Споделена история от Семейство

Наистина оригинално име на дете
Здравейте,
Сестра ми скоро научи, че е бременна. Всички сме много щастливи, но те с приятеля й не могат да измизлят име на детето и затова помолиха мен. Всъщност те са много заети и няма кога да мислят детски имена. И казаха: каквото измислиш ти, това ще е. Само че това е отговорна задача и бих искала да ми помогнете и вие. Давайте идеи за оригинално звучащи имена (както за момче, така и за момиче). Важно е да не е често срещано и да прави впечатление.
Ето и някои от имената, които ми хрумнаха:
- за момиче: Стелла, Бона, Кристалия, Мелъни, Рубия
- за момче - тук идеите ми са значително по-малко. Най-оригиналните, които измислих са Варон и Игнатий.

И така... Очаквам коментарите ви за тези имена и нови предложения. Наистина ще ми помогнете много, защото не е лесно да си натоварена с цялата отговорност за избора на детско име.

Разбирам, че това е една от многото истории за име на бебе, но моля модераторите на сайта да я одобрят за публикуване, защото за мен е важно да прочета коментарите на читателите. Благодаря!

Коментари

51-100 от 138

54.   Емили също е яко

55.   Абе хора, не разбрахте ли, че момиче иска да избере оригинално име, не от тези (Виктория, Александър, Димитър, Анна, Мария, Александра) дето се всеки втори ги носи!!!
Като за оригинални имена ми хареса тези, които са написани от номер 41: Шарлот, Кристалина, Елия, Изабела, Анабела, Вивиан, Виктор, Игит, Дейвид, Стивън,
Също от номер 45 ми харесват : Жанет и Шанел
И ето и от мен имена : Крис, Айлин, Ивет, Мерт, Тамара, Йоана-Лусия!!!

56.   Какви с тези имена? Българските имена са много по-хубави. В опитите си да сте оригинални ставате смешни!!!

57.   Малдивия, Алиса, Мелодия

58.   Толкова заети бъдещите родители че време нямали боже боже. А тези имена не ми харесват, извинявай ама има толкова хубави български имена.

59.   Привет Авотрке! Аз съм майка на две момиченца, които кръстих с наистина нетрадиционни имена. Голямата се казва Викториана, а малката носи хубавото цветно име Пасифлора. Освен тези имена ти препоръчвам всички имена на цветя - независимо дали са често или рядко срещани. Цветница е прекрасен празник и дори само за да има имен ден тогава си заслужава да избереш на детето такова име. От твоите имена ми допадат Кристалия и Рубия. А едно от любимите ми мъжки имена е Рикардо.
Пожелавам ти на първо място да е живо и здрво детето и успех с избора на име!!!

60.   Познавам една приятелка с името ВЕнеса. Страхотно име и също така отличаващо се. И гарантирам ти, че това име е рядко срещано. За момче-Никола също е много оригинално! Но тези имена дето си ги измислила са твърде нелепи..

61.   За момиче: Естелина, Амалия, Веляна, Силва, Силвестрина
За момче: Евден, Маурицио, Хрисим, Спиридон, Галимир, Денимир, Джейкъб
имената, които ти е предложила № 44, страхотни за според мен!!!

62.   Варон си е нормално индийско име тоест циганско.
За да е нещо оригинално, запомнящо се и същевременно българско е добре да кръстите детето на някой български град
За момиче- София, Белица, Клисура, Мизия, Монтана, Варна.
За момче- Омуртаг, Мадан, Роман, Смолян, Мартен, Ихтиман, Сливен.

63.   Да е живо и здраво детенцето, но имената, които ти си измислила са отвратителни. Ето и моите предложения и се надявам да прочетеш коментарите и да се вслушаш в съветите на хората: за момиче харесвам Дейзи, Леа, Мадлен, а за момче- Кристиан, Александър, Владимир. Пиши какво име си избрала и не се обиждай за имената. :))

64.   Ето още хубави редки / нестандартни имена:
Момиче: Биляна, Дивна, Пролет, Василена, Светлозара, Зорница, Калия
Момче: Верислав, Денислав, Емилиян, Светлозар, Венелин, Никола

65.   ".. отдавам ги на трудността, която среща българинът да приеме новото и нестандартното. "-Не, миличка, отдай ги на трудността на всеки един нормален човек да приеме смешното и нелепото, особено, когато иде реч за име на дете! Имената са наистина ужасни! Съвсем сте изтрещяли от всичката телевизионна помия, с която ни заливат! Нищо оригинално няма в имената, които пишеш и искрено се надявам сестра ти да е по-приземена от теб!

66.   Зоя е хубаво име, Виолета, Антоанета, Мария, Мариана има толкова хубави български имена за момичета и момчета. За момче - Мартин, Даниел, Костадин, Ивайло, Калоян, Мирослав... има толкова хубави имена. Една съседка си кръсти детето Майкъл - отвратително. Разбирам да живее в Америка как да е, ама в България детенце с чисто български корени звучи много грозно и някак все едно е кръстила домашният си любимец, а не детето си

67.   Аз харесвам следните имена много:
Памела
Алиса (в Страната на чудесата :д)
Бетани
Славина
Кристин

68.   Мелани Петрова, ах колко яко звучи само! Кристалия, Рубия, Джейкъб, Маурицио, Шарлот, Йоана-Лусия, Рикардо и още куп точни предложения. Абе, вие нормални ли сте??? Какви са тези имена? Най-малкото изобщо не звучат добре заедно с българска фамилия! Ааа, забравих топ попадението Малдивия, хахах. Мен пък ме кефи Филипиния, стават Северна и Южна Корея, една Япония също хич не е зле. Така като погледнем съвсем бегло световната карта, можем спокойно да добавим и достойни имена от типа на Папуа Нова Гвинея, Суринам, Бурунди, Зимбабве, Мозамбик, Доминиканска Република.

69.   Щом търсиш наистина оригинално име мога да ти предложа следните имена, които специално на мен много ми харесват:
женски: Верония, Стелия, Айона, Кристиела
мъжки: Амислав, Анджело
Някои беше споменал Бенямин - също много добре звучащо и интересно име.

70.   За момче - Амгъл или Хобит
За момиче - Пепеляшка, може и България...

71.   За момиче: наденица с лютеница, слива, праскова, кайсия, патладжан, пастърмъ, овцъ, ..

За момче: пъпеш, корнишон, компир, карфиол, Жан Рено (Ситроен, Пежо), Брус (без лий), борсук...

72.   Паулета

74.   Ужас.... ужас.... наистина ще е много специално детето.... отсега му завиждам с отдадените на кариерата си майка и баща и с незрялата му леля. Кариера имаме и аз и съпруга ми, но определено отделихме време както на измислянето на имена на децата си, така и всеки ден им отделяме специално - да си поговорим и поиграем заедно, да си разкажем как е протекъл денят ни.

Сериозно, авторке, живота на детенцето няма да е лесен с измислените от теб имена, безумни са. Детето не е играчка в твоя живот - то е отделна личност и тя заслужава повече уважение, както от теб, така и от родителите си.

75.   Авторке, какво ще кажеш за Унуфри? Тъкмо ще си в час с новото българско кино. Само ще отбележа, че преводът от латински е Водач на магарета. С други думи предложенията ти, а и много от тези, които прочетох като коментари са повече от нелепи, ама наистина НЕЛЕПИ. Та какво им е на Българските имена /някои и с гръцки корени де:)/- Тервел, Калоян, Ивайло, Самуил, Стефан, Никола, Богомил, Божидар, Теодора, Мария, Йоана, Ирина, Изабела, Десислава и много други. Какви са тия Бенямин /евреин? ! /, Рубия, Малдивия? ! Маурицио и Джейкъб? ! Това в коя държава е, не е в България със сигурност! В края на 19 и началото на 20 век много популярно сред простолюдието е станало името Проститутка поради простата причина, че хората чули-недочули тази дума решили, че става за хубаво име, а помислете тези деца колко са се гордеели с имената си... Невежи и неграмотни хора, съжалявам, но това ми е констатацията. Бъдете по мъдри, затънахме в простотия, ама наистина!
М, 36

76.   Прави са някои от коментиралите, че има и хубави български имена, но според мен са отживелица. Какво ще стане ако родителите продължат да кръщават децата си с едни и същи до болка познати имена?
А сега до авторката: Поздравления за решението ви да изберете за детето необичайно име! Трябва обаче да вземете предвид и прозхода и значението на името. От имената, които си предложила, ми хареса Кристалия, защото е непопулярен вариант на вече често срещано име. Другите имена за момиче не ми допадат особено. От тези за момче Игнатий е хубаво име. Ще ти предложа няколко имена, колкото да получиш още идеи (не претендирам, че са най-интересните и оригиналните).

ако бебето е момиче: Едрена, Радиела, Силвияна, Есмералда, Бисерония

ако е момче: Вихреян, Лопен, Джеорджи, Мернол

Надявам се, че ще ти харесат! Успех с избора на името и много здраве и щастие на вас и на детето!!!

**Miss Co**

77.   Мисля, че тези имена ще ти харесат любимите ми имена за:
Момиче: Аннабел и Грациела
Момче: Николай

79.   Ще ме извинява 76, явно е младо момиче и не е наясно с именните традиции. Има немалко държави в света, при това точно развити демократични държави, които просто ти дават списък с имена, спазващи именната традиция на държавата, за да няма извращения, каквито бликат тук. Във Франция например името задължително трябва да има френско звучене иначе си го запишете Конгоански гражданин ако щете, ама французин няма как да бъде с името Вихреян. И така и трябва да бъде, съгласен съм че името трябва да звучи относително съвременно, за да не се срамува носителя му, но трябва да се спазва именната традиция, всичко останало са извращения и криворазбрана демокрация. Та какво е това Бисерония? Ами детето ще го е срам да си напише името! Че звучи оригинално да, но е НЕЛЕПО! Ами Мернол? Извинявай, но това е в турската именна традиция, ако си с турски произход, ок, но аз като Българин няма да кръстя детето си нито Ахмед, нито Мернол /между другото то и Мернол е изгъзица за самите турци, но търсят някаква звукова аосциация с Ерол/. Та защо не си кръстиш детето с хубавото Българско име Манол, ми ще го дамгосаш с Мернол? ! Ами това Лопен какво е според теб? Canis Lupus е вълк на латински. Ако искаш да кръстиш името си на вълк няма проблем - в Българската именна традиция има куп имена - Курт е прабългарската дума за Вълк, има име Курт и Курти, славянската е Вълко, Вълчан. Съгласен съм, че нямат съвременно звучене, но във вековете има развитие по въпроса. Името е Ивайло - то е съставено от вълк и благородническата добавка "ил". Слава Богу името е останало и се тачи и макар и древно е истински Българско и звучи съвремнно. А ти ще си кръстиш детето Лопен, може би Арсен Люпен - крадецът джентълмен... Ужас, дете...
М, 36

80.   Лопен е цвете.

81.   Явно наистина това Лопен е цвете, не знаех, че има такова, ще ме прощавате. Звучи ми на производно на Lupus. Но дори и цвете да е, звучи нелепо за мъжко име, освен ако не искате да го асоциират човека с Вълка Лупи или с елен лопатар, заради подивизите на жена му:)
М, 36

82.   M 36, по принцип съм съгласна с теб, но самата аз съм страдалец от носенето на много традиционно българско име, което никой чужденец не може да напише или изговори, а работя в международна среда.
Баща ми е трябвало иначе да се казва „Вълчо“ на дядо си, но майка му не е била навита синът ? да носи име на животно и от каталог с имена в кметството е избрала „Виктор“. Баща ми е много щастлив с интернационалното си име, което по негово време е било много чуждо за нашите географски ширини.
Аз иначе съм решила да следвам съвременната тенденция да кръщаваш децата си на владетели - особено ми харесваше Александър, но вече се изтърка. Филип също е интересно име - има и сред българските владетели хубави имена - Асен, Борис, Симеон.
Избирайте имена, които са лесни за произношение поне на световните езици и не са толкова дълги.
Не кръщавайте децата си с турски или арабски имена, за Бога, дори да са от сапунки - след 10 г. никой няма да си спомня за турските сапунки, а детето ви ще ходи по съдилищата да си променя името.
Иначе у нас има доста голяма свобода за първо име заради малцинствата, но пък и е сравнително лесно да си смениш името. Аз познавам 2-ма човека, български мюсюлмани родом, които са имали турски имена, но лесно си ги смениха на български. Познавам и български турци, които са си сменили имената с български и обратното.
Ромите пък навремето много харесваха имената от разните му латино-сапунки, което беше симпатично. Например циганка Есмералда е супер, защо не, ще бъде екзотична и фатална, но да кръстите русото си бебе „Есмералда“ или „Фередже“ е глупаво.
Дори „скучното“ Мария е супер име...мислете за детето си - по-добре скучно име от ненормално или арабско да киснат по летищата и да не им дават виза за САЩ дори, а после да ходят по съдилища да си сменят.
Аз нямам скучно име, но какво от това?
Хиляди пъти бих искала да се казвам Мария или Анна, но да могат хората да ме наричат с името ми, не да имат нужда от ментална тренировка, за да го запомнят и логопед да го произнесат. За какво ми е оригиналното име, когато никой не може да го запомни?
Не ми харесват, между другото, имената Кубрат и Тервел, които сигурно тази година доста младенци ще получат, пак защото никой чужденец не може да ги запомни или произнесе, а боксьорите няма да ги знае никой след 10 г...Кубрат е толкова трудно име, че дори „Пулев“ се явява по-лесно и така наричат нашия боксьор по западните телелвизии. Затова са му измислили от немския маркетингов екип „Кобрата“ - кобра на всички езици си е кобра, хитро! Като „Кубрат“ е известен само у нас, а брат му е световно неизвестен, а имената от номер 76 са наказание за всеки човек и гарантират смяна на името в съда като стане детето на 16 г..

Имената, които пък Авторката е написала не съм сигурна, че изобщо ще бъдат позволени, колкото и либерални да сме в България. УЖАС просто и наказание за всеки нормален човек.
За мен най-оригинални са нормалните ЧОВЕШКИ имена

За момиче - Мария, Анна (Анна-Мария), Десислава, Таня, Мира, Александр, Христина, Наталия
За момче - Александър, Филип, Борис, Симеон, Асен (доста оригинално, но кратко), Христо или Кристо, Николай, Иван, Димитър, Стефан, Анастас

Ако не знаете какво име да изберете, изберете поне НОРМАЛНО и не се гаврете със собственото си дете, а такива като номер 44 направо да кръстят детето си Белина, за да трае процесът по смяна на име по-кратко.

83.   Номер 43-момчешкото ти име звучи, като антибиотика, който брат ми пие в момента! Хаха Ксазакс... нямам думи.

84.   Хахахах, БИСЕРОНИЯ!!! Веселбата тук продължава с пълна сила!!! А за ПЕРЛОНИЯ какво ще кажете? Ако пък е МЪНИСТОНИЯ, гаранция че никой друг няма да има с такова име следващите 1000 години. Обиждаме чалгаджийките, че били прости, ама тук явно има нобелови лауреати!!!

85.   Много, МНОГО ви моля, помислете как ще се чувства детето цял живот с това име, нали с него ще се представя в училище, на първа среща, като кандидатства за работа и пр. Това не е конкурс за оригиналност, оставете оригиналните имена! Повярвайте ми, аз съм ЖЕРТВА на такова! Дайте му име, може да е българско, може чуждо, но да звучи добре и да се разпознава и изписва лесно на български, а защо не и на европейските езици. Не вгорчавайте живота на детето!

86.   Ти подиграваш ли се с нас? Абсурди имена. Кръстете го Благовест /Благовеста. поне е хубаво и носи смисъл.

87.   Прочетох много коментари и искрено се посмях, макар, че е много-много тъжно. Потресена съм- и от авторката с абсурдните предложения, и от предложенията на някои коментиращи, някои от които още по-нелепи.
Както каза някой-веселбата тук се вихри с пълна сила.
Иксрено се надявам тази история да е някаква заигравка, а не истина. Иначе е страшно! Толкова невежество и абсурдна простотия. Има прекрасни интернационални имена, които биха свършили добра работа: Борис, Филип, Теодор, ...
Анна, Диана, Мария, Бояна.
Какви са тези Кристалии, какви са тези нелепици? Спешно да се върбе списъкът със разрешени имена, това трябв а на такива болни мозъци! Впрочем имам идея-авторката да се прекръсти на Бона, Кристалия, Варона и там каквото си избере, та да е наясно с ефекта на името си още отсега!!!!

88.   88, Кубрат и Тервел са имена на ханове, а не на боксьори, ако не знаеш, така че доста хора ще ги знаят и след 10 г. :-) иначе съм съгласна с поста ти.
към авторката: наистина не се гаврете с детето и му дайте нормално човешко име, което не предизвиква смях и потрес и което се помни лесно. не го карайте цял живот да си диктува буква по буква името и да го повтаря по 10 пъти. животът не е латино сериал и ако за Латинска Америка някои имена са нормални, за тук звучат просто нелепо. не забравяй, че разликата между оригиналното и кича е доста тънка и ти си успяла да я преминеш :-)

89.   ОТ АВТОРКАТА:

Отново благодаря на всички, предложили чрез коментарите си интересни имена. Не бих искала да коментирам останалите. Сестра ми не иска да лишава детето си от възможността да има хубаво и в същото време необичайно име.
Прекарах много време в съчиняване на имена, допитах се до вас и до някои близки приятели и в резултат на всичките ми усилия се получи доста голям списък. От него избрах най-хубавите имена, които и обсъдих със сестра си. Реакцията и беше изключително възторжена, което е за мен голяма награда.
Ето и имената:
Арелина, Бисериана, Ведриния, Елвира, Кристиела, Кристалия
Амислав, Бенямин, Варон, Вориян, Луис, Луиджи, Христамир
Сестра ми сякаш хареса най-много Арелина, Кристиела и Кристалия от женските и Варон, Вориян и Христамир от мъжките имена. Каза, че ще и бъде много трудно да реши на кое точно да се спре, Аз обаче ще оставя окончателното решение на нея, както и на приятеля й. За мен остава огромното удовлетворение, че успях да помогна.

Още веднъж благодаря на тези от вас, които споделиха идеите си. За мен бяха безценен източник на вдъхновение.

90.   Авторке, извинявай за директния въпрос, но от цялото повествование оствам с впечатление, че живеете със сестра ти в някоя циганска махала:) Подобни безумия се срещат често там. Послушай нормалните хора тук и не се излагай повече, чисто приятелски съвет. Това наистина са необичайни имена и звучат относително добре, но не са хубави. Хубавото име е послание и традиция, а тези предложения са обикновено словоблудство, за което носителят на името ще ви държи отговорен след време.
Бъдете здрави!
М, 36

91.   М 36 - не съм съгласна, простотията ходи по хората и извън ромските махали, а и никой ром няма да си кръсти детето така - те залагат на латиноамериканските и турски сериали, за да сигурни, че все пак го има името някъде в света.
Не ми се мисли, ако на мода дойдат корейските сериали или някакви африкански сапунки

Краставела

93.   Здравей! :) Аз също много харесвам нестандартни имена, ето моите предложения за момиче:
Амелия (любимото ми)
Ирен
Изабел/Изабела
София
Бриана
Далия

94.   АВторке, моля те, кажи най-сетне, че се шегуваш, МОЛЯ ТЕ!
"Арелина, Кристиела и Кристалия от женските и Варон, Вориян и Христамир" - ХристАмир?? Поне Христомир да, че да не се чудят, че си е написал грешно името после... А Луиджи и Бенямин - ноооо комент, просто но комент. Дано поне е момиченце, там положението някак си се понася. Казвам ти го най-искрено и сериозно и без да целя да те обидя, просто ми се струва, че никак не мислите трезво или не знаете на кой свят се намирате.
Аз бих ти предложил като толкова искаш по-нестансартни имена, които обаче са пригодни за ЧОВЕК, а не животно и са съотносими към средата и държавата, в която живеем (пък и континента) - Елвира (вече си го споменала), Карла, Верена, Ирмена. Мъжки - Емил, Августин, Теодор

95.   Катрин, като Катрин Зита Джоунс.
Супер оригинално, симпатично американско и не е циганско, като тези, които си изброил (не че имам против циганите нещо, но имената са отврат), а много хубаво име е Ребека, Ралица
За момче може Денис, Даниел, Кристиян, Емилиян
Айде, с здраве да е детето и пиши какво си избрал

96.   Хайде деца, продължавайте да предлагате имена, забавно ми е да ги чета. Изчетох всичките коментари и нямам какво да правя. Много ми хареса едно точно име-Марчело и женското-Есмералда! Хахааа, ох не мога, ще падна от стола. С глас ви се смея на просташките имена, чак корема ме заболя! Хаааха Манистония и Луиджи Петрови, аа не могаа хаха още колко бисери и "оригинални" имена изчетох, че вече им загубих бройката. Да не дава Господ, това дете ще е много щастливо с името си, сигурна съм. /сърказъм/ :D:D:D

97.   Едно е сигурно: след 18 години някой ще ходи да си сменя името в съда.

99.   Евстатий - добре устроен, устойчив /от гръцки/
Офелия /помощ - гр. / или Геновева /благородна - гр. /

100.   Добре е името да е оригинално и рядко срещано, но също толкова важно е да звучи добре. Предлагам ти някои имена, които мисля, че ще ти харесат:

Мъжки: Амадис, Аурелиано, Хелиодоро, Сесилио, Кармело

Женски: Имелда, Кресенсия, Рамона, Росарио, Гертрудис

101.   в нашия клас имаме момче на име Янислав, момиче- Йолина или Дебора. На мен много ми харесват тези имена защото са различни и не се срещат много често

102.   За момиче-Джули, Клаудия
За момче-Доминик

103.   Здравей. Аз секазвам Глория. От начало не си харесвах името, но свиках. В България не съм го срещала често. Замомче може би са подходяьи Робин, Хънтър много ми допада, Джаксън

104.   След коментарите тук, съм 100 процента сигурен че има много болен и нещастен народ. Господ да пази България

105.   знам една която се казва Загорка хаха
примерно Полина, Натали, Мариела, Спасимира, Евелина, Алена
За момче -Стилян, Стоян, Стефан
В крайна сметка кръстихте ли детето..

106.   Иксомаркопрух
Иксомаркопрухия

Сигурна съм,. че ще уиникално!

107.   За момиче - Виктория, Габриела, Валентина
за момче - Александър, Виктор, Християн

51-100 от 138