Споделена история от Семейство

За Помаците
Здравейте, доста често посещавам този сайт и реших накрая и аз да споделя своята история с вас. Аз съм помакиня - жена на 24 години. Откакто се помня, семейството ми спазва строго /даже прекалено/ препоръките на Корана, живеем според божиите закони отвсякъде. Баща ми е буквално вманиачен на тема религия и вяра. Вероятно няма да повярвате, но въпреки, че е сравнително млад човек, живеещ и работещ сред българи, свободни и ерудирани хора, той е запазил първичното си и откровено дивашко разбиране за религията и живота.

Всяка вечер, след като се върне от работа, майка ми взима леген с топла вода /въпреки, че имаме баня с всички удобства/ и му измива краката, а ако водата е прекалено топла или студена, може да изяде и някой плесник. Невероятно, но факт - в наше време все още има такива хора. Ние живеем на село, близо до голям град, след като се дипломирах в университета ми предложиха хубава работа в града - приех и с хиляда условия и скандали останах да работя там и си наех квартира. Разбира се, това трая от ден до пладне - не се минаха и три месеца и една вечер, когато се прибрах в квартирата, хазяйката каза, че през деня, баща ми е отишъл и ми е вдигнал багажа, като е казал, че повече няма да живея там.
Добре, че селото е доста близко и непрекъснато има таксита и автобуси - прибрах се.

Баща ми ме посрещна с шамари, свали ме в краката си и започна да ме рита, където свари - по-късно разбрах защо - през деня, някакъв човек от селото бил в града и ме видял как пия кафе и се "кикотя" с някакъв мъж - досетих се - един преподавател от университета ме видя и ме покани да поговорим за работата ми. На читателите това може да се стори странно и зверско, но за мен това е ежедневие - почти не се минава ден, без баща ми да си намери причина да удари или направо набие майка ми - аз съм единствено дете, защото когато тя е била бременна с второ, той я е пребил така, че е пометнала и никога повече не е могла да забременее.

Така живее една млада жена в 21 век - нямам право да нося прилепнали дрехи, да се гримирам, да нося много бижута, да говоря с мъже - дума да не става за заведения и купони - бях се зарадвала, че поне в града ще имам относителна свобода, но и това се оказа напразна надежда. Отчаяла съм се..., още по-лошото е, че баща ми напоследък често взе да споменава, че отдавна ми било време да се омъжа - нямам как да се защитя, сигурна съм, че ако посмея да му противореча, ще ме бие, докато се съглася.

Много пъти ме се е искало да избягам - просто с един сак и да отида на другия край на България, но се страхувам, защото ако го направя съм сигурна, че той ще погуби майка ми - а тя е толкова добра и тиха жена, от непрекъснатите побои и скандали е станала като сянка. Това е моята жалка история - модерен свят, модерни времена, а аз съм непрекъснато подтискана и мачкана от остарели предразсъдъци.

Коментари

1.   Ще направя едно много лапешко изказване, което съм почти обедена, че няма да бъде побликувано. Мразя турците, мразя негрите, мразя циганите .... ама помаците най-много ви мразя. няма такива плужеци ей. малко на юг от града в който живея е пълно с такива ...седете си по селата ...забулвайте се ....квото искате се правете, по-далеч само стойте . аа... и още нещо... нямам нищо против да се самойзтребите ... хайде сега започнете по мен да плюете...щото нашето племе пък знае всичко друго, само не и какво е сплутеност. Айде със здраве

2.   И аз съм такъв и от такива като вас ...фанатизираните сме си изградили такова мнение за нас ...в нашия край освен по високите минарета, изградени по времето на ДПС, по друго не можеш да познаеш, че живеят така наречените "помаци" там

3.   За съжеление не е само твоята,не е само при помаците и не е само в България. Единствената разлика е,че докато в Европа има къщи,предназначени за подслон на жени,търпящи домашно насилие и защитата им,в България докато се помръдне каквото и да е било, ще е късно...

Не знам какво да те посъветвам,не съм изпадала в такава ситуация и дай Боже да не се случва... и все пак си мисля,че ти си слабостта на баща ти. Защо не се опиташ да разбереш плановете му и да му влияеш индиректно... може би така животът ти ще стане по-лек. Надявам се,че поне до някъде съм дала адекватен съвет...
Мила

4.   Нямам думи, потресен съм. Образована и интелигентна си, веднага намери организации за закрила, консултирай се с адвокат - не отлагай. Мислех си, че тези неща са отдавна в историята. Кураж и успех!

5.   Cпасявай се живота си е твой!!!!

6.   Моло момиче, ти не можеш да продължаваш да живееш така. Моят съвет е с майка ти да съобщите в полицията за домашно насилие. БЯГАЙТЕ И ДВЕТЕ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПО-ДАЛЕЧ!!! Ти си на 24 и не трябва да позволяваш баща ти да властва над живота ти, а още по-малко да те бие! Желая ти успех и измакни се от този АД!

7.   Най напред трябва да говориш с майка си, ако тя не желае да направи крачката. Остави ги, и си живей живота сама. Не си малка и необразована, можеш да се справиш и сама. УСПЕХ..

8.   Баща ти сигурно и съпруг ще ти намери! Дори и да избягаш, горката ти майка ще продължи да бъде потърпевша от неговите набези и тормоз-физически и психически! Аз живея в град близо до София и нямам никакъв контакт с помаци, турци и други, изповядващи исляма. Нямам представа що за хора сте и по какъв начин религията ви ограничава-особено жените! Живееш наистина в модерно време-имаш своите предимства! Млада и образована си! Затова ти пиша-БЯГАЙ, БЯГАЙ, БЯГАЙ! Спасявай се в големия град! Ако обстоятелствата го налагат-прибери майка си и прекъсни контакти с баща си! Ще ви бъде трудно, но изгради живота си далеч от него! Не смятай, че това е неуважително и непристойно поведение спрямо родител! ЖИВОТЪТ Е ЕДИН! Ели

9.   Ужас - на 24 години си не го позволявай това. Да беше на 16-17 е друго, но си на 24. Трябва да го промениш това - разбирам, че имаш образование- била си доволна от работата. Намери начин да се махнеш и да се развиваш. Без да те обиждам ще кажа да се махнеш от селото - защото "селската" среда е подтискаща. Не забравяй, че живеем в правова държава и домашното насилие е подсъдимо.
Хубавото е , че разбираш много от нещата. От теб зависи - дали ще живееш свободно и гордо или ще умреш в своята дупка.

А и немога да проумея за забраните да общуваш нормално с мъже. Това е света днес- общуване с всеки. Ай с късмет.
И до номер 1 : не си права

От един на 20

10.   Tова е много лошо,незнам какво да те посъветвам,нова не е държание неговото,а чиста проба насилие,не е норм ално в днешно време да бъдеш третирана така както е в Турция все пак си Българка макар и мюсюлманка ти си пълноправен човек който има право на личен живот без да ти се месят и определят кога да се жениш и с какви момчета да се срещаш.Незнам дали няма да е правилно да подадеш жалба срещу баща си ако баща ти продължи да те бие,но не ми се иска да стане защ
ото все пак той ти е най близкия ти човек и те е отгледал,но държанието му не трябва да е такова

11.   Да, и аз ще кажа - защо вие с майка ти не се защитавате, защо не се махнете оттам???!! Какво прави майка ти, а и ти, още там? Нарекоха ви плужеци - такива сте. Майка ти ако не иска спасявай себе си!

12.   Ужасно е всичко което казваш!в случая пробемът е в баща ти ,а не в това че сте помаци, този човек страда на някаква форма на агресия и умело я прикрива под морално спазване на Корана.Трябва да бъде озъптен.Взимай и майкати и надалеч, това не се лекува

13.   С риск да те нараня, ще ти кажа, че твоята ситуация ми изглежда безнадеждна (почти). Всички сме наясно, че стига да решиш, можеш да поемеш своя път. Проблемът е какво става с майка ти?
И тук вариантите са два:
-тя да е една абсолютно примирена, смачкана, също толкова изкуствено фанатизирана жена, страхуваща се от гнева на съпруг и от хорски срам, поради което няма да предприеме нищо (в смисъл да тръгне с теб);

-тя да е една борбена жена, приела дотук съдбата си (заради теб например), но стига да й дадеш знак, готова да търси остатъци от спокойствие и да те последва там, където ще сте само двете;

Ти си силно момиче, дано приличаш на нея и дано характерът й е от втория описан по-горе тип. Но дали е наистина така, ще кажеш ти, аз своето няма да го кажа.

Ако тръгнеш сама, няма да намериш щастие далеч от майка си или поне няма да е пълно.

И все пак, стават и чудеса, никога няма да забравя колко бях изумена от една една помакиня, която гледах по телевизията и срещу която беше въстанало цяло село затова, че тя бранеше неотстъпно правото на дъщеря си да не носи забрадка, да учи и да се развива. Беше изумителна! Говореше изключително интелигентно, невероятна жена! Прекланям се пред такива хора. Ако си ме разбрала правилно- ако майка ти е от този тип, ти вече си спасена....

Относно изказвания като на номер 1- жалки са, даже смехотворни...
Българка съм и по етнос, и по националност, никога не съм имала предразсъдъци към турци, помаци, арменци и прочие в България. За мен те са просто хора.
Но ми става мъчно като чета такива неща. Струва ми се далечно, направо отзвук от минали векове и дори ми е трудно да повярвам.....
Но, запомни, претегляш ЗА и ПРОТИВ и не забравяй, че имаш право на своето щастие!

14.   Абе каква силна жена бе, какви 5 лева. Силните жени не търпят тормоз и насилие! Те правят и невъзможното ДЕЦАТА ИМ да не живеят в такава среда. А тия двете - майка и дъщеря...нямам думи просто.

15.   Пикая на корана и импотентния Ви Аллах!Пикая на ,,ценностите" Ви, защото психическия и физически тормоз на един дърт глупак в/у семейството му не е ценност.А именно това са вашите ,,ценности" един изкуфял дърт глупак тормози всички около себе си и те нищо не правят, а го уважават, защото така трябва та ако ще да ги реже парче по парче.Той е най, защото е най-стар и всички трябва да го слушат.

Напоследък чрез шибаните турски сериали се води някаква гнусна пропаганда да се втълпява на хората как трябва да се подражава на турските обичаи, защото те са по-добри от нас.Е не са, и те и Вие сте религиозни фанатици, които сте готови на всичко само и само да наденете хомот на още един народ.Такива сте и Ви презирам.Не гледате да сте добре а служите на шепа хора, които Ви манипулират и мачкат.Вървете си в Анадола и си теглете теглото насадено от гнусната Ви поробителска религия.

Ние Българите сме били лоши?Не не сме всички лоши качества сме придобили от Гнусното Робство.Такива като баща ти правят от такива като теб роби.Някой ден ще възпита и децата ти да бият и унижават.Мечтая да видя деня, в който ислямския фундаментализъм е жестоко смазан и всички такива престъпници като баща ти бъдат заличени от лицето на земята и изпратени при оня изрод Аллах дето награждава за убииства.

16.   15, не е виновен аллаха и исляма. Просто тия жени са едни безхарактерни и безволеви дрипи, които предпочитат да търпят насилие вместо да поемат отговорност за себе си и за децата си. Наистина е жалко и страшно, но какво да правиш... това си е техния избор

17.   Погрешно е да се приписва, това извращение на исляма или спецификата на "помашкия" етнос. Това, което се случва днес е плод на един геноцид преминал в последствие в зловещ експеримент продължаващ и до днес. Всичко започва непосредствено след освобождението 1878 г. Масови кланета от в районите с концентрирано помашко население Родопи и Пирин. Причина - мюсюлмани са, това е достатъчно условие за неадекватната зверщина на българи башибозуци, същите които качиха Левски на въжето и пуснаха куршума на Ботев, същите които разстрелваха истинските българи по подлезите на София, по села и паланки 1938 - 1950 г. Същите, които забиват последните пирони в ковчега на майка България днес.
Експеримента продължава с нарочната капсулация с цел изследване и култивиране на "нисък клас българи" на няколко стотин хиляди човека. Закрепостени по родните им чукари привързани за тютюна деситилетия наред, те са подготвяните бели роби на "истинските" българи. Тези хора са изолирани не само от света, те са изолирани дори от тогавашната реалност в България и то не до 1989г, а докъм 1999г. когато масово мъжете почват да работят из ЕС и да си сверяват календара, за часовника е още рано...
Така, че събирайте информация от независими източници, развивайте се духовно и мисловно, бъдете единни за да пребъде и България. Няма по-генетично чисто и запазено общество от "помашкото". Обикновен изстрадал българино! Ако прозреш същноста на подготвяния роб и промениш визията си, той ще спаси бъдещите ти чеда и гарантира достойното им пребиваване по тези свещени земи.

18.   17, намесваш тук неща, които едва ли имат общо с темата. Защо намесваш Ботев и Левски, те какво общо имат с домашното насилие и най-вече с жените, склонни да го търпят? Или ни казваш, че заради турското робство "достойните българи и българки" са загубили достойнството и самоуважението си...дотолкова, че не ги е грижа дори за децата им?... Не мисля, че причината е в робството, политиката, и др. п. Такива неща - и с робство, и без него - има навсякъде по света. Какво да се прави - това е личен избор на всеки.

19.   Ти майка си не я мисли - тя отдавна е направила своя избор в живота. Спасявай себе си, докато все още има каквото може да бъде спасено. Иначе ще погуби и двете ви! Нека с теб и твоя избор да свърши мръсния му ген и предразсъдъци, и поне ти и децата ти да не страдате от тези помиярщини.
На 24 години си пълнолетна, и си равноправен гражданин на обществото и по българските, и по западните стандарти. За посегателства, като тези на баща ти, можеш да го съдиш и да лежи в затвора. Едва ли ще го направиш обаче, понеже изродите от ДПС, а и другите муджахидини веднага ще скочат, че им погазваш правата и свободите...
Бих искал да ти помогна и мога да го направя по много начини. Ако и ти имаш желание - дай някакви координати за да се свържа с теб.

20.   Той вече не ти е баща. Баща ти е бил до 18-тата ти година. Сега е един най-обикновен, психично болен помашки олигофрен.
Не съм мюсулманка, не съм и християнка (макар че би трябвало да съм такава по рождение), но си имам някои основни принципи (можем да ги наречем и "божии заповеди"), които се опитвам да спазвам в живота си. Основният от тях е: НЕ ПРАВИ НА ДРУГИТЕ ТОВА, КОЕТО НЕ ИСКАШ ДА ТИ СЕ СЛУЧИ НА ТЕБЕ!
Е, твоят баща спазва ли го това?
Защо не хванеш 2-3-ма пича от града, да им платиш и да му потрошат кокалите? Мисля, че ще му минат всякакви мераци да малтретира околните!

21.   Към 19: ех, мечти...Как ще помогнеш на някой който сам не желае да си помогне? Да, не желае! Иначе до сега да го е направила. Сигурно още седи там и очаква поредното извращение... Та това е, братко: акцията по спасяване на давещите се е дело на самите давещи се. Ако съм там и стана свидетел на това, няма да си седя, ще скоча и ще го пребия тоя. Така че другия път бая ще си помисли...Но тия жени дори нямат желание да си помогнат, и децата им отиват заради тях, това е страшното...

22.   Мило момиче- познавам вярата и религията Ви- а тя е много добра и вярна стига наистина да се спазва. И до всички умници тук нека да кажа - Исляма проповядва мир и висок морал ! Баща ти наистина не е добър човек мила моя ти това го знаеш но то си е за негова сметка - уважавай го - той ти е баща и му прости.В Исляма един баща трябва да обича закриля прегръща изслушва децата си и съпругата си.Не се изкушавай от колежки и псевдоприятели че трябва да му отпуснеш края. Ще се запознаеш с някое добро момче ще се държите прилично но само ако той има сериозни намерения и си сигурна че той е добър че ще ти позволи да си работиш да те обича и уважава и го представи на родителите си - така както трябва. Ще се омъжиш и когато всичко си направила както трябва - и си работиш и си добре - тогава можеш и да помогнеш на майка си- та дори и само с това тя да знае че ти си добре и баща ти да не я тормози че си ги опозорила. Така ще бъдеш добре и ти и всички около теб.Успех

23.   Тук имаше няколко ужасно грозни поста на хора,които заклеймяват момичето като безволева дрипа и твърдят,че са цивилизовани.Неандерталци сте в ума си ,обаче!Не четете ли,че момичето се е опитало да извоюва свободата си!Образовало се е,опитало е да живее самостоятелно,да се откъсне от глупавите порядки на религията и нравите на помаците,не са и позволили.И тя се е върнала на село заради майка си!Заради жената,която я е родила!Мило момиче,когато положението се утиши малко опитай да си намериш работа някъде далеч от вашето село,замини,подготви нещата и заминете с майка ти.Нямаш друг избор.Трябва да избягате оттам,защото скоро и мъж ще ти изберат и няма да можеш да бягаш никъде.Моля те,спаси поне себе си!

24.   Здравей мила аз имах същия проблем като твоя , вече 4 месеца живея в апартамент който е за жени преживели насилие, след като ги зарязох на следващата вечер можах да заспя спокойно. Щстлива съм и осъзнах че съм направила правилния избор. Не се страхувай защото наградата е по сладка а това е сбоводата е велико нещо . Зарежи ги ,майка ти след време ще те подкрепи и ще иска да е с теб. Бог ще ти прости защото знае че искаш да избягаш от насилието. Замисли се дали това не е твое дело да дадеш на майка си сбовода , сигорно тя не знае какво е да заспиш без гнев.

25.   23, ти не си никой, за да съдиш другите какви са им постовете.

А твоя аргумент, че момичето "се е опитало да се махне"...е, меко казано, несъстоятелен. Няма оправдание за такива жени, които търпят насилие и така стават причина децата им да живеят в ад. Тук не става с: "миличка, разбирам те". Факт е, че те нехаят за децата си! И тази майка нехае за детето си! Иначе, нищо на света няма да я принуди да остане там!

А ако тези жени имаха милост към самите себе си и към децата, които са докарали на света, нямаше да питат тук "какво да правя?", щяха да го направят.

26.   да, всички помаци отиват на другия край на България, после там се крият , не си казват от къде са дошли пазят го в тайна , но немогат да я скрият от себе си и ти така ще бягаш дори и в друга държава може би ако имаш възможност, зная всичко за помаците живяла съм сред тях У Ж А З , единственото ти спасение вярвай ми когато започнеш да бягаш от град на град върви по далеко колкото можеш по далеко ти си момиче-жена можеш го и когато му дойде времето се умъжи за християнин иначе ще се пържиж в ада използвай родителите си максимално и бягай- учи развивай се бягайки надалеко и по пътя ще срешнеш това което искаш успех пред теб е бъдещето а има хора като теб и знаеш ли пред тях няма бъдеще .

27.   Здравейте, аз живея сред много помаци с турско самосъзнание. Повечето помакини избягват да говорят на турски (или не го знаят), а и някои от тях са много красиви. Не можеш да кажеш, че са туркини, защото ''кръвта вода не става'' и съм сигурна, че са българки. Помаците не са виновни, че са помаци (повечето от тях). Някои от тях в миналото са търпяли наистина ужасни мъчения и изтезания, да не говоря за изнасилванията ... Тази тема ме интересува и смятам, че като техните деди са прекръствани на Мехмед, Махмуд, Нурай, Сибел първото нещо, което ще си помислиш, че не са българи :( ....

28.   Виждам, че малко разбирате повечето от помаците.
Аз съм израстла с тях, всичките ми приятелки са помакини, но идвам от Средните Родопи, където традиционно те не са толкова вярващи. Въпреки това, всичките ми приятелки избягаха да учат в София, Варна, Свищов - възможно по-далеч и всички (без една) се омъжиха за българи или са с българи. Имам една, която напсува баща си и наговори майка си и сестрите си да го оставят сам на нова година този „турчин„ - и така, като видя,че ще остане сам, се примири. Момичето стана християнка и сега си носи най-българската фамилия. Те иначе български имена имат.
Помаците не знаят турски, те са си чисти помъчени и помохомеданчени българи.
Предполагам, че авторката е от Благоевградско, където е ужас! Нашите помаци не искат да имат нищо общо с онези - те си са горди българи, реставрират си възрожденските къщи и жена с шалвари не може да видиш.
Който съветва авторката да взима със себе си майка си - е абсолютен ама авсолютен неразбиращ темата. Майката НИКОГА не може да живее извън помъченото си село - едва ли е била и до Благоевград, едва ли може да работи някаква нормална работа. Тя няма да издържи и ще се обади на насилника.
Стар е постинга и според мен авторката вече е омъжена за подобен на баща си тип, показала е кървав чаршаф на сватбата и се занимава с нижене на тютюн.
Ей това е - още едно поколение помъчени помакини.
Дано да не съм права - тогава ще се е скрила в София, и 100% няма да е с майка си.Аз не бих взела майка си, бих се скрила за поне 5 години, бих се омъжила свободно и сменила така името си.Майката е просто един жив труп - сама си е направила избора да търпи,важното е младата да се спасява и нейната дъщеря да е нормална
Хера

29.   И аз съм помакиня, но израснах в нормално семейство, много сме си близки. никога не сме имали подобни проблеми. пораснах, омъжих се-мъжа ми е християнин. знам че хора като баща ти не биха допуснали смесен брак, моите родители го приеха нормално и уважават мъжа ми.
но мноого се дразня че от гнили круши като баща ти лепват етикет на всички помаци. моят съвет е БЯГАЙЙЙ
с висше образование можеш да работиш и да изкарваш достатъчно дори и да вземеш майка си с теб, но дори и без нея БЯГАЙ! тя ще е добре когато знае че ти си добре

30.   Аз също мисля, че трябва да се изнесеш, да потърсиш помощ и щом си завършила ще ти помогнат/тези организации/ и за работа. Ако не го направиш в близко време ще се разболееш / може и психически / и тогава ще е късно. За майка си на този етап не мисли. Тя ще е доволна, че поне ти ще се отървеш от него. Много по-късно може да се свържеш с нея и ако тя желае ще дойде при теб. Но... тя е пропуснала много година и съм убедена, че ще остане при баща ти. Като млада булка / мъжът ми беше военнослужащ/ живеех в Устово - Смолян. Там имаше много помаци, общувахме с тях, приятелки имах, но не съм чувала такива неща. По-скоро българееха, отколкото да общуват с турците.
Единственото, което ги издаваше беше, че по време на турските празници подготвяха баклави... и черпеха. Аз съм с отлични впечатления от тях.
Бъди смела, решителна и... УСПЕХ!

31.   Номер 1-ти си един беден душевно и комплексиран човечец! Мило момиче, вземи майка си с теб, намери си работа и бягай от унижението! Религията не е повод за насилие в днешно време! Успех и те прегръщам!

33.   Религията по принцип не трябва да се използва за оправдание за лошото отношение. в Курана е писано че наи добри сред мъжете са тези които се държат с жените си. тва че таткото се изживява кат побоиник и се оправдава с религията си е негов проблем. до авторката изнесете се

34.   Твоята е много трудна, но не бива заради такива като баща ти да ни лепват етикет на нас. Израснах в нормална среда. Нашите са доста разбрани хора, ходя си облечена както си искам, нося грим, а барове и дискотеки не пропукам. Така че това е до семейство, а не до това какъв си. А номер1-не говори много не знаеш какво ще ти дойде на главата

35.   По написаното ми изглеждаш интелигентна. И образована. Не се сърди, но аз не харесвам помаците - има нещо гадно у тях, нещо на подсъзнателно ниво не ги харесвам. Нищо против нямам относно турците. Но помаците, те не са турци, защото са българи, но не са българи, защото се турчеят. Те не знаят просто какви са... И се чифтосват помежду си, може би заради това най-много не ги харесвам.
Ти ТРЯБВА да се махнеш от там, дори и майка ти да пострада. Но тя така или иначе е малтретирана от това говедо баща ти. Ти се спасявай докато си млада, защото ще всеме да те ожени за някой братовчед. Чудя ти се как си толкова интелигентна, те обикновено не дават на дъщерите си да учат, защото за тях знанието е поквара.
Бягай, момиче, спасявай се. После ако можеш вземи и майка си. Макар, че се съмнявам тя да поиска да остави баща ти. Защото от една страна я е страх от него, но от друга - сигурна съм, я е страх за него. Защото той сигурно и едно яйце няма да може сам да си свари.

36.   Мило момиче, виждам, че ти е много тежко и не искам да задълбавам в това кой е прав, кой крив и какви са помаците. Като цяло отхвърлям всякакви порядки, които подчиняват жената и я принизяват до животно за разплод, без право на собствено мнение и самостоятелност. Както ти си го мислила, съветвам те просто да се махнеш и да избягаш надалеч. Може да ти е трудно в началото, да нямаш представа какво ще се случи с теб, но съм сигурна, че ще успееш, защото не излежда да си глупава. Относно майка ти - разбирам, че ти е мъчно за нея, но нейният живот е вече изживян. Ако тя навремето беше избягала също от твоя баща, сега нямаше да е в това положение. Помни, че всеки сам кове съдбата си и ако си нещастна след време, ще е само, защото си взела грешно решение в конкретен момент. Успех ти желая, дано успееш в живота!

37.   Авторката не е писала откакто е публикувала историята си, така че предполагам е мъртва. Баща и е разбрал, че дъщеря му е била дупена в града и няма да има кървав чаршаф след сватбата и сигурно я е закопал в двора под асмата.

38.   И друг път съм го казвал-ислямът е чумата на човешкия род. Всички злини на човешкото общество са свързани с тази религия. А тя е дивашка религия-религия на пустинята. Нима в ислямския свят има сериозно изкуство, наука, технически прогрес. Ислямския свят като цяло живеят примитивно, скотски. Там убийството е нещо нормално. Жената като статус е нещо много ниско. Ако жена -мюсюлманка си залюби с мъх от друга религия, като нищо ще я убият. Зверове, не хора.

39.   №37, или е така, както ти казваш, или историята е чиста провокация (измислена).

40.   По-големи фантасмагории тук не бях чела. Идеята е да се плюе по исляма, като се ангажрат нщо неподозиращи хора.

41.   Домашното насилие няма оправдание, най- малко религията го опрвадава. Хубаво е, че авторката вече е разбрала, че това не е нормално и, че има проблем. Момиче, ако поискаш можеш да живееш живота си, никой не може да те накара да търпиш побой и насилие. Бягай, другаде, а ако убедиш и майка си да дойде с тебе, ще се справите по- лесно.

42.   Колежке аз съм момче на същите години, студент като теб, ще ти кажа няколко неща. Неправилно делиш помаци и българи,
помаците, тоест вие сте помохамеданчени българи, и тая дума е турска обида за вас, не българска.

Второ вземи се омъжи за някой по едричък, щото проблемът не е в теб а в комплексираният ти баща, дето си мисли че е велик като ви бие или поне подаите оплакване за побой, не че нещо ще му направят но може малко да се позасрами. А ТИ СИ СЕ ИЗНЕС ОТ ТАМ И СИ НАМЕРИ РАБОТА, НЕ ЗАСЛУЖАВАШ ДА СЕ ЗАГРОБВАШ, ОСОБЕННО ЗЩОТО БАЩА ТИ ЖИВЕЕЛ ПО КОРАНА, БАЩАТИ НИКОГА НЕ Е ЧЕЛ КОРАНА, ХОДЖАТА СЪЩО, САМО ЧЕТЕ ДУМИТЕ НО КОЯ ДУМА КАКВО ЗНАЧИ НЕ ЗНАЕ, АКО ПИТАШ ЩЕ ТИ РАЗКАЖЕ ПРЕРАЗКАЗ КАКТО НА НЕГО СА МУ ПРЕРАЗКАЗАЛИ...
ЩОТО ХОДЖИТЕ ПОВЕЧЕТО НЕ ЗНАЯТ АРАБСКИ
Ако прочетеш корана на български, има превод, ще видиш че много неща са чиста злоупотреба, на религиозните водачи.

43.   О, Боже благодаря ти за семейството в което съм израстнала, пази ги и ги закриляй.
Аз съм от българско семейство с турски произход и не мога да повярвам, че в 21-ви век се случват такива ужасни неща. Моят баща също е строг, но никога не се е държал така с мен или със сестра ми, винаги ни е учил да имаме ценности, да уважаваме човекът до себе си. А бой - какво е това чудо, което ни кара да излизаме извън кожата си... Как успяват такива хора да се гледат в огледалото или да гледат наранените от тях хора в очите. Явно е, че баща ти няма изградени ценности, които да предаде на теб, но ти си имаш свои, които таиш нейде. Авторке, много си млада все още... да - обичаш майка си, да - тя ще бъде наранена, да - на теб ще ти бъде много трудно и да - поне след години няма да си развалина. Намери начин и си отиди, не гледай назад, на майка ти няма да и е по-лесно, когато си там и страдаш. Намали и угризенията, като направиш нещо за себе си, това което тя не е успяла да направи за теб и за себе си. Успех...

44.   Мило момиче,

Аз съм българка, православна, а ти българска- мюсюлманка.
Мисля, че проблема е в баща ти, а не в религията или общността, в която си израстнала. Има такива хора навсякъде.. майка ми е от този тип... не в същия формат и вид, но кат оцяло насилнически настроена.

Мног омлада си още и от теб зависи да направиш нещо. Смени града, отиди далеч, ако можеш, на им оставяй информация за контакт. Болно ще ти е. Майка ти ще го преживее тежко, но ако искаш да опазиш себе си и да поемеш пътя си- това е начина.

Другият е да намериш разбран мъж от твоята общност.
Каквото и да решиш, каквото и да направиш, живота е твой и ти пожелавам с цялото си сърце да намериш мястото и хората, с които ще се чувстваш добре.

Само между другото от помаци научих истинският смисъл на думата смирение, не чрез думи, с делата си, с добротата си и с човечността си ме научиха.

45.   22 заври си мира и високия морал.... И спрете да се правите на жертви. Какви ценност и морал има в това да тъпчеш жената? А тия дето избиват невинни хора, режат глави в името на аллах, те какво проповядват-мир и любов, нали. И аз да се изпикам на фалшивия ви морал и извратеното ви разбиране за любов.
до авторката:Искрено ти съчувствам. Майка ти едва ли би направила нещо по въпроса. Ти си умно момиче, спасявай се. Успех ти желая. Баща ти е боклук, като повечето мюмюни и мръсната ви религия.

46.   А и да добавя, дори да е измислена историята, този сюжет се разиграва в 80 процента от този тип семейства.

47.   а и аз да се изкажа при помаците сякаш времето е спряло, те живеят в техния си свят имах шанса да ги опозная поне за малката част от тях, каквото каже бащата това си и става няма мърдане луда работа гледах и не вярвах на това което виждам, много трудно е младо момиче да избяга от семейството си ако е такова с такова разбиране, но вярвайте ми те просто всички са такива видях го отблизо и я разбирам пък да има връзка с момче което не е от тяхната религия край жива ще я одерат бащата решава това всичко край.

49.   Измислена история. Някой си пише дисертацията и по такъв начин си набавя информация!

50.   Пълнолетна си. Просто напусни. Не се срахувай, съчуствам ти.

51.   Здравейте аз съм на 24 години и съм помакиня. В моето семейство никога е нямало такива неща, като побой, обиди или контрол. Останах доста очудена от някой от коментарите, а защо ли. Нима след като изповядваш исляма и бъдеш малтретиран не те боли, нима жените изповядващи исляма сме без сърце. Какво означава това, че трябва да се изпикаеш на дадена религия след като не я разбираш. Нима Господ не е един и същ за всички, за мен лично той е един. За мен не е грях, когато ми е тежко да отида в църквата и да се помоля, защото както споменах за мен Господ е един и домът божии е един. Защо ни мразите и ни слагате под общ знаменател, след като и аз съм човек и обичам, и почитам всички. Това, че бащата на авторката е изрод, защо всички да сме като него. Да спазваме обичайте си, но какво от това, на Байрям се събират всички роднини и по-младите целуват ръката на по-възрастните и кое е грешното в това. И как така след като сме помаци трябва да се махнем и да отидем в Анадола. Аз съм родена в България, името ми е Елена и празнуваме аз и моето семейство именният ми ден. Аз съм българка, религията ми не ме прави половин човек и аз като вас страдам, и аз съм студентка и ме уважават мойте приятели нищо, че проповядвам исляма. Бъдете хора и се почитайте и уважавайте по-хубаво нещо от това няма, нека бъдем единни за да просъществува България... Господ да ни закриля от беди...

52.   До номер 51 - Елена. Казваш, че проповядвате исляма. Живеем в демократична страна. Всеки има право да вярва в каквото си иска. Няма нищо лошо в това дали ще се кланяш на Аллах или не. Въпрос на собствен избор. На мен ми е по-интересно, след като сте мюсюлмани, какво проповядвате на 21 май?