Споделена история от Семейство

Майчинство
Здравейте , със съпругът ми осиновихме дете . Аз не работя, получавам пенсия по болест . Имам 8г. трудов стаж. Полага ли ми се майчинство? За колко време и в какъв размер? Какви документи трябва да подам? Благодаря Ви предварително.

Коментари

1.   За съжаление не мога да ти отговоря, понеже нямам никакъв опит с тези неща, но би ли споделила как се преборихте с мъжа ти за осиновяването? Лесно ли беше или многомесечно търчане по институции, служби, съдилища, адвокати и т.н.?
Предварително много благодаря!

2.   на колко години е детето? това е съществено при такъв случай.

3.   Логично е да ти се полага, ако детето е на възраст до 3 години. Но тук пълна и достоверна информация няма да получиш. Питаш в НОИ.

http://www.investor.bg/na-fokus/441/a/osinovitelite-na-deca-do-5-godini-shte-polzvat-platen-otpusk-po-maichinstvo-163601/

4.   На 10 дни.

5.   Може ли да споделите подробности по процедурата? Ние също бихме искали да осиновим бебе, но получаваме откази отвсякъде.

6.   Съжалявам, че може, да те разочаровам но Майчинството, като определение е платен ОТПУСК. Ти не работиш няма как, като пенсионер да се ползваш от платен отпуск. Бабите които излизат в майчинство за да заменят майката са работещи пенсионери. На отпуск имат право само работещите към момента. На обезщетение за майчинство имат право само онези, на които са плащани осигуровки за бременност и майчинство, а ти като пенсионер са ти плащани от държавата само здравни осигуровки.
Евентуално при нисък доход можеш да кандидатстваш за социална помощ, но вярвам доходът ви е достатъчен за да ви дадат право на осиновяване, то най-вероятно са преценили, че имате доход надвишаващ този праг. До преди да осиновите сте доказали достатъчен доход, сега няколко дни след осиновяването не виждам как ще докажеш нисък доход за дълъг предишен период от време.
Все пак питай, но не вярвам да ти отпуснат някакви средства, защото току що прочетох почти всички законови правила по въпроса.

7.   До 2-рата годинка на детето. Ако е бебе на 1 месец - значи 1година и 11 месеца, ако е на 1 година, 11м и 20 дни - 10 дни

8.   Благодаря

9.   Много трудно. Чакахме 4 ри години.

10.   Осиновили сте дете, нямаше ли кой да ви каже на какви помощи имате право - от РДСП, ОЗД/ДСП или доставчикът, който ви е обучил? Когато имате някакви въпроси за отглеждането на детето се обръщайте към тях, защото те най-точно могат да ви кажат, включително и в АСП.