Споделена история от Семейство

Кое училище да избера за детето в 1 клас?
Здравейте! Дилемата ми е следната. Догодина ми предстои избор в кое училище да запиша детето си за 1 клас. Живеем в София и изборът ми е попаднал в някои точно определени училища. Моите лични фаворити са 133 СОУ, 18 СОУ, 134 СОУ. Съпругът ми мисли и за 138 СОУ или за 32 СОУ, но не сме говорили за тях и най-вероятно ще подадем документи само за горните три (а всъщност сме и в района на 18 СОУ).

133 СОУ ме привлича с това, че харесвам руския и искам детето ми да може да го учи. Чела съм по форумите и добри, и лоши неща за него, но като цяло добрите мнения са повече. 134 ми харесва повече поради това, че дисциплината там е на ниво, материалната база е много добра, но малко ме смущава изучаването на иврит (не защото имам нещо против евреите, а защото езикът се използва само в Израел и няма смисъл да се мъчиш да го учиш, при условие, че може и да не видиш приложение с него). Най-много се замислям за 18 СОУ - в района ни е и работим близо до него - два много силни критерия при отсяването на кандидатите. Паралелките, които ме интересуват са тези с корейски и японски език, в краен случай и руската паралелка. Това са много търсени в днешно време езици, които определено ще помогнат много при работа. За мен лично корейският и японският са идея по-напред от иврита, защото се говорят от повече хора, а и се търсят страшно много. Пък и ще има кой да ни помага - сестра ми завъърши японска филология и в краен случай можем да я накараме да ни помага :D.

Моля ви, споделете мнението си за някое от тези училища. Всякакво мнение ще ми е от полза.

Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   133 СОУ е добър избор според мен.. 18 също.. Бих Ви препоръчала също така и 73 СОУ, поради простата причина, че съм чувала много положителни коментари за него. За други училища не се сещам..

2.   Препоръчвам ти 54 СОУ... Дъщеря ми вече е 6 клас и от 1 клас е в това училище. Много съм доволна.

3.   Съветът ми е за 134то. Ивритът мове да не се използва другаде, освен в Израел, но си е голям плюс. Сестра ми завършва това училище тази година. До сега са ходили няколко пъти на екскурзии в Израел, а там, вярвай ми, има какво да се види. Сега говори иврит толкова добре, че може спокойно да живее там, без да има проблем с комуникацията. А Фондация Лодер (Est?e Lauder) стои плътно зад учениците и дори е помагала на зрелостници да се уредят да учат/работят в Израел, а там, предполагам знаеш как се заплаща трудът.. особено специализираната работна ръка. НО ивритът не им е основна дисциплина. Даже на английския се набляга много повече. Имат много добра материална база. Много добре охраняват училището. Държат на униформи и на дисциплина. И най-важното-децата излизат грамотни от там, за разлика от руското, където положението е плачевно!

4.   Син или дъщеря имаш не казваш какво е детето в 1 клас е но все пак стискам палци за да го запишете на училището където ще му хареса.
Успех миличка.

5.   Руски? Иврит? Не занимавай детето с глупости! По-добре да учи български, английски и евентуално още един западен език. Руския след време в Русия ще си го говори. Я бъдете по-напредничави. Избери училище близо до вас, само това мога да те посъветвам!

6.   Детето трябва да се запише в най-близкото училище. Ако има много 'убаво у-ще в Бъкстон, да не би да ходите всеки ден да го водите до там? Всички са еднакво хубави. Важно е да завърши хубав университет или гимназия

7.   От автора: Дъщеря, още е на 6 и ни остава още една година. Може би да се ориентираме и към други езици. Освен непременно екзотичните японски и корейски може да се ориентираме и към немски или френски например. Повече ме привлича немският и мисля, че с него може да се намери реализация. Някакви препоръки? О, и много ви благодаря за бързите отговори, заравах се страшно много каро проверих.

А в сайта на 134-то видях нещо за дипломите за владеене на иврит от Министерство на образованието на Израел. Как се изкарват? Струва ли нещо това? И осигуряват ли преимущества при работа и кандидатстване в Израел?

При 73 СОУ изпитите за дойчшпрахдиплом само за кандидатствалите след 7 клас ли се прави? Иначе не ми се струва лоша идеята първи чужд език - немски и втори - руски. Благодаря ви безкрайно за упътването, не се бях сетила за това училище (може би, защото нямаме роднини там :D).

8.   За какво ще го записвате в училище където се учат езици които няма да използва. Запишете го някъде с английски и немски. Това са 2-та най-важни и необходими езика. Иврит както казахте няма да го ползва освен в Израел, а японският освен, че е един от най-трудните, се говори само Япония, а едва ли детето ви ще иска да ходи там, ако ще напуска България. А това, че Вие харесвате руски не значи, че и на детето ви ще му харесва.

9.   Трудно е на хората които са от скоро в София да изберат училище за децата си, но да не забравяме, че в повечето случаи и те не са учили в най елитните! Така, че може да запишете и в кварталното(28-мо, 57-мо, 136-то). От разсъжденията ти разбирам, че познаването на училищата, традициите в тях и качеството на подготовка са ти непонятни, така че по-добре за да не заемате мястото на някое дете което заслужава да бъде там.

10.   Какво означава "заслужава да бъде там"? ! Да не би ние да сме втора категория хора? И да отскоро сме в София, само 21 години :). Искам жетето ми да получи качествено образовние и се надявах да срещна добронамерени хора, но уви...

Получих мого добри отзиви за 18-то с корейски, но ме впечатли и мнението на #3. Може ди да ми разкажете повече за 134 СОУ?

11.   Горкото дете, какви са тези болни амбици? Май много филми гледате! Запишете детето в нормално училище, да изживее нормално детсвтото си с изучаване на английски и/или немски и когато дойде време за тя сама ще реши какво иска да продължи да учи или не. Какви са тези приложения на японски и корейски??? В България ли ги търсят /те в България и българския не знаят де/, защото в чужбина със сигурност не ги! За чужбина ти трябва, английски, немски, френски или руски, но по важното е какво му се отдава на детето!

12.   Руски, японски, иврит... абе, жена ти изобщо замисляш ли се какво ще прави детето ти с тия езици след 20 години? Да, да знаеш рядък език е богатство, но дай първо да научи английски добре пък после го записвай на някаква екзотика. Защото да, търсят хора с китайски, корейски и т. н., ама се предполага, че това е допълнение към английския. Ако искаш да си намериш свястна работа без английски си за никъде. Защото колко обяви за хора с иврит има? 5-6. А за хора с добър английски? Та помисли малко практично, а не само от гледна точка на това на теб, кой език ти харесва. Така, че ако ще търсиш училище важни са няколко неща. 1. Да ви е сравнително близо, голям ужас си е да рано сутрин да видиш малко дете в другия край на града. 2. Материална база също е от значение. 3. Учителите. До 4 клас детето има само 1 учител и е добре да се харесат взаимно, както и въпросният учител да има опит. А японски може да научи и в гимназията, ако толкова държиш на това.

13.   Пак съм 4ти номер Пожелавам на твоето малко момиче когато влезе в 1 клас да бъде най добрата и щастлива ученичка и да радва учениците и учителите.
Ти си страхотна майка и добра жена успех.

14.   Иврит е труден език руски немски английски са лесни езици аз съм ги учил когато бях още на 4 години и в училище 1ви клас учехме руски за детето тези езици ще са лесни иврит е труден език и едва ли ще свикне с иврит.
Като за начало руски е най добре после като по порастне ще научи и немски.

16.   На мнение съм, че английския можеш да го научиш даже и по пиратските сайтове в интернет. Пък замислете се: всеки като знае английски отсяването на кандидатите за една работа какви ще са. Например се явяват 100 кандидати, 99 от тях знаят английски на ниво С1, а един на В2, примерно, но той пък знае японски или корейски на В2 или С1. Помослете кого ще наемат. Плюс това английски съвсем спокойно можеш да си го научиш и в някое училище от типа на "Европа" и пак няма да си по-назад от останалите. После след 7 клас детето може и да си кандидатства с английски или френски, или руски, или немски...

17.   От арвтора: Хм, може би прибързвам с това 134-то, ама много ми допада идеята за 133-то! Първолаците започват с руски, до пети клас го научават и после започват с английски. Руският, започнат отрано, помага за научаването на българския, а някои правила определено е добре да се усвоят по-рано. А когато започнат с английски вече имат по-солидна представа за езика като система, по-добро логическо мислене. Но много искам да чуя мнение за корейската и японската паралелка, но надали ще се намери тук дори и един от родителите от там...

18.   Майката обаче си е нахъсана.. това не е амбициозен родител а човек живеещ далеч от реалността

19.   Мила авторке, и аз започнах с руски в 1 клас и оттогава ми стана любим.
Винаги съм харесвал и немския и английския но руския си ми беше винаги на 1 място.

20.   Номер 18 коментара ти е много противен

21.   Оф аман от хейтъри в този сайт! №18, дразниш с тъпотата си, скрий се. Тия администратори как ги допускат - не знам. Уж тябвали да минат през проверка, да-да.

А моето мнение: дъщеричката ми е в 133 СОУ и съм много доволна. Наистина ранното обучение по руски помага на това по български. Разбрах, че в училището ще се открият фонетични кабинети, в които децата ще могат да усвояват езиците. Охраната е страшна! Доволна съм за сега от стаите, в които учат малките. Госпожите също обучават много добре, имай предвид, че част от учителките са от Русия и говорят руския като майчин. Няма да съжалиш ако запишеш детето там.

22.   Номер 18 просто коментара му си беше противен. Авторке виж моите кометари.
133то соу за мен е добре тъй като с руския съм почнал още от началото на ученическите си години и винаги с него свършвахме
комунтара под номер 21 обаче е много точен.
Пожелавам на дъщеря ти успешна учебна година и да има много високи резултати.
от сърце го желая.

23.   Добре, че има още една година докато детето тръгне на училище до тогава могат да измислят и някой нов език.

24.   23 искрено ме разсмя, 21 и ти , и авторката запишете 133то Очевидно образование ви липсва и на двете; ''част от учителките са от Русия и говорят руския като майчин'' , това се казва '' компетентност''. :) 18

25.   Училище за Магьосници

26.   Адмирирам изучаването на източен език - корейски, японски и прочее, но за иврит е някак непрактично. Втори език като английски или немски също е добре, обаче при наличие на източен език с изучаването на руски на детето ще му е по-лесно. Подкрепям авторката!
А за останалите, които нямат "болни амбиции", ще им кажа, че реализация в държава като Япония, която асоцирам с думи като дисциплина, култура и традиции - по-хубаво няма! Децата им да ходят да стават строители и чистачки в Англия или да продават в някое заведение за бързо хранене в Германия - чудесна алтернатива! Всеки сам преценява за детето си.

27.   Аман от такива "софиянци" живеещи вече 21 години в София... От такива като вас ние- 3то поколение родени в София висим отзад на опашките и не можем да си запишем децата нито в кварталната градина, нито в кварталното училище, които са в центъра на София. Още не знаете къде са 5те кюшета, но вече сте се прицелили в 134то, 18то, 20то...

29.   Към 27 - ако бяхте много кадърни трето поколение Софиянци нямаше да висите на опашка:)))Защо да знаем 5те кюшета нима те са по важни от Левски, Ботев... Стегнете се Софиянци и не висете по опашките, целете се към училища и учете. Много може да се изкаже по тази тема, но тя не е приоритет в момента - ох и на 5те кюшета да си роден пак не е гаранция че няма да си селяндур!!!

32.   Не намесвайте Левски и Ботев в такива теми!

33.   До Софиянци, специално, които се целят в близкото квартално училище, за да не се напънат да станат 20 минути по-рано. В условията на глобалното училище, още се делите на граждани и селяни. Не осъзнавате проблемите на страната ни. Проблемите тук не са в това, че Българчета се редят на опашка за най-елитните училища, а това че делите децата на селянчета и гражданчета. Проблемите са циганите и психичноболните по улиците. И живот и здраве, Вашите деца като учат в немско- и френско- говорящи страни, като видят, че сте от бившия Източен блок, че не можете да си позволите квартира към университета, в който сте изпратили детето да учи - тогава се замислете как се чувства това дете в тази "гостоприемна" чужда страна. Ето по този начин се държите в България. Нали не мислите, че София е единствената столица в света? Мислите, че Виена и Лондон размитат за българчета?
Един живот се живее и достъпът до образование е изконно право на всяко дете! А Вие винаги ще останете едни необичани надути същества без елементарно възпитание и изпълнени със злоба. Защото ако родителите Ви не са Ви научили, хората се разделят само на добри и лоши. И Ви уверявам, че депресийната Ви незадоволеност ще се увеличава, защото нищо не сте постигнали - от панела - до училище и обратно. Лятото - до морето и светът за Вас свършва - измерва се с дължината на носа ВИ. Хайде да върнем разпределението от казармите и от университетите? Съгласни ли сте?

34.   Някои хора тук не с на ясно със езиците по света и глобализацията му, може би защото са живели само в БГ.
В тази връзка искам да кажа мнението си за езиците!!!

Ангийски се говори по цял свят!? !? !? !?

Пробвайте да си поговорите с немци французи или италиянци на улицата на английски!!! Ще получите цветуща местна псувня, влезте в община в Германия и говорете на английски хахаххахахахах ше ви пратят там от където сте излезли, преди определен период от време, като лчбезно ви обяснят че щом сте отишли в Германия трабва да говорите на немски...!!!

Иврит : не се говори само в Израел господа НЕВЕЖИ, Евреите са по цял свят и колкото и да не ви е приятно го управляват!!!
А Руския се говори навсякъде защото руското нашествие е колосално по целия свят са се пръснали руснаците!!!

п. п. А в Израел за тези които не са ходили да знаят може да не се мъчат с Иврит 70 % в Израел са Руско говорящи!!!

35.   Най-близкото читаво училище, което е в района където живеете, познавам такива чийто деца пътуват по 1 час сутрин и това за малко дете не е нужно и нормално.

36.   Авторке, противно на това, което някои ти казват, аз се радвам на идеята ти. Английският се учи лесно, не е кой знае какво, така че и аз не виждам смисъл детето да се посвещава единствено на него. Моите родители не бяха много амбициозни спрямо мен, аз сама исках и се записах на английски във 2-ри клас (беше СИП), до 7 клас вече го знаех на ниво B1-B2, затова и подготвителният клас в английската паралелка ми беше лесен, изкарах много висока оценка на финалния изпит (от малкото отлични). Ученето на други езици ми беше по-трудно заради лошите навици от лесната граматика на английския, но все пак успях да науча и руски малко преди да стана на 30, преди това съм учила и други езици, които знам горе-долу добре, включително един източен. Ами, всичко се научава, а децата учат много по-лесно от нас възрастните. Дали ще е иврит, японски или някой друг екзотичен език- все ще е добре. В днешния свят конкуренцията е голяма, а и не се знае след 10 години на какъв хал ще сме. Тогава заминаването за Япония може да се окаже всъщност добра опция, ако детето знае японски. Никой не знае какво ще се случи в Европа в близките 10 години, нали?
В България е пълно с неамбициозни хора, които ги е яд, че някой иска да постигне нещо повече от тях. Лично съм се сблъсквала с това, защото докато другите ми съученици и състуденти само се чудеха как да се забавляват, аз си изпълнявах плановете малко по малко - печелех конкурси, ходех на различни семинари и др. под., два пъти печелих стаж в Европейския парламент (не успях да отида по финансови причини, но независимо от това го броя като постижение) и много, много други неща. Зоната на комфорт за повечето ни сънародници е уникално малка и се простира точно до носа им. А пък на т. нар. кореняци софиянци все някой друг им е виновен. Ами, като знаете кое къде е и сте толкова оправни, защо в крайна сметка не успявате нищо да постигнете само с едното голо самочувствие? Всички сме хора и имаме равни права децата ни да се образоват в държавните училища. А в училищата децата трябва да бъдат класирани по резултатите, а не по това на кой родът му живее по-дълго в София.