Споделена история от Семейство

Притеснена съм за съседско дете!
Здравейте. Пише едно изплашено 21-годишно момиче. Живея в жилищен комплекс и от известно време забелязвам нещо ужасно. Един от съседите ми е пияница. От тези, дето в 2 следобед рядко успяват да си седят на краката. Въпросният е баща на момченце на около 5-6 години. Не знам къде е майката, мисля, че работи в чужбина. Този господин от скоро се е сдобил с огромен и мощен джип. И не слиза от него, и не спира да пие. Остави, че както е решил съзнателно да се самоубива, би могло заедно с него да пострада някой невинен на пътя... Всяка неделя той, порядъчно подпийнал, се качва на джипа и води детето си при роднини в едно близко село ( знам го, защото баба ми е от същото село и живее с въпросните къща до къща). Щом иска да умира- да умира. Но какво му е виновно детенцето, че баща му е идиот? !
Можем ли с останалите съседи да направим нещо? Да сигнализираме някъде? Някой изобщо ще обърне ли внимание на подобно нещо?

Коментари

1.   За карането в пияно състояние, сигнализирай КАТ. Особено ако той си има някаква рутина и в определено време пали джипа и минава към някъде, те ще могат да го издебнат.
За детето - сигнализирай социалните служби, закрила на детето, но като цяло не знам дали ще могат да помогнат.
Ако бабата и дядото, където види детето са разбрани, най-много ще повлияеш, ако говориш с тях или твоите роднини говорят с тях
Този нещо не му е чиста работата, не може от работа в чужбина да се купуват джипки. Може би върши нещо нелегално или жена му се продава.

2.   Опитай с ДАЗД (Държавна агенция за закрила на детето). В Гугъл има телефони и т. н. Дано да помогнат, макар че в България всички държавни институции са свикнали да си "прехвърлят топката" и реално никаква работа не вършат. Бъди настоятелна, пък дано поне веднъж по изключение си свършат работата...

3.   Подай сигнал. Ето какво извадих от сайта на отдел "Закрила на детето".

Дете в риск е всяко дете, застрашено или търпящо каквото и да е форма на насилие и тормоз; дете, чиито основни потребности не са задоволени – например, то е недохранено, зле облечено, пренебрегвано от хората, които трябва да се грижат за него; дете, което не ходи на училище, а е под 16-годишна възраст; което проси или се скита без надзор, което е жертва на експлоатация.

Ако имате информация за такова дете, то вие можете да сигнализирате отделите “Закрила на детето”.

Телефон 116 111 по всяко време на денонощието, без почивен ден.
За да подадете сигнал е важно да имате информация като имена на детето, актуален адрес, имена на родителите, училище, в което то учи
Работното време на отделите “Закрила на детето” е между 9 и 17:30 часа всеки делничен ден. Не е необходимо да сте представител на някаква институция, за да подадете подобен сигнал: това можете да направите, ако сте познат, съсед, случаен свидетел дори.

4.   Обадете се в социалните.

5.   Опитай се да събереш доказателства, че с поведението бащата застрашава живота и здравето на детето и сигнализирай социалните. Обаче трябва да можеш да докажеш твърденията си. Детето е твърде малко за да го разпитват, за това остава твоята дума срещу думата на бащата и е важно да имаш солидни доказателства.

6.   На 21 години, а разсъждава като 10 годишна. Що за въпрос, на кого да сигнализира??? Има полиция, има закрила на детето, има прокурор, на когото искаш на него се обади, все едно. Най лесно се обади на 112, те да си изберат на кого да се обадят.

7.   В тази статия подробно е описано как можеш да подадеш сигнал и да помогнеш на детенцето. http://pravatami.bg/4132

8.   №1 чуваш ли се какво говориш? ! От работа в чужбина сина ми кара порше панамера за бога подари ми ауди а8 и работеше само в един автосервиз? според теб няма ли да може? И жена му със сигурност не работи по строежите ами ще е на бюро или нещо друго а за това дали се продава не знам вече ;))

9.   Подай анонимен сигнал в "Закрила на детето" или Социални грижи, за да нямаш неприятности после, че щом е такъв тип тоя... След като подадеш сигнала, те би трябвало да отидат на място и да проверят какви са условията, в които живее детето, като не издават самоличността ти.

10.   Чл. 7, ал. 1 от Закона за закрила на детето?! Щом като си запозната със случая си задължена да го направиш

11.   Какво чакаш? Да се случи най-лошото ли? Има толкова начини. Моля те вземи веднага мерки, длъжна си като част от човешкото общество.