Споделена история от Семейство

Не желая да имам деца заради личните ми философски възгледи.
Пускам тази тема не защото се нуждая от съвет или помощ, а защото искам да споделя нещо. Не желая да създавам деца които да живеят в този свят. Правя го защото смятам, че светът е едно отвратително мястото което се управлява от злото и не желая децата ми да живеят в такъв свят. Наясно съм, че каквото и да направя няма да мога да поправя света и следователно не искам децата ми да страдат от злото в него и за това предпочитам да не съществуват. Наясно съм с това, че като откажа да имам деца няма по абсолютно никакъв начин да променя каквото и да било в света - просто го правя заради тях самите - щом ще живеят в един отвратителен свят управляван от злото по-добре е да не съществуват. Всякакви глупости и клишета от сорта на: "заради такива като теб пропада България и заради това сме на такова дередже", "длъжен си да имаш деца за да не пропадне българщината и да не ни претопят циганите" просто за мен нямат абсолютно никакъв смисъл и никаква стойност. Взел съм това решение и няма думи с които който и да било човек на планетата да ме убеди да създам потомство. Просто исках да споделя личните си философски възгледи и за това пускам темата. Далеч съм от мисълта, че съм месия или нещо такова.

Мъж 22

Коментари

51-100 от 151

57.   Номер 42 частта с идиотчетата я оставям на теб. Автора

58.   Здравей! Аз съм едно 23-годишно момиче и мнението ми за създаването на деца се припокрива на 100 процента с твоето! Не очаквах, че има други мислещи и интелигентни хора! Поздрави и никога не отсвъпвай от позицията си каквото и да се опитват да ти говорят посредствените!

60.   Привет 58 аз съм Автора. Благодаря за подкрепата и се радвам , че има интелигентни хора които ме разбират.

62.   Попадам на темата отново и искам да кажа , че 3 години след пускането и нищо не е променило мнението ми и нищо няма да го промени. Нещо повече - реших да не се женя , за да не стане гаф случайно. И вие "драги" мои събеседници така и не изтъкнахте причина да създавам деца , освен , защото така е прието /така правят всички.

63.   А да щях да забравя за номер 13 и 14 има една хубава приказка за хора с вашите вярвания - когато се молиш това е молитва, когато Бог отговори това е шизофрения. (заменете Бог с акаша/висшият разум/Мейретрея или каквото там вярвате и ще се получи чудесна картинка)

Автора

64.   Дано, ох, дано някоя жена не си загуби детеродните години с теб! Закото тогава ще си престъпник!

65.   Най-хубавото е, че след като умреш светът ще продължи да се върти, а за теб никой няма да е чул, никой няма да си спомня за теб и на никой няма да му пука, че ти някога си съществувал. Върху гроба ти ще сложат костите на друг човек и неговите деца и внуци ще идват да го оплакват и да си спомнят за него, а ти ще си завинаги в небитието, драги.

66.   Апропо ще отговоря на 4/34 "философа". Робите са се размножавали, защото са били НЕОБРАЗОВАНИ, а аз не само съм огорчен до краен предел, но ИМАМ ДОСТЪП ДО СВЕТОВНОТО ПОЗНАНИЕ (чрез книги и интернет. ) Знам, че нещата не трябва да стоят така и също така знам, че каквото и да направя нищо няма да се промени. За това избирам да не създавам деца (за да не страдат и да не ме обвиняват ) и така евентуално да дам пример на другите хора (аз съм пределно наясно, че болшинството от хора няма да приемат аргументите ми, но нека спася колкото се може повече деца от страдание)

67.   О "мили/"мила" ми 65 само две неща ще ти кажа

1 Като умра няма да имам съзнание и откровено казано няма да усещам и няма да ми пука какво е станало с кокалите ми и гроба ми. Ще умра обаче с усмивка на уста , че съм спасил децата си от страдание , докато има голяма вероятност твоите деца да те прокълнат , че си ги създал/създала. Не се знае как ще се завърти живота :)

2 Не само света , но и Вселената ще има своя край и това него казвам аз , а учените. Порови се по въпроса

Автора

68.   Номер 66, има едно добро философско обобщение. Живея, за да умра и ще умра, защото съм живял. Т. е. смисълът на съществуването се корени в самото съществуване. Ето, ти живееш, не си се самоубил, това опровергава тезата ти.

Дядо Торбалан

69.   Направи ми впечатление, че много пъти спомена думата "зло". Колко ли горчилка си натрупал от хората!
И аз имах такъв период от живота си, разбирам как се чувстваш и ти съчувствам. Затова искам да ти предам малка частичка от моя опит. Нещастието и недоволството от нравите на хората ме бяха превърнали в нещо, подобно на тях самите - зло, неприятно, сърдито, неудовлетворено, цинично и грозно. Гневът ми беше толкова силен, че започнах да се самоизяждам от жлъч и мразех хората, че ме бяха превърнали в такова нещастно създание, мразех и себе си, че съм го позволила. Всички граници ми се бяха размили и не можех да отсея правилното от грешното, всички слагах под общ знаменател, за да ги "накажа", че са толкова неприятни, че са ме разочаровали и отвратили от себе си.
Само че всичко това страшно много ми тежеше, започнах да получавам аритмии и станах много агресивна, ако имах силата щях да смачкам цялото земно кълбо и да залича всички, така си мислех. Да де, ама не исках да бъда такава, не се харесвах, и не исках така да живея живота си, все ядосана и озлобена - какъв е смисълът? И то толкова млада! Да си пропилея хубавите години на младост и сила в душевно гърчене и за какво по-точно? ! И това ли искам да оставя след себе си? Разочарование и гняв? Ми не, искам да се наслаждавам на хубавите неща, защото са много. Клише е, да, но трябва да си отвориш очите за тях. Как се справих със злобното чудовище в мен?

Просто приех нещата такива, каквито са.

Спрях да се бунтувам напразно срещу независими от мен фундаментални неща. Приех и злото в света, без него нямаше да има как да сравним кое е добро и да го оценим. Идеален свят няма, няма и идеални хора, защото балансът е това, което поддържа живота. Трябва да стигнеш САМ до извода, че не всичко около нас е черно и гадно, има много хубави неща, а ти си сляп за тях в момента. Това само ще направи живота ти крайно нещастен. Искаш да изпитваш радост, но хората са задници и това те кара да се затвориш в черупката си. Че защо бягаш така от тях? Лошото ли ще надделее над теб и ще те контролира, сякаш си кукла? Като си заобиколен от некачествени хора (които между другото са доволни да те моделират по свой образ и подобие и ти правиш точно това, което те биха искали), смени средата тогава! Намери си други хора, с които да общуваш и които да ти покажат и другата страна на монетата. Отричането на човешката природа обаче, а в нея има много от всичко, нищо хубаво няма да ти донесе.
Казваш - философски убеждения. Добре. Чети различни философи, виж различните гледни точки, но чети и биографиите на самите философи и сравни как са живели според съжденията си. Имаш време, млад си. Продължавай да търсиш себе си, това е страхотно.

В заключение ще кажа, че няма лошо, че не искаш деца, не всички са създадени за родители и ако чувстваш, че няма да успееш да се справиш с тази отговорност, по-добре не създавай живот, само да го мъчиш (ти, не хората). И аз за момента не искам деца, защото не съм готова да се посветя на такова нещо. Може би някой ден ще променя мнението си, може би не, никой не знае. Какъвто и избор да направиш, направи го така, че да си доволен от решението си и да не се чудиш "ами ако бях направил еди-какво-си".
Пожелавам ти хубав живот и да го живееш достойно и доволно, а не после да съжаляваш и да мразиш още повече всичко. :)

70.   Номер 69 оцених с 5 звезди коментара ти , дори да не съм изцяло съгласен с него. То е най-смисленият и достоен за уважение коментар.

Дядо торбалане не си мисли , че не съм правил опити за самоубийство и не си мисли , че планирам да умра на легло от старост. Хайде сега иди да хапнеш една Шкембе чорба , белкем това осмисли още повече живота ти

Автора

72.   Еми ти си си примирен човек, света е зло и оправия няма. Пълно е с такива като теб, благодаря ти, че поне няма да си създадеш копие. И аз мисля, че няма смисъл.

75.   И като имаш деца да не би да ти е осигурена вечна памет?! Някой ще си спомня за теб 10, 20, 50 години след смъртта ти и след това нищо, все едно те е нямало. Някой от вас помни ли, знае ли имената на баба си и дядо си , живели през 1600г? Вървейки по улиците, често си мисля кои хора са вървели тук преди още да е имало асвалт и плочки...какви са били мечтите им, надеждите им. И се натъжавам, но това е животът. Ето, аз съм човек, който се сеща за хората от миналото, без дори да ги познава....без да са ми роднини, без да са ми предци. За да те запомни някой не е нужно ти да си го създал, нужно е да си оставил следа...някаква. Дори едно дърво да си засадил в градския парк, все ще има някой благодарен и признателен за това, което си сторил...Е, вижте, хиляди хора използват технологии създадени от необикновени личности, без да знаят точно кои са те....Някой от тези хора са отдавна в миналото, но това, което са сторили остава в живота, във всеки наш миг. Затова нека бъдем такива каквито искаме, да имаме свободата на собствения избор, да раждаме стремежи и идея, а не просто плът, която е преходна. Бъдете здрави!

76.   Мисля абсолютно по същия начин, но никога не съм го споделяла с никого, защото си мисля, че ще ме помислят за куку и ми направи впечатление, че когато кажеш че нямаш планове за деца нито засега, нито за по нататък се превръщаш в най- отвратителна, долно, егоистично същество (а според мен егоизъм е да раждаш деца, тъй като всеки го прави от страх, че няма да има кой да го гледа като остарее). Те хората винаги си ланкат дори всичко да ти е тип топ. Има хиляди хора които имат деца, но нито едно от тях не се грижи за родителите си и тънат в мизерия. Каквото и да направиш, както и да го визпиташ то ще прави каквото си иска. Няма да ти е кукла на конци. Светът не отива на добре. Става все по зле и поо зле. Аз също не искам да оставя нищо след себе си. Пък и има толкова много хора които гледат на раждането като на едно ЗАДЪЛЖЕНИЕ. Нека си раждат. Раждането е свързано с толкова много промени- физически, психически...

Винаги съм се чувствала чужда все едно мястото ми не е тук не виждам абсолютно нищо хубаво около себе си. Ако имах избор с 10000% щях да избера да не се раждам. Без майтап. "Хората" ме отвращават, интимността също (въпреки, че никога не съм имала такъв контакт и не мисля да имам, тъй като това е остворена врата за болести и преоблеми).

77.   Авторе, моите аргументи да имам деца са следните:
1. Обичам децата. Винаги ми е доставяло огромно удоволствие да се занимавам с деца. Преподавам на възрастни, но давам и частни уроци на деца. Обожавам детската любознателност, възприемането им на света.
2. Децата ми са плод на любовта със съпруга ми. Не сме ги създали просто ей така. Не съм ги родила, защото така правят всички, или защото така трябва.
3.Не очаквам децата ми да ме гледат, когато остарея. Не съм ги родила заради това.
4. Те са нещо прекрасно. С нищо не нарушават личното ми пространсво. Всичко е въпрос на правилна организация на времето.
5. Децата са най-близките ми приятели. Вече са на такава възраст, когато мога да говоря на всякакви теми с тях.
6. С децата си се чувствам млада, изживям отново всичко, което съм преживяла в различните етапи от живота си.
Това са моите аргументи, за да имам деца. Респектирам и приемам за нормално решението да нямаш деца. Не приемам някой да натрапва мнението си - колко е ужасно да имаш деца, или колко е ужасно да нямаш.

78.   Аз съм на същото мнение и аз гледам по този начин на нещата.

79.   Като не искаш деца - няма нужда да имаш. Само си поеми отговорността след това, да не стане така, че да размислиш и да съжаляваш, което е доста страшно. Светът е прекалено отвратителен и няма да го промениш - нито ти, нито аз, нито който и да е от коментиращите. Ако някой започне да ти ръси клишетата, отговори грубо, много грубо, от сорта на --- не съм сигурен дали аз или ти трябва да взимат решение за оная ми работа и повече няма да има подобни коментари. Късмет, няма да ти е лесно в свят пълен с престъпници и прости хора.

80.   Да така е правилно го е написал авторът. Когато човек може да живее с генетично заболяване както мен няма да му е приятно. И после да ти казват че това не се е забелязало няма хич да прощавам. После ставаш безработна. Не че обичам да се жалвам само ми е тъжно нищо друго. Както и автора го е казал чакам да минат определен брои години и всичко свършва. Няма нужда да страда човек до старини. Всеки си има принципи все пак.

82.   Здрайте всички и автора и коментаторите, към автора аз съм по образование Магистър по Философия. Вслушай се в №69 и №77 много мъдри изказвания,

83.   Така понеже виждам, че още се коментира по темата ми и аз ще коментирам някои неща. Номер 24 в икономиката има един принцип, че когато искаш да убедиш някого да инвестира в нещо трябва да му обясниш в какво инвестира и защо инвестира. В случая ти се опитваш да ме убедиш да "инвестирам" деца в този свят и съответно трябва да ми обясниш защо да го правя, а не най-нагло да ми обясняваш, че отказа от деца не е решението и трябвало да дам шанс на други (без да се пояснява защо)

Относно господин 82 магистърът по философия няма нищо мъдро в коментар номер 77 и не виждам никаква причина да се вслушвам в него.

Между другото ще ви дам материал за размисъл - взех решението да нямам деца преди 10 години - 2009 когато бях на 16 години. Сега 10 години по-късно - 2019 когато съм на 26 нищо не е променило решението ми. Замислете се защо!

84.   83 - малък си още за такива изявления. Познавам много като теб, които приказваха по същия начин и след 40 им дойде друг акъл и сега имат деца. Аз лично деца нямам и нямам намерение да имам, но имам правото да го кажа, след като съм на 44 вече. На 26 да си твърдо убеден, че никога няма да си промениш мнението по даден въпрос е несериозно.

85.   Така понеже българина бавно загрява едно нещо ще ти кажа номер 84. Ти не си фактор, за да решаваш дали съм малък или не, за да взема решението да имам деца или не. Ти не си фактор за мен. Нямам нужда от твоето удобрение или разрешение, за да не се обвържа цял живот и никога да не създам деца. Аз решавам и ти нямаш думата по въпроса

Автора 26 години

86.   Е, хубаво, бре, авторе... като никой "няма думата по въпроса", ти защо въобще си пуснал тази тема? Въпрос към аудиторията се задава по две причини: или човекът се съмнява в правотата на тезата си и иска да сондира мнение, или е извлякъл положителен опит от практиката и иска да тества дали и други са стигнали до същия извод. В твоя случай нещата изглеждат ето така, обобщени в един диалог:
- Аз мразя сирене, понеже не го разбирам!
- Аз пък обичам да си хапвам...
- Ти си идиот, щом не споделяш моя вкус..
- Е, нама лошо, но много върви с домати и босилек....
- Да, ама няма да ми казваш аз какво да ям!
- Че кой ти казва, бе, пич?
- Ти!!! Защото си тесногръд, лош и манипулативен!
- Бре, момче, рупай си марулите, аз проблем нямам.
- Не!!! Имаш, гадино, защото не си фактор, не си европеец, не си човек и аз решавам, а ти нямаш думата.

Момко!!! Осъзнай се! На никой тук не му пука ще имаш ли деца или няма да имаш. Решихме, че търсиш ориентир, затова се включихме изобщо в драмата. Тук не става дума за "философски убеждения", а за инатливите полюции на един пъпчасал тийнейджър, който сам не знае какво иска от себе си, но натрапва терзанията си на публиката с очаквания тя да му ръкопляска. Според мен, не си на 26 години. Ако извадим от тях 10 - това ще е психологическата ти възраст.
Всъщност, радвам се, че си решил да нямаш деца. Почитател съм на автоевгениката.

87.   Е, и аз няма да правя деца. Не е кой знае какво.

88.   Аз пък си гледам новороденото бебе на 2 дни и разбирам смисъла на "съвършенство"...

92.   Аз се чудя защо си пуснал тази тема. След като не искаш деца, ок. Какво ни бърка нас дали ще се размножаваш или не? ! И на всички коментиращи - наистина какво ви дреме дали авторът ще отгледа човек или не. Няма никакво значение аргументите, чудя се защо някакви хора идват тук и просто заявяват нещо, без да имат някакъв здравословен или житейски проблем. Според мен такива теми са безмислени, че и чак 85 коментара.

93.   ж31 съм и също не желая да ставам родител.

Пълно е с теми, към които няма интерес и показател за това е, че имат макс 2-3 коментара, а понякога и никакви.

А теми като тази разни хора пускат, защото са под афект от неодобрението на определни тяхни близки и познати. Твърдо убедена съм, че това ви е ясно.

Вместо да напишете нещо позитивно и подкрепящо, или просто да подминете темата, вие тука се възползвате да си изливате личната помия чрез клишета и логорея под предтекст, че ви пука.. или не ви пука.. за живота бъдещето на това момче, за бъдещето като цяло и.т.н.

Ако разните "лектори" действително не ги бъркаше, то нямаше изобщо да коментират. Дори и да са кликнали, то щеше да е по случайност и бързичко щяха да дадат на червеното квадратче с бяло хиксче горе вдясно. Бърка ги не ами даже получават ерекция натискайки бутончето 'Добави'.

Интересно все пак защо в теми като

Мисля за други мъже. Какво ми става?
http://spodeli.net/6/story-139845.html

Любовница
http://spodeli.net/4/story-140125.html

Обичам партньора си, но си мечтая за друг. - http://spodeli.net/6/story-140255.html

Има много по-малко критика... та дори и много по-малко активност в сравнение с теми като тази. (казвам и подчертавам обаче - не по-малко интерес, а по-малко активност)

94.   93 - ще ти повярвам, когато напишеш същото, но вече минала детеродна възраст. Знаеш ли колко като теб познавам дето същите ги приказваха и после не пропуснаха да хванат последния влак към 36-39. Хвана ги шубето. Така че, нито на автора, нито на теб вярвам. Като напреднат годинките ще изцвъкаш едно-две вредителчета поради страх от самота, просто защото не си наясно какво да правиш с живота си, ако не родиш. Да живее матрицата, тъпотията и промиването на мозъци. Нали се сещаш - на тези, които управляват света им трябват още роби.

95.   Цитат от превод на еволюционната теория:

"Всяко ново поколение създава наследници, които в някаква малка степен се различават от своите родители. Разликите могат да бъдат добри или лоши (в повечето случаи).
Добрите различия помагат за оцеляването на наследниците, и за това да оставят след себе си поколение. Правят ги по-приспособени към условията на околната среда. Лошите различия действат в обратната посока - пречат при оцеляването и/или при създаването на поколение. По този начин наследниците със съответните различия измират преди да са създали поколение или просто не успяват да се възпроизведат.
Така поколение след поколение, наследниците стават все по-добре приспособени. "

96.   94.
Така.
Виж сега, първо трябва да допусна, че страдаш от това, че си попадал на жени, които са ти твърдяли, че не искат деца, но в последствие са се отмятали, и нали това сега си го изживяваш един вид - в такъв случай напълно те разбирам и най-искрено ти съчувствам.

Иначе човек... значи ти, след като си така убеден и знаеш, че на 39 кое и как, и така и така, то какъв ти беше смисъла тогава това да го пишеш изобщо?
Освен да търсиш емоционална провокация.
Да си начешеш характера...
Ако съм напишела това след детеродна възраст, щял да ми повярва. Хаха, ами тогава ще ми кажеш, че съм стара жена, която завижда на хората с деца или нещо
такова. Поправи ме, ако греша ;-)

Вкарваш психоатака, която цели да ме(ни) филмира за бъдещето. 'На n години ще чувстваш еди какво си и ще мислиш еди как си' - Толкова е изтъркано. Цял живот
са ми я прилагали, откакто се помня.
Мен да ме афектираш няма да е лесно. Но пък би ми било интересно да пробваш.
Края на изказването си завършваш с това да ни иронизираш... (again, soo lame) - и стига с тази матрица. Това е един супер малоумен филм, от моето тинейджърство.

Факт е, че наистина много хора не са наясно какво да правят с живота си, дори и да са с деца. Затова и трябва да плащаме помощи на разни здрави хора със здрави деца...

А аз какво да правя и какво ще правя не само, че съм наясно, а дори и се притеснявам дали ще ми стигне времето. А, да вметна - не съм някаква кариеристка, не се състезавам за някакви постове и. т. н. Казвам го, защото в България сякаш има едно схващане, че жените или са кариеристки или домакини (или и двете).
Не съм и феминистка, дори имам чувството, че към мъжете съм по-солидарна и съчувствам повече, отколкото на жените. Но принципно най-много се застъпвам
за емоциите на хората, които са по-малки от мен.

Както намекнах по-горе, ако искаш можем да.... дебатираме. Дадох ти немалко инфо за характера ми, което си е определено преднина за теб. Даже ще ти дам и
още -ето някои мои изказвания:

Въпрос към младите - коментар4
Доколко е важна за вас колата на мъжа - коментар14
Защо 30 НЕ Е новото 20 - коментар95 (тук споменавам нещо за възрастните мъже, ама не, не си падам по възрастни)
Да имаш повече от едно дете е тотална простотия - коментар65

97.   Много съм съгласна с коментар 94. А също и с 95. Тези, които са негодни, не създават поколение. И по -добре! :) Сега им е много забавно на 20г, но като минат 30-40г нека си прочетат писанията тук и да пускат теми колко са си пропиляли животеца... защото тогава няма да има купони и нан икой не му пука дали са сами, то си е за тях.

98.   96 - нямам намерение да дебатирам с теб и изобщо с хора, които са твърдо убедени, че няма да си променят мнението по даден въпрос.
Що се отнася до матрицата - моето момиче, изобщо нямам предвид някакъв глупав филм и коментарът ти просто показва, че дори и да почна да ти обяснявам няма как да ме разбереш. Информирай се.

99.   98.
Щеше да e наистина малко откачено, ако беше се навил да.. дебатираме.
Разбира се, че ми е ясно, че нямаш в предвид филма ;-), а умишлено така ти отвърнах, сам се сети защо.
Всъщност всичко, което написах е съвсем умишлено, а не просто така.
Във всеки свой ред съм вложила по-дълбок смисъл (и винаги го правя), както ти си вложил във всеки твой.
Изказването ти /94/ е много банално и клиширано, най-малкото защото има наай-различни хора - не са само като тези, които ти си срещал. И е много ограничено да опреличаваш разни напълно непознати хора на твоите познати и познанства, ако ще те да са и 10ки хиляди.
Аз да разбирам теб не е нужно, нито пък и ти мен.

100.   Тук откривам една смехотворна теза: че, видиш ли, ако нямаш деца, ще водиш един безсмислен живот, нищо няма да оставиш след себе си и като умреш, никой няма да си спомня за теб, а на другите гробове ще ходят децата и внуците да оплакват баща си и дядо си, пък ти тайно ще завиждаш от ковчега (и такова мнение имаше).
Сега ще изредя няколко имена на личности, които не са оставили поколение, пък вие кажете колко е бил безсмислен животът им и как никой не ги помни. От писателите: Николай Гогол, Франц Кафка, Фридрих Ницше, Джейн Остин, Марсел Пруст. От художниците: Микеланджело, Леонардо да Винчи, Салвадор Дали. От композиторите: Чайковски. От музикантите: Николо Паганини. От философите: Бенедикт Спиноза. От учените: Никола Тесла.
Мога, разбира се, още дълго да изброявам. Споменах само първите хрумнали ми имена, но смятам, че и те са достатъчно красноречив аргумент в полза на твърдението ми, че децата нямат нищо общо с осмислянето на човешкия живот. Имам чувството, че точно хората, лишени от каквито и да било други качества, най-ентусиазирано и последователно се размножават.
Между другото, жена съм.

101.   Номер 100
Паганини също е бил композитор. За да бъдеш композитор, трябва да си и музикант. А Ницше го броят за философ.
Между другото, те не са имали законни деца. Но може би са имали доста незаконни, които са израстнали без баща.
Иначе съм съгласна с теб. Не всеки е длъжен да остави потомство.
И не само децата са наследство за този свят.
Най-големите гении са се посветили на дейността си, това е била тяхната мисия в живота. Това е бил и техният принос за този свят.
Аз също съм жена и съм на мнение, че не всеки трябва да става родител. Това си е въпрос до личен избор и също, възможности.
Има хора, които правят деца, но не се грижат за тях. Редно ли е тези хора да „се бият в гърдите“, че са родители и са дали нещо на света, ако не се грижат за собственото си потомство? Не разбира се.
Между другото има много хора, които са станали родители, но тайно завиждат на кариеристите за успехите им. А пък кариеристите завиждат на родителите. Трудно се постига баланс между родителство и лични професионални цели.
Но и двете са ценни за този свят, така че „да бъдеш родител“, не е единственото призвание на човека.

102.   Номер 97, аз ги минах тези 30 години. Скоро ще навърша 50. Така че съм точно човекът, от когото чакаш отговор. Нито за секунда не са ми липсвали деца. Изобщо не смятам, че съм си пропиляла живота, а и той далеч не е свършил. Напротив, живея го пълноценно, по-активно, постигнах неща, за които като студентка не съм и мечтала, неща, които са полезни за хиляди други хора и успях да намеря щастие в личния си живот. Първият ми съпруг също не искаше деца. Вторият има дъщеря от предишния си брак, така че лесно прие нежеланието ми да ставам майка (въпреки че, признвам си, ако не се бяхме срещнали толкова късно и беше настоявал, бих се съгласила за дете, дори бих пожелала такова, защото много го обичам). Но се срещнахме късно и животът се стече по друг начин. И какво от това? Трябва да живеем с даденостите и да намираме щастието в това, с което разполагаме. А що се отнася до това, че няма кой да ме гледа на старини, в днешно време това е най-смехотворното опасение. Ти ако не си си осигурил стабилен пенсионен влог, ако не си си направил съответните застраховки, ако не си се подсигурил с недвижими имоти.... чакай на отрочето, което ще се запилее я в САЩ, я в Канада, я в Нова Зеландия, да ти купи аспирин и да ти сипе компот! Децата не трябва и не са длъжни да съобразяват личните си цели с родителите си. Моята майка вече гони 80-е и е напълно самостоятелна - има си жилище, има си спестявания, има си собствено домакинство, приятели, социален живот и т.н. Аз съм нещо като нейна приятелка и то само защото съм в Бъгария. Ако утре й кажа: "местиме се във Франция" в никакъв случай няма да го приеме като трагедия. Нито пък някога е мрънкала, че няма внуче, въпреки, че съм единствената й дъщеря. По-приято й е, когато я представят пред непознати хора като: "А това е майката на М.Д." Тогава много се гордее с мен.

103.   100, това добре, ама авторът не е Тесла...

104.   Направо далеч си стигнала... дъртофелница в сподели по цял ден цъка коментари... мното стойностно. Няма що.

105.   Интересна тема. Според мен авторът има ясна теза защо не желае деца. Възгледите му са философски, а не емоционално обвързани. Тезата му е че човечеството по природа е зло, и това няма да се промени, защото злото се корени в същността ни. Не съществува идеален свят, или поне не знаем със сигурност за такъв. Дори децата могат да бъдат зли. Тук става въпрос за философска гледна точка. Заложено ни е в природата да имаме и добри, и лоши страни. Религиите например затова използват понятието грях, то е заложено в човека. Интересно защо?

Никой няма доказателство защо човека е несъвършен или защо съществува злото. Има религии, които имат обяснение, но не и доказателство. Единственият ми проблем с довода на автора е че ако всички бяхме стигнали до същия извод като него, човеството щеше да престане да съществува. А именно защото е обречено на страдание, и единствения начин да не го изпитва повече, е като се самоунищожи. Никой не може да каже кое е правилното в случая, защото мозъците са ни толкова ограничени и въпроси като защо съществувам остават без категоричен отговор. Но едно знам, щом съществувам, предпочитам да използвам този може би дар като му се наслаждавам, правя любимите си неща и мисля самостоятелно.
Успех на автора, и може би един ден може и да откриеш своя личен мотив да имаш дете, не заради хорските виждания. Този мотив най-вероятно би бил изменение в личната ти философия, че може би все пак има някакъв смисъл в съществуването ни, нещо което все още не знаем така или иначе. Може би този мотив би бил любов и нуждата да я споделиш.

106.   Да, 103, точно казано, хаха! Той тръгнал да сравнява автора с някакви гении. Какъв народ, леле! Авторе, ти си просто едно леке. Това е. По-добре да нямаш деца, ти себе си не можеш да гледаш, камо ли дете... пази боже от такъв родител...

107.   Аз съм си го казал по-горе 106 - когато дойде последният ми час ще умра с усмивка на уста, знаейки, че съм спасил децата си от страдания. Докато ти и твоите деца по трудният начин ще научите какви чудовища са хората. Хайде сега към чалготеката да мяташ салфетки!

Автора

108.   Авторе, по тая логика вземи спаси и себе си от страдания...

109.   Доста стара тема, но си прав ако създаваш деца в днешно време ги обричаш на мъчения.

В скоро време климатичните проблеми и други глупости които хората не ги вълнува особено ще създават огромни проблеми така че мислете му закакво ги правите тези деца

110.   107, много си сбъркан! Ама много! Страдание, лошо неща и крадци, убийци и т. н. не можеш да спреш. Но създай живот и се погрижи за дете. Дай по тая логика се самоубий щото пишеш дразнещи коментари и си паразит... нали така! Моето дете е гледано чудесно, усмихнато е и нищо не му липсва. А на такива като теб е научено да се присмива, както и на всичко лошо. Страдаш ти, не детето ми. Намери пътя, че ще стане късно, а да умреш сам е голяма мъка... с мъжа ми току що взехме пуканките и ще се смеем на коментарите в тази тема. То си е за смях...

111.   Тук за гении говорят по-горе. В последно време ми се струва, че много гении се събрахте, с друг "смисъл" в живота. И какво гениално правите, какво гениално сътворихте, от което цялото човечество да има полза? Не ми отговаряйте :)))

113.   Обърнете внимание на 104 и 106, много моля! Единият нарича непозната дама "дъртофелница", заради изказаното от нея мнение, а другият нарича автора на темата "леке", заради изказаната от него позиция. И от мен се очаква да родя дете и да го пусна в обществото на такива примати?! Те и да създадеш нещо смислено, няма да проявят интерес към него. И тези "някакакви гении", номер 106, са били хора като нас с тебе (е, съгласна съм, че теб трудно може човек да даде като убедителен пример). Разликата е, че са били по-умни и талантливи. Това, че не са оставили поколение, не омаловажава труда им. За мен е истинско престъпление да "произвеждаш" деца на килограм, без да може да им осигуриш нормален живот. А за какъв нормален живот може да се говори при родители като горепосочените дебили?
Използвам случая да благодаря на създателите на този сайт, защото покрай него разбрах що за тъп народ са моите сънародници. Това е важно да се знае, особено когато бизнесът ти е съобразен с читателската аудитория.

114.   113 - по-примитивните общества, каквото е и българското, инстинктивно се настройват срещу всеки, който има смелостта да живее по различен начин от мнозинството.
Не очаквай друга реакция тук и никога не искай съвет от българин. Ще се опита с всички сили да те убеди да влезеш в общоприетите рамки и да те сравни със земята, ако не го направиш.

115.   Всички, които не искат да имат деца могат да вземат това решение за себе си и не е необходимо да тръбят наоколо колко са "събудени" от тълпата, колко са "по-интелигентни" от останалите и не е нужно да обиждат, че хората които следват естествения път на нещата и биологичните си донякъде нужди, а именно да се влюбят, да създадат семейство, са глупави, едва ли не. Щастието си го ковем сами. За едни семейството и детето може да се окажат най-хубавото нещо, докато за други най-лошото. Аз лично не намирам за редно да станеш свидетел на сценка между клета жена и малоумния и мъж и да си направиш изводи за семейния живот по това. Не смятам и за нормално да имаш да речем познат, който си изневерява на жената и не му се занимава с детето му и да мислиш че щом там се получава така, значи е гадно да имаш семейство. Това са едни извадки от обществото без никаква стойност, които не случайно са докарали положението си до тук. Като погледнеш човек и видиш, че не може да си каже приказката, в главата му е само чалга и мухи, трябва да ти стане ясно че той за никакъв пример не става. Аз съм имала щастливо семейство. С двама родители, които се обичат. Дали са ми добър пример. Точно заради това винаги съм имала позитивни мисли за брака. Създадох щастлив брак и много обичаме детето си. Имам познати от лоши семейства и те имат кофти бракове и не бяха толкова сериозни. Не знам има ли връзка. В компания с познати сме си коментирали мисленето на хора като авторката и стигаме до извода, че това са хора, които идват от лоша семейна среда и не са научени на ценности. Вероятно не са били обичани и родителите им са се карали много. Смятам че такива хора са лек осбъркани. Обичате мама и тате, нали? Да. Но те не са вечни. Да си го кажем честно - все някога ще умрат и ще останете без семейство и близки. На старини е страшно. Да нямаш едно познато лице, един познат глас, просто да чуеш ей така. А ако имаш детенце и половинка, живот и здраве имаш шанс да не си сам в най-тежките си часове. Детето ще е заживяло само отдавна и ще го каниш на гости, ще те радва с успехите си и трепетите си. Ще му даваш съвети, ще му разказваш истории. Ще гледате снимки, ще пълните албуми със спомени. За всяко нещо си има време и място. Готино е да си на бар и да пиеш уиски, да си с новия кат, но това не може да ти е самоцел. Това е готино като си на 20. В един момент отиваш на 35 в бара и всички са с 15г по -малки от теб. Почва да ти става кофти. Нито си на тяхното умствено ниво, или по-скоро те не са на твоето, нито визуално изглеждаш като тях. Вече си друг, живота те е поочукал и променил. А вероятно искаш ресторанти и екскурзии? Ами семейството не ти пречи да ги имаш. Напротив, със семейство е още по-приятно. Не знам дали някой ще разбере какво имам предвид. Ако не обичаш шоколад, не е нужно да пишеш в интернет колко е гаден на вкус. Има хора, които го харесват. Това е.
А сега ще отива да си отворя един шоколад.

116.   Първо 115 темата е пусната мъж, не от жена, съответно от автор, не от авторка. Второ тук не става въпрос за тръбене, а просто за споделяне. Аз като нормален човек се опитах да споделя мнението си в тази страница, но както каза 114 българското общество е доста примитивно и някои индивиди побесняха. От там се получиха всички скандали, обиждания и т. н. Относно твоите познати с коите сте коментирали хората, които не искат да имат деца, то е меко казано наивно да си мислите, че знаете всичко за всеки един отделен случай. Аз мога да ти кажа, че имах най-прекрасната майка, която може да има човек. Да вярно ненавиждам баща ми, но и той ми даде и научи на неща, които оформиха живота ми такъв какъвто е в момента. Сега извинявай, но как да взема насериозно коментара ти след като дори не си разбрала, че автора на темата е мъж. Относно това което пишеш за майчински инстинкт, любов и така нататък мога да заключа, че си създала деца както повечето хора - единствено, за да се грижат за теб като остарееш. На идея си нямаш какви чудовища са хората и какви невероятни страдания си прииняват един на друг, но няма смисъл да пиша, за да те убеждавам и така нататък. Мен единственото което ме интересува съм го постигнал - нямам деца и децата ми няма да страдат.
За да ти илюстрирам по-добре какво представлява съвременното общество ще дам един цитат от любимата ми книга

"Тъмнината е щедра. Вторият и дар е утехата на илюзията. Спокойствието на нежните сънища. Красотата, която въображението придава на това което би ни отблъснало на ярката дневна светлина.

Автора 26 години

51-100 от 151