Споделена история от Семейство

Как да кажа, че искам на море?
Здравейте. Аз съм момиче на 19 години. Тази година кандидатствах, но не ме приеха, а за нашите това бе най-важното нещо сега относно мен. За мен също, но така сега много ги разочаровах. Ще си уча наистина здраво тази година и дай Боже другата ще ме приемат. През тази имах приятел, на когото отделях по-голямата част от времето си и той е една от причините да бъда така разконцентрирана и да мисля повече за него отколкото за ученето си. За мен той беше на първо място винаги и като има някакъв проблем, аз не спирам да мисля за това и не мога да се съсредоточа над уроците си, приемах неговите неща твърде навътре и това ми изигра лоша шега. Сега съм и без него, но дори се радвам. Макар в началото да ми беше зле, сега ми е много по-добре, че съм без него. През тази не мисля да си хващам приятел, защото искам да ме приемат. Както и да е. Сега с компанията искаме другата седмица да идем на море за около 3 дни само. И те, и аз много искам да ида с тях. Не съм ходила на море от 2003 :О, а не знаете колко много го обичам. Проблемът е, че не знам как да поискам пари от нашите за море, те като не ме приеха сега сигурно няма да са съгласни, колкото и пари дадоха за уроци.. Но за 3 дни няма да ни трябват кой знае колко много пари, а и аз сега имам 70, така че ще ми дадат 70 по-малко отколкото ще сметнем, че ни трябват приблизително. Но как да ги питам и да ги убедя да ме пуснат? Знам, че съм голяма, но те трябва да ми дадат пари, не работя сега. Страшно много искам да отида :( Ще ги питам, ще ги помоля много пъти, ще им кажа, че от 11 години не съм ходила на море, а всички други ходят. Като не ме приеха сега и имам чувството, че ме е срам да ги попитам за това, защото все ще ми го натякват сега и сигурно ще кажат колко пари са дали за уроци, не са ме приели на всичкото отгоре, а аз на море искам да ходя. Но пък не е честно. Като не са ме приели сега и дай още 10 години да не стъпна на морето. Искам малко почивка и аз и после се захващам с ученето, този път наистина сериозно. Как да ги убедя, моля кажете :)

Коментари

1.   Смятам, че е хубаво като се върнеш от морето да си намериш работа. Искай пари на вашите и обещай да ги върнеш и почни някъде работа за 1-2 месеца да може да изкараш към 600лева, примерно да взимаш 300 на месец и им дай всичките пари, хем заради морето, хем заради уроците. Ако направиш този жест към тях, смятам, че ще постигнеш успех.

2.   Авторке, много си разглезена.
Мисля, че лятото трябва да си намериш работа, а не да ходиш на море.

3.   От авторката - майка ми е съгласна де, ама с баща ми още нищо не съм говорила, а имам някъде 2-3 дни да реша смисъл да знам какво да кажа на компанията - до вторник-сряда. Чакам да одобрите коментарите, дано стане по-скоро :)

4.   Цяла година не си работила, не си си свършила задължението с ученето и мислиш, че заслужаваш почивка? Какво значи "но те ТРЯБВА да ми дадат пари", пълнолетна си кой ти е длъжен?
В реалния живот няма някой трябва да ми даде, има ти трябва да си ги изработиш или заслужиш.

5.   кажи им, че след като се върнеш ще отделиш цялото си време до другите кандидатстудентски изпити за да учиш!
Може да кажеш и това, че си решила да не си хващаш приятел който да те разсейва.
Също може да кажеш, че би се хванала на работа, но няма да може да се подготвиш достатъчно добре!

6.   Не искам да те разочаровам мила, но май и самата ти си знаеш, че сега не е подходящия момент. Дори и да убедиш вашите да ти дадат пари, няма да се забавляваш много, защото все ще си мислиш, че си се издънила, особено ако някой от другите са го приели. За това по-добре се концентрирай върху ученето и догодина, ако те приемат, с пълно право ще можеш да поискаш от вашите пари за море и ще си изкараш страхотно, защото ще знаеш, че го заслужаваш. А ако чак пък толкова искаш да идеш, поне не взимай пари от вашите, че наистина е малко кофти. Хората са пръснали толкова пари за уроци, теб не са те приели, че накрая и за морето да платят. Лично мен би ме било срам да искам пари от нашите в такъв момент.

7.   Не съм разглезена изобщо, идея си нямате как все се лишавам, за да не ми мрънкат и да не съм им толкова в тежест. Сума ти пъти съм казвала да почна временна работа, но не ми дават. Не знам защо, не искат да работя. Отговора все е "Аа не, не, няма да работиш, закво ше работиш, как така ше работиш". От това би следвало, че са съгласни да ми дават пари когато ми потрябват, а и не се глезя да си купувам всичко и да ходя където ми скимне. Приятели все ме канят някъде, нещо, аз все отказвам за да спестя пари на нашите и все съм като някой аутсайдер, някоя задръстенячка. Толкова ми е тъжно все така да се чувствам, а работа ще започна скоро, дори и да не искат, но сега тази година няма как да почна и работа и да уча, материалът беше много, а те винаги са били против да работя незнайно защо, сякаш е нещо унизително.. вместо да се радват че искам сама да си изкарам парите.

- авторката

8.   Да работиш не е унизително, но явно вашите за преценили, че в този момент за теб е по-важно да се концентрираш върху ученето и за това не са ди давали да работиш. С идеята, че това ще ти попречи да се подготвиш добре са изпита. Сега обаче, когато имаш цяла нова година пред себе си, наистина е по-добре да си намериш работа, най-малкото за собствено самочувствие. Пък ако ще и да е нещо почасово, важното е да видиш как се изкарват пари и да им покажеш, че въпреки, че не са те приели не си безотговорна. А и се постарай с ученето за да не ги разочароваш и догодина и да те приемат.
Успех!

9.   Номер 8, напълно съгласна съм с теб и точно това смятам да направя. И да, мисля че затова не ми даваха да работя, макар че и сега за ваканцията им бях казала пак да работя, но пак не искаха, не ги разбирам. Благодаря ти за разбирането :)

- авторката