Споделена история от Семейство

Не спирам да се удивлявам на това в каква държава живеем!!!
Не искам да се оплаквам, но имам нужда да споделя. Самотна майка съм, на 26 години от Пловдив. Родих преди 2 месеца, десет дни преди термина. Така се оказа, че третия ми изравнителен болничен е за 59 дни. Разбираемо е при предишните болнични парите да се превеждат след тези 45 дни - хайде - това го преживях. Но сега чакам тези 59 дни да минат и тогава да ми преведат парите. На всичкото отгоре детето ми е на най-скъпото АМ мляко, понеже има проблем и само детските на месец стигат за една такава кутия. А пък да не говорим за памперси, сметки и тем подобни. Та просто се чудя каква е тази държава, която оставя детето без пари и без храна два месеца? ! То вярно никой не го интересуват моите проблеми, но нали се предполага, че трябва да разчиташ на тези пари. И хубаво, че ми стигна малкото акъл, който ми даде висшето образование, че успях да си скатая малко пари от 400 - левовата месечна заплата, та сега има поне с какво да си купя на детето храна. А миналия ден пък пресичам на пешеходната пътека (уж както си му е реда) и трябваше да изчакам 5 коли да минат на червено, за да мога и аз да пресека улицата. И с най голямото си нахалство един се паркира точно пред мен и точно на пешеходната пътека и ми запуши пътя към тротоара, та трябваше да бъда нахокана от друг, че минавам по улицата - ами аз мога да полетя, ама нямам крила... А пред МОЛ - овете няма ли правила за тези хора бе? ! От двете страни на една пешеходна пътека паркирани две коли - ама точно от двата края! Е, такова чудо не бях виждала до сега! Ами разкопаха целия град, направиха едни бегли подобия на велоалеи и разбиха тротоарите. И така си ги оставиха, и кой знае колко дълго ще стоят така! А едната велоалея, през която минавам така хубаво заобикаля една квартална кръчма, че като ти излезе някой почерпен и може да ти изкара акъла. Малки деца се плацикат във фонтана по бански, а майките им стоят от страни и им се радват. Пътните знаци са обсипани с клони, а преди седмица една таксиметрова шофьорка ме напсува, за това, че съм си застанала в лявата лента и си чакам възможността да си завия на ляво с включен ляв мигач, а тя иска да продължава направо и си ме псува на майка жената. Уви, и на баща да ме псува, все не са сред живите. Чудя се и се мая, това навсякъде ли е така - държава, която все иска нещо, а нищо не дава? !

Коментари

51-89 от 89

55.   И аз съм майка на бебе на 2 месеца и общо взето съм в същото положение с разликата че разчитам на таткото. Майчинските още не са ми изплатени, от социалните гледат само как да ме подведат. Циганките получават повече помощи от колкото аз, която си имам осигуровки, плащала съм данъци и съм родила един бъдещ данъкоплатец. В нои и в социалните всеки път ми казват различна причина че не са ми изплатени парите.
Това едно на ръка. Ами пресичам улицата на пешеходна, стигам до средата и седя и чакам някой да се сети да спре. Минават коли пред мен, зад мен и аз в средата с бебето. Тротоарите разбити. В градинките серат кучета. Изобщо държавата не заслужава да й раждаме деца. Аз бих родила и още едно, ще се оправя и без помощта на държавата, но и на държавата нищо няма да дам. Ще си гледам себе си, както всеки прави и детето като порасне и него ще науча да не давя нищо на държавата.

56.   Добре, де, 54, спри с този делириум. Чухме/прочетохме мнението ти. Част от нас не го приемат и не би трябвало да го налагаш. Запази си го, живей както е най-добре за теб, но остави другите да имат други разбирания.

57.   55, имам само една забележка: защо смяташ, че раждаш дете "на държавата"?? аз съм родила 2 деца на себе си и на мъжа си, а не в полза на общественото благо. нито чакам някой да ми даде (то и не се е случило), нито смятам, че децата ми някой ден ще са длъжни някому - ако искат, могат да работят в чужбина и там да плащат данъци. свят широк, възможности много, като пораснат, ще решават. на мен пък с количката почти веднага ми спираха и даваха път, сега с децата - също.
с това не визирам случая на авторката, а по принцип. и мен ме удовляват хора, които по всякакъв повод и дори без повод плюят държавата, дори в случаи когато тя няма никакво отношение към проблемите им. не че няма основания, но ако някой мисли, че другаде всичко е цветя и рози, мога да го уверя, че дълбоко греши.

58.   55, много хубаво мнение!
Цитирам един оплют учител по физика от Сопот

„Възпитавам социално силни хора, които да издържат социално слабите“

Той е обобщил как функционира една социална система.
Аз реагирам може би прекалено остро, защото съм разочарована от хора като Авторката, които са били образовани, в които е било инвестирано да са социално силните, издържащи хората с по-малко умствени и т. н. възможности, а тя абдикира от тази отговорност и се нарежда на опашката на социално слабите.
Когато балансът се наруши и младите, здравите и образованите отказваме да сме социално силните, то държавата ни е обречена.

Отделно отговорността към собствените деца е на родителите на първо време, не на държавата.
Както казва 55, ние не раждаме деца на държавата.
И за другото съм съгласна с 55. Винаги съм пресичала само на пешеходна пътека или поне на кръстовище и съм нямала проблем. Номерът е да дадеш ясен сигнал на водачите на МПС, че ще присичаш - аз вдигам ръка както е и в Европа, отделно търся контакт с очите на водача, за да съм сигурна, че ме е водял. Ако намали - видял ме е, но ако не намали - не ме е видял. Има много хора, които просто не внимават. Никога не присичам ако не съм сигурна - никой не ме гони.
Отделно като една кола е спряла, ти не бъди сигурен, че на лявото платно са те видели - подай се малко, вдигни ръка, очен контакт, да намали - тогава тръгвай.
На малките улички същата работа - не скачай иззад колите с бебето си ами се огледай, вдигни ръка, очен контакт. Винаги са ми спирали, а в последните 2-3 години карат и бавно, с акъл. Джигити има навсякъде, затова трябва да внимаваме. Не е български патент нито да караш пиян, нито да блъскаш хората по пътеките, нито да си беден ...има го навсякъде.
Проблемът у нас е, че водачите като цяло нямат опит. От скоро българинът може да си позволи семейна кола, дори коли. И жените станахме шофьорки, много нови водачи има, не сме свикнали с магистрали, с градска среда, с мощни коли.
Това го е имало и в Западна Европа преди 40 години, когато са си купили и те коли масово. Отделно все още не е регулирано движението оптимално и няма достатачно парко-места, но това е и задачата на младите и образованите - ние трябва да се погрижим да се променят нещата в нашата държава, не да се оплакваме

59.   От н 41 до коментара на авторката-н36.
Какво очакваш ти? Имаш 400 лева заплата-не е много, но пък може да де преживява. Ти живееш в България, не в Англия или Германия, Сащ и тн... Ако искаш да знаеш нашата държава е най-бедна от целия ЕС. Плюс това ние сами отделяме от заплатите си, за да подпомагаме държавата, която е изпаднала. Обаче политиците вместо да спрат да харчат за скъпи коли и частни самолети и да сорат да обират банки, могат да помогнат на народа. Та нали те са за това? Уж демокрация-не е! Това е чист като сълза-див капитализъм. Нищо не зависи от народа, ние сме ги избирали. Ама то една партия свясна има ли кажете ми? Всички са еднакви.
Там отивам парите авторке, та не мрънкай, че от 15 годишна работиш, някои старци, които са се трудили цял живот в момента получават 150 лв пенсия, с която тока и водата не могат да пкатят, а камо ли да живеят нормално.
И ти имаш минимална заплата, но не си единствена, спри да се оплакваш и вземи да намериш начин чрез който да изкарваш повече пари. Можеш да събереш пари и да купиш един апартамент който да даваш под наем и оттам 300 лв и заплатка 400 лв-700лв ще си получаваш и ще можеш да живееш почти нормално. Не разчитай на никой, че ще оправи твоето положение. Замисли се, че тезо пари, които детето ти трябва да получи отиват за охолния живот на някой.
Дано се оправим някога ама на дали!!!

61.   До 59, който казва:

"Можеш да събереш пари и да купиш един апартамент който да даваш под наем и оттам 300 лв и заплатка 400 лв-700лв"

А защо да не събере пари и да купи 5 апартамента. Ще дава всеки за по 300лв и ще печели 1500лв! По-добре е отколкото само с един, не мислиш ли?

Пич, ако докажеш как с 400лв на месец можеш да живееш в България и да спестиш поне 50000лв за апартамент за по-малко от 200 години, ще си следващия лауреат на нобеловата награда за икономика.

62.   Абе аз съвет и давам, а как ще събере пари-ми явно няма да е много лесно.

63.   52, ти уж за капитализъм говориш, а така и не разбра, че безплатен обяд няма. Авторката била ползвала безплатно образование, детска градина и т. н. Нали се сещаш, че това същото "безплатно" образование се е плащало с парите от данъци на нейните родители и родителите на останалите деца. Хубаво си посмятала върху заплатата на авторката, ама нека да довършим сметките. Осигуровките, които си написала са само тези за сметка на работника. Нека сега да прибавим и онези за сметка на работодателя, които са по-голямата част. Ако осигурителният доход е 510 лева ( може и да е по-голям, зависи от съответният праг ), имаме следната ситуация:
1. Държавно обществено осигуряване - 53, 55
2. Допълнително задължително пенсионно осигуряване - 14, 28
3. Здравно осигуряване - 24, 48
Ако съберем 53, 55 38, 25=91, 80. Така, по този начин сумата стана от 918 на 2203. Сега си представи, че авторката работи от 18 годишна и си внася някакви осигуровки. Представи си и че, има пред себе си около 30 години трудов стаж, през който тя ще продължи да си внася осигуровки. Хубаво, лошо, такива са правилата. Права е авторката, че с 400 лева трудно се гледа дете и то сама. Дали тя има някаква вина за това или не, ние няма как да знаем. И по-големи гении са умирали в нищета. Интересно ми е ти как движиш държавата напред и я променяш, след като съдиш другите. Може и да си плащаш съвестно данъците и да сигнализираш за това-онова, но не мисля, че в случая говорим за някакъв съществен принос. Хората се раждаме равни и умираме равни. Не мисля, че е нужно да се изписват 20 поста по цяла страница, пълни кухи напътствия. Ако толкова искаш да помогнеш на авторката, можеш да й дадеш някакви конкретни идеи, а не да й смяташ храната и спането в детската градина.

64.   Ахахха, не мога повече, благодаря 61!!! Не бях видял коментара на 59!!! Това направо кърти! Да събереш пари за апартамент, взимайки 400 лева заплата. Нобеловата награда наистина е в кърпа вързана. Каква мисъл само тече тук:)))))
Авторке, видя ли сега колко бързо ти решиха проблемите. Купуваш си един апартамент и пей сърце. Даже, защо не вземеш да си купиш Майкрософт и съвсем ще забравиш за финансовите си проблеми. Колко му е!?

65.   ПОДКРЕПЯМ номер 2! Евала на човека - да си каже нещата такива каквито са, а не да почне да съжелява авторката. Авторкее истината болии.. и да пишеш фалшиви коментари няма да я промениш.

66.   От авторката: Мой коментар е номер 3 и този, от който съм написала. Написах го с големи букви, точно защото пропуснах на предишния, понеже се ядосах на номер 2 и веднага го написах. Ако си мислите, че сама си пиша коментарите, това си ваше мнение, но е изключително гадно да обвинявате без доказателства! Не съм писала никъде, че се оплаквам и моля не ме съдете, тъй като аз не съдя вас! Имам право да споделя каквото мисля, тъй като живеем в свободна държава... все още. На номер 2 се ядосах имено заради осъдителния тон. Да даваш съвет и да обвиняваш са две различни неща! Ти правиш второто! Но и аз мога да обвиня, че всички еднотипни коментари, които подкрепят номер 2, са написани имено от него, но това не ме интересува, нали? ! Не налагам на никой никакво мнение, затова моля да не го правите и вие и да ми казвате колко греша като обвинявам държавата за това и за онова! Става така, че май кой каквото прави - за това обвинява другите! Обидно ми е да ми казвате, че си пиша сама, след като нито съм искала решение на проблемите си от вас, нито съм ви осъдила по някакъв начин за това дали начина на живот, който водите е правилен или не! Както искате го разбирайте, това си е ваш проблем. Но до колкото знам този сайт е за споделяне на мнение, а не за натрапване или осъждане!

67.   Човек като създаде тема, трябва да е готов да прочете всякакви мнения, авторке. Не само богоугодните. Ясно е, че се оплакваш, защото съм далеч от мисълта, че си писала тук за да ни разясниш положението, в което се намира държавата. Ние си го знаем, или поне повечето от нас. Съжалявам за загубата на съпруга ти, но все си мисля, че ако не можеш да се справиш изобщо, е добре да се обърнеш към родителите си или към неговите родители. Няма нищо срамно. Никой не е застрахован от подобона злополука. Без пари, с новородено на ръце, на никой няма да му е лесно.

Аннабел

68.   Aвторке, не знaм зaщо се връзвaш нa н2, след кaто ДОКAЗAНО тя изпaдa в делириум в подобни теми. Не я ли рaзпознa? Aтaките и винaги сa пълни със язвителност, кaто че обвинявa целият свят в нещо. Пък кaто стaвa. думa зa децa или любовници нa женени мъже ( нaпрaви си сaмa връзкaтa) е... отвори която и дa е темa, ей тaкa произволно, ще я рaзпознaеш със сигурност!

69.   Абе какви хора сте? Жената не се справя защото и бавят болничен. Да била мислила, да търпяла... що за овчи мнения?
Тези пари и се полагат. Не са подарък.
Всеки месец се осигурявам над прага за страната. Т. е. държавата прибира от моя труд близо 900 -1000лв. месечно. И аз бих загинала ако ще чакам два - три месеца болничен. Да търпя! Защо? Защото съм съвестен гражданин и данъкоплатец?
Нищо подобно.

70.   От авторката: Номер 67 - не се оплаквам, а по-скоро исках да разбера дали има и други хора, които са в моето положение! Ако се оплаквах, щеше да пише някъде нещо от сорта на : "Моля, помогнете... ", "Съберете ми помощи... ", ако щеш! Както има хора, които споделят мнението на номер 2, така има и хора, които споделят моето мнение или недай си Боже - съдба! Далеч не мисля, че съм единствена! Не се самосъжалявам и знам, че ще се справя все някак. Вярно е, че нямам милиони, но съм свикнала да си разпределям ресурсите и се оправям. Проблемът ми се състои в това какво щеше да се случи, ако действително трябваше да чакам на тези пари! А тези, които се занимават с това не се ли сещат, че има МНОГО майки, които, въперки че не са в моето положение, разчитат на тези пари? ! Ами тези срокове тогава за какво ги дават от НОИ? ! След като трябва да изплатят болничния в 15-дневен срок, а те минават 2 месеца? ! Става въпрос за това как има правила, има и закони, но все се намират вратички и все се измъкваме с оправдания. Не знам дали стана ясно, но този болничен е част от майчинството, което МИ СЕ ПОЛАГА! И съм си работила почти до 9-ти месец, въпреки че не е редно и то именно защото нямаше кой друг да свърши тази работа за момента, а не защото ламтя за парите "на държавата". И въпреки някои "споделени" мнения, мястото ми няма да се пази 2 години и уговорката е да се върна на работа след 1 година максимум, иначе горя! А на тези, които им спират колите, като застанат на пешеходната пътека - не сте ли чували, че има и такива, на които не им спират? ! Може би съм нелицеприятна, знам ли... Да мислиш, че живота е такъв, какъвто си го направиш е една много добра перспектива, ама в някой по-добър свят, защото трябва да си готов, че колкото и нещата да зависят от теб, все пак има и такива, които НЕ зависят от теб и ти не можеш да промениш! Съжалявам, че оставаш с впечатлението, че съм пасивен човек и нищо друго не правя, освен да се оплаквам! Направила съм достатъчно до този момент, за да искам това, което ми се полага и не ми казвай, че не ми се полага, след като е описано в закона, където са гарантирани ПРАВАТА НИ, като равноправни членове на тази държава и това общество! Не съм обидила, не съм нахокала никой, не изпитвам желание да съдя и да оплювам политици, роми, гърци или не знам си какво. Всеки живее така, както намери за добре. Но да ми кажете, че аз съм само консуматор на тази държава, означава вие да омаловажавате значението й и, че тя до този момент не е измислила начин как да оцелее, а загива, защото само дава, а не взема толкова, колкото дава! Айде бе! И от 681г. до сега трябваше постоянно да сме под чуждо владичество ако беше така, понеже нямаше да можем да се справим да задоволим непрекъснато нарастващия брой консуматори. И кое да ползваме за стимул, когато трябва да раждаме деца, след като се казва: "България е страна с ниска раждаемост и застаряващо население... "? Да, ние раждаме деца на мъжете си, но тези деца са и на държавата от гледна точка на това, че в акта за раждане и лична карта пише: гражданство: БЪЛГАРСКО. Тези, които са деца на САЩ (Не същестува понятие като АМЕРИКА! ), са американски граждани, а не български. Така, че не ми казвайте, че искам нещо, което не ми се полага! И проблемът не е в парите, колите или тем подобни! Проблемът е в държанието, културата, манталитета и отношението! Ако нямах право да претендирам за нещо, нямаше да съществуват понятия като принадлежност, професия, религия, ЕГН, нямаше да има лични карти, шофьорски книжки, здравни книжки, амбулаторни карти и не знам си още какво! Ако нямах право да претендирам, щеше да съм свободен електрон в тази държава и никъде нямаше да има данни за мен. Но аз съществувам тук, плащам данъци, сметки, работя, осигурявам някакъв производствен цикъл, консумирам продукти - спомагам за развитието на търговията, туризма, енергетиката, за третичния, вторичния, дори за първичния сектор! Е, имам претенции за правата си! И не стоя, и не гледам безучастно, въпреки, че понякога срещам стени! Правя, каквото мога и се опитвам да променя нещо, но не е задължително вие да го знаете, така, че преди да съдите някого - мислете, че той може би прави неща, които вие не знаете и, че и той има гледна точка, дори и да не е правилна - все е някаква. Хубаво е да се пише и да съществува някакво мнение, защото дори и мнението на глупака пак е мнение. Лошо е да няма такова! Научете законите! Научете моралните правила, ама не съдете, защото не сте толкова умни, че да знаете как трябва да стане всичко!

71.   До 69: Тази система не е от вчера и не е от миналата година, когато авторката е забременяла. Като знаеш какво е положението, длъжен си да си готов да го посрещнеш. Не е земтресение, не е гръм да те удари. Предвидими неща са. Но тя скоро ще се научи сама на всичко, детето учи и на предвдливост и на всичко.

72.   До 71: добре, че са били руснаците да освободят България от турско... че такива като тебе, които казват, че тая система не е от вчера и затова не можеш да имаш претенции, щяха още да месят баници на пашите.
Аман от такива овчи мнения. Българи, не разбрахте ли, че никой няма да дойде и да се бори за вашите права вместо вас? !! Или ако ви го обещава, то е защото има нещо друго наум.

73.   Да де, понеже руснаците с удивляване са ни спасили :))) Авторката направо промени обществото с темата. За какви права трябва да се бори??? Има право на ПЛАТЕН болничен. Има право на ПЛАТЕНО майчинство 1 1 години. Детето ѝ има право на медицина без доплащане. Това не е по дифолт, драги мои, и не руснаците са ни го донесли. В ПОВЕЧЕТО други държави НЯМА такива права.

Като гледам, някакво плащане е забавено и то по действащите правила. По този пункт аз не мога да разбера удивлението ѝ. Нали ще ѝ изплатят парите, макар и по-късно, къде е драмата?

74.   Драмата е, че повечето хора в днешно време живеят от заплата до заплата. Това е единствената държава дето само гледа как да те прецака. Аз имам личен пример за това как може тук, в тази държава на единия месец да има увеличение на заплатата, а на другия месец, с това увеличение ти да вземеш по-малко пари, отколкото си получил предходния месец. И как се живее нормално така? Колко хора могат да кажат, че трудът им е реално заплатен така, както трябва да бъде и всичко тук е прекрасно? Ай иди събирай за апартамент с 400лв заплата и то с престижна професия

75.   н. 74, Българската държава те била прецаквала? Ами отиди да живееш в страни като Холандия, Германия и Австрия, където държавата ти взима до 70% от заработеното, за да плаща социални помощи и на... гърците. У нас е невъзможно след увеличаване на заплатата да взимаш по-малко пари, но в държавите с т. н. „прогресивна прогресия“ - т. е. увеличаването на ДОД на стъпки е възможно като ти увеличат дохода с 10 евро например, да минеш в нова граница и данъкът да ти изяде стотици евра.
400 лв. за „престижна“ работа у нас няма. В интерес на истината не познавам млад човек да работи вече за тези пари при каквато и да е работа. Най-обикновен касиер на бензиностанция взима чисти вече 800 лв. (познавам такъв), а минималната работна заплата е вече почти 400 лв. - това са пари все пак за хора с основно или никакво образование.
Средната работна заплата в страната е 890 лв.

П.П. Единствената държава, която не те прецаква е гръцката - тя прецаква всички останали. За съжаление е вече късно и дори там хранилката на чужд гръб свърши....и прецакани са младите, така че безплатен обяд никъде няма, а който смята, че държавата му е виновна за ниската заплата - да заповяда в Куба, Северна Корея или Боливия, където държавата определя такива неща...
Нашата държава е достатачно солидарна за бедността си. Близо 80% от бюджета отиват за социални плащания. Стига толкоз!

76.   До 75; има, има! Има такова нещо тук - в един завод, който няма да споменавам в индустриализация взимаш 400 лв заплата за престижна професия и всеки месец очакваш, че нещо ще се промени, понеже ти го обещават, но така и не се променя. А операторите, като обикновени служители взимаха до миналия месец 730 лв, а сега решиха да увеличат основната заплата и да намалят бонуса и от този месец взимат вече поне с 40 лв по-малко. Бедна ви е фантазията какви неща може да измисли интелигентния български ум, за да те прекара! Целта им е да накарат работници, които са там от 20 години да напуснат, за да ги заменят с младичките хайванчета, които ще се готови да работят на три смени, на сумарни графици и непрекъснат цикъл, с норми, да си дадът здравето там за минимална работна заплата, защото и това го има. И го знам, защото аз на единия ден започнах там, а на другия вече ме нямаше. И така направиха още 50 човека, които бяха с мен, но лошото е, че те продължават да го правят това. И все повече такива схеми ще се измислят, така че да затъва българина все повече, но докато гърците се позабавляваха, нашите пенсионери живеят в кашони!

78.   шУсе, Уцелее! ?

79.   До 75
Като работил в Германия мога да ти покажа фиша си, на него е обяснено, че удръжките ми са 39, 55%, и всичко е обяснено дори пише колко %-та за местната църква. Тея 70% не са 70, а над 80% или осигуровки 39, 55% плюс ДОД 42% и важат за хора с брутен доход над 250 000 евро месечно, така в Германия, тези които получават над 90 000 евра нето заплата на месец се броят на пръсти. А този който има заплата до 8 000 евра месечно има 39, 55% удръжки и 0% ДОД.
Лъжа е също да твърдиш, че нямало млади образовани хора, които да работят за 400лв, само малко да се поровиш виждаш, че средната работна заплата е 880лв, но 11. 6% от работещите по трудов договор у нас, работят за минимална заплата от 360лв, а не можеш да твърдиш че 11, 6% от работещия народ е с основно или никакво образование. 11, 6% са по данни на КНСБ, те през май месец се изказаха, че над 270 000 души в България работят за минимална. Не на нас тия че тези работещи хора са без образование, като се знае че повечето безработни са цигани-без образование, като се вземат предвид твоите думи се стига до извод, че над 25% от населението ни е безработно или работещо за 400лв и по малко заплата, е с основно или по ниско образование.
№75 Това че ти не познаваш млади хора работещи за 400лв заплата въобще не влиза в никакви държавни статистики, това е твоята лична статистика на познатите ти. Той Плевнелиев също няма приятели работещи за под 5 000лв заплата, с такива данни можеш ли да кажеш, че минималната за страната е 5000лв? Шивачките в държавата обаче имат приятелки само със заплати до 400лв!? !? Така само по твой познати не се вади статистика важеща за цялата държава.

Колкото до Куба, Северна Корея или Боливия там хората не са останали нито умиращи от глад по улиците, нито без собствени домове, нито безработни НИТО ПЪК ИМА ХОРА МОЛЕЩИ СЕ ЗА СМС ЗА ЖИВОТО СПАСИТЕЛНА ОПЕРАЦИЯ. Докато в България има доста гладен работещ народ, има и доста СМС кампании за помощ на болни хора.
КОГА ПО БОГАТИТЕ В БЪЛГАРИЯ ЩЕ РАЗБЕРАТ, ЧЕ СТАТИСТИЧЕСКИ СМЕ ПО ЗЛЕ И ОТ КУБА И ОТ БОЛИВИЯ И Т. Н. В Днешна Боливия минималната заплата е 216 щатски долара, в днешна България минималната заплата е 202 щатски долара ФАКТ!

80.   н 79, във фиша си ти не виждаш това, което работодателят плаща за теб най-вероятно. Отделно 0% ДОД в Германия за заплата до 8000 евро няма. Там са обложени с данъци и минималните работни заплати - освободени са до 8355 евро ГОДИШЕН доход, но пък те са и под социалния минимум и имат право на социална помощ - как да вземат данъци от социално слабите си. Освободени са само студентите на трудов договор, но и като студент плащаш пенсионни да кажем
Ние сме плащали там 70% само данъци, но ти си на 0% - брей?
Само доходи до 8355 евро НА ГОДИНА, са освободени от ДОД. Ти с толкова ако живееш, по-добре ела в България, защото си под жизненият минимум, а за българи съвсем строго погледнато не са длъжни да ти дават помощи.
И още интересно - дори не можеш да напишеш колко процента отиват за църквата. Истината е, че са 8% до 10%, които автоматично от твоята сметка отиват в съответната църква, но българите това не го плащаме, защото нито сме католици, нито сме протестанти. Ти за църквата не плащаш, защото си социално слаб. Ти ДОД не плащаш, за църквата 10% ще плащаш.
Има калкулатори в Интернет. САМО данък за едни 50 000 евро, на година са ти 26, 97% или над 13482 евра!
Отгоре идват дебелите здравни, социални и така нататък цял списък с неща, които в България изобщо ги нямаме (като Солидарния пакт)
Ети ти формулите САМО за ДОДа. Става дума за ГОДИШНИ доходи, не за месечни.
) bis 8. 354 Euro:
ESt=0
b) von 8. 355 Euro bis 13. 469 Euro:
ESt=(974, 58*Y 1. 400)*Y
Y=(zvE - 8. 354)/10. 000
c) von 13. 470 Euro bis 52. 881 Euro:
ESt=(228, 74*Y 2. 397)*Y 971
Y=(zvE - 13. 469)/10. 000
d) von 52. 882 Euro bis 250. 730 Euro:
ESt=0, 42*zvE - 8. 239
e) ab 250. 731 Euro:
ESt=0, 45*zvE - 15. 761

Немската система е една от най-сложната в света. 2/3 от всички закони за данъци са написани на немски език. Има 1010100 правила, закони, класи и глупости, но общо взето всеки си знае, че едни 50% от дохода му ги взима държавата. Отделни предприятито внася неговата част и се говори за така наречената „втора работна заплата“. Разходът на едно работно място е към 80% над работната заплата. Това всеки работодател си го знае и затова работата на черно е доста разпространена сред ниско квалифицираните.
В другите Западни страни от Европа е сходно, но немците го спазват стриктно и събират поне данъците си. В Австрия можеш и повече да платиш, във Франция също. Във Великобритания дори минималният доход е добре обложен и така можеш да работиш и да взимаш по-малко от хората на социална помощ! Това за Германия не важи вече, но през 90те години е било точно така.
Да, държавите с раздути социални системи може да са добро място за социално слабите хора, но да не забравяме - това са високо развити държави, бивши колониални сили, ограбили половината свят. Ние такова богатство просто нямаме, а и българинът не е готов да плати 17 лв. здравни, ти искаш да му вземеш 30% само ДОД. Няма как да се получи.
Отделно образованите, здрави хора никъде не получават просто така социални помощи. Такива като Авторката -образовани, млади в Германия например ги карат веднага да почват работа, намират им детска ясла и те пращат да работиш или ти спират социалните. И не само там - и в Холандия жените до 4 месеца трябва да се върнат на работното място, а разходите в градовете са големи и го правят. Малки бебета на по 4 месеца, още на кърма така се гледат от чужди хора, а жените цедят в тоалетната на офиса своята кърма, защото ги боли просто.

Ние се оплакваме, но просто няма друга държава в Европа поне с 2 години ПЛАТЕНО майчинство. В повечето държави има до 24 седмици платено майчинство и ти пазят 1 година работното място.

81.   №80 Спри да лъжеш и да се надяваш, че има незнаещи!
Все пак само чичо Гугъл е достатъчен да се информира човек за подобни данни.
А ако към тези твои данни слагаш и това което плаща работодателят то и в данните ти за България трябва да слагаш това което плаща българския работодател за осигуровки на работника си!
Ако пък с 1900 евра нето месечна заплата, или бруто 14 евро на час, ме имаш за социално слаб, то предпочитам да съм социално слаб в Германия от колкото на 800лв бруто българска заплата, при условие че и в двата варианта плащам квартира, тоест нямам собствено жилище. В Германия наемът ми е 400 евра при чиста заплата от 1900 евра, в България наемът на панелка е 300лв при чиста заплата от 700лв. Кое е по добре? И в България не ходя на опера, и в Германия сигурно не мога да си го позволя, не съм проверявал, но пък храната ми и услугите които ползвам са на почти същите цени, а като бонус работното време в Германия се спазва. Литър мляко е 70 евро цента в Германия, в България подобно мляко е 90 и няколко цента. Каква според теб е причината когато работя в България да не мога да спестя 5лв, а когато работя в Германия да мога да събирам спестявания? Така че.... нека хората си вядат извод от чичо гугъл където има статистики и от свой опит, от колкото да вярват на теб, защото ти №80 факти не доказваш, само изказваш свои фантазии.

Такава пък глупост че някой те "карал" в европейска държава да работиш няма. Никой никого нищо не кара насила. Това че не ти плащат социални не означава, че те карат да правиш нещо. Но там също много рядко има жена родила без брак, съответно дори и да остане вдовица, като авторката то тя разполага с някакви придобивки от мъжа си. Пък и без майчинство детските на едно дете са толкова високи, че стигат за оцеляване на самотна майка с дете. Тук темата доколкото разбирам става въпрос за оцеляване на майка-вдовица с 2-ву месечно бебе. Във всяка европейска държава на такава работила майка ще й плащат, защото колкото и да е малко майчинството като брой седмици то не е по малко от 8 седмици. От друга страна в Пловдив не съществуват общински ясли за деца под годинка, докато в Европа във всеки град има ясла за няколко седмични бебета.

82.   n 81, при 8322 евро НА ГОДИНА общ доход, твоят доход месечно е 8322/12 = 693.25 eвро месечно

За да взимаш 1900 евро месечно бруто, то годишно трябва да печелиш не 8322 евро, а 22800 евро.
Eто ти примерен фиш на човек с такъв доход на 25 години, несемеен

Първото число е винаги на месец, второто е на година

Brutto: 1.900,00 € 22.800,00 €
Geldwerter Vorteil: 0,00 € 0,00 €

Steuern
Solidaritätszuschlag: 10,06 € 120,72 €
Kirchensteuer: 14,65 € 175,76 €
Lohnsteuer: 183,08 € 2.196,96 €

Steuern: 207,79 € 2.493,44 €

Sozialabgaben
Rentenversicherung: 177,65 € 2.131,80 €
Bessere Absicherung und Steuerersparnis mit der Riester-Rente! Bis zu 2.100,- € sind steuerlich abzugsfähig: Infos anfordern!
Arbeitslosenversicherung: 28,50 € 342,00 €
Krankenversicherung: 155,80 € 1.869,60 €
Pflegeversicherung: 27,08 € 324,90 €

Sozialabgaben: 389,03 € 4.668,30 €

Netto: 1.303,19 € 15.638,26

Обобщавам - при едно брутно възнаграждение от 1900 евро месечно, ти взимаш само 13003, 19 евро и плащаш на държавата лично 15.638, 26 евро, НО тук не е включена сумата, която плаща твоят работодател - още толкова с две думи
Ако плащаш за църкви и тем подобни - пиши още 10% бегали...

В България съм работодател и мога точно да ти кажа всичко, което се плаща за едно работно място трета категория труд - към 33%, а при по-висока категория се качват до 35% някъде заради по-висока вноска.

У нас е много лесно да си изчислиш и данък общ доход - 10% е за всички.
В развитите държави плащаш само за данък (без осигуровките) толкова, колкото при нас плащаш за всичко, процентуално казано.

Освен това в Средна и Северна Европа много малък процент притежават свое жилище. Пробвай се да живееш с твоите 693 евро необлагаеми в Германия, да плащаш 300 евро наем за една кутийка, още 200 евро поне за ток, вода и парно, данък за техните телевизии и куп други разходи - сметосъбиране и тем подобни. Пробвай после да живееш с останалите парички.

83.   №82 като не можеш да четеш не си давай мнението, нито за мен, нито за това което си копирала в от нета. Писах че вземам 1900 евро НЕТО месечно, а бруто работя за 14 евро на час. А ако искаш да уточня квартирата живея сам и тя е 65кв. м. а тока и водата са включени в наема. Телевизии не гледам, наслаждавам се на нета си, който струва 15 евра на месец. Ако за теб 65кв. м за сам човек са кутийка то повечето българи живеят в кутийки.

И преди да копираш нещо, което не разбираш, първо питай някой познат какво означава!!! Там пише: че при 1900евро брутна месечна заплата за данък общо ще платиш 207, 79 €, а общо за осигуровки 389, 03 € Или всъщност ще получиш нето 1. 303, 19 € месечно, а всичките ти удръжки ще са на стойност 596, 82 евра, което пък прави 31% удръжки и 69% за теб.

Ръсиш глупости без да мислиш дори!!?? Втора глупост:
Пишеш "Kirchensteuer: 14, 65 €"
А после пишеш да прибавя още 10% "Ако плащаш за църкви и тем подобни - пиши още 10% бегали... "
Според теб какво е "Kirchensteuer"? не е ли църква??? Между другото ти си сложила само 0, 75% за Kirchensteuer, а казваш аз да сложа 10% от заплатата си за църква!!!???

Но ако се загледаш в написаното от теб, то от заплатата на някой който взема 1900 евра бруто, остатъкът му, чисто е 1303 евра, което идва да ни каже, че той плаща от своята заплата 31% и за данъци и за осигуровки. Хайде дай предполагаем фиш с над 70% данъци и осигуровки, нали твърдиш че данъкът е над 70%. Или ще сложиш и парите които работодателя плаща за работника, което всъщност не влиза сумарно в бруто заплатата на работника.
Отделно в България е почти същото
При заплата от 1000лв, слагам 1000 че лесно се смята
фонд "Пенсии" Работодател: 10. 1% 101. 00 лв. Работник: 5. 7% 57. 00 лв.
фонд "ОЗМ" Работодател:2. 1% 21. 00 лв. Работник:1. 4% 14. 00 лв.
фонд "ТЗПБ" Работодател:0. 4% 4. 00 лв.
фонд "Безработица" Работодател:0. 6% 6. 00 лв. Работник: 0. 4% 4. 00 лв.
ДЗПО в УПФ Работодател:2. 8% 28. 00 лв. Работник: 2. 2% 22. 00 лв.
ДЗПО в ППФ Работодател:7% 70. 00 лв.

здравни осигуровки Работодател:4. 8% 48. 00 лв. Работник: 3. 2% 32. 00 лв.
общо осигурителни вноски Работодател: 278. 00 лв. Работник: 129. 00лв.

Или общо 407лв за данъци, сложи сега и 10% ДОД на работника 87лв какво стана 494лв или 50% от неговата 1000лв заплата??? Ти от къде ги взе българските 33-35% само ти си знаеш.

84.   Цитат 81

„В Германия наемът ми е 400 евра при чиста заплата от 1900 евра, в България наемът на панелка е 300лв при чиста заплата от 700лв. Кое е по добре? И в България не ходя на опера, и в Германия сигурно не мога да си го позволя, не съм проверявал“

Чиста заплата - мръсна заплата. Аз приех, че е брутна заплата, при нетна заплата от 1900 евро, ти минаваш в съвсем други вноски. По принцип брутното възнаграждение е това, което определя после вноските. Нетно какво взимаш нищо не говори - може да имаш облекчения заради семейство и така нататък - не съм врачка. Кажи си брутното. Системата е достатачно сложна, ОСВЕН ТОВА в онлайн калкулаторите и в твоя фиш изобщо липсва това, което работодателят ти плаща за теб, а то е общо взето точно толкова, колкото и ти плащаш.
Така разходът за едно работно място достига в страни като Германия 80% от нетия доход.
У нас всички отдръжки - и за работник, и за работодател са ОБЩО 33-34% - за работника ВСИЧКО е някъде към 25% като само 10% са ти данъци, а останалото са осигуровки, от които ти ползваш услуга - помощ при безработица, здравеопазване, пенсия един ден.

Но няма какво да спорим. Не отричам, че който е с нисък доход и работи неквалифицирана работа, той на Запад може да живее по-добре. Който иска повече от пълен хладилник, той на Запад не може да напредне много.
Колкото по-квалифициран е човек, толкова по-малка е разликата в стандарта.

Затова и нашите информатици си стоят у нас - просто не си струва за 1000 евра повече при заплата от към 3000 евро у нас ти да се блъскаш по чужбините. То само разликите в стандарта ти ги изяжда тези 1000 евра.
Когато обаче си ниско квалифициран като в твоя случай и работиш за 700 лв., ами то си заслужава да блъскаш на Запад поне средносрочно.
Дългосрочно погледнато пак не си заслужава.
Защо?
Ами защото просто на Запад блъскаш, плащаш данъци, наеми и от ръката, в устата, а при първа криза, първо българите хвърчат и първо ниско квалифицираните губят своята работа. (виж испанците, виж скоро и „гърците“).
У нас просто дори при ниско квалифициран труд имаш начини да се измъкнеш - било със собствен малък бизнес, било ще те повишат и така нататък - все пак си си в държавата, не си черен балкански субект цял живот да блъска, а блъскаш 5 години, повишават те и така...става ти по-лесна самата работа и заплатата расте. За 10-15 години един млад мъж или жена у нас успяват да
А. Си изплатят апартамент
Б. Да си отгледаш децата
В. Да си спестиш малко пари и дори да си направиш малък бизнес
Г. Да изучиш децата си В УНИВЕРСИТЕТ, да ги омъжиш/ожениш, да платиш дори сватби и балове... та и внуци гледат хората, помагат до живот на младите - просто има откъде

На Запад успяваш... просто да ядеш от Лидл повече, да станеш 100 кила, да те изгонят от 3-4 жилища, да ти се качи наемът 3 пъти, да ти се качи заплатата с процент по-нисък от инфлацията, да караш „метро“ с месечен абонамент, да правиш 1 път почивка годишно... ол инклузив в Гърция, Търция, Испания или в България.
На 40-45 г.. се събуждаш в колибката си под наем без семейство, с дебел овърдрафт и всеки ден лошо време...толкоз...

Опери? Ти шегуваш ли се? Аз 6 години съм следвала на Запад и имах като студентка действително намалени билети за разни опери, мюзикъли от по 20 евро, но така и не срещнах български гастарбайтери на каквото и да е културно мироприятие освен на концерт на някоя чалгаджийка може би. Правили сме с българската църковна община напълно безплатни културни събития - нито един гастарбайтер не се появи, само студенти и дори туристи, но който цял ден прави дюнери и мие чинии, той едва ли има интерес към културни неща, а и енергия няма.
Който ходи по опери и театри, не мие просто чинии някъде и си прави кариера или ако е в чужбина, то работи квалифицирана работа за 5000 евро. и живее добре.
Ако се интересуваш колко струва един билет за опера - над 100 евро е, а лошите места почват от 75 евро в Германия специално. Във Виена има и по-евтини билети на правостоящи, но при спонтанно ходене - ходили сме като туристи за 5 евро, но стоиш прав и не виждаш нищо, тоест трябва да си любител все пак.
Заповядай на опера - няма да те върнат, но не си мисли, че ще ти увеличи това заплатата, а ти с твоите данъци субсидираш билетите с още поне стотина евра на билетче.

85.   До 84: ти си големия капацитет, голямата квалификация, ама и ти си стояла права като телефонен стълб във виенската опера, защото си си позволила лукса "5 евро" за билет.
В България всичко е супер докато имаш само задължения, но потърсиш ли си правата като авторката, удряш на камък. Това е!

86.   н85, ако действително беше ходил на Виенската опера, щеше да знаеш, че е изкупен всеки билет там 6-9 месеца минимуп предварително и ако си в града за няколко дни, няма начин да отидеш.
Ти ако изобщо беше почитател на операта (както твърдиш), щеше да знаеш, че навсякъде в Европа се купува поне месец билета, а във Виенската както писах - 6 месеца и нагоре и има на най-горния етаж места за правостоящи, което е единственият начин за спонтанният почитател да отиде.
В България ходиш на опера започват от 20 лв., а билет за театър е 6-7 лв. и то не са субсидирани. За какво говорим. На фестивал съм ходила на театър за 3,50 лв., а в момента в моя роден град има безплатно лятно кино с бг. филми от последните 5-10 години.
Всеки може и у нас да живее добре, да се наслаждава на култура.

Правата на Авторката не са били нарушени и тя си е получила парите от данакоплатеца. Тя е образован човек, висшист и ако си беше направила труда да пораспита дори в счетоводството на своя работодател, щеше да знае за колко време идват парите.
Случват се забавяния и на Запад. На мен ми бяха забравили да ми преведат заплатата от много голям, световен концерн и два месеца практически стоях без заплата, защото ми преведоха с новата за следващия месец. Пари от социални помощи и майчинства се случва да ги бавят 3-4 месеца, защото бюрокрацията също е жестока.
Затова е добре човек навсякъде по света да има заделени пари - бели пари за черни дни се казват, а особено един млад, образован човек с висше може да си направи сметката, когато е решил да има дете какви са му разходите и да ги има тези пари.
Държавата не ни е длъжна да ни храни и децата.
Москов не ми харесва, но каза една много голяма истина - у нас липсва държава на местата, където ти трябват - ОБРАЗОВАНИЕ, МЕДИЦИНА, СИГУРНОСТ (външна и вътрешна), ПРАВОСЪДИЕ.
Това са задачите на държавата. Това са ОСНОВНИТЕ задачи, заради което хората се обединяват в държави.
Социалната дейност е привилегия и измислица на развитите, социалистически държави в Средна и Северна Европа.
В 90% от страните по света няма такива социални системи, включително в държави като Япония, САЩ, Южна Кореа, Сингапур и така нататък. България се опитва, но просто няма средствата, не е икономически развита за тази дейност.
Заради натиска на населението се харчат 80% от бюджета за социални дейности и това ни задушава като държава, защото нямаме пари за основните дейности и кадърните, образованите, младите хора са принудени да напускат страната, а малкото останали да плащаме тук данъци, за да има за пенсии и така нататък, просто няма да можем да смогнем в един момент, ако и ние се наредим на хранилката.

И пак недоволни...
Разбирам да не са ѝ платили парите - ОК, но тя си е получила парите и ще получава 2 години майчинство, което го няма и във въпросните развити социални държави, където майчинството (платено) е 24 месеца.
Какво да говорим повече?
В същото време си затваряме очите за истинските проблеми в Родината.

87.   до 86 : А това майчинство и него ако започнат да го изплащат веднъж на 2 месеца, какво ще прави тогава? Ще иска заеми от комшиите ли? Правата са нарушени с това забавяне, защото имаа срокове и това не е единичен случай. Даже по новините говореха колко много се забавят болнични и майчински. Имах един колега, който беше 6 месеца в болнични и започна да си получава парите, чак когато се върна на работа. Ами до тогава? Само мога да ти кажа - да не ти се налага, че тогава по друг начин ще мислиш. И аз не виждах разрушените тротоари, докато един ден жена ми не ми връчи количката да извеждам детето на разходка. На гребна база в Пловдив се прави вело алея, която е 2 метра за велосипеди и 50см за пешеходци, които явно ще вървят в колона по един, иначе не виждам. На много от местата, н а които се правят велоалеи са заменили тротоарите и после не ходете по велоалейте. И как да стане? Мислено, ама недомислено. За да стигна до спирката всеки ден трябва да мина през велоалеята, понеже няма тротоар, а няма и да има. Фонтаните не са градски плаж и е доста смешно да отидеш да видиш нещо красиво, а то баба ти - метър на метър, се пльоснала на средата на пътеката по бански. Паркирам на място, където не е забранено и няма знак, връщам се - залепен фиш за 30 лв. Отивам в районното управление, обяснявам ситуацията, че знак има за ограничение на скоростта, а не за забранено паркиране и ми се обяснява, че "колегата нещо е сбъркал... " и ми се казва да забравим за случката. Ами останалите 5 коли, които бяха там също със залепени фишове и те ли трябва да забравят? Или където мине номера - ако мине, ще мине, ако не - здраве да е! Тук много хора нямат културата, за да разберат, че като крадат постоянно тази държава, някой ще краде и от тях. Като прецакват - прецакваат себе си. За манталитета на българина става въпрос, затова сме в това положение и после държавата нямала пари - ами изкрадени са! Уникална държава с най-големите куриози!

88.   Съди бащата за припознаване и издръжка.
Другото, което мога да предложа като идея е да избягаш в чужбина. Веднага те насочвам какво да правиш, понеже много хора ще ме обявят за луда, понеже нямаш пари.
Започваш да учиш малко френски за начало.
Пристигаш във Франция и се обаждаш на 115, казваш или някой друг обяснява, че имаш дете и че са те изгонили от обещаната квартира, настаняват те в хотел за неопределено време, може и с години, имаш право на безплатни мед. прегледи на теб и на детето от PMI, кандидатстваш в CAF за помощи, като безработна и записваш детето на ясла (тук са от 3 месец, ако искаш) и си намираш работа. Като ти излезе соц. осигуровка, вече имаш право и на детски 185 евро.
Естествено по-лесно е ако имаш някаква връзка, приятел или роднина, който да ти помогне. Можеш и сама, но ще ти е много трудно. Или заминаваш с някой и детето (да не си сама), за да можеш да си намериш работа веднага и да си получаваш детските, а другия да го гледа, докато го вземат на ясла.
Ако имаш на кой да го оставиш за няколко месеца и да отидеш сама и после да си го вземеш като се уредиш, също е вариант.
Много е трудно, но все пак искам да помогна със съвет.
В България е много трудно, жалко за хубавата ни държава. Много се ядосвам и аз че майките не само че не са уважавани, ами са и дискриминирани. Карат ги да изнемогват или те принуждават да не раждаш. 35 лв... кое по-напред. В България трябва да разчиташ само на себе си.

89.   До 84
Ако беше прочела предното изречение на копирания от теб текст от коментара ми №81, там пише 1900 евра НЕТО
"Ако пък с 1900 евра нето месечна заплата, или бруто 14 евро на час, ме имаш за социално слаб"
Вижда се че копираш уж удобното за теб изречение, където съм променил "нето" със синонима "чисти" за да не се повтаря думата "нето" във всяко изречение. Нормалните хора знаят какво е "чиста заплата", ти имаш проблем с мръсни пари. В писането на текст има едно правило думи да се заместват със синоними за да няма прекалени повторения.

http://www.onlinerechnik.com/duma/нето

Значение на думата нето

1. Тежина на стока без опаковка. Нето тегло.
2. Чист доход.

Продължаваш да пишеш, че в Германия 80% от заплатата отивала за данъци без да дадеш примерен фиш. А такова нещо няма. Както дадох пример по горе човек в Германия получава 69% от подписаната в договора си заплата. Следователно няма как да получава 69% и да дава 80%, защото не съществува такова нещо като 149% заплата. Заплатата е сумата подписана в договора!

Четейки те по надолу разбирам, че ти смяташ моят труд за ниско квалифициран, не че ми пука какво смяташ ти, ама я ми докажи къде в Германия плащат 1900 евра нето за миене на чинии?

И какво стана ще плащам ли за църква 10% или църквата е вписана във фиша ми като Kirchensteuer-0,75%

Смешна си 84 не го ли разбираш?

В №86 пък си личи, че не си чела конституцията на България, където пише че тя е социална държава.
Един цитат от конституцията може би ще ти бъде от полза да намалиш малко хапливите си речи:
Чл. 14.
Семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото.

90.   Хахах, няма спиране! Всезнайката продължава да ръси акъл и "компетентни" мнения. Нито общите удръжки са 33-34%, нито тези за работника са 25%. В общия случай отчисленията за работника са 21, 61%, а тези за работодателя варират между 17, 80% и 18, 50%. Ако обаче получаваш примерно 5 000 лева заплата, удръжката за работника пада на 16, 04%.
По-нататък обаче става още по-интересно: "Но няма какво да спорим. Не отричам, че който е с нисък доход и работи неквалифицирана работа, той на Запад може да живее по-добре. "
"У нас просто дори при ниско квалифициран труд имаш начини да се измъкнеш - било със собствен малък бизнес, било ще те повишат и така нататък - все пак си си в държавата, не си черен балкански субект цял живот да блъска, а блъскаш 5 години, повишават те и така... става ти по-лесна самата работа и заплатата расте. За 10-15 години един млад мъж или жена у нас успяват да
А. Си изплатят апартамент
Б. Да си отгледаш децата
В. Да си спестиш малко пари и дори да си направиш малък бизнес
Г. Да изучиш децата си В УНИВЕРСИТЕТ, да ги омъжиш/ожениш, да платиш дори сватби и балове... та и внуци гледат хората, помагат до живот на младите - просто има откъде"
Аз нещо взех да се губя. Кое от двете е вярно? ! Много искам някой да ми обясни как при ниско квалифициран труд може да се изплати апартамент за 10-15 години, че даже и бизнес да се започне.

91.   №90 Аз схванах какво има предвид Всезнайката
1 Изплащането на ипотека за апартамент за 10-15г е средно по 1000лв на месец.
2 Издръжката на дете е минимално 286, колкото е прагът на бедност за издръжка на един човек.
3 спестявания- За започване на бизнес са нужни поне 10000, което значи че ще спестяваш по 100-тина лв месечно 10-12г за мечтания бизнес.
4 Цената на университети, сватби и балове варира, но и там става въпрос за събиране на 130лв месечно за срок над 10г.
5 да прибавя, че ти трябва да оцеляваш минимално 286лв месечно

От тук следва че на всеки ниско квалифициран му е нужно да работи за 1800лв заплата.
Всезнайката е на мнение, че не съществува човек работещ за по ниска от 1800лв заплата и който работи за такава ниска за нея сума е ниско квалифициран.

92.   При най добрия вариант за един двустаен апартамент ти трябват минимум 50 000лв. Един ипотечен кредит при най-добрия вариант се изплаща за около 30 години при вноска около 400лв. на месец. То дори и 1000лв. заплата да взимаш пак няма кой да ти даде толкова пари. Много ми е интересно как можеш да изплатиш кредит за жилище за 15 години при минимална РЗ????

93.   абе хора защо превърнахте темата в дебат за удръжките в Германия?

94.   Точно пред фонтаните в Пловдив вече има табела, на която пише, че е забранено къпането, понеже водата се третира с химикали! Хайде сега номер 2, кажи, че това е нормално де! Въпреки това децата продължават да се къпят там, а родителите ги поощряват и дори ги снимат, пускат ги по бански, момченце на 7-8 години дори го съблякоха голо, преоблакоха го с банските и го пратиха да се плацика! Колкото повече вървя по улиците, толкова повече осъзнавам, че няма нищо вярно в твоите думи! Направо ме е яд, че съм нямала пари за бански на децата си хаха! Но аз водя децата си на море, където може и да седят без бански, а не на "градския гьол"!

95.   Е да наричаш - мутро-кенефа - държава...

51-89 от 89