Споделена история от Семейство

Правен казус относно наследствена къща
Става въпрос за майка ми. Те са 3 сестри и имат наследствена къща на името на починалите им родители. Едната сестра живее там сама от 15 г. Поддържа, плаща данъци и т. н. Няма друго жилище, но иска да се продава. Майка ми също иска да се продаде, за да си вземе дела, тъй като няма възможност да живее там. Третата сестра обаче не иска да се продава.

Въпросът ми е, след като третата не иска, може ли все пак да се продаде без нейното съгласие. И другия проблем е, че си нямат доверие. Съответно как майка ми може да си гарантира, че ще получи реалната сума, която и се полага? Няма гаранция, че пред нотариуса няма да изповядат нереална сума. А и кой ще получи парите, защото ако ги получи някоя от сестрите едва ли ще и даде нейния дял? Къщата реално струва около 30 хил лв и майка ми си иска нейните 10. Как да си ги гарантира тези пари? Възможно ли е примерно срещу предварително дадената и сума, просто да се откаже от наследството в полза на някоя от сетрите си?

И другото - възможно ли е по някакъв начин сестрите и да я прескочат и да не и дадат нищо? Например живеещата там да я придобие по давност и да си я продаде сама или някакъв друг начин?

Коментари

1.   Не могат да я прескочат, защото ще трябва банкови сметки и на трите и парите се превеждат по равно.
По-добре я продайте чрез агенция тази къща, за да сте спокойни, след като са 3-ма собственика и има подобни проблеми. Относно тази, която не желае да продава, трябва или да изплати на сестрите си частите, ако не желае да се продава. Консултирайте се с адвокат бе хора.

2.   Не може без съгласието на майка ви, къщата да се продаде. Нито пък има давност, тя да си получи своя дял. Най разумно е да се консултирате с адвокат и направите нотариална покана към другите две сестри, да изплатят на майка ви 10 хил. лв, които тя иска, а тя да се откаже от своя дял. Ако мястото където е къщата е перспективно и след време другите две сестри биха могли да я продадат за повече пари, със сигурност ще се съгласят на този вариант, но ако е някоя стара къща(нуждаеща се от основен ремонт), едва ли ще се съгласят. Най удобно за майка ви е, да й изплатят дела, иначе ще последват дълги разправии. Другият вариант е съдебна делба, която може да надхвърли стойността на имота, а за вас ще останат само изхабените нерви. Най добра е-доброволната делба, но тя е за хора.

3.   Най-добре се консултирай с адвокат. Обаче не мисля, че има законен начин майка ти да бъде прескочена. Живее или не в къщата тя е наследница на родителите си точно в такава степен колкото и сестрите си. Така, че най-добре продайте къщата чрез брокер, а ако толкова не могат да се споразумеят може и чрез съда, но тогава парите ще са доста по-малко. Ако пък едната сестра не иска да продава може да изкупи дяловете на другите две... варианти има, но за най-сигурно говорете с адвокат и дано се разберат, че стигне ли се до съд... ужас! Може и 15 години да се точи делото, да не говорим, че отношенията ми ще се развалят завинаги.

4.   Вещта /къщата/ е съсобствена. Може да се продава цялата или да се продават идеални части от нея.

Всяка от сестрите може да продаде идеалната си част само след като покани другите две да я изкупят на цената, на която иска да го продаде на трето лице, в определен срок.

Цялата къща могат да продават само заедно трите.

По давност се придобива по - трудно, отколкото хората си го представят. Къщата е обща и независимо, че се владее само от една от сестрите, приема се, че тя владее и за другите докато не направи нещо, което недвусмислено да сочи на промяна на намеренията й - примерно забрани достъпа на сестрите си до имота. От това действие насетне тече 10 - годишна придобивна давност.

Съветът ми е все пак да правите периодично справка в Агенцията по вписванията, за да се информирате да нее убедила някой смел нотариус да й състави нотариален акт по обстоятелствена проверка на нея само.

Не пестете от адвокати. това го казвам не само, защото аз съм именно такъв, а защото като му платите, той застава с името си зад съвета си. Тук не виждам как ще отсеете полезните съвети. Номер две е дал съвсем разумен, моят също е такъв, но без да се прегледат документите, всичко е теория .... Успех!