Споделена история от Семейство

Омръзна ми от интриги! Какво да правя?
Здравейте на всички! Моята история трае вече цял един живот и, наречете ме глупава, но не знам как да променя нещата. Момиче на 18 съм, живея с родителите ми все още, но има една подробност. Баба ни /на мен и сестра ми/ живее с нас, на различни етажи сме. Не знам защо, но тя мен никога не ме е обичала. Като малка ме манипулираше доста успешно, но с течение на времето и поради това, че растях, престанах да й се връзвам. От този момент нататък тя все се заяжда за нещо, намира ми недостатъци, изопачава думите ми при всеки възможен случай. За сметка на това обаче боготвори сестра ми.

Общо взето, това го преглътнах, но работата е там, че от няколко години насам тя се опитва да създава интриги между мен и родителите ми, и между мен и сестра ми. А най-лошото е, че успява. Странно е наистина, но факт. Не ми се иска да навлизам в подробности - просто неща от типа : "Той каза..", "Тя каза..". Досещате се, че създава адски голямо напрежение.

Преди около година отказах да й доставям удоволствие с вечните пререкания в семейството ни и престанах да й говоря. През това време, както разбрах по-късно от сестра ми, тя е играела ролята на онеправдана и постоянно се е чудела защо постъпвам така. Мисля обаче, че за всички беше ясно. Измина тази една година и аз , глупачката, реших, че си е взела урок. Подновихме отношенията си. В началото всичко беше наред, с изключение на периодичните предупреждения от страна на баща ми /той й е син/, че ще съжалявам.

Не го послушах, мислейки, че постъпвам правилно, нали все пак сме една кръв. Но ето, че само два месеца по-късно започна старата история. Започна дори да ми държи сметка какво си купувам, колко струва, колко пари ми дават нашите и прочие. Ядосах се /за което сега съжалявам/ и й казах да не се бърка в нещо, което не я засяга, както има навика да прави.

Предполагам, че именно тази реплика я вбеси още повече. Скарахме се. Накрая тя ми каза, че съм никоя за нея, а аз - че никога не съм била "някоя", но въобще не ме интересува.

Да, но ми е съвестно. Първо, че ми е роднина и второ - от злоба със сигурност ще настройва всички срещу мен, а и интригите ще продължат с пълна пара. Какво да правя? Наистина не знам как да уравновеся нещата, така че всички да са щастливи и да няма повече подобни нелепи караници. В същото време не бих искала да бъда манипулирана от нея, както беше в детските ми години. Просто... не мога да намеря "златната среда" и това много ме мъчи. Ще ми е полезно, предполагам, да получа съвет от вас. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Хората трудно можеш да промениш, особено тези на възрастта на баба ти и особено ако сами не желаят да се променят.

Дядо, предполагам, нямаш - или не е издържал и е избягал, или не е издържал и е починал... затова и баба ти се занимава с тебе и с вас.

Просто излез от тази игра! Да угодиш на всички не можеш - това е предварително загубена, невъзможна и никому ненужна кауза (постепенно в живота си ще го разбереш).
Спри да й се връзваш и по-скоро гледай на нея като на стар и (психически) болен човек, който има нужда от разбиране и (понякога) състрадание.

От биологична гледна точка може и да сте "една кръв", от духовна обаче вероятно нямате нищо общо. Престани да се занимаваш с нея, освен ако не изпитваш някаква мазохистична нужда от цялата драма. Мисля, че младо момиче на твоите години има далеч-далеч по-интересни и вълнуващи неща в живота си да преживява и открива, отколкото да се занимава със злобната си баба-интригантка. Още повече, че баща ти е на твоя страна, "сърбал й е попарата" дълги години, наясно е що за стока е, и не би те упрекнал.

Горе главата! Успех, и в следващия ти коментар да прочетем как баба ти пикае газ в собствения си пожар, а ти се радваш на живота далеч от нейната компания...

Ray

2.   Ами като си на 18 години защо не си намериш и не се изнесеш от дома си. Мисля че ще ти е по добре да си на квартира само отколкото да живееш с баба си.

3.   Уважавам хората не заради това дали са ми роднини, а заради лични качества и отношение към мен. На твое място щях да стоя настрани от бабата, без да имам угризения. Каквото повикало - това се обадило. И за интригите не бих се притеснявала. Близките ти познават теб, знаят и тя на какво е способна.

4.   Поговори с баща си и майка си за проблема с баба си,не премълчавай думите,които тя ти е казала!Кажи им възможно най-бързо,предполагам те ще обърнат внимание,и ще й направят забележка или нещо ..
не си трай,толкова години и аз мълчах и накрая като си отворих гърлото и всички се умълчаха..накарай баба си веднъж в живота да види какво чувстваш ти!

5.   Аз такава вещица (ще ме прощаваш) досега да съм я напсувала хиляда пъти!
Виждам,че ти си интелигентно момиче,просто спри да говориш с нея както преди,няма смисъл да се занимаваш с такива хора,дори и да ти е баба.
Ж18

6.   Ами бабката е изперкала, а ти и се връзваш. Престани да и обръщаш внимание, подминавай си я и рано или късно ще спре. Както спомена някой можеш да поговориш с родителите си и сестра си, но към нея се отнасяй все едно я няма.

Ale

7.   Благодаря много на всички :) Сега се чувствам много по-добре от преди.

Авторката

8.   Както каза Аle "бабичката е изпрекала" това е напълно вярно. И мойта баба се ми намира кусури, ама бабичките са такива се трябва да се задрънчват с някой и да съсзадават скандали.

Нов коментатор : AnyTime :)