълноценно за него.

Коментари

1.   През развод точно не, но преминах през смъртта на мъжа ми. Което не е по-добро и по-леко в никакъв случай, затова ще ти отговоря от моята гледна точка.

Как се оцелява? Приемаш го, приемаш фактите такива каквито са, и си продължаваш нататък. Гледаш си работата и задълженията, съсредоточаваш се върху текущите неща тук и сега, без много-много да се оглеждаш насам-натам и да мислиш за минало и бъдеще.
Да, състоянието отвътре не е много цветущо, както казваш - има болка и мъка, и бунт, осъждане, протест и недоволство...просто го приеми, приеми състоянието си такова, каквото е. Помни, че е временно. Със сигурност ще отшуми, ще го преодолееш и с времето ще отмине.

2.   Вие двамата на консултация при психиатър, познавам хора във вашето положение. А за детето се консултирайте с психолог. В никакъв случай не трябва да страда, заради вас двамата. Но пък ако и двамата толкова не можете един без друг, просто се съберете и отворете нова страница.

3.   Нормално е да се чувствате зле, в крайна сметка свързват ви години спомени и сега и на двамата ви трябва време да се съвземете. Май единствения начин човек да е щастлив веднага след развод е ако преди това бракът му е бил наистина непоносим и изпълнен с насилие и скандали., но ако сте се разделили общо взето цивилизовано и поради несходство в характерите, тогава ще ви трябва време да си стъпите на краката и да продължите напред. Дайте си време и всичко ще се оправи. Успех!

4.   Искам да се консултираме с психолог, тези дни доста порових в нета в търсене на семеен консултант. Зная, че не сме първите и последните преживели развод. Постоянно се питам и аз защо си го причинихме, като се обичаме и двамата, а не успяхме да си дадем това което искахме. Детето ни за сега е пощадено от психически травми. Мога да кажа даже, че след като се разведохме е доста по-спокойно в къщи и малката също е спокойна. Все се карахме за всичко, спорехме, и чакахме другият нещо да направи. Разведохме се леко и безпроблемно както казва човека писал коментара 3. Но както нямахме нормално семейство, сега нямаме нормален развод. Чувствам се в дупка, ако го мразех вероятно щеше да ми е по лесно. Разбихме семейството си, и всеки живее с болката от това. Нито можем да продължим напред, нито назад да се върнем.

5.   Според официалната статистика всики втори брак в България завършва с развод. Пак според тази статистика в България има близо 400 000 българи с по два развода, това е един град колкото Пловдив. Това са реалностите в момента, така че нито си първата, нито ще бъдеш последната. Горе главата и давай напред!

7.   Защо да не можете да се върнете назад?

Ако си починете един от друг за половин, една година, после?

Толкова фатално ли е всичко... може би имате нужда просто от малко време един без друг, да помислите трезво.

Как мислиш?