Споделена история от Семейство

Искам да уча в друг град
На 14 години съм и съм от Габрово. Тук няма гимназия като за мен затова искам да уча в Стара Загора. Говорила съм с родителите но те не са сигурни. Аз много искам да уча там и за мен е много важно но не съм сигурна дали съм достатъчно отговорна. Аз се оправям сама доста добре, но това да си готвя сама, да нямам помощ ми се струва малко страшно. Не мислете че искам да уча в друг град защото ще съм сама. Искам да ме посъветвате!

Коментари

1.   Щом желаеш да учиш там, бъди по-упорита! Ще се справяш и сама! Щом казваш, че си достатъчно отговорна. По въпроса с готвенето, няма нужда. Аз живея в бургас, но уча в софия. На 19 съм, но макар и по -голяма, пак не можех да се оправям. Купих си готварска книга няколко опита и се научих, а преди това си купувах продукти от маказина и си правех сандвичи. Ако не искаш да си сама, ако има някоя приятелка, която учи, живее или иска да учи там си наемете заедно квартира и си помагайте взаимно. Успех!

2.   Какво значи готвя? Това ли е проблема? Всяка седмица ще си се прибираш, а майка ти може да ти прави буркани с готвено. Какво точно те притеснява, на 14 не си никак малка, бабите ти на 15 са се омъжвали и са се грижили за цялото семейство на съпруга си /свекъри, девери/.
Не е ли малки късно за кандидатстване в гимназия в края на юли? Май ни хвърляш пясък в очите?

4.   От авторката :
Аз съм кандидатствала и са ме одобрили просто родителите ми още не са съвсем сигурни

5.   Абе, на 14 години човек изобщо не е готов да живее сам и повярвай ми, дори идея си нямаш колко е трудно да се оправяш с всичко сама. И не, не става дума за това какво ще ядеш, както си мисли номер 2. Това ти е най-малкият проблем. Дори не можеш да си представиш в какви каши можеш да се забъркаш на тази възраст! За това съветът ми е, не настоявай, вашите имат повече опит и знаят много добре защо се колебаят. Така, че по-добре си завърши училище в Габрово, пък после като станеш на 18 ще можеш да учиш каквото искаш и където си искаш. А и ако си мислиш, че училищата в Стара Загора са много по-различни от училищата в Габрово или в кой да е друг град, лъжеш се. Навсякъде има и доби и лоши учители, интересни и скучни предмети, готини и скучни съученици, т. е. никъде не е само хубаво или само лошо. А от вкъщи по-хубаво няма! Обаче ще го оцениш като станеш на 30 и искаш или не ще трябва да се бориш сама с живота. Да видиш тогава как ще ти липсват грижите на мама и манджите на баба! Ама няма! Сега аз трябва да се грижа за тях, не те за мен.

6.   Аз съм на 13 и също искам да уча в друг град и ме пускат, за щастие. Та въпросът ми е в какви каши може да се забъркам номер 4? Просто ми е интересно

7.   Трудно е авторке особено ако нямаш познат където да отседнеш както е в твоя случй. Трябв да си наемеш квартира и кой ще плащ родителите ти или пък едновремено да рботиш и учиш което не знам дали ще може н 14 си не си на 15 където май трябв д се предстви збрвих къде от родителите ти бележка че разрешават да работиш или нещо такова. Навремето имаше училища където ти предлагат място да отседнеш квартири не знам дали и днес е така. Съгласна съм с номер 5 малко ти е рано за това не го приемай лично това което искаш е хубаво но почакай някоя и друга година. Много си малка нямаш никакъв опит някой може да те подведе и да се забъркаш в страшни неприятности заради наивността си и младосттаИмах познат който живееше самичък вкъщи родителите му са замнали за чужби и той си живее сам в къщата си и учеше без да има надзор и си правеше каквото си иска пушеше марихуана и прочие. Сега в тоя етап ти трябва родителски контрол ако залитнеш да имаш на кой да се подпреш да те упътят и прочие.

8.   Глупости! Какво като е на 14 това не означава че ще спи с момчета или ще пуши. Хората се женят на по толкова а вие мислите че не може да живее сама. Това е толкова смешно. Най -добре да си имаш гадже и с него да си отидеш, то ще ти помага. А и тя отива да се образова не да прави секс. Щом е важно за теб родителите трябва да го приемат

9.   аз съм на 16 и преди две години се преместих да уча в друг град да отначало си е доста трудно но с времето се свиква имам и приятел от две години и половина с които живеем заедно на квартира и моите родители небяха съгласни да ме пуснат но една вечер докато се чудих как даги обяда им казах че аз искам дауча там но ще оставя те да решат и така те тазбраха

10.   Номер 8, кои хора се женят на 14? А, да Айше! И явно и ти си на 14, щом си мислиш, че най-лошото, което може да се случи на авторката е да спи с момче или да пропуши.

11.   Номер 8. В арабия как се женят, каква е разликата а и кое е по-лошо?

12.   До 8. А ти пък ако си мислиш, че жените в Арабския свят живеят сами, в голяма грешка си. Та жените не им дават да излязат сами на улицата! Да женят ги на 13-14 или по-скоро ги продават на семейството на младоженеца. И ако до преди това тя е била подчинена и контролирана от баща си и братята си, от сега нататък ще я контролира мъжът и, свекъра и и всичките останали роднини мъже. И питаш какво е лошото? Според теб ОК ли е да те продадат без да те питат съгласна ли си? ОК ли е да те имат не за втора, а за трета категория и да не те пускат сама на улицата? ОК ли е да служиш само за разплод и за боксова круша? Ако смяташ всичко това за нормално, жалко.