Споделена история от Семейство

Дъщеря ми се роди малка
Момиченцето ми се роди на термин с поднормено тегло 2, 400 кг. Водят я недоносена :((( Никой не ми обясни на какво се дължжи, аз четох много и единственото, което намирам е или недостатъчност на плацентата или прееклампсия (имах високо кръвно през последния месец на бремеността). Следих си бремеността в частна болница и от самото начало не си харесах докторката, но бях платила пакет и си останах при нея. Тя ме и изражда. Искам да попитам ако някой знае какви опасности има за развитието на детето ми. В сайтовете на английски чета, че е застрашена от изоставане в развитието, не само физически. Имам ли основания да се тревожа?

Коментари

1.   Не се вкарвай във филми - детенцето ти е доста големичко. Под 2 кг. действително има проблеми и то не винаги, а твоето си е голямо бебе!
Имам съученичка, родена към 2 кг., седмаче и беше интелигентна, отличничка и си завърши висше.
Действително има рискове, но не значи, че твоето дете ще е засегнато. На запад спасяват и деца под 1 кг. и мисля, че ти за такива деца си чела. Твоето на Запад не вярвам да е точно недоносено. Може би усвояват и Пътека по НЗОК - стига се тормози!
Вкъщи ли сте, кърмиш ли, в кой месец си родена?
Друго - стига се притеснявай, а си обичай детето!!!

2.   Аз съм родена 2. 400 грама с така нареченото "було" и майка ми е имала същите притеснения. Не съм недоносена, даже с няколко дни ме е преносила и е трябвало да предизвикат изкуствено раждането. Развивала съм се оттам нататък нормално, теглото и ръстта ми винаги са били в границите, в училище бях отличничка. Здравословен проблем ми е, че като цяло имам слаба/ по-рехава съединителна тъкан, но не ми се отразява особено на качеството на живот - ако редовно тренирам и поддържам мускулен тонус нямам проблеми. Не знам, доколко при мен това е ген и дали е обвързано с поднорменото тегло при раждането. Пожелавам ти детенцето ти да е здраво и добре.
ж 36

3.   Не се шашкай толкова! Да, малко е мъничка, но е почти в нормата, така че няма повод да се притесняваш. Ако беше под 2 кг тогава щеше да е опасно, но при 2 и 400 всичко си е ОК. Така, че радвай си се на детенцето и не се тормози с глупости!

4.   Спокойно, синът ми се роди мaлко под 2 кг, 44 см, след 4- ят месец от бременносттa до рaждaнето бях в болницa нa " коктейли " рaзни, но сaмо толковa успяхме.
Нa всичкото отгоре от стресa ( трудно рaждaне, хопитрофично бебе ) ми секнa и кърмaтa. Сегa синът ми е нa 20 год. учи и рaботи в ИТ облaст, тренирa боен спорт и пъркур:).
Пълен с енергия е бил винaги, съвсем здрaво, будно, любопитно дете, поемa информaция кaто сюнгер. Нa 5 години четеше глaдко и смятaше до 20- събирaне и извaждaне. Нa 2 години е зaпaметил цифри от телефон нa приятел и му се обaди:).
Първaтa годинa се стрaхувaх дa зaспя дори, щипaлa съм го, зa дa се уверя, че е жив. Товa сa си мои стрaхове и истерии, зaщото ми кaзвaхa подобни нещa. Е, когaто проходи вече беше кaто торпедо, толковa енергия и тичaне ми идвaхa в повече дори, нa мен- спортисткaтa:)
A и още нещо, синът ми беше дребничък до към 12-13 годишен, сегa е 188 см.
Тaкa че, изобщо не се тревожи, a си гледaй детенцето спокойно и нормaлно. Дaвaй и според възрaсттa нормaлните зa рaзвитието и игри, ще видиш нaкъде я влече или имa тaлaнт и ще помогнеш дa рaзвивa и тaкa. С две думи, нормaлно детенце.

5.   Ами моята братовчеда се роди 2. 300 кг и сега е втори клас и често боледува. Някак си самият организъм й е по-слаб. Физически е слабичка, но не грозно слаба, а по-скоро под нормалното. Иначе си е много интелигенто и любознателно дете.

6.   под 2, 5 кг се водят недоносени, но както виждаш, тя е много близо до границата. докторката не е виновна, защото ехографите дават само приблизително тегло на бебето, с доста големи отклонения. но дори и да знаеше, не виждам какво можеше да се промени.
ако лекарите не намират да страда от нещо, не вярвам да има проблеми. просто някои жени раждат едри бебета, други - дребни и това няма особена връзка със здравето им впоследствие. ако се храни и наддава нормално, няма причина за притеснения.
Ж43

7.   За да ти се отговори на въпроса трябва много друга информация. Например- дали си родила на термина, имаш ли други деца малки за възрастта си, заболявания преди бремеността, ти и бащата на детето дали сте малки на ръст, детето дали е изродено и продишало нормално и още доста други.
Статистически поглрднато детето се води с поднормено тегло защото е под 2. 5 кг. НО ако всичко друго му е наред тази разлика е доста малка. Гледам, че напоследък неонатологията "съживява" деца под 1000 гр. Май че твоето си е напълно наред.
Просто си гледай детето и твоето здраве.

8.   Спокойно авторке, въобще не се притеснявай, Старите хора са казали, че душа под нокът се носи.
Вероятност за болести или изоставане в развитието винаги има има ги и при деца родени над 3-4кг.
Бебето не е малко 2, 4кг си е нормално Бебе. Да ти е живо и здраво и спри да се паникьосваш.

9.   И аз ще се присъединя, нормално е. Не е такова малко бебе, че да е застрашено.

10.   Няма място за притеснение :) Аз съм родена 950 грама и съм била 2 месеца в кувиоз и нищо ми няма :) Така, че не се притеснявай

11.   Аз имам позната, която навремето се е родила 1500. Кило и петстотин! И скоро завърши университет с много добър успех, изключително позитивна и лъчезарна, има си работа и дългогодишен приятел! Комшийката ми роди бебе 2100 и дори в кувьоз не беше. Стегни се!

12.   Авторката: И аз искрено се надявам всичко да е наред. Само да подчертая, че детето ми се роди НА ТЕРМИН, а не в седми или осми месец. Трябва да има някаква причина да не се е развила до края на бремеността ми. Следящата ме лекарка в последствие и каза, че към 36 седмица плодът е спрял да расте според ехографа, но не ми е казала за да не ме тревожи. Сега детето ми е на почти 5 месеца и още няма 5 кг. Има разбира се и други причини- претърпя две тежки коремни операции поради чревна непроходимост. По тази причина трябваше да гладува доста време и имаше много бавно захранване докато тръгне пасажът. Много ми е слабичка и се чудя как ще навакса изобщо :((( и дали всичко ще е наред.

13.   Усмихва ли се? Не гримаса, а усмивка. Това е важно...

14.   Разбира се че всичко ще е наред! От теб се изисква да я възпиташ добре, за живота и здравето й остави докторите, природата и господ да се грижат.
Не тъпчи детето с храна, организмът сам ще поиска храна, когато има нужда от нея. Иначе след 10-тина годинки ще пишеш тук детето ми е затлъстяло.
Нима някой се грижи така за всяко бебе бозайник, то отива бута се, търси и суче, реве ако майка му е далеч а то е гладно и така.

15.   Мила, изобщо не се тревожи излишно. Познавам хора, които като бебета освен, че са били с поднормено тегло са имали и куп проблеми, а сега са си млади, здрави и напълно нормални хора. Особено един приятел, едвам са го спасили, а сега е към 1, 90 и е един от най-умните хора, които познавам. Така, че не се тревожи, всичко с бебчето ти ще е наред.

16.   Нищо му няма на детето, моят син беше малко под 2400, към третия месец си навакса и изравни с нормата. Не го водеха недоносен. Изписаха ни две кила. Разбирам те чудесно, страхът седи дълбоко като видиш как кожичката му виси. Такива сладки бутчета ще станат, съвсем скоро. Щом наддава детето, нищо му. За развитието не съм се страхувала и нищо му няма, да чукам на дърво. Тепърва има да се убеждаваме всеки ден все повече колко индивидуално е всичко. Някои са по-големи, други не. Като при възрастните :)