Споделена история от Семейство

За младите семейства
От многото теми и коментари се разбра, че едно младо семейство не може да живее с родители под един покрив. Но е факт - все по-малко хора могат да се изнесат от бащиния дом и да живеят самостоятелно, главно поради финансови затруднения. Друга алтернатива е животът с приятели или брат/сестра (независимо дали е от страна на момчето или момичето) с цел подялба на наема. Според вас възможно ли е такова съжителсто при положение, че семейството планира и детенце в близко бъдеще? Защо? Моля споделете своя опит, мнение или интересна случка по въпроса :)

Коментари

1.   Никакъв факт не е - просто на някои хора им идва така по-лесно. Аз съм на 30 г. и нямам познати или роднини, които на моята възраст да живеят с роднини. Аз съм се изнесла от вкъщи на 19 г. и съм работила и съм се самоиздържала, включително учейки редовно в СУ тежка специалност. Сестра ми се изнесе да учи на 21 г. и родителите ни ? помагаха до някъде 25 г., но не е и помисляла да живее отново с тях. И двете имаме свои семейства. Същото се отнася и за братовчедите ни, дори да не са женени. При приятелите ми сходно - всички се пръснахме да учим из страната и чужбина и никой не живее при мама и тати, колкото и леко и меко да е.
Може би хората от големите градове се изкушават, за да си спестят наемите, но хората от провинцията сме се изнесли рано, ако сме имали някакви амбиции в живота, а и доста си накупихме вече жилища и дума да не става да живеем със старите.
Аз като съм на гости на нашите дори спя на хотел, а място теоретично би се намерило някакво, но да се тъпчим две семейства в дядовата ръкавичка дори за 3 дни за мен е асоциално, камо ли да живеем така да не говорим, че не мога да допусна на тези години майка ми да ми слогува едва ли не и да се притеснява с битовизми.
Днес е много по-често младите да живеят самостоятелно и това е трагедията на днешнтие стари - те навремето са живяли със своите старци и сега се чудят какво им се случва и как на 50 г. са останали с празно гнездо. Доста се опитват да си го напълнят с внуците и който се примамва да живее с тях, сам си е виновен! Днес имаме поне избор - по-добре да изчакаме малко с деца и семейство, докато можем да си го позволим. Всичко друго е сапунен сериал, балканска трагедия, караници и простотии, защото колкото и да го отричат някои хора - просто са си в тежест на родителите, докато живеят в дома им - не само финансова тежест, но и като грижа, домакинска работа и притеснение. Всеки да си знае дома и къщата, това е моето мнение и това на хората около мен и аз НЕ познавам случай някой да е останал при старите и да не се е развел
ж30

2.   Че нещата опират до финанси, така е, ама е и до желание. Както ти е казала и номер 1 искаш ли го, ще намериш начин, ама иначе оправдания много. Виж, идеята да живееш с брат/сестра не е лоша стига да сте в добри отношения. Даже като имате дете един ден, ще е готино, че ще има кой да ти помага. :)) Лично аз отдавна не живея с нашите, но при мен е и до късмет. В началото бяхме с мъжа ми под наем, после дядо ми продаде едни ниви и ни купи апартамент, така че аз съм щастливка, признавам си, обаче имам доста приятели, които са под наем и колкото и да им е трудно са категорични, че никога няма да се върнат да живеят с родителите си. В крайна сметка след 25 години си е редно човек сам да поеме живата си в ръце, а не да чака на родителите си, пък и като живеете всички заедно отношенията лесно се опъват и вместо да имаш добри отношения с родителите си, започвате да се карате за глупости. За това най-добре-самостоятелно, а ако не, с някой брат/сестра, защото поне сте от едно поколение и имате по-сходни виждания за живота, т. е. има по-малък шанс за конфликти, отколкото ако живееш с някой от предишното поколение.

3.   Номер 1, праваси, но е доста наувашително да наричаш родителите си "старите"! Е, и твоят ред ще дойде, още никой не е избягал от времето!

4.   Авторке ако като млад човек готов да създаде семейство и деца не може или разни факти не му позволяват да бъде самостоятелен, как и кога той ще бъде готов да бъде самостоятелен?
Заплатите за една и съща длъжност в един град не се различават кой знае колко и за колкото работи родителят за толкова работи и синът му, дори чрез съвременно образование синът има повече шансове за по висока заплата. Родителите ви не са имали паднало от небето жилище, но са съумели да си закупят/построят дом. На тях не им е било по лесно сега даже е по лесно на младите.
Животът с приятели или брат/сестра, независимо от чия страна, само ще ви скара повече и цял живот няма да можете да се погледнете. За дребни битовизми човек се кара и сърди най-много. Дори да сте най-тихихите и търпеливи, ще дойде ден и така ще му кипне на някой от вас, че друг някой от съквартирантите без да му прави впечатление прави редовно нещо, което не му харесва или отърва и такъв скандал, ще се разрази, че идея си нямаш. В интерес на истината по добре при свекърва, да целуваш крака и ръце ориенталски всекидневно, вместо с приятели или брат/сестра. Поне свекървата не може да бъде толкова жестока, като ядосан приятел.
Знам за две семейства, които живяха заедно в тристаен, от битовизми /кой на кого изял храната, кой къде си събувал обувките, кой най-много миел банята/ те стигнаха до там, че да звънят на закрила на детето, социалните влязоха в жилището и отнеха децата на опонентката, разбира се, намериха се и съседи /приятели на обадилата се/ да свидетелстват колко лоша майка е опонентката.

5.   Номер 3, ами аз също остарявам и ми е ясно, а „старите“ не е неуважително, а обобщавам просто родителите на момчето на момичето всички баби и дядовци, където можете да свиете гнезденце, защото малко ми е дълго да пиша „майката на момичето, бащата на момичето (може и да са разделени нали), майката на момчето, бащата му, а и тези хора дядовци и бабки ще имат и става трудно. Под „старите“ всеки си подразбира личността, при която си е намерил местенце за гнезденце :)

Съгласна съм с 4, но под „факти“ има предвид „фактори“ - не може хем да си бил готов за семейство, хем да не можеш един наем да платиш - ами не прави семейство

6.   Далече, далече от такива жени като 1. Момичетата от провинцията са много зле горките.

7.   Хаха, номер 1, всичко хубаво, ама примерът със сестра ти направо ме разби! Изнесла се на 21, родителите ви й помагали до 25!!! Че тя супер самостоятелна била! Винаги ми е било смешно как някои хора приравняват изнасянето от вкъщи едва ли не с някакъв чутовен подвиг. Ако се издържаш сам, бих могъл да се съглася. Под "издържащ" обаче нямам предвид да работиш, за да си имаш парички за кафенца, а мама и тати да плащат останалото. Не мисля, че е особено трудно сам да си отрежеш хляб или да си напълниш чаша вода. Познавам хора, които не живеят сами, но са доста по-самостоятелни от някои "изнесли се". Например, преди няколко години във фирмата, в която работех, имаше едно момче, живеещо с баба си и баща си. Хората обаче бяха болни и той се грижеше и за тримата, като при това се справяше перфектно. Колкото до раждането на деца-всеки сам си преценява кога. Едни имат на 20, втори на 30, трети на 40. Да не говорим, че не е като да си ги поръчаш и след няколко дни да ти ги докарат.